Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Fluoriidid on tavalistes tingimustespüsivad ained (XeF2 sulamistemperatuur on 1400C, tihedus 4,32g/cm3). XeF2 molekul on lineaarne (lisa 1). Analoogiliselt teiste väheaktiivsete mittemetalliliste elementidega moodustab Ksenoon kovalentseid soolataolisi ühendeid, näiteks Xe[SbF6]2. Niisugused ühendid moodustuvad XeF2 toimel happelistesse fluoriididesse (XeF2+2TaF5=Xe[TaF6]2. Need ühendid on diamagneetilised. Xe(II) ühendid lagunevad aeglaselt vees.
Fluor on ainus lihtaine, millega vesinik reageerib toatemperatuuril ilma täiendavate tingimusteta! Vesinikfluoriid lahustub vees piiramatult ning vesinikfluoriidi vesilahust nimetatakse vesinikfluoriidhappeks. See on keskmise tugevusega hape, sest selle dissotsatsiooniaste on madal ja erandlikult ta dissotseerub võrreldes teiste halogeniidhapetega kahes astmes.
Fluor on oluline hammaste ja luude moodustumisel ning tähtis hambakaariese ennetamisel. Selle allikateks on mereannid, joogivesi ja fluoriga rikastatud keedusool.
Fluorestsent – valguse kiirgamine ainest, mida eelnevalt on ergastatud elektromagneetilise kiirgusega. Klorofülli molekulis neeldunud lühema lainepikkusega sinise valguskvandi suurem energiakogus hajub soojusena ja nii sinise kui ka punase valguskvandi energiast jääb alles ühesugune punase valguse energiasisaldusele vastav kogus.
Fluoroplasti ehk tefloni kasutatakse keemiliselt väga vastupidava materjalina keedupottide või pannide vooderdisena, laboriseadmete valmistamiseks. (Erinevalt paljudest teistest polümeeridest talub teflon mõõdukalt kuumutamist) Freoone kasutatakse jahutusvedelikuna külmutuseadmetes, aerosoolide tekitamiseks.
Fluor on ainus lihtaine, millega vesinik reageerib toatemperatuuril ilma täiendavate tingimusteta! Vesinikfluoriidi molekulid on tugevalt polaarsed ja seetõttu nad seostuvad omavahel väga hästi vesiniksidemete tekke tõttu kahekaupa dimeerideks H 2F2 ehk (HF)2 või veelgi suuremateks molekulideks.
Fluori – hioab hambad terved • Kofeiini – stimuleerib kesknärvisüsteemi • Vitamiine – B1, B2, B6 ja C Punane tee Oolong e. punane tee on pooleldi fermenteeritud tee, s.o. musta ja rohelise tee vahepealne, milles on ühendatud nende teede parimad maitse- ja aroomiomadused.
Fluoro - kloroderivaadid. Freoonid veelduvad kõrgendatud rõhu all kergesti ka toatemperatuuril, rõhu alanemisel algav keemisprotsess neelab aga palju soojust. Sel põhjustel kasutatakse freoone külmutusmasinates, sealhulgas ka kodustes külmikutes soojust neelava ainena.
Fluor – kõige aktiivsem mittemetall üldse (reageerib peaaegu kõigega). • Br ja I lahustuvad hästi vähepolaarsetes orgaanilistes lahustites (etanool). • Kõik halogeenid on tugevalt mürgised (eriti F, Cl). • Halogeenide aktiivsus väheneb ülalt alla.
Fluor on levinuim halogeen maakoores ja oli elemendina ühendite koostises tuntud juba 18. sajandil. Esimest korda saadi vaba fluori 1886. aastal vesinikfluoriidi elektrolüüsil Prantsusmaa keemiku Henry Moissani poolt.
Fluor on oluline hammaste ja luude moodustumisel ning hambaaukude enneta-misel. Vasevajadus seostub raua metabolismiga – vask osaleb hemoglobiini sünteesis ja soodustab raua omastamist erütrotsüütide kujunemisel.
Fluorestsentsmikros - koobis on valgusallikaks elavhõbedalamp, mis annab lühilainelist kiirgust (paljudel lainepikkustel). Immuunfluorestsents: Elavhõbedalambiga valgustatakse helendavate värvainetega märgistatud antikehasid.
Fluor – helekollane gaas • Kloor – Kollakasrohkeline gaas • Broom – punakaspruun kergesti lenduv vedelik • Jood – Hallikasmust metalse läikega kristalne aine sublimeerub kergesti lillaks auruks
Fluoresents - kvantide neeldumise tulemusena ergastatakse molekulid kõikidele võimalikele ergastatud singlett- olekute võnkenivoodele, kust toimub kiirguseta üleminek ergastatud singletse oleku põhinivoole.
Fluorestsiin on oranži värvi lahus, mis ei värvi normaalset sarvkesta pinda, kuid side- ja sarvkesta marrastused ja haavandid värvuvad ereroheliseks, võõrkehade ümber tekib roheline rõngas.
Fluor on   halogeenidest   kõige aktiivsem.   Kõigist   elementidest   on   ta   kõige  elektronegatiivsem.   Ta  reageerib  ägedalt   paljude  liht­  ja  liitainetega.
Fluor on  elementide  levikult  Maal   17.  ja   maakoores  13.  Kohal,  teda   leidub   suuremates   kogustes   kui   näiteks   kloori,   vaske   või   pliid.
Fluori oksüdatsiooniaste on kõigis ühendites -I. • Tänu väikestele mõõtmetele ja suurele elektronegatiivsusele oksüdeerib ta teisi elemente nende kõrgeima võimaliku oksüdatsiooniastmeni.
Fluoro - , kloro-, bromo- ja jodo-. Asendusrühmade arvu väljendatakse samuti eesliidetega di-, tri- jne. Asendusrühma tüviühendiga liitumise kohta tähistatakse kohanumbriga.
Fluor on elementide levikult Maal 17. ja maakoores 13. kohal (0,065% maakoores), teda leidub suuremates kogustes kui näiteks kloori (0,055% maakoores), vaske või pliid.
Fluoro - kloroderivaadid. Freoonid on keemilised ühendid, milles üks või kõik orgaanilise ühendi vesinikuaatomid on asendunud kloori või fluori aatomitega.
Fluororgaanilistest polümeeridest on enam- Kummi valmistamiseks ja kautšuki omaduste paran- levinud polütetrafluoreteen (PTFE, teflon, fluorplast, damiseks kautšuk vulkaniseeritakse.
Fluor – peaaegu värvitu (nõrgalt kollane) agressiivne kaheaatomilistest molekulidest gaas; lihtainena. Seda looduses ei esine, „süütab” isegi vee;
Fluor on vajalik hammaste arenguks, ta suurendab ka kaltsiumi deponeerumist hambakudedes. Fluor pidurdab suhkrute muutumist suus orgaanilisteks hapeteks.
Fluoriprobleemiga põhja - ja Kesk-Eestis. Kõige üldisem põhimõte see, et mida sügavama puurkaevu lubjakivisse teeme, seda rohkem ilmub sealt saadavasse vette fluori.
Fluorestsentslambid on ohtlikud, kuna sisaldavad elavhõbedat, mis lambi purunedes põhjustab ohtu inimesele, kuna aurub toatemperatuuril ja need aurud on mürgised.
Fluoro - ,kloro-,bromo- ja jodo- Nt: CH2—CH2 | | (1-bromo-2-kloroetaan) Cl Br 12.Osata halogeeniühenditele erinevate valemite järgi nimetust anda.
Fluorestsents on luminestsentsi liik ning enamasti on kiiratava valgus pikemal lainepikkusel (madalama sagedusega, energiaga) kui neelatud valgus.
Fluor on keemiline element järjenumbriga 9. Tal on üks stabiilne isotoop massiarvuga 19. Keemilistelt omadustelt on fluor halogeen.
Fluor – vajalik hammaste arenguks, suurendab Ca deponeerumist hambakudedesse, suurendab organismi kiiritustaluvust.
Fluoriidid on teatud tootmisprotsesside (nt fosfaatväetiste tootmise) kaasproduktid ning puhas fluor on väga mürgine.
Fluor on vajalik hammaste arenguks, kaitseb hambaemaili, suurendab organismi kiiritustaluvust, oluline vereloomes.
Fluoreeni kasutusalaks on värvainete valmistamine ning fluoreeni kasutatakse ka mõningate keemiliste protsesside vahesaadustena.
Fluoroplasti ehk tefloni kasutatakse keemiliselt väga vastupidava materjalina keedupottide või pannide vooderdisena.
Fluor – helekollase värvuse ja terava lõhnaga väga mürgine gaasiline aine, kõige aktiivsem mittemetall.
Fluor on oluline mikroelement, mis reguleerib kilpnäärme tegevust ja takistab vähirakkude kasvukiirust.
Fluorestsents on valguse kiirgumine materjali/aine poolt, mis on neelanud valgust või muud elektromagnetkiirgust.
Fluor - F fluororgaanilised plastid (teflon) HF – klaasi söövitus jahutusvedelikud, propellandid –
Fluor on aine, mida leidub joogiveena kasutatavas põhjavees ning mis kaitseb hambaid kaariese eest.
Fluoroos - fluori üleküllus Kloorivesi- kloori osalisel lahustumisel vees moodustub kloorivesi.
Fluoriidisisaldus pinna - ja põhjavees sõltub suuresti fluoriide sisaldavatest kivimitest ning mineraalidest.
Fluorestsents - aine omadus emiteerida valgust pärast ergastamist kindla lainepikkusega kiirgisega.
Fluor on mitte ainult kõige altiivsem halogeen, vaid üldse kõige aktiivsem mittemetall.
Fluor on kõige aktiivsem mittemetall, ta reageerib peaaegu kõigi liht ja liitainetega.
Fluoriühenduste kõrval on nende räbustite koostises boorhape, diboori- trioksiid ja muud komponendid.
Fluorescent – helendav fossil fuel – fossiilkütus (põlevkivi, kivisüsi, nafta vms)
Fluor on kahvatukollane, õhust raskem, terava lõhnaga ja väga mürgine gaas.
Fluorestsents - spektroskoopia: Fluorestsentsi võib kirjeldada järgmise skeemi abil:
Fluor - normaaltingimustel gaasiline aine, mis on kollakas-roheka värvusega.
Fluoriit - Fluoriidi kristallid on tavaliselt kuubikujulised, harvem oktaeedrid.
Fluorestsents - spektroskoopia on umbes 100 korda tundlikum kui spektrofotomeetria.
Fluorosüsinikpolümeerid on fluori sisaldavad fluoroorgaanilised polümeerid, mis jagunevad:
Fluoriid on kõige tuntum aktiivne aine hambapastas, mis ennetab hambaauke.
Fluor on helekollane, õhust raskem, terava lõhnaga, mürgine gaas.
Fluorouratsill - arvatakse, et inhibeerib mitmeid ensüüme DNA sünteesil.
Fluorestsents - , dekonvulsiooni- ja konfokaalmikroskoopia). FRET meetod.
Fluorestsents – aine omadus neelata kõrgema lainepikkusega footoneid.
Fluorestseeruvad värvid – diffundeeruvad rakku ja seostuvad märklauaga.
Fluori ülesanne on vastutada hambaemaili terviklikkuse eest.
Fluor on Universumis üsna levinud element.
Fluorestseeruvad ained - järelhelendust praktiliselt pole.
Fluoresentsspekter on absorptsioonispektri peegelpilt.
Fluor on halogeenidest kõige aktiivsem.
Fluoriidist ehk sulapaost ja krüoliidist.
Fluorestseeruv valk – GFP on saadud meduusist.
Fluori – hioab hambad terved
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fluorokroomid on üldiselt tundlikud valguse suhtes, sellepärast on vajalik ka neid liigse valguse eest kaitsta.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun