Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Fluktuaalsetel dipoolidel on suur osa inertgaaside veeldamisel ja tahkestamisel väga madalatel temperatuuridel ja kõrgetel rõhkudel. Tabelis 3.34 on toodud erinevate inertgaaside sulamistäpid ja keemistemperatuurid. Inertgaaside sulamis- ja keemistemperatuuride kõrgenenemine inertgaasi aatomsuuruse (kohanumbri perioodilises süsteemis) suurenemisel on põhjustatud tugevate sekundaarsete sidemetega suurema aatomsuurusega inertgaasides, kus elektronide vabadus moodustada tugevamaid dipoole on suurem.
Fischeri tasakaal – kui ühte sugupoolt hakataks tootma rohkem, siis selle soo esindajate kohasus langeks, sest järglasi oleks vähem nende kohta (kuna mõlemat sugu on vaja paaritumiseks ja see määratakse vähema isendite arvu järgi). Evolutsioon aga liigub suurema kohasuse suunas, seega on liikide sooline tasakaal 1:1. Haplodiploidia – isaseid on väga vähe; isaste arvu hoitakse kontrolli all; see saavutatakse sellega, et peaaegu kõik emased on viljatud.
Fanerofüüdid – maapealsed taimed, mille pungad asuvad püstistel võrsetel, maapinnast ohkem kui 25 cm kõrgusel, maapealsed osad püsivad ebasoodsal aastaajal (või viimane puudub) (näiteks puud, põõsad, puitliaanid, epifüüdid, tüvesukulendid). Epifüüdid – juurteta “õhutaimed”, taimed, mis kasvavad teiste taimede peal (näiteks troopilised orhideed). Kuuluvad fanerofüütide alla.
Faktorid - ilm, füüsilised katkestused (vulkaanid, maavärinad). 8. Loomade geograafiline levik Elupaiku kujundavad tegurid: Bioome iseloomustavad seal esinevad aastajad, päeva pikkus, sademete hulk ning maksimum- ja miinimumtemperatuurid. Enamik bioome on nime saanud domineerivate taimede järgi, sest taimedest oleneb millised teised organismid seal esinevad.
Fotoperiodism – organismide reaktsioon ööpäevase valgus – ja pimedusperioodi muutumisele • Lühipäevataimed • Pikapäevataimed • Päevaneutraalsed taimed • Valgusrütm reguleerib taimede puhkeaja algust ja lõppu • Päeva pikkus reguleerib loomade sigimist ja rändeid • Loomadel on aktiivsemad kas öö – või päevaajal
Fosfor on tähtis toitaine loomade ja taimede jaoks, eriti olulised on ioonid PO43- ja HPO42-. Fosforiühendid kuuluvad ka DNA-molekulide koostisesse, eeskätt energiarikastesse molekulidesse nagu ATP ja ADP. Fosfor etendab olulist osa ka inimeste ja loomade teatud anatoomiliste stuktuuride ülesehitamisel, näiteks luud ja hambad.
Fenotüüpiline plastilisus – genotüübi võime toota erinevaid fenotüüpe, sõltuvalt KK tingimustest (taime juurte omadus olla suur või väike) VF=VG+VK+VG*K +VE Fenotüübi varieeruvus = peamõju + peamõju + koosmõju e interaktsioon + mingi keskkonnast tulev segav faktor e „müra“. Genotüübi mõju fenotüübile sõltub keskkonnast.
Folkloristikas on teada, et jutustamise situatsioon ja selles osalejad mõjutavad jutustatavat; seetõttu on täiesti võimalik, et olenevalt koguja meelestatusest informandid ‘unustasid ära’ pühapaikadega seotud traditsioonilised normid ning püüdsid esitada neutraalset seisukohta või koguni võtta omaks koguja vaated.
Fadn üldkogumiga on hõlmatud 2001.aastal 75,3 % Eesti põllumajandusliku tootmise standardkogutulust, 14,9 % põllumajanduslike majapidamiste koguarvust ja 71,0 % põllumajandusmaast ning 2007. aastal olid näitajad vastavalt 92,6 %, 58,7% ja 87%. [Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda] 3. TAIME- JA LOOMAKASVATUSTOODANG
Finantskonto - Kapitali- ja finantskonto - see osabilanss kirjeldab erineva tähtajaga aktivatega (näiteks kohalikesse ettevõtetesse tehtud pikema perioodi investeeringuid) ja mitmesuguste majandusüksuste laenamisega (näiteks riigilaenud ja omavalitsuste laenud) kaasnevaid finantsvoogusid.
Fotosünteesil on tähtis roll ka CO2 sidumisel atmosfäärist: süsinikuringe tagamisel ning selle hulga vähendamine vähendab ka ühe ökoloogilise globaalprobleemi, kasvuhooneefekti süvenemist (Tokko 2009). Fotosünteesi vaheproduktidest sünteesitakse kõik teised orgaanilised ained.
Fotosüntees on üheks peamiseks jõuks, mis põhjustab energia, süsiniku, vesiniku ja hapniku ringkäigu looduses ja tõmbab sellesse ringkäiku kaasa ka niisuguseid eluks vajalikke aineid, nagu lämmastik, fosfor, väävel jt. , samuti päikeselt kiirguva energia.
Fotofüüsikaline faas – valguse neeldumine 2. Fotokeemiline faas – fotosüsteemid (klorofülli molekulid koos teiste pigmentide ja valkudega, mis on vajalikud valgusenergia muundamiseks) moodustuvad kloroplastide sisemuses paiknevates lamellimembraanides.
Fenoloogia on teadus looduse aastaajalistest muutustest ning nende vastastikustest olenevustest. Vaatlusvõrgustik, mis haaras terveid maid, võimaldas välja selgitada fenoloogia üldisemad geograafilised ja ökoloogilised seaduspärasused.
Fotosüntees on valgusenergia muundumine orgaaniliste ühendite keemiliseks energiaks. Selle pöördprotsessiks on aeroobne ja anaeroobne hingamine ja biolagunemine. Bioloogiline energiaringe algab fotosünteesiga ja lõpeb hingamisega.
Fosforärastus on võimalik kombineeritud aeroobse ja anaeroobse töötlusega, mille tulemusel üldise jääkfosfori sisaldus väheneb 1-2 mgP/l. Lämmastiku kõrvaldamiseks sobib kõige paremini bioloogiline meetod, muud
Fotosünteesi efektiivsus – tõenäosus, et kvant läheb keemiliseks energiaks: Troopikas E f = 1-3% (kuni 3 kvanti 100-st); Parasvöötmes Ef = 0,6-1,2% (ca 1 kvant 100-st); CO2 – Süsinik oluline ressurss autotroofide jaoks.
Fenotüübiline plastilisus – keskkonna võime toetada erinevaid fenotüüpe sõltuvalt keskkonna tingimustest Fenotüübilise varieeruvuse komponendid on varieeruvus, mida kujundab folügenees, ontogenees, keskkonnafaktorid
Faagotroof – [PHAGOTROPH—An organism that obtains nutrients through the ingestion of solid organic matter] Ökoloogia kontrolltöö küsimused 1.osa Organism mis toitub tahketest orgaanilistest ainetest
Freoonid - 1 ehk klorofluorosüsivesinikud (CFC) — ei lahustu vees, ei ole mürgised ega põle, on kergesti veeldatavad ja tavaelus inertsed (ei reageeri ühegi ainega). Avastati 1930. aastatel.
Facebook on , mida omab ja käitab eraõiguslikult Facebook, Inc. Kasutajad võivad lisada sõpru, saata neile sõnumeid ja uuendada oma personaalseid profiile, et oma sõpru teavitada endast.
Fotosüntees – klorofilli siseldavas aineosades lühiajalise kiirguse energia toimel kluges protsess, milles anorgaanilistes ühendites moodustub orgaani- line aine ja eraldub hapnik.
Filtratsiooni - ehk puhveralad Need on enamasti suuremad puistud ja haljasalad, mis puhastavad saastunud õhku nii füüsilistest tolmuosadest kui ka keemilistest lisanditest.
Fosfor on tavaliselt piirav toitaine, mida võib leida jõgedest, järvedest ja mujalt mageveekeskkonnast. Kivimite ja setete kuludes aja jooksul fosfaadid vabanevad.
Fao – Food and Agricultural Organisation, järgi peab inimene saama päevas rohkem kui 2400 kcal energiat, üle 70 g üldvalku ja rohkem kui 20 g loomset valku.
Fakultatiivsetes tiikides on ülemistes veekihtides aeroobne ja alumistes veekihtides anaeroobne keskkond. Aeroobses tiigis leidub kogu veemassis vaba lahustunud hapnikku.
Fosforit on väga raske reoveest täielikult eemaldada biopuhastuse, st. mikroorganismide abil, seetõttu sadendatakse see enamasti välja keemiliselt.
Fossiilsed kütused ehk fossiilkütus ehk fossiilse päritoluga orgaaniline kütteaine on energeetilisel otstarbel kasutatav maapõuest saadav orgaaniline aine.
Fosfororgaanilised - ja pliiorgaanilised ühendid, kantserogeensed ja mutageensed ained Hg, Cd ja nende ühendid naftasaadused, mineraalõlid süsivesinikud
Fragmentatsioon - on nähtus, kus liigid ei kasva järjestikuliselt ja heterogeensus- ressursside või mõjurite ruumilisest ja ajalisest varieeruvusest
Finantseerijana on arendaja ekspertgrupiga üks meeskond, mis loob vähemalt teoreetiliselt mõningad võimalused mõjutada ekspertgrupi erapooletust.
Fitness ehk kohasus. Looduslik valiks tähendab seda et paremini kohastunud genotüübid annavad suurema panuse tulevastesse põlvkondadesse.
Freoonid on orgaanilised ühendid, mis sisaldavad süsinikku ja fluori, paljudel juhtudel ka muud halogeeni (enamasti kloori) ja vesinikku.
Fikseeritud vahetuskurss - Fikseeritud ehk püsikursiks nimetatakse valuutakurssi, mis on jäigalt seotud mõne teise välisvaluuta või valuutakorviga.
Fleming - Lehtinen, 2011 – Fleming-Lehtinen, V. 2011. Biodiversity-Related Requirements of the Marine Strategy Framework Directive.
Fookus on materjalil, millest plast valmistatakse; • biolagunevate ja kompostitavate puhul, kui fookus on toote biolagunevusel.
Footoni lainepikkus on pöördvõrdeline sagedusega, seega footoni energia vähenedes suureneb tema kiirguse lainepikkus sel juhul 15% võrra.
Fossiilkütus ehk fossiilse päritoluga orgaaniline kütteaine on energeetilisel otstarbel kasutatav maapõuest saadav orgaaniline aine.
Fosforiringe on biogeokeemiline tsükkel, mis kujutab fosfori ringkäiku litosfääris, hüdrosfääris, biosfääris ja nende vahel.
Fosforiringe – taimed saavad kätte lahustunult mullast, kuhu see tuleb maapõues olevatest mineraalidest. Suurim fond on ookean.
Freoonid - 2 ehk osaliselt halogeenitud klorofluorosüsivesinikud (HCFC) — töötati välja CFC-de esimeseks asendusaineks.
Fotosüntees on protsess, mille käigus valgusenergia toimel moodustuvad lihtsatest keemilistets ühenditest orgaanilised ained.
Fotosüntees – taimed seovad kiirgusenergia abil süsinikdioksiidi ja vee, tekivad süsivesikud e suhkrud ja eraldub hapnik.
Fosforiringe – fosfori oksüdatsiooniaste ringes ei muutu, fosfor jääb kõigil fosforiringe astmeil fosfaatrühma osaks.
Fosfori ringe - Fosfori oksüdatsiooniaste ringes ei muutu, fosfor jääb kõigil fosforiringe astmeil fosfaatrühma osaks.
Fosforiringe - biokeemiline tsükkel, mis kujutab fosfori ringkäiku Maa lito,- hüdro,-ja biosfääris ning nende vahel.
Fenotüübiline plastilisus – organismi võime toota erinevaid fenotüüpe sõltuvalt keskkonna tingimustest sama genotüübi piires.
Fotosüntees on oluline kõigile organismidele, nii taimedele kui heterotroofidele, samuti biosfääri säilimisele.
Fotoperiodism on organismide reaktsioon ööpäevase valgus- ja pimedusaja muutustele. Avaldub eriti taimeriigis.
Firmastiil on organisatsiooni üks komponent, mis aitab kindlaks määrata organisatsiooni identiteedi.
Fotoperiodismiks nimetatakse organismide reaktsiooni ööpäevase valgus- ja pimedusperioodi muutumisele.
Fotosfäär on sageli kaetud tumedate, kord ilmuvate, kord kaduvate laikudega e. päikeseplekkidega.
Fosfor - ringe – erinevalt lämmastikust, ei ole atmosfäär fosforile (oluliseks) fondiks.
Fechtneri kivipuravik - Boletus fechtneri II kategooria seeneliigid kollane kivipuravik - Boletus suspectus
Fotosünteesiks nimetatakse protsessi, mille käigus valgusenergia muundatakse keemiliseks energiaks.
Fotosüntees on looduses asetleidev elutähtis protsess kõigile Maal elutsevatele organismidele.
Feromoonid – liblikatel isaste isendite väljapüük, repellendid –hoiavad isendid eemal.
Filter on täidetud poorse täiteainega, mille pindadele moodustub mikroobidest biokile.
Fakultatiivsetes tiikides on ülemistes veekihtides aeroobne ja alumistes veekihtides anaeroobne keskkond.
Fossiilkütused on põlevad maavarad, mis on tekkinud orgaaniliste jäänuste fossiliseerumisel.
Freoonid on tavatingimustes ohutud, inertsed ja ei astu reaktsiooni mitte ühegi ainega.
Fotosüntees on üks äärmiselt vajalik protsess, kuna selleta poleks elu Maal võimalik.
Fotosüntees on protsess, mille käigus valgusenergia muundatakse keemiliseks energiaks.
Fakultatiivsed - ehk hemiparasiidid - suudavad eksisteerida ka muul moel kui parasiidina.
Fakultatiivsetes tiikides on ülemistes veekihtides aeroobne ja põhja lähedal anaeroobne keskkond.
Fosfori ringes on transport organismidega, maismaal, kus fosfor on paremini kättesaadav.
Fenotüüpiline plastilisus – ühe genotüübi piires erinevaid fenotüüpe sõltuvalt keskkonnast.
Fluktuatsioonid – 1. demökoloogias populatsiooni arvukuse järsk aastatine muutumine.
Fotoperiodism on organismide reaktsioon ööpäevase valgus- ja pimedusaja muutustele.
Fotogramm - meetriline töötlemine kaardistatavate elementide määratlemiseks.
Fotojuhtivus on nähtus, kus materjali elektrijuhtivus suureneb tema valgustamisel.
Fosforit on polüfosfaatidena, mis kergesti hüdrolüüsuvad ortofosfaatideks.
Folkloristid on täheldanud muistendites aja jooksul toimunut huvitavat muutust.
Fotoinhibitsioon – taime fotosüntees jääb seisma valguse ülekülluse tõttu.
Fluktuatiivsed sidemed on seotud elektonpilve assümeetrilise jaotusega aatomite vahel.
Fluktuatsioonid – lühiajalised pöörduvad muutused, mis ei ületa 10 aastat.
Fosfori ringe on igavam.  Fosfori ja lämmastikuringe on väga kontrastsed.
Fosfor on nii happelises kui ka aluselises keskkonnas väga stabiilne.
Farm on osaliselt rekonstrueeritud tänapäeva nõuetele vastavaks.
Fossiilkütused on nafta, maagaas, kivisüsi, pruunsüsi, põlevkivi, turvas.
Fenotüüp tähendab isendi ehituslike ja talituslike omaduste kogumit.
Fotoinhibitsioon – fotosüntees jääb seisma, kui on liiga palju valgust.
Facebook on kohati tunda saanud vastumeelsust viimastel aastatel.
Fenotüüp – organism oma tunnustega, genotüübi realisatsioon.
Fosfor on tähtis endogeense ringega toitaine ökosüsteemis.
Fotosüntees on teistele vajaliku energia allika saamis protsess.
Filtrid on efektiivsed aerosoolide kõrvaldamise vahendid.
Fassaadide kujundus on rahutu ja liigendusega ja rikkaliku dekooriga.
Fenotüübilise polümorfismini e. väliselt erinevate isendite kujunemiseni.
Fotosünteesi pöördprotsessid on aeroobne ning anaeroobne biolagunemine.
Fosfor on enamasti setetes, kivimites ja mullas.
Fakultatiivparasiidid - parasiteerivad ainult arvel toituma.
Fosfaadid - satuvad vette pesuainete koostisest.
Feeds on floral parts, tunnels in Seed.
Fosforgaasid on keskkonnas ebapüsivad.
Fossiilkütused on taastumatud ressursid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fiskaalpoliitika on riigi seadusandluses tehtavad muudatused, täpsemalt avaliku sektori tulude, maksude ja tulusiirete kohta käiva seadusandluse kavatsetud muutmine, vähendamaks majanduse tsüklilisust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Freoon on tugev katalüsaator, mis lõhustab kolmest hapniku aatomist koosneva osooni molekuli hapnikuks ja vabaks radikaaliks.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun