Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Etnolingvistiline vitaalsus - mingi keelt kasutava rühma võime säilitada oma keelt Etnolingvistilise vitaalsuse mõiste võeti kasutusele 1970ndate keskel, tähistamaks rühma võimet „käituda eristuva ja aktiivse kollektiivse üksusena gruppidevahelistes suhetes”. Mida kõrgem on rühma vitaalsus, seda enam on ta võimeline eristuma ja toimima kollektiivselt, mida madalam on vitaalsus, seda suurem on oht, et rühm lakkab olemast ja selle liikmed assimileeruvad teistesse rühmadesse.
Etnoterritoriaalne ehk poliitiline autonoomia on võimalik seal, kus etnilised rühmad asuvad maa-alal kompaktselt, mistõttu saab luua autonoomseid vabariike, ringkondi, oblasteid, rajoone jne. Poliitilisel autonoomial on riikluse tunnuseid: enamasti on autonoomsel üksusel oma konstitutsioon, tal on seaduste andmise õigus kohaliku elu küsimustes jne. Nt Gröönimaa Taanis, Põhja-Iirimaa Suurbritannias, Ahvenamaa Soomes.
Etnoloogia - e. rahvateadus uurib tänapäeva rahvaste tavasid, tõekspidamisi ja materiaalset kultuuri(rõivaid, elamuid,esemeid) 2) Kuidas rekonstrueeritakse muistseid ühiskondi? (Lk 8) Arheoloogia abil, väljakaevamiste käigus leitud kalmed, asulapaigad, ehitised,esemed. 3) Nimeta peamised ajalooallikad (3), too iga allika kohta näide.

Etnogenees - kust ollakse pärit, päritolu kujunemine Tehakse kindlaks: 1) keeleteaduse abil 2) antropoloogia e. luude põhjal välimuse konstrueerimine 3) geneetika ja dna (eestlaste lähim sugulane - lätlane) 4) arheoloogia e. kultuuride sarnasus ja võrdlus Eestlane on sarnane lääne inimesega, keele poolest ida inimesega.
Etnoloogia - teadusharu, mis uurib maailma rahvaid, nende kultuurilisi iseärasusi ja kultuuriloolisi suhteid (rahvateadus) materiaalsed ajalooallikad – leiud, ehitised kirjalikud ajalooallikad – raamatud, savitahvlid Viljaka poolkuu ala – kaarekujuline maa-ala, mis ulatub Palestiinast kuni Tigrise ja Eufrati jõgikonnani.
Etnoterritoriaalne e. poliitiline (etnilised rühmad asuvad kompaktselt, autonoomsed vabariigid, oblastid jne., oma konstitutsioon, seaduste andmise õigus kohaliku elu küsimustes, mõnikord õigus osaleda üleriigiliste küsimuste otsustamisel, oma parlament ja täidesaatva võimi organ, tal ei ole oma kodakondsust ega kohtusüsteemi)

Etnotsentrism –  kultuurilise relativismi all, keegi peab enda kultuuri teistest paremaks. Meie moraal  parim, meie natsinaalsed selgitused maailmamõistmusest parimad. Suurrahvastel esineb. Nõukogude  kultuur, suurvene mõtlemine. Jaapani riigisinto. Ubi bene ibi patria – kus hea, seal kodumaa
Etnos - ajalooliselt kujunenud püsiv inimrühm(hõim,rahvas,rahvus),mille põhitunnused on ühine keel ja ühine asula Rahvus ehk natsioon on etniliste tunnuste alusel piiritletav riigi kodanikkonna osa. RELIGIOON ehk rahvapäraselt usk. Kristlus- rajas 2000a tagasi Jeesus Kristus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Etnoloogia - teadusharu, mis uurib maailma rahvaid, nende kultuurilisi iseärasusi ja kultuuriloolisi suhteid, võrdlev kultuuriteadus • Antropoloogia - teadus inimese rassilistest, soolistest, vanuselistest jt. iseärasustest, samuti inimese ning ahvinimeste tekkest ja põlvnemiset Raskused müütide uurimisel: Uurija maailmapilt erineb uuritavate maailmas-olemise kogemusest ja uuritavast oleluskontekstist; uurija ja uuritava vahel on kultuuriline lõhe.

Etnoregioon - etnilisel identiteedil põhinev ühis­ ilma haarav majandus- ja kultuurialaste kontak­ kondlik ja majanduslik kooslus, millel on osa tide laienemine ennekõike side- ja transporditeh­ riiklikke tunnuseid, noloogiate arengu tulemusena.
Etnometadoloogia - Suur osa meie käitumisest toimub nii et me ei anna endale sellest teadlikult aru. Uurimiseks tuleb laskuda allapoole. Kui küsida mehelt, miks ta aitab naisele mantlit selga, vastab ta harilikult et see on iseenest ju mõistetav miks.
Etnogenees – mingi rahva kujunemise protsess

Etno - teligioosed sarnasused, rahva tahe jne. (Venemaa laienemine slaavi- ja õigeusu aladele, Balti riikide hõivamine, MRP jne.). Georafiliste täpsustusdte ja määranguteks kasutatakse GIS süsteemi (geograafilised infosüsteemid).
Etnotsentrism - uskumust, et oma kultuur on ainuõige ja hea ning teiste kultuuride üle saab otsustada oma kultuuri standardite alusel kultuurirelativism. - arusaama, et maailma tuleb mõista nii, nagu teda näevad teiste ühiskondade
Etno – kõik kultuurid on omavahel erinevad aga inimestel on kalduvus hinnata ja võrrelda kultuure ja inimene usub et ainult tema kultuur on õige ja hea ja otsustab teiste kultuuride üle oma kultuuristandardite järgi.

Etnosümbolismi – 1970.–1980. aastate üks põhivoole, selgeima kuju sai luules (ka laul, romaan). Etnosümbolistlikul luulel oli mnemotehniline ja mobiliseeriv funktsioon, tema keskmeks oli etnilise identiteedi jaatus.
Etnoloogia - rahvateaduse uurimistulemus Muinasaja periodiseerimine-Eesti ajaloo kõige pikem periood uheksandast aastatuhandest e.K.r. kuni muistse vabadusvõitluse lõpuni XIII sajandi esimesel veerandil p.K.r.
Etnoterritoriaalne ehk poliitiline autonoomia on võimalik seal, kus etnilised rühmad asuvad maa-alal kompaktselt, mistõttu saab luua autonoomseid vabariike, ringkondi, oblasteid, rajoone jm nimetustega moodustisi.

Etnoloogid on avastanud seda, et ürgtasemel ühiskonnal elavad inimesed kasutavad aega, mis jääb üle hädatarvilikust töö ajast, just puhkusele ja niisama ajaviiteks, mitte aga täiendavaks tööks.
Etnotsentrism tähendab seda, et arvustame võõrast kultuuri ja selle inimesi oma vaatekohast: teine kultuur on meie meelest vilets või arenenud sedavõrd, kuivõrd see meenutab meie kultuuri.
Etnotsentrism – oma kultuuri pidamine  kas moraalinormid on kõige õigemaks ja paremaks, teisi universaalsed või relatiivsed kultuure hinnatakse oma uskumuste ja väärtuste seisukohalt.

Etnotsentrism – oma kultuuri ülimuslikkuse tunnustamine teise kultuuri suhtes (teiste kultuuride hindamisel lähtutakse võrdlusest oma kultuuriga, mida peetakse parimaks/õigeimaks jne)
Etnograafia – suhteliselt sama, aga mõnedes riikides on siiamaani see distsipliininimetus etnograafia, sest enne 1960, kui polnud kokku lepitud, kutsuti mõlemat moodi.
Etnograafiamuuseumid on tihedalt seotud oma teadusharu arenguga ning rahvusliku eneseteadvuse ja omariikluse kujunemisega, kuid nad on sageli ka rahvusmuuseumiks või selle osaks.

Etnomoetodoloogia – Suur osa meie tegevusest toimub nii, et me ei anna sellest endale teadlikult aru. Põhjuste uurimiseks peab laskuma allapoole iseenesestki mõista taset.
Etnos - ajalooliselt kujunenud, ühise vaimse ja ainelise kultuuri tunnustega (keel, usund, asutus) ning eneseteadvuse ja endanimetusega dünaamiline inimkooskond.
Etnokultuur on teatavate paikkondlike kogukondade kollektiivsed tavad, traditsioonid, mida edastatakse tulevastele põl- vedele ja arendatakse edasi, uuendatakse.

Etnofiktsioon – rouch läheb provotseerivast mõjust edasi ja hakkab tegema filme, mis on selles suhtes fiktsioonid, et laseb filmitegelastel iseennast mängida.
Etnoloogid on kindlaks teinud seda, et ühiskonna elu korraldasid ülemkiht, kes moodustus rikkamatest perekondadest, ja pealik, kes on sellest esilekerkinud.
Etnotsentrism – suhtumine ümbritsevasse nii, et indiviidi oma grupp on keskpaigaks ning ülejäänud maailma hinnatakse oma grupi väärtushinnangute alusel.

Etnotsentrism – kõiki kultuure mõõdetakse oma kultuuri mõõdupuuga (elääne ja euroopaliku mõõdupuuga). Võib tunduda,et see pole väga hea kultuur.
Etnonüümid on mitmel eritasandil: rahvarühmad ja mikroetnonüümid (hapupiimalehkrid, kohvilehkrid = Kärdla elanikud) fütonüümid e taimenimetused.
Etnograafia on pikaajaline, üksikasjalik, otsene osalusvaatlus välitöö näol, uuritava kultuuri, institutsiooni seestpoolt tundma õppimine.

Etnoloogia ehk rahvateadus, mis võimaldab leida muinasajast pärinevaid kombeid ja nähtuseid hilisemate sajandite eestlaste igapäevaelust.
Etnograafiline uurimismeetod on universaalne, sobib igas valdkonnas, suhteliselt odav, kuid töömahukas, raske analüüsida, vaevaline, kuid rikastav meetod.
Etnotsentrism – kõik ühiskonnad on mingil määral etnotsentristlikud – teisi kultuure saab vaadelda enda kultuuriga võrdlemise teel.

Etnoloogid on oma uurimistöös pööranud palju tähelepanu loodusrahvastele ning vähearenenud ühiskondadele, et sealt eeskujusid
Etnotsentrism on uskumus, et oma kultuur on ainuõige ja hea ja teiste kultuuride üle saab otsustada oma kultuuri standardite põhjal.
Etnotsentrism - oma kultuuri kõige õigemaks ja paremaks pidamine, teisi kultuure hinnatakse oma uskumuste ja väärtuste seisukohalt.

Etnoloogia e. rahvateadus. Rahvaluules esineb palju vanu pärimusi. Kirjalik allikas muinasajast- Henriku Liivimaa kroonika.
Etnotsentrism - oma kultuuri pidamine kõige õigemaks ja paremaks ja teisi hinnatakse oma väärtuse/uskumuste seisukohalt.
Etnoloogia – termin, mis on saanud valitsevaks distsipliininimeks, alates 1960 sai sellest üldine kokkulepitud termin

Etnometodoloogia - selle uurimine kuidas inimesed igapäevases elus tegutsevad ja maailma enda jaoks arusaadavaks muudavad.
Etnomusikoloogia osakond – asutati 1978, alates 2000. a kannab ta nimetust Eesti kirjandusmuuseumi Instituudi etnoloogia osakond.
Etnometodoloogia – uuritakse, kuidas inimesed igapäevaelus tegutsevad ja kuidas nad maailma endale arusaadavaks teevad.

Etnokultuurilised vaegused - Ameerika lõunaosariikide neegrinaistel tihti amülofaagia- sünnib heledama ja pehmema nahaga laps.
Etnotsentrism – situatsioon, kus üks rahvus mingis ühiskonnas leiab, et tema on n-ö kõikide rahvuste keskmes.
Etnotsentrism on veendumus: et oma kultuuri eluvormid, normid, väärtused ja rel veendumused on ainuöiged.

Etnoloogia – ühe rahva kultuuri ja olustikku uuriv teadus (rahvariided, mängu- ja tööriistad jmt.)
Etnoloogiline suund - kontekstikesksed meetodid • pärimusökoloogia • naisuurimus • pärimuslik ajalugu
Etnoloogia termin on saanud valitsevaks distsipliini nimiks, 1960. sai sellest kokkulepitud üldine termin.

Etnotsentrism - erinevaid kultuure hinnates kaldume neid hindama oma arusaamade ja väärtuste alusel.
Etnotsentrism – tendents pidada enda kultuuri paremaks, hinnata teisi kultuure oma mõõdupuuga.
Etnoloogia – teadusharu, mis uurib rahvaste kombeid ja ellusuhtumist nii minevikus kui ka

Etnooloogia - uurib tänapäeva rahvaste tavasid, tõekspidamisi ja materiaalset kultuuri.
Etnograafia - kesksed – iga nähtust tuleb uurida ja mõista igapäeva elu vaatepunktis
Etnoloogia - uurib rahvaste tavasid,kultuuri,elamuid,rõivaid ja kogu eselist materjali.

Etnotsentrism - ettekujutus, et meie oma kultuur on ainuke hea ja õige, kõik muu on vale.
Etnoloog levi - Strauss teeb vahet nn. metsiku mõtlemise ja kodustatud mõtlemise vahel.
Etnograafia - kesksed suundumused – nähtusi tuleb mõista igapäevaelu kontekstist.

Etnograafiline välitöö on kõige olulisem allikas, mille kaudu uuritakse ühiskondi ja kultuure.
Etnopoeetika - missugused arengus on teksis, kuida kohalikes oludes see tekst luuakse.
Etnos - ajalooliselt kujunenud püsiv inimrühm, kellel on oma keel ja asuala.

Etnograafia on suht sama asi, lihtsalt mõnedes riikides on see siiani distsipliini
Etnofuturism on säde, mis tekib kultuuris selle olemuse kahe pooluse kokkupuutel.
Etnograafia - kirjeldab rahvuseid ja nende kultuuri, aga ka kombestikku, tavasid

Etnos on ajalooliselt kujunenud inimeste rühm, kellel on ühine kultuur.
Etnotsentrism – oma kultuuri pidamine kõige kõrgemaks, õigemaks ja paremaks.
Etnotsentrism on teiste kultuuride üle otsustamine oma kultuuri vaatepunktist.

Etnoloogia –  Teadus, mis uurib maailma rahvaid ja nende kombeid.
Etnotsentrism - teise kultuuri hindamine lähtudes oma kultuuri positsioonilt.
Etnotsentrism – oma kultuurikeskne hinnang teiste kultuuride liikmetele.

Etnoloogia - entoloogia ja kultuurigeo vahele on raske piiri tõmmata.
Etnoloogia - Etnoloogia on humanitaarteaduste hulka kuuluv teadusharu.
Etnoloogia on rahvateadus. Rahvaluule on pärimuslik vaimne looming.

Etnoloogilises rõivauurimises on Eesti jagatud neljaks suureks rühmaks: Lõuna-Eesti;
Etnodialektoloogia – kuidas inimesed keelt tajuvad Sotsiodialektoloogia
Etnoloogia – rahvateadus, nt Eestlaste eluolu 18.-19. sajandil.

Etnofuturistlik teos on skisoidne, ambivalentne või vähemalt irooniline.
Etno - folk trio annab 2000nda aasta suvel välja plaadi.
Etnoloogiline pool – oluline uurida talurahva elu; rahvust üldiselt.

Etnograafiline mõiste on see millised rahvad elavad antud territooriumil.
Etnoloogias on olulised aga võrdlemise aspektid, mõtestamine.
Etnograafiline - aluseks veresugulus ja vaimne ühtekuuluvus.

Etno - kultuuriliselt lähima hõimurahva riigis.
Etnofuturismile on üheks opositsiooniks ka etnosümbolism.

Etnogenees – rahvaste kujunemine ja segunemine.
Etnoloogia - loodusrahvaste tavasid uuriv teadus
Etnotsentrism – veendumus oma koosluse paremusest

Etnogeneesi uurimine on muutunud ibterdistsiplinaarseks.
Etnoloogia ehk rahvusteaduse uurimistulemused.

Etnose vormid - hõim, hõimuliit, rahvas, rahvus
Etnoloogia – rahvateaduse uurimistulemused.
Etnoloogia on võrdlev, teoreetiline teadus.

Etnomuusika - rahva- ehk pärimusmuusika
Etnoloogia – Rahvateaduste uurimine.
Etno - kultuuriline identiteet.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Etnograafia on humanitaarteaduste hulka kuuluv teadusharu, mis uurib erinevate rahvaste materiaalset kultuuri, aga ka kombestikku, tavasid jmt. Kaasajal kasutatakse ka mõistet "kultuurantropoloogia", mis hõlmab ka vaimse kultuuri.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun