Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Eukarüootides on kolm erinevat RNA polümeraasi, millest igaühel on oma kindlad märklaudgeenid - eukarüootide 3 erinevat RNA polümeraasi: RNAP I – vastutab ribosomaalsete RNA geenioperonide transkriptsiooni eest (18S- 5, 8S-28S rRNA), transkribeerib ühte geeni, mida on paljusid koopiaid (rRNA). rDNA – geenid, mis kodeerivad ribosoomi RNA-d. Ühte operoni organiseeritud – erand eukarüootides, tavaliselt seda neil ei esine.
Eukarüootides on kõik geenid üksikuna kontrollitavad, puuduvad mitme geeni ekspressiooni kontrollivad operonid. Üht geeni reguleerivaid valke võib olla mõnisada (võivad toimida nii transkriptsiooni alguspunkti lähedal kui ka kaugemal asuvate DNA regulaatorpiirkondade kaudu). Oluline on mediaatori – suure valgukompleksi - osalus transkriptsiooni algatamises.
Eukarüootides on leitud üks universaalne terminatsioonifaktor: eRF (54 kDa dimeer). Põhjustab terminatsioonikoodonist sõltuvat valgusünteesi terminatsiooni. Kuna eukarüootide valgusünteesi terminatsiooni on seni suhteliselt vähe uuritud, siis on tõenäoline, et on veel avastamata terminatsioonifaktoreid (näiteks prokarüootse RRF'i analoog).
Eukarüootides on need EF1A, EF1B ja EF2) ja terminatsioonifaktorid (RF-1, RF-2, RF-3, RRF, korraga toimub ainult kas RF-1 või RF-3 – aitavad valgusünteesi lõpetada ja suunavad produkti vabanemist). RRF – aitab ribosoomi vabastada, vajalik selleks, kui ribosoom on ühe valgu sünteesinud, siis saab teist hakata sünteesima.
Eukarüootne rakk ehk päristuumne rakk on üks kahest peamisest elusorganismidel esinevast rakutüübist (teine on prokarüootne rakk).Eukarüootsetel rakkudel on eristunud rakutuum ja membraansed rakuorganellid (näiteks mitokondrid ja kloroplastid).Eukarüootsed on taime-, looma-, seene- ja paljude protistide rakud.
Eukarüootidel on valdav (>95% mRNA-dest) initsiatsioon mRNA 5’ otsale kõige lähemal asuvalt initsiaator-koodonilt. AUG koodonite või tugevate (> -50 kJ/Mol) RNA sekundaarstruktuuride tekitamine 5´cap-i ja valku kodeeriva lugemisraami vahele inhibeerib sellelt translatsiooni või kaotab selle sootuks.
Eukarüootidel on kindlaks tehtud, et neil kas on kunagi olnud mitokonder (tõenduseks on tüüpiliste mitokondri geenide esinemine rakutuumas) või on see tugevalt redutseerunud e. taandarenenud (näiteks hüdrogenosoomideks, mitosoomideks). Kloroplastide evolutsioon on pisut keerulisem.
Eukarüootides on kolm erinevat RNA polümeraasi, mis sünteesivad erinevaid RNA molekule. RNA sünteesil on substraatideks (ribo-) nukleosiid 5’-trifosfaatidest. Sünteesitud RNA ahel vastab üks-üheselt temaga antiparalleelsele DNA matriitsahelale komplementaarsusprintsiibi alusel.
Eukarüootse ehk päristuumse raku tekkimine toimus tõenäoliselt endosümbioosi teel ehk üks suurem rakk „neelas“ alla teisi, mis sümbiondina tegutsemise järel kaotasid aegamööda iseseisva rahuelu ning jäid eksisreerima organellidena – mitokondrite ja kloroplastidena.
Eukarüootsetes rakkudes on geeni regulaatorpiirkonnad suuremad, võivad sisaldada mitukümment elementi regulaatorvalkude seostumiseks, milledest osa on aktivaatorid, teised repressorid ja koos nad põhjustavad geeni ekspresseerumise korrektse ajalise ja ruumilise kontrolli.
Eukarüootse pre - mRNA järeltöötlus (processing). 5’cap struktuuri lisamine toimub vahetult pärast transkriptsiooni initsiatsiooni, lisatakse metüülrühmad kaitsmaks mRNAd lagundamise (eksonukleaasse aktiivsuse) ja modifikatsioonide eest.
Eukarüootidel on 4 erinevat rRNAd, prokarüootidel 3. Prokarüoodid toodavad umbes 55 erinevat valku, eukarüoodid 80. 13. Miks ribosoomide koostises olevat kolme RNA molekuli ühise pre-RNA-na sünteesitakse? Tagab nende võrdse koguse.
Eukarüootides on mitmeid RNA polümeraase, igaühte saab iseloomustada tema poolt sünteesitud RNA produktiga. RNA polümeraas I sünteesib pre-rRNA’d. RNA polümeraas II sünteesib mRNA prekursorid ja enamiku snRNA ja microRNA.
Eukarüoot - Prokarüoot – eeltuumne päristuumne (bakterid) Kromosoom Palju 1 rõngas kromosoom Tuum Memraaniga piiritletud Puudub Limakapsel Üldjuhul ei ole On olemas Mõlemal on rakumembraan Pärilikkusaine Ribosoomid
Eukarüoot - organism, mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine. Eukarürootide hulka kuuluvad protistis, seened, taimed ja loomad Golgi kompleks - membraanidest koosnev päristuumse raku organell.
Eukarüootsed e. päristuumsed PROKARÜOOTSED e. eeltuumsed Loomad, taimed, seened, vetikad, algloomad Bakterid Rakutuum - Ainuraksed, hulkraksed Ainuraksed Palju organelle Vähe organelle Meioos, mitoos Pooldumine
Eukarüootide dna - s on neid palju, imetajatel moodustuvad enamuse DNA-st. Sarnanevad retroviirustega, nende genoomis alati pöördtranskriptaas, integraas ja rakupinna antigeen on alati peremehe spetsiifiline.
Eukarüootide ribosoom on suurem. 10. A – sinna seondub aminoatsüül-tRNA, paikneb nii väiksemal kui suuremal subühikul, P – sinna seondub peptidüül-tRNA, pärast kasvava peptiidahela kandmist ribosoomis
Eukarüootidel on DNA pakitud ümber aluseliste konserveerunud järjestusega valkude - histoonide, moodustades nukleosoome (pildil nukleosoomidega DNA). Nukleosoomide vahele jäävad pakkumata DNA alad.
Eukarüootides on kolm erinevat RNA polümeraasi, millest igaühel on oma kindlad märklaudgeenide: RNAP I vastutab ribosomaalse RNA geenioperonide (18S-5,8S-28S rRNA) transkriptsiooni eest.
Eukarüoot - organism, mida iseloomustabrakutuuma ja membraansete organellide esinemine(protistid, seened, taimed, loomad) Golgi komleks-membraanidest koosnev päristuumse raku organell
Eukarüootsetes rakkudes on ka keerukas eri tüüpi valgulistest filamentidest koosnev tsütoskelett, mis aitab organiseerida raku sisestruktuuri ja on osa rakkude liikumist tagavast masinavärgist.
Eukarüootne rakk - (päristuumne) rakk (ka rakutüüp), mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine, Golgi kompleks- membraanidest koosnev päristuumse raku organell.
Eukarüootidel on genoom paigutatud kromosoomidesse, prokarüootidel on ta tsirkulaane (plasmiidis või nukleoidis, üksainuke kromosoom). Genoom on pakendatud kuna rakk on väike.
Eukarüoot – transkriptsioon toimub tuumas, translatsioon tsütoplasmas ribosoomidel, eri aegadel Prokarüoot – transkriptsioon ja translatsioon samaaegselt, bakterirakus.
Eukarüootne rakk – päristuumne Prokarüootne rakk – eeltuumne 3. Kude – sarnase ehituse ja talitlusega rakud koos vaheainega – teadus, mis uurib kudesid on histoloogia.
Eukarüootides - Enne, kui eukarüootne RNA polümeraas seondub promootoralale ja algatab transkriptsiooni, peavad sinna seonduma basaalsed transkriptsioonifaktorid.
Eukarüoot – organism (ka organismi tüüp), mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete Gastrula (karikloode) – enamiku loomade (ka organellide esinemine.
Eukarüootse pre - mRNA protsessimise jooksul toimub 3 peamist sündmust: (1) 5’ capping – 5’ cap lisatakse vahetul pärast transkriptsiooni initsiatsiooni.
Eukarüoot - organism, mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine. Eukarürootide hulka kuuluvad protistis, seened, taimed ja loomad
Eukarüoot - organism, mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine Golgi kompleks- membraanidest koosnev päristuumse raku organell.
Eukarüootidel on 5´cap ja 3´polü-adenosiin-järjestus (polüAsaba). Üks mRNA kodeerib eukarüootidel ainult ühte valku, prokarüootidel mitut valku.
Eukarüoot - Päristuumne, jaotatakse protistideks, T, S ja L-riigiks.Golgi kompleks-osaleb rakumembraani uuendamises ja rakukesta moodustamises.
Eukarüootides on translatsiooni initsiatsioon võrreldes bakterites toimuvaga komplekssem ja seda eeskätt initsiatsioonifaktorite rohkuse tõttu.
Eukarüootne rakk e. päristuumne rakk – rakk või organism, millel on selgelt eristatav tuum. Siia kuuluvad taimed, loomad, seened ja protistid.
Eukarüoot - päristuumsed,organism,mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine(protistid,seened,taimed,loomad)
Eukarüootsetes rakkudes on DNA seotud histoonidega (eriliste valkudega). DNA koos histoonidega moodustab nukleosoomse fibrilli = 1 kromosoom.
Eukarüootsed valku - kodeerivad primaarsed transkriptid protsessitakse üht tüüpi mRNAks, millelt sünteesitakse ühte tüüpi valk.
Eukarüootides on mRNA modifitseerimine vajalik, sest mRNA transkribeerimine toimub tuumas, translatsioon aga tsütoplasmas.
Eukarüootidel on geenis intronid, pre-mRNA läbib splasingu, modifitseeritakse ja eksporditakse tuumast tsütoplasmasse.
Eukarüootsel geenil on eksonid (kodeerivad) ja intronid (vahejärjestused) Geenidel esineb sageli alternatiivsed splaissingut.
Eukarüoot - väiksem kui 10 nm, tuumamembraan olemas, genoomiks DNA ahelad, endoplasmaatiline võrgustik on olemas.
Eukarüootsed organismid on enamasti multitsellulaarsed ning nende rakkude ehitus ja funktsioon on erinevates kudedes erinev.
Eukarüoot - organism(ka organismitüüp), mida iseloomustab rakutuum ja membraansete organellide esinemine.
Eukarüootidel on genoom jaotunud mitmeks erinevaks kromosoomiks ning enamasti on kõiki kromosoome 2 komplekti.
Eukarüootides on protsessid teineteisest isoleeritud – transkriptsioon tuumas ja translatsioon tsütoplasma.
Eukarüootne ehk päristuumsed, millel on tuum olemas, prokarüootne ehk eeltuumsed, millel puudub rakutuum.
Eukarüootidel on 95% mRNA-dest initsiatsioon mRNA 5’ otsale kõige lähemal asuvalt initsiaatorkoodonilt.
Eukarüootsed ribosoomid on väiksema ehitusega ning sarnanevad eukarüootide mitokondri ja kloroplasti ribosoomidele.
Eukarüootides on DNA kaksikahela esimeseks kõrgemaks organiseerituse astmeks nn. nukleosoomne struktuur.
Eukarüootidest on bakteritel kirjeldatud ainult 3’ → 5’ suunas mRNA-d lagundavaid eksoribonukleaase.
Eukarüootne rakk - päristuumne rakk, mida iseloomustab rakutuuma ja rakumembraansete ainete esinemine.
Eukarüootide tuumagenoomis on nii tänapäevastele arhedele kui ka tänapäevastele bakteritele sarnaseid geene.
Eukarüootne rakk - päristuumne rakk; eristunud on rakutuum ja membraansed rakuorganellid; nt taime-,
Eukarüootne rakk – tuumaga rakk • Tsütoloogia – tadusharu, mis uurib raku ehitust ja talitust
Eukarüootide dna on suurem kui bakteritel ja seetõttu on neil palju replikatsiooni alguspunkte.
Eukarüootne translatsioon on ehitatud konserveerunud prokarüootset päritolu initsiatsioonimehhanismile.
Eukarüoot - organism, mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine.
Eukarüootide membraanides on steroolid (inimesel näiteks kolesterool), mis teevad membraani jäigemaks.
Eukarüoot - päristuumne organism, kelle rakud on päristuumset tüüpi(taimed, seened)
Eukarüootides on DNA keritud ümber histoonide, moodustades nukleosoome ja need kromatiine.
Eukarüootides on kolm erinevat RNA polümeraasi, mis sünteesivad erinevaid RNA molekule.
Eukarüootides on ainult üks RF (eRF), mis tunneb ära kõiki terminatsioonikoodoneid.
Eukarüoot – päristuumne rakk, rakkudes on rakutuum, mida ümbritseb membraan.
Eukarüoot – Organism, mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide
Eukarüoot - organism, millel on rakutuum ja membraansete organellide esinemine.
Eukarüootne rakk on võrreldes prokarüootse rakuga tunduvalt suurem ning kompleksem.
Eukarüootidel on suhteliselt rohkem valke (umbes pooleks), aga ka RNA on suurem.
Eukarüootsed mrnad on aga monotsistroonsed, st iga mRNA molekul kodeerib ühte valku.
Eukarüootsetel rakkudel on oma rakutsükkel, mis määrab raku kasvu ja jagunemise faasid.
Eukarüoot – Organism millel on olemas rakutuum ja membraansed organellid.
Eukarüootsed - päristuumne on taime,looma, seene ja paljude protistide rakud.
Eukarüootidel on DNA e kromatiini struktuuri muutusel vältimatu eeltingimus.
Eukarüootide kromatiid on palju rohkem keerdunud, geenid on kõvemini ära peidetud.
Eukarüootne rakk – on olemas piiritletud tuum nt taime-, loomne-, seenerakk.
Eukarüootsed rakud on suuremad ja keerukamad, nad Elu päritolu ja areng Maal
Eukarüootide puhul on praimerid lühemad, ligikaudu 10 nukleotiidi pikkused.
Eukarüootsel on membraaniga piiritletud tuum (lineaarsed kromosoomid.
Eukarüootide geenid on enamasti katkendlikud, sisaldavad introne ja eksone.
Eukarüootides on mRNA monotsüstroonne ja tagab ühe valgu sünteesi.
Eukarüootides on DNA replikatsioon kontrollitud rakutsükli poolt.
Eukarüootne dna on koos histoonidega DNA pole seotud histoonidega.
Eukarüootides on ainult eRF, mis tunneb ära kõik 3 koodonit.
Eukarüootides on geenid ja transkriptsiooniühikud identsed.
Eukarüootidel on reeglina rohkem geene kui prokarüootidel.
Eukarüootne mrna on monotsistroonne, vaid ühe geeni produkt.
Eukarüootidel on kolme tüüpi tuumset RNA polümeraasi.
Eukarüootide evolutsioonis on olulist rolli mänginud endosümbioos.
Eukarüootide kromosoomides on DNA umbes 1200-kordselt kokku pakitud.
Eukarüoot – rakutuuma ümbritseb kaksikmembraan.
Eukarüootide ribosoomid on suuremad ja sisaldavad rohkem valku.
Eukarüootide rf - 1 tunneb ära kõik 3 stoppkoodonit.
Eukarüootne rakk on ~10x suurem kui prokarüootne rakk.
Eukarüootide rakud on üldiselt 10 korda suuremad.
Eukarüootidel on rohkem kui üks kromosoom.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun