Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Embrüogenees - antenataalne areng Postnataalne areng - vananemine – lapseiga – puberteet – reproduktiivne iga – vanadus Biomeditsiin (morfoloogia; füsioloogia;) Organismi ehitus ja talitlus: tasemed (6) 1. Molekulaarne 2. Rakuline 3. Koeline 4. Organid ja organsüsteemid 5. Organism 6. Rahvastik (populatsioon) Organid ja organsüsteemid Organ ehk elund – vähemalt kahest koest koosnev anatoomiline struktuur, mis kindlustab organismile vajaliku füsioloogilise protsessi toimumise.
Embrüosiirdamine – embrüotehnoloogiline feromoonid, Louis Pasteur protsess, mis seisneb ühelt emasimetajalt saadud Biotõrje seisneb taimekahjurite hävitamises või või kehavälisel viljastamisel tekitatud embrüote nende paljunemise ja leviku pidurdamises teiste siirdamises sobivas innatsükli faasis oleva organismidega või nende toodetud toksiinidega.
Embrüosiidramine – embrüotehnoloogiline protsess, mis seisneb ühelt emasimetajalt saadud või kehavälisel viljastumisel tekkinud embrüote siirdamises sobivas innatsükli faasis oleva retsipientlooma emakasse, kus see areneb sünniealiseks. (teostatakse ka inimesel) Lihtsamalt: Embrüosiirdamine on viljastatud munaraku siirdamine organismi

Embrüonaalne areng on erinevatel loomadel sarnane. Charles Darwin (1809-1882) teadusliku evolutsiooniteooria looja “Liikide tekkimine” 1859.a. “Beagle” 1832-1836.a. 20 aastat mõtiskles, kuni valmis evolutsiooniteooria: LOODUSLIK VALIK (LV) on liikide muutumise peamine põhjus.
Embrüo - ehk idulane on algstaadiumis olev eostusvili ,millest areneb välja loode ehk feetus ehk vililane .Eostuse põhjustab munaraku viljastumine seemneraku ehk spermatosoidiga. Ksenianähtus –mil isaspartneri seemne dominantsed tunnused avalduvad emastaime seemnetel.
Embrüodega on tänapäeval võimalik spermide seast eristada parima viljakusega sperme ja nii saada hea eluvõimega lapsi, palju loomi ja loodetakse ka leida selle abil ravim haiguste ravimiseks. Embrüode uurimine ja siirdamine on aga paljudele eetiliselt vastuoluline.

Embrüogenees – organismi looteline areng, algab reeglina viljastumisega ja lõpeb sündimisega või vanemorganismist eemaldumisega Lootejärgne areng – ehk postembrüogenees, algab sündimisega või vanemorganismist eemaldumisega ja lõpeb surmaga
Embrüonaalkloonimine on loomuliku protsessi tehnoloogiline teisend *varase embrüo rakud (2-16 raku staadiumis) on kõik võimelised arenema tervikorganismiks (totipotentsus!) 2.Tuumkloonimine - keharaku siirdamine munarakku, mille oma tuum on kõrvaldatud.
Embrüosiirdamine - embrüotehniline protsess, mis seisneb ühelt emasimetajalt saadud või kehavälisel viljastamisel tekitatud embrüote siirdamises sobivas innatsükli faasis oleva retsipientlooma emakasse, kus see areneb sünniealiseks.

Embrüo retsipient - emasimetaja (ka naine), kellele siiratakse kehaväliselt viljastatud või kloonitud embrüo; võib olla sama isend, kellelt on saadud munarakk, või teine selleks ette valmistatud isend (asendus e surrogaatema).
Embrüosiirdamine – algusjärgus oleva embrüo ülekandmine indleva emaslooma emakasse 3. retspient –vastuvõtja, saaja Imetajate kloonimine Embüronaalkloonimine Loodusliku protsessi tehnoloogiline teisend.
Embrüogeneesiks e. prenataalseks arenguks ja postembrüogeneesiks e. postnataalseks arenguks; viimases eristatakse tavaliselt kolm järku: nooriga, täisiga ja raugaiga; osal loomadel kulgeb nooriga moondega.

Embrüoloogia - on teadus, mis käsitleb põhiliselt loomade ontogeneesi ehk isendiarenemise varaseimat, embrüonaalset ehk lootelist järku, osaliselt ka sellele eelnevat ja järgnevat järku.
Embrüogenees – organismi lootleine areng, mis algab viljastumisest ja lõpeb sünni või koorumisega. Katteseemnetaimedel algab munaraku viljastamisest ja lõpeb idu moondumisega seemnes.
Embrüogenees – organismi looteline areng, mis lõppeb sünnitusega Moorula ehk kobarloode Ontogeneesi alguses (embrüogeneesil) läbitakse liigi ajalooline areng ehk fülogeneesi etapid.

Embrüo - loode 33. platsenta- emakook, mille kaudu loode saab emalt kõik vajaliku 34. kliiniline surm- on katkenud südametegevus ja hingamine, bioloogiline surm, aju tegevus
Embrüo on väga tundlik hapnikupuuduse, nakkuste, narkootikumide, alkoholi, kiirituse ja muude faktorite suhtes, mis võivad põhjustada embrüo hävimist või hälbeid.
Embrüonaalne areng —  isendi lootelise arengu käigus korduvad liigi ajaloolise ehk fülogeneetilise arengu etapid. Loodete sarnasus tõestab seda, et neil on ühised eellased.

Embrüonaalsetes kudedes - minimaalne (1 - 2 %) sugurakkudes, ajus-maksimaaine (7 - 30 %).; Taimsed koed seemnetes (energiavaruna) – 40 - 45 % muud koed - sisaldus väga madal.
Embrüonaalne areng - näitab, et kõrgemate loomade arengus esinevad alamatele omased arengujärgud ning tunnused, mis osal alamatest loomadest säilivatavad ka täiseas.
Embrüonaalsed tüvirakud – SAADAKSE EMBRÜOPLASTIST, VÕIVAD MUUTUDA KÕIGIKS RAKUTÜÜPIDEKS , KUID MITTE TOTIPOTENTSETEKS RAKKUDEKS JA NAD EI SAA ARENEDA TERVIKORGANISMIKS.

Embrüoblast – blastotsüsti ühel poolusel hävimine. Seejuures säilib valgu esimest järku moodustunud tihe rakukobar, millest areneb loode.
Embrüonaalne induktsioon - lootelise arengu käigus esinev protsess, mille korral ühtede rakkude diferentseerumine tingib teiste rakkude diferentseerumise.
Embrüo pikkus on kõigest 1,5 mm. 18. — 60. ööpäevani pärast eostamist on loode äärmiselt tundlik igasuguste kahjulike faktorite suhtes.

Embrüokloonimine – embrüo tükeldamine pärast sügoodi pooldumist (blastomeeride eraldamine) ja saadud embrüote siirdamine surrogaatemadesse.
Embrüonaalne tüvirakk – embrüoblasti rakud, mis võivad diferentseeruda kõigiks rakutüüpideks, kuid pole võimelised arenema tervikorganismiks.
Embrüonaalsed tüvirakud - embrüoblasti rakud, mis võivad diferentseeruda kõigiks rakutüüpideks, kuid pole võimelised arenema tervikorganismiks.

Embrüoblast - blastotsüsti ühel poolusel moodustunud tihe rakukobar, millest areneb loode. Esineb näiteks inimese lootelises arengus.
Embrüonaalperiood - 3-8 nädala lõpuni, sel perioodil hakkavad kujunema kesknärvisüsteem, süda ja kehaosad, käed, jalad, silmad, kõrvad.
Embrüo - loode (inimesel alates 3.elukuust hakataxe nimetama seda nii).taimedel tõenäoliselt sügoot mis on juba edasi arenenud.

Embrüogenees - blastotsüsti ühel poolusel moodustunud tihe rakukobar, millest areneb loode. Esineb näiteks inimese lootelises arengus
Embrüokloonimine – embrüo jagatakse üksikuteks blastomeerideks, neid kasvatatakse in vitro saadud embrüod siirdatakse retsipientlooma.
Embrüogenees - organismi looteline areng algab munaraku viljastamisega ja lõpeb sünniomadustega, koorumisega või idu moodustamisega

Embrüonaalsed tüvirakud - ei saa areneda tervikorganismiks Nabaväädivere tüvirakud-saadakse sünnituse ajal võetud nabaväädi veeni verest.
Embrüol on juba kopsud, soolestik, maks, neerud ning sisemised suguelundid, kuid see kõik pole veel täielikult formeerunud.
Embrüokloonimine – varase embrüo lõhestamise teel saadud kloonembrüote kasutamine identse genotüübiga järglaste saamiseks.

Embrüonaalkloonime – varase embrüo lõhestamise teel saadud kloonembrüote kasutamine identse genotüübiga järglaste saamiseks.
Embrüonaalkloonimine – varase embrüo lõhestamise teel saadud kloonembrüote kasutamine identse genotüübiga järglaste saamiseks.
Embrüonaalkloonimine – VARASE EMBRÜO LÕHESTAMISE TEEL SAADUD KLOONEMBRÜOTE KASUTAMINE IDENTSE GENOTÜÜBIGA JÄRGLASTE SAAMISEKS.

Embrüogenees - organismi looteline areng, kestab munaraku viljastamisest sündimiseni/koorumiseni/idu moodustumiseni seemnes.
Embrüosiirdamine - seisneb arengu algusjärgus oleva embrüo ülekandes indleva emaslooma või rasestumisevalmis naise emakasse.
Embrüonaalperiood - Perioodi lõpuks on embrüol juba põhiline inimkeha ehitus koos pea, käte, jalgade, käe- ja jalalabadega.

Embrüo - faas kestab viljastamisest 8. rasedusnädalani Tekivad peamiste organite ja Embrüo kasvab väga kiiresti.
Embrüokloonimine on loodusliku kloonimise tehnoloogiline järeletegemine, kuid tuumkloonimisel kasutatakse somaatilisi rakke.
Embrüogenees on organismi looteline areng, mis algab munaraku viljastumise hetkest ning kestab kuni lapse sünnini.

Embrüonaalsed tüvirakud on kultuurina kasvatatavad rakud, mis on saadud blastotsüsti ehk lootepõiekese sisemassi rakkudest.
Embrüonaalsed tüvirakud on võimelised peaaegu lõpmatuseni paljunema ning muunduma igat tüüpi spetsialiseerunud rakkudeks.
Embrüo lõigustusrakud ehk blastomeerid on kõik võimelised arenema normaalseks tervikorganismiks. Nad on totipotentsed.

Embrüonaalkloonimine - varase embrüo rakud on totipotentsed, need eraldatakse ja viiakse mitmetesse emasloomadesse.
Embrüosiirdamine - biotehnoloogiline meetod võimaldab suurendada ühelt emasloomalt saadavate järglste hulka.
Embrüogenees –  looteline areng; algab munaraku viljastumisega ning lõppeb sünnimomendil

Embrüo lõigustusrakud ehk blastomeerid on kõik võimelised arenema somaatilise rakuga elektriimpulsi abil.
Embrüoblast – blastotsüsti ühel poolusel olev tihe rakukobar, millest hakkab arenema loode.
Embrüonaalne areng - kõrgemate loomade arengus esinevad alamatele omased arengujärgud ning tunnused.

Embrüogenees - blastotsüsti ühel poolusel moodustunud tihe rakukobar, millest areneb loode.
Embrüogenees - organismi looteline areng (algab viljastumisega ja lõpeb sünnimomendiga.
Embrüol on märgatavad kihid, millest arenevad välja spetsiaalsed osad lapse kehas:

Embrüo pikkus — 12 cm, kaal 110 g. Ilmub reaktsioon helidele ning loode tajub muusikat.
Embrüonaalkloonimine – Varase embrüo rakud eraldatakse ja viiakse mitmetesse emasloomadesse.
Embrüo ise on varajases arenemisjärgus olev loode, alates munaraku viljastumisest.

Embrüonaalperiood – see periood kestab u 3-st kuni 8-nda nädalani pärast viljastamist.
Embrüo - varajases arenemisjärgus olev loode, alates munaraku viljastumisest.
Embrüogenees – katteseemnetaimedel algab õie emaka alumises osas ehk sigimikus.

Embrüonaalne induktsioon – rakkude diferentseerumine tingib teiste rakkude diferentseerumise
Embrüoperiood - 5nä. Intensiivne rakkude deferentseerumine ja organite kujunemine.
Embrüosiirdamine on embrüo ülekanne indleva emaslooma või rasestumisvlami naise

Embrüosiirdamine – loomulikul teel saadakse ühelt lehtmalt 1 kuni 2 järglast.
Embrüonaalne areng - kõrgemate loomade arengus esinevad alamate loomade tunnused.
Embrüogenees ehk organismi looteline areng on ontogeneesi esimene staadium.

Embrüogenees ehk loote areng 3. Postembrüogenees ehk lootejärgne areng.
Embrüo on eriti tundlik kõikvõimalike kahjulike mõjude suhtes.
Embrüonaalne areng - arengu alguses sarnanevad looted oma eellase loodetele.

Embrüogeneesi alguses on imetaja loode sarnane algselt kala ja linnu lootega.
Embrüogenees - see on aeg, kui loode embrüo areneb ema organismis.
Embrüoplast – tihedam rakukobar blatotsüstis, loote arengu koht

Embrüogenees – looteline areng, kestab viljastumisest sünnini
Embrüoplast – sisemine rakkude mass, millest areneb inimene.
Embrüogenees - loote areng Looteline areng e. embrüogenees

Embrüonaalkloonimine on loomuliku protsessi tehnoloogiline seisund.
Embrüonaalperiood – kolmandast nädalast 8nda nädala lõpuni.
Embrüo –  organismi lootelise arengu staadium

Embrüod on võimelised arenema tervikorganismideks.
Embrüo – organismi lootelise arengu staadium.

Embrüoloogia on alati olnud mind jaoks huvitav teema.
Embrüonaalsed rakud on epiteliaalsed või mesenhüümrakud.
Embrüogenees – areng viljastumisest sünnini.

Embrüo – loode, embrüogeneesi algus.
Embrüo on inimalge, mis vajab kaitset.

Embrüogenees – Organismi looteline areng.
Embrüo - varases arengujärgus loode


Vote UP
-2
Vote DOWN
Embrüonaalne induktsioon - lootelise arengu käigus esinev protsess, mille korral ühtede rakkude diferentseerumine tingib teiste rakkude diferentseerumise. Ontogeneesi alguses läbitakse liigi evolutsioonilise arengu ehk fülogeneesi etapid-Biogeneetiline reegel(Ernst Haeckel ja Fritz Müller XIX teine pool). Otsene(imetajad, selgroogsed) ja moondeline areng- täismoondeline areng(putukad) ja

Vote UP
-1
Vote DOWN
Embrüonaalperiood – kolmandast nädalast kuni 8. nädala lõpuni (hakkavad kujunema KNS, süda, ja kehaosad) looteperiood – 9.nädalast kuni sünnini.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun