Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Fosfolipaas c - γ toimel vabanevad PIP2 lõhustamise tulemusena DAG (diatsüülglütserool) ja IP3 (inositooltrifosfaat). IP3 tõstab rakusisest Ca2+ kontsentratsiooni ja aktiveerib fosfataaside hulka kuuluva kaltsineuriini, mis aktiveerib trankriptsioonifaktori NFAT (nuclear factor of activated T-cell). IP3 toimel vabanenud Ca2+ koos DAG- ga aktiveerivad proteiini kinaas C, mis omakorda aktiveerib transkriptsioonifaktori NFκB.  GEF-d aktiveerivad Rasi, mis omakorda aktiveerib MAP kinaaside kaskaadi.
Fosfofruktokinaas - 1, PFK-1 Järgmises glükolüüsi raja reaktsioonis kasutatakse ATP energia F6P konverteerimisel fruktoos 1,6-bisfosfaadiks (F1,6BP). Reaktsiooni katalüüsib fosfofruktokinaas-1 ehk PFK-1 ja reaktsioon on praktiliselt pöördumatu (ΔG0 = -22.2 kJ/mol). Glükoneogeneetilises rajas viiakse F1,6BP-i konversioon F6P-ks läbi hüdrolüütilise ensüümi fruktoos 1,6-bisfosfataasi (F-1,6BPaas) poolt.
Fosfor on keemiline element ladinakeelse nimetusega „phosphoros“, mis tähendab valguse kandjat (ENE peatoimetus, 1982, lk 242). Elemendi sümbol on P, atomnumber 15 ja molaarmass 31 g/mol. See asub perioodilusustabelis VA rühmas, 3. perioodis ning on mittemetall.
Fosfor on malmides erinevalt terastest vedelvoolavust parandav lisand ning seetõttu lubatakse malmides seda ka rohkem kui terastes (0,1...0,2%). 2)Legeerivad elemendid Mõnevõrra kasutatakse ka malmi legeerimist, kuigi tunduvalt vähemas ulatuses kui terastel.
Fosfoglükomutaas – konverteerib omavahel G6P ja G1P. Kui glükogeeni lagundatakse, konverteerib glükomutaas tekkiva G1P G6P-ks. UDP-glükoosi pürofosforülaas – katalüüsib UTP liitumist G1P-ga, millega kaasneb pürofosfaadi teke.
Fosfolipiidide moodustumiseks on vajalik: 1) koostisesse kuuluvate molekulide (glütserool, sfingosiin, rasvhapped) süntees 2) rasvhapete liitmine glütseroolile või sfingosiinile (atsüülitransferaasid) 3) hüdrofiilse ‘pea’ liitmine
Fosfor - - on samuti kahjulik lisand ja kogus ei tohi ületada 0,05%. Moodustab rauaga keemilise ühendi - fosforraua, suurendab kõvadust, haprust, ja põhjustab külmrabedust, seega pragude teket külmas olekus.
Fosfor - ja kaaliumväetiste järelmõju arvutamisel lähtuda viimastel aastatel kasutatud väetiskogustest, millest jooksvalt kasutavad taimed ära 10%. Mineraalsete lämmastikväetiste järelmõju on tühine.
Fosfolipiidide baasalkohol on glütserool. Jaotus: fosfatidüülkoliinid ehk letsitiinid, fosfatidüületanoolamiinid, fosfatidüülseriinid, fosfatidüülinositoolid, fosfatodüülglütseroolid, kardiolipiidid ja plasmalogeenid.
Fosfolipiididel on kahelaadsed omadused: 1) hüdrofoobsed – sabad (2 RH jääki) 2) hüdrofiilsed – pea (PH jääk, madalmolekulaarne ühend, glütserooli molekul käänukoht – küllastumatus e kaksikside
Fosfor - taimed saavad tarbida ioonilisel kujul, ortofosforhappena ületada) PO43- , HPO42-, H2PO42- Seal settis palju materjali, erinevad P - oluline osa DNA molekulides, mis salvestavad energiat.
Fosfoglütseraat - CO2). Teist tüüpi peroksüsoom esineb idanevates seemnetes, kus ta konverteerib seemnete lipiidide koostises olevaid rasvhappeid suhkruteks, mida on noore taime kasvuks vaja.
Fosfolipiidid on amfipaatilised molekulid, mis omavad hüdrofiilset „pead“ ja hüdrofoobset „saba“. Seetõttu moodustavad nad mitselle ja biomembraanide lipiidse kaksikkihi.
Fosfor on malmides erinevalt terastest vedelvoolavust parandav lisand ning seetõttu lubatakse malmides teda ka rohkem kui terastes (0,1...0,2 %). Legeerivad lisandid malmis.
Fosfooniumsoolad on tugevad redutserijad,redutseerides metallisooladest välja vaba metalli: 8AgNO3 + PH3 + 4H2O _ 8Ag + H3PO4 + HNO3 Temperatuuril üle 100 °C süttib fosfaan õhus.
Fosfolipiid - nõgeseravi sääremarjale võtab kiirelt lihas suuruse ära. Hormoon-loomorganismide sisesekretsiooninäärmetes moodustuv regulatoorse toimega orgaaniline aine.
Fosfolipiidid - fisfaatrühma sisaldavad lipiidid, mis moodustavad bioloogilisi membraane Passiivne transport- aineosakeste liikumine läbi rakumembraani, ei vaja lisaenergiat
Fosfor on tavaliselt piirav toitaine, mida võib leida jõgedest, järvedest ja mujalt mageveekeskkonnast. Kivimite ja setete kuludes aja jooksul fosfaadid vabanevad.
Fosfor - energia vahetuse element, leidub biomolekulides, muutes need reaktsioonivõimeliseks. Ühendid on võimelised eriliselt energiarikkaid sidemeid moodustama.
Fosfo - ja glükolipiidid Sisaldavad hüdrofiilsed ja hüdrofoobseid osi. Lagunevad fosfatidüülderivaatideks, glütseroglükolipiidideks ja sfingolipiidideks.
Fosfolpiidid on emulgaatorid: a) tänu fosfolipiididele moodustavad emulsioonid( 1 kahus lahustunud teises – piim, lümf). b) Fosfolipiididel on ka pesemis võime.
Fosfolipiidne kaksikkiht – membraani alus, fosfolipiidsel kaksikihil on üheaegsel hüdrofoobsed ja hüdrofiilsed omaduses, see kaitseb membraani nii vee kui õli toime eest.
Fosfolipiididel on kahelaadsed omadused: 1) hüdrofoobsed – sabad (2 RH jääki) 2) hüdrofiilsed – pea (PH jääk, madalmolekulaarne ühend, glütserooli molekul
Fosfoproteiinidele on iseloomulik suur asendamatute aminohapete sisaldus, seejuures inimesele sobivates proportsioonides, mis teeb neist kõrge toiteväärtusega valgud.
Fosfor - aeglaselt pinnasest ja setetest elusorganismidesse ja seejärel Otepää staadium: 12400-12600 a.t. veelgi aeglasemalt tagasi mulda ja veesetetesse.
Fosfor on ülivajalik paljude struktuursete ja talituslike ülesannete täitmiseks inimorganismis. Fosforit saame vägagi erineva päritoluga toiduainetest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fosfolipiidid on kahekihilisena, valgud ja kolesterool hajusalt nende vahel, oligosahhariidid aga välispinnal (retseptoorne funktsioon).Lisaks on veel membraanil antioksüdantsed ühendid: vitamiin E, ß-karoteen. Nende ülesandeks on kõrvaldada biomembraani ründavad vabad radikaalid, mis lõhuvad =(kaksik) sidemeid ja häirivad sellega membraani tööd.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fosfolipiidid –  ühest kiütseroolist, 2 rasvjäägist ja 1 fosfaatrühmast. Esinevad rakumembraani koostises. Tsüklilisedlipiidide.steroidid  – suguhormoonid ja d­vitamiin. Aminohape – amfoteerne ühend, valgu ehitusosa e. valgu monomeer. Peptiidside – kovalentne side, ühendab aminohappe jäägid valgumolekuliks.
Fosfor on vajalik ajutegevuse normaalseks toimimiseks ning närviimpulsside ülekandeks, magneesiumil on oluline osa kaltsiumi ainevahetuses.
Fosfoglütseriidid - muitikomponentsed ehk liitlipiidid, mille koostisse alkoholina kuulub glütserool, mis tingib ka nimetuse fosfoglütseriidid.
Fosfor – Fosfor osaleb makroergiliste sidemete moodustamises, teda leidub nukleiinhapetes, fosfolipiidides, mitmetes koensüümides.
Fosfor - kuulub luude koostisesse, osaleb energia tootmises (kuulub ATP koosseisu) - piimatooted, lehtköögiviljad pähklid, seemned
Fosfor on väga aktiivne ja mittepüsiv (Voskressenski, 1987). Metallide ja vesiniku suhtes käitub oksüdeerijana ehk redutseerub.
Fosfor – veisel kõige rohkem luudes!! Fosforirikkad söödad: tera- ja kaunviljad, õlikoogid ja srotid, piim ja piimasaadused.
Fosfoglütseriidid – fosfoglütseriidide molekulis on glütserool estersidemetega seotud kahe rasvhappejäägiga ja ühe fosfaatrühmaga.
Fosfoli - kaitseb seda kahjulike mõju- piidide ja valkude massi suhe on enamast ühe- tuste eest ja ühendab rakke oma- sugune.
Fosfolipiid – rakumembraani koostises esinev järjestikuse nukleotiidi vastavus ühele aminohappe fosfaatrühma sisaldav lipiid.
Fosfor on bioelement, ta on meil hammastes ja luudes, andes neile tugevust ja on vajalik taimede arenguks ja viljumiseks.
Fosfolipiidid - fosforhappejäägist ja rasvhappejöökidest koosnevad molekulid, mis on rakumembraanide peamised koostisosad.
Fosfolipiidid on membraani põhiliseks lipiidseks komponendiks ja neil on struktuuris polaarne pea ja kaks hüdrofoobset saba.
Fosfor - kaaliumväetiste normid sõltuvad vastava elemendi tarbest mullas ja planeeritavast rohu kuivaine saagist.
Fosfor - fosfor(V)oksiid-fosforhape-kaltsiumfosfaat 4P+5O2->P4O10; P4O10+6H2O->4H3PO4 2H3PO4+3CaO->Ca3(PO4)2+3H2O
Fosfolipiidid – nendest suure osa moodustab letsipiid 3. Kolesterool – sapiga viiakse kolesterooli maksast välja.
Fosfolipiidid – Rakumembraanide kaksikkiht, väline kiht armastab vett, sisemine kardab vett Ehituslik funktsioon
Fosfolipiidid – tema molekulis on üheaegselt esindatud kahte tüüpi piirkonnad- hüdrofoobsed ja hüdrofiilsed.
Fosfor – migratsiooniprotsessis ei moodusta ta gaasilisi ühendeid ja ei osale atmosfääriprotsessides.
Fosfor - osaleb makroergiliste sidemete moodustamises (ATP sünteesil). Nukleiinhapetes, fosfolipiidides.
Fosfolipiidide moodustumiseks on vajalik: 1) koostisesse kuuluvate molekulide (glütserool, sfingosiin, rasvhapped) süntees.
Fosfoglükomutaasil on fosforüülitud jäägiks Ser. Fosfoglükomutaasi protsess on täielikult pöörduv.
Fosfolipiidid on rakumembraanide olulised ehitusmaterjalid, moodustavad - 90% membraani lipiididest.
Fosfolipiidide seedimine – toidus olevaid fosfolipiidid (vähe) lõhustavad pankreasenõre fosfolipaasid.
Fosfolipiid – lipiidi molekul, milles üks rasvhappe jääk on asendunud fosfaatrühmaga.
Fosfoproteiinid on näiteks piimavalk kaseiin, ka mitmed munades ja kalamarjas leiduvad valgud.
Fosfor – fosforit sisaldavad rakus nukleiinhapped, fosfolipiidid ja koensüümid.
Fosfolipiidid on kaksikkihis ning lisaks on nende vahel valgud, mis on võimelised ringi
Fosfor - ülivajalik paljude struktuursete ja talituslike ülesannete täitmiseks
Fosfo - ja glükolipiidideks [www.gag.ee/materjalid/12klassile/BIOKEEMIA.doc].
Fosfolipiidid on lipiidide klass, mis koondab fosfaatgruppi sisaldava peaga lipiide.
Fosfoore on orgaanilisi (benseen, naftaleen, antratseen jt.) ja anorgaanilisi.
Fosfolipiid - sisaldab amfifiitseid lipiide, rakumembraanide peamine koostisosa.
Fosfolipiidid on head detergendid hoidmaks sapis olevat kolesterooli lahustuvana.
Fosfoenoolpürovaat e. PEP (-62kJ/mol), 1,3-difosfoglütseraat e. 1,3-BPG (-50 kJ/mol)
Fosfolipiidid – Rakumembraani koostises esinev fosfaatrühma sisaldav lipiid.
Fosfolipiid - rakumembraani koostises esinev fosfaatrühma sisaldav lipiid.
Fosfor - 0,1-0,2%- 1/3 orgaanilistes ühendites, Kaalium- 1,3- 3,5%-
Fosfor on ioonsel kujul oluliseks toitaineks taimdele ja loomadele.
Fosfolipiidides on üks rasvhappejääk küllastunud, teine küllastumata.
Fosfolipiidid on vee ja õhu piiril sabad veest väljas ja pead vees.
Fosfolipiidid on tähtsad... Kuna nende kaudu käib raku ainevahetus.
Fosfolipiidid on liitlipiidid, mis esinevad rakumembraani koostises.
Fosfolipiidid – 2 kihti 2. Valgud 3. Kolesterool 4. Oligosahhariid
Fosfolipiidid - on liitlipiidid, mida leidub meie rakumembraanides
Fosfolipiid - rakumembraani koostises olev fosfaatrühma rasv.
Fosfolipiidid on fosfaatrühma sisaldavad amfifiilsed lipiidid.
Fosfor on looduses küllaltki levinud keemiline element.
Fosfoproteiinides on prosteetiliseks rühmaks fosforhappejääk.
Fosfolipiidid on õlis sabad väljapoole ja pead seespool.
Fosfor - ja kaaliumväetised kevadel või sügisel.
Fosfor - või berülliumpronksist gofreeritud toru.
Fosfor on nagu väävelgi terases kahjulik lisand.
Fosfo - , metallo-, hemo- ja flavoproteiinideks.
Fosfolipiidid on A ja B, sest C-l puudub fosfaatrühm.
Fosfoore on luminofoorlambid ja värvi TV torud.
Fosfoproteiidides on prosteetiliseks rühmaks fosforhape.
Fosfor on ka tuleohtlik ja võib ise süttida.
Fosfoanhüdriidne side - üldlevinud makroergiline side rakus
Fosfolipiidid - kuuluvad rakumembraani koostisesse.
Fosfor on elemendina suht sarnane arseeniga.
Fosfor on keskmise aktiivsusega mittemetall.
Fosfooniumsoolad on üldiselt ebapüsivad ühendid.
Fosfolipiid - fosfaatrühma sisaldav lipid
Fosfolipiidid on multikomponentsed lipiidid.
Fosfolipiid on rakumembraani koostisosa.
Fosfoproteiinid – fosfoühendid ja valgud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fosfolipiid - sõltuvates koagulatsioonitestides (nt APTT). Luupus-antikoagulandid võivad plasmas esineda ka isikutel, kes ei põe SLE-d. LA leiuga (eriti SLE) haigetel on kõrgenenud risk trombooside tekkeks.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Fosfolipiidide rühmad on fosfatidüülkoliinid (letsitiinid), fosfatdüületanoolamiinid, fostatidüülseriinid, fostatidüülinositoolid, fosfatidüülglütseroolid, kardiolipiinid ja plasmalogeenid. Fosfolipiidide biosüntees toimub kõikides rakkudes, va küpsed eretrotüüdid. Süntees toimub siledapinnalisel ER-l. Fosfolipiidide biosünteesi põhimomendid on järgmised: fosfatidaat on biosünteesi eelühend.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun