Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Fakultatiivsed anaeroobid – enamus patogeenseid mikroobe on fakultatiivsed anaeroobid st arenevad nii hapniku juuresolekul kui ka ilma, sest on võimelised nii oksüdatsiooniks kui fermentatsiooniks.
Fakultatiivsed anaeroobid – kasvavad ka hapnikudefitsiidis, lülitudes ümber kas käärimisele või anaeroobsele hingamisele.
Facs - i kasutatakse tavaliselt, et puhastada erinevat tüüpi valgeid vererakke, millest igaüks kannab oma pinnal üht või enamat eristuvad valku ja seetõttu seob monoklonaalseid antikehasid, mis on sellele spetsiifiliselt. Ainult T rakud immuunnsüsteemis omavad nii CD3 kui ka Thyl2 valke.
Falloidiin on kōrgelt toksiline alkaloid, Seostub rakus oleva F- aktiiniga ning takistab selle depolümeriseerumist. 14. Mikrotuubulid Koosnevad tubuliinist, mis koosneb kahest subühikust, alfa- ja ß-tubuliinist, kumbagi subühiku molekulmass on 50 kDa. Nagu aktiini puhulgi, pole tubuliin kodeeritud mitte ühe, vaid mitmete geenide poolt.
Fastsiad - need ei lase lihaseid paigalt nihkuda, annavad lihastele elastsuse ja hoiavad ära nende omavahelise hõõrdumise.
Fab - regioon on antigeeniga seonduv osa. Seostumine - monovalentselt, bivalentselt, polüvalentselt (IgM)-erinevad Ag-Ak seostumisviisid, mille abil on võimalik antigeeni lõhustada ja organismist välja viia komplemendisüsteemi, fagotsüütide, eosinofiilide, basofiilide, nuumrakkude abil.
Fagotsütoos – suurte partiklite sisse võtmine b. Pinotsütoos – lahustunud makromolekulide sisse võtmine väikeste vesiikulite abil • Eksotsütoos – jääkained pakitakse membraani vesiikulitesse, mis sulavad kokku raku välismembraaniga, mis väljutavad oma sisu keskkonda.
Faagi tiiter - mitu bakterit nakatavat faagi on ruumalaühikus - Arhed - tuumata ja tuumaga organismide vahepealsed, elavad ekstreemsetes tingimustes (kuumaveeallikates, Surnumeres) - Mükoplasma – prokarüootsed rakud, kõige lihtsamad ja väiksemad , puudub
Fakultatiivne - vaheldub normaalse viljastumisega (hõbekoger, lehetäi). Võimalusi- meioos ei ole täiuslik, munarakk säilitab diploidse kromosoomistiku (arenevad tavaliselt emasloomad)(vesikirp), munarakk võib ühineda reduktsioonkehaga.
Fagotsütoosi kirjeldus on õpik lk. 57  passiivne transport – ei vaja lisaenergiat, liikumine toimub läbi fosfolipiidide kihi, läbi läheb nt. gaasi molekul (O2,CO2). Läbi valgukanalite toimub transport kas kandjaga (transportvalk) või ilma.
Faktoriks on neil tugev verotoksiin (tsütotoksiin), mida eritavad mainitud tüved intensiivsel paljunemisel sooltes (tavaliselt niude- ja käärsool), kust see resorbeerub vere- ja lümfisoontesse ja vallandab spetsiifilise patogeneesi.
Fakultatiivsed mikroorganismid on võimelised muutma oma metabolismi, vastavalt keskkonna tingimustele. Üleminekul aeroobselt anaeroobsele metabolismile või vastupidi kaasnevad muudatused. Näiteks E.Coli sünteesib kahte erinevat tsütokroomi oksüdaasi.
Fceri – kõrge afiinsusega, esineb nuumrakkudel, basofiilidel, Langerhansi rakkudel FceRII – madala afiinsusega retseptor, 2 tüübi: FceRIIa – B rakkudel (stimuleerivad kasvu), FceRIIb – T, NK rakkudel, makrofaagidel.
Fagotsütoos – tahkete ainete omastamine rakumembraani sissesopistumise teel Füsioloogiline lahus – lahus, mille lahustunud ainete kontstetratsioon on võrdne rakkudesisese lahuse kontsetratsiooniga
F2 põlvkonnast on oodata, et 25% on valge-pruuni kirjud ja lainelise karvaga, 25% on valge-pruunikirjud ja siledakarvalised, 25% on pruuni ja lainelise karvaga ning 25% on valged ja siledakarvalised.
Fbs on vajalik, kuna kunstlikult valmistatud söötmes ei pruugi olla sobiv kogus vajalikke toitaineid, lisaks on odavam lisada söötmele seerumit, kui kõiki vajalikke toitaineid eraldi.
Faktoriteks on vibratsioon, madal ja kõrge temp, radioktiivsus, happed ja alused jne. Miks esmane struktuur jääb alles? Kui see ära laguneb siis ei ole see denaturaktsioon, vaid hüdrolüüs.
Fagotsütoos on õgirakkude toimimine organismi kaitsjana, mille puhul õgirakud kapseldavad endasse kehavõõraid osakesi (bakter, viirus, kahjustatud kude) ja hävitavad need lagundamise teel.
Fagotsütoos – ümbritsevast keskkonnast tahkete ainete aktiivne omastamine teatud tüüpi rakkude Geenmutatsioon – mutatsioonilise muutlikkuse poolt rakumembraani sissesopistumise teel.
Fas - ile iseloomulikuks ilminguks on madal sünnikaal, väike peaümbermõõt, võimalikud kongenitaalsed väärarengud, iseloomulik näoilme ja madal intelligentsuse tase.
Faktoritest – selleks kuluvast ajast, konkreetsetest rakendatavatest meetmetest ning lisameetmetest, mis on vajalikud GM materjali likvideerimiseks või vähendamiseks.
Fagotsütoos – tahke, b) pinotsütoos – vedelik (nt õlitilk) 4. Membraan tekitab elektriimpulsse (nt närvides) 5. membraani vahendusel seostuvad rakud kudedeks.
Fdre - ntooctr-r. -- di1 (r,t. ptk. 1.2.). Uhtegi v6rdvddrset eluta stis- likult on rakk k6ige lihtsam ehituslik ja talit- eritab ,.- teemi looduses ei leidu.
Fagotsüüdid ehk õgirakud kapseldavad endasse kehavõõraid osakesi (milleks võib olla bakter, viirus või kahjustatud kude) ja hävitavad need lagundamise teel.
Fastsikulaattsoon - zona fasciculate - toodab glükokortikoide (kortisool). Rakud moodustavad välispinna suhtes risti paiknevaid sammasjaid struktuur ja sinusoidid.
Fanerosoikumi vältel on toimunud skeletiga hulkraksete organismide areng Paleosoikum Vanaaegkond - kestis 290 miljonit aastat ja lõppes 250 miljonit aastat tagasi.
Fagotsütoos - kui aineosake jõuab rakumembraanile, sopistub see sisse ja omastatav aine liigub membraanige ümbritsetud põiekeses tsütoplasmasse.
Fanerosoikum - Maa geoloogilises ajaloos periood (viimane eoon), mida iseloomustavad silmaga nähtavad s.t. skeletiga hulkraksete loomade kivistised.
Facs - iga saab samaaegselt teha raku suuruse (hajuv valgus) ja DNA koguse (fluorestsentsi eraldamine DNA- siduva värvi korral) mõõtmisi.
Fagotsütoos – rakk läheb suure molekuli ümber ja imeb endasse (liiga suur, et lasta niisama läbi rakumembraani). Niimoodi toitub nt amööb.
Fagotsütoos – Tahkete ainete aktiivne omandamine ümbritsevast keskkonnast teatud tüüpi rakkude poolt rakumembraani sissesopistumise teel.
Fagotsütoos - ümbritsevast keskkonnast tahkete ainete aktiivne omastamine teatud tüüpi rakkude poolt rakumembraani sissesopistumise teel.
Fagotsütoos – aineosake tuleb rakule pihta, sopistub membraani ja põiekeses hõljub tsütoplasmas, teda seal süüakse ensüümide poolt.
F1 põlvkonnas on tulemused samad, mis I seaduse puhul, F2 põlvkonnas on 9 eri genotüüpi ja fenotüübid jaotuvad suhtes 9:3:3:1.
Faasid – toetusfaas ja jala edasiviimise faas (lennufaas). Tori hobusel oli 1956 aastal sammupikkus 1,63m ja sagedus 60,1.
Faag – bakterrakku ründav viirus 3. konjugatsioon – plasmiidi ülekanne ühelt bakterilt teisele piili vahendusel.
Faktoritest - pikkusest, lihaste ja luude massist, vanusest, soost jne. Tähtis ei ole niivõrd kaal kui rasvkoe osa selles.
Fagosütoosivõimelised loomarakud - aineosake jõuab rakumembraanile, sopistub sinna, liigub membraaniga ümbritsetud põiekeses tsütoplasmasse.
Fagotüpiseerimine – määratakse mikroobi fagotüüp, st mikroobi lõhustamine spetsiifiliste mikroobiviirustega ehk faagidega
Fagotsütoos - suurte aineosakeste ja makromolekulide viimine rakku: • Membraan sopistub koos suure molekuliga sisse.
Fagotsütoos - esineb rakkudes, kes on spetsialiseerunud suuremate partiklite ja mikroorganismide fagotsüteerimisele.
Faktor viii - t kodeeriv geen paikneb kromosoomi otsale lähemal, mõlemad geenid paiknevad X kromosoomi pikas õlas.
Fassililtatsioon - protsess, kus ühe taime olemasolu suurendab teise taime kasvu, ellujäämust või paljunemisvõimet.
Fagotsütoos – kui aineosake jõuab rakumembraanile, sopistub sisse, liigub tsütoplasmasse (amööb, õgirakud)
Faktorikontsentraadid on suhteliselt ohutud Ajusisese verevalumi tekkimise oht, mille tagajärjed võivad olla eriti rasked
Fanerofüüdid – uuenemispungad maapinnast kõrgemal kui 0.25 m. 2. Kamefüüdid – pungad kuni 0.25 m kõrgusel.
Faktideks nimetatakse selliseid teadmisi, mis on :r.r gineb ag; teadusliku meetodi abil leidnrld kordur.
Fakultatiivsed on need, kes elavad küll hapnikukeskkonnas, kuid suudavad elada ka hapniku vaeses keskkonnas.
Far – fotosünteetiliselt aktiivne radiatsioon (kiirgus), lainepikkus 0,38–0,71 mikromeetrit.
Farmakogenoomika - 1998 a. FG uurib geneetilisi variatsioone, mis on seotud organismide vastustega ravimitele.
Fakulatiivne parasiit - Toitub võimaluse korral peremehest, kuid peremehe puudumisel saavad ikkagi edasi areneda.
Fago - ja pinotsütoos Osmoos Osmoos raku tasandil osmoos 10.Fotosünteesi olemus ja tähtsus.
Feen - elementaarne, diskreetne, geneetiliselt tingitud tunnus kindla organismi fenotuüübis.
Fagotsütoos – õgirakk, mis tõmbab bakteri,viiruse enda sisse ja hävitab selle lagundamise teel.
Fakultatiivsed parasiidid - toituvad võimaluse korral peremehest,kui peremehe puudumisel saavad ikka edasi elada.
Faag on võimeline omandama toitekeskkonnast lämmastikku ja mõningaid fosfori ühendeid.
Famous - people-who-smoke-pot.html • http://www.narko.ee/et/Mis-on-mis/Kanepist-lahemalt
Farrise optimeerimine – iga sõlm saab tunnuse seisundi, mis on antud sõlme ja selle eellase ühisosa.
Fagotsütoosivõime tõttu on nad võimelised endasse haarama ja kahjutustama organismi tunginud baktereid.
Fakultatiivsed parasiidid - toituvad võimaluse korral, kui saavad peremehe puudumisel ikka edasi areneda.
Fagotsütoos – osadele loomsetele rakkudele omane ja toimub tahkete aine transport rakku.
Fakultatiivsed geenid – aktiivsed ainult teatud funktsionaalsete või metaboolsete seisundite
Fagotsütoosile sarnane on pinotsütoos, mille käigus omastab rakk vedelikes lahustunud aineid.
Fakultatiivne parasiit - parasiit on võimeline elama ja paljunema ka ilma peremeesorganismita.
Fagotsütoos - tahkete makromolekulide (valgud, rasvad, suhkrud) liikumine rakku
Fagotsütoos – rakumembraan sopistub sisse ja haarab endasse bakteri molekuli.
F2 põlvkonnas on 9 erinevat genotüüpi ja fenotüüpid jaotuvad suhtes 9:3:3:1.
Faasinihked on muudetud silmaga registreeritavateks kontrastsuse erinevusteks.
Fagotsütoos – tahkete ainete omastamine rakumembraani sissesopistumise teel.
Faag - Iga viirus on võimeline nakatama ainult teatud tüüpi rakke.
Faaskontrastmikroskoobi tähtsus on selles, et ka värvimata (elusad) rakud on hästi nähtavad.
Fagutsütoos - rakumembraan sopistub sisse ja haarab endasse palju molekule.
Fagotsütoos on õgirakkude (fagotsüütide) toimimine organismi kaitsjana.
Fazer pagarid on valm istanud uue toote kolmevilja leiva nimega HOMNE leib.
Fagotsütoos – Amööbid ja makrofaagid toituvad fagotsütoosi teel.
Farüngula on staadium, kus eri selgrootsete embrüot on sarnased.
Farmireostus – õhu, mulla ja vee reostamine loomafarmide juures.
Fagotsütoos – tahkete ainete rakku viimine (amööbi toitmine)
Fatsial on suured lehed, mis koguvad väga hästi tolmu.
Faktorit - veerežiimi, kuid mõjutab ka teisi tegureid.
Fakultatiivne mutualism - osalevad liigid jäävad ellu ka iseseisvalt.
Favism – ei tohi süüa ube. Muidu tekib hemolüüs.
Fagotsütoosiks on võimelised ainult spetsialiseerunud rakud.
Feci – Fe-tsitraadi transportsüsteemi regulaator
Fagotsitoos - tahkete ainete omastamine selisel viisil
Faktoriga plasmiid on siis intergreerunud kromosoomide sisse.
Facs – flourescence-activated cell sorting.
Fagotsütoos – tahkete ainete transport rakku.
Faagi genoomiks on kas DNA või RNA molekul.
Fagotsütoos - tahkete ainete omastamine.
Faecalis – kuseteede infektsioonid
Fagotsütoos – ainete aktiivne transp.
Fatsial on väikesed valged õied.
Faktoriks on tugev kõhnumiskatse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Fagotsütoosi käik – 1)Bakter neeldub rakku – mebraan sopistub sisse ja mood fagotsütoosipõieke. 2)Golgi kompleksist tuleb primaarne risosoom 3)Tekib sekundaarne risosoom, milles ensüümid lagundavad bakteri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Facs - Fluorescence activated cell sorting= rakkude sorteerimine; Seade, mis põhineb läbivoolu tsütomeetrial ja suudab leida ühe raku tuhandete teiste seast.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Faag on defektne ja vajab paljunemiseks helperfaag abi. Faag lambdal algab pakkimine kontaktemeeridest.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun