Sõnu seletav sõnaraamat

Erutuse reaktsioonideks on pupilli ahenemine, bronhide ahenemine, südametegevuse pidurdumine (kokkutõmmete sagedus ja tugevus väheneb), südame veresoonte ahenemine, seedetrakti näärmete (sülje-, mao- ja kõhunäärme) sekretsioon, kusepõie lihaste kontraktsioon ja sfinkteritelõõgastumine (soodustab põie tühjenemist), maksas toodetakse veresuhkrust glükogeeni jne. Seega soodustab parasümpaatiline närvisüsteem organismi energeetiliste varude täiendamist ja tema töövõime taastumist.
Erutuse sümptomid on kahvatus (perifeersete veresoonte kontraktsioon), kiire hingamine, kiirendatud südametegevus (võimalikud rütmihäired), vererõhu tõus, ergastunud olek, vähenenud hirm ja võimalikud hallutsinatsioonid (nii optilised kui ka akustilised). Kehalise aktiivsuse suurenemisega tõuseb ka kehatemperatuur, sest aju temperatuurikeskus on erutunud ja keha annab ära vähem soojust (perifeersete veresoonte kontraktsioon). Kokku
Erutuse kontsentratsioon - ühest funktsionaalsest keskusest alanud ning teistesse piirkondadesse levinud erutus kontsentreerub aja möödudes oma esialgse tekke piirkonnas Närviprotsesside vastastikune induktsioon - erutuskolde perifeerias tekib vastupidine protsess – pidurdus. Mida tugevam on on ühe keskuse erutus, seda tugevam on teise pidurdus Adekvaatse käitumise tagab erutus ja pidurdusprotsesside balansseeritus.

Erutus - ja pidurdusprotsesside kulgemisel ajus täheldatakse mitmeid kindlaid seaduspärasusi: 1. Erutuse tase ja irradiatiivsus – väga tugevad ja ka väga nõrgad ärritajad kutsuvad pikaajalisel mõjumisel esile erutuse levimise enamikule aju suurte poolkerade piirkondadele.
Erutuse kontsentratsioon - ühest funktsionaalsest keskusest alanud ning teistesse piirkondadesse levinud erutus kontsentreerub aja möödudes oma esialgse tekke piirkonnas Närviprotsesside vastastikune induktsioon - erutuskolde perifeerias tekib vastupidine protsess – pidurdus.
Erutuse kontsentratsioon - ühest funktsionaalsest keskusest alanud ning teistesse piirkondadesse levinud erutus kontsentreerub aja möödudes oma esialgse tekke piirkonnas.

Erutuse liikumine on tingitud sellest, et erutuse eesserva taga on kiud alanenud erutuvuse seisundis ja seepärast ei saa neid osi aktsioonivooludega uuesti erutada.
Erutus - > mediaatoraine põiekese membraan läbilaskvaks -> mediaatoraine postsünaptilisele pilule -> erutus- või pidurduspotentsiaal.
Erutus – närvidevaheline omavaheline suhtlemine, mil viisil ärritus edasi kantakse/närviprotsess erinevate meeleelundite vahel

Erutus - ja pidurdusprotsesside kulgemises ajus täheldatakse mitmeid kindlaid seaduspärasusi: 1.Erutuse tase ja irradiatiivsus.
Erutus - tekib, kui ärritaja on nõrgatoimeline (alalävine), seda iseloomustab rakumembraani nõrk ja paikne depolarisatsioon.
Erutuse teket – iseloomulik südamelihase infarktil 3) südamelihaste püsivad kahjustused, nt südamelihase reumaatiline kahjustus.

Erutus - ja pidurdusprotsesside vahekord näitab närvisusteemi tasakaalu, nende vaheldumise iseloom aga selle liikuvust.
Erutus – ärritamisel tekkiv närviprotsess Analüsaator: tundenärvilõpmed (e retseptorid), närvikiud, peaaju osad
Erutus on selle süsteemi läbinud, alles siis jõuab erutus südametippu (tipp tõmbab esimesena

Erutus - ja pidurdus sünapsid Signaalid saabuvad neuronisse kahesuguste sünapside kaudu:
Erutus - ja pidurdusprotsesside kulgemises ajus täheldatakse mitmeid kindlaid seaduspärasusi:
Erutus - Kui retseptor hakkab edasi andma närvirakkudele ja see jõuab aiju.

Erutus on närviraku tööseisund, mis vallandab reaktsiooni.
Erutuse levik on seda kiire, mida suurem on närvikiu läbimõõt.
Erutus - ja pidurdusprotsesside tasakaal ja liikuvus.

Erutus on reaktsiooni vallandav närviprotsess.
Erutus on närviprotsess, mis tekib ärritusel.

Erutus on aktiviseeriv. Tegutsemine. Kontakt.
Erutus – ärritusel tekkiv närviprotsess.

Erutus – reaktsiooni vallandav protsess.
Erutus on teistsugune kui tavainimestel.
Erutus on jõudnud nägemiskeskusesse.

Erutus - -> vahepealsed parameetridTulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto