Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Elektrilaeng ehk elektrihulk kui füüsikaline suurus iseloomustab ka näiteks muutuva elektrilaenguga keha elektrilaengu muutu ja mingit pinda läbivate osakeste elektrilaengute summat. Ka sel juhul võib elektrilaengu väärtuseks osutuda 0.
Elektrilaengu ühik on Kulon(C) - laeng, mis läbib ühes sekundis juhi ristlõiget . Coulumbi seadus - kaks punktlaengut q1 ja q2 mõjutavad teineteist jõuga F, mis on võrdeline nende laengute absoluutväärtuse korrutisega ja pöördvõrdeline nende vahelise kauguse r ruuduga.
Elektrilaengul on järgmised omadused: o Elektrilaenguid on kaks tüüpi: positiivne ja negatiivne; o eksisteerib vähim positiivne ja negatiivne laeng, mis on absoluutväärtuselt täpselt võrdsed – elementaarlaeng; o elektrilaeng ei eksisteeri ilma laengukandjata; o kehtib elektrilaengu jäävuse seadus: isoleeritud süsteemis on elektrilaengute algebraline summa jääv; o elektrilaeng ei sõltu taustsüsteemist.
Elektriline dipool - süsteem kahest võrdsest vastasmärgilisest laengust, mis on väga väike (punkti kujuline)   Dipooli elektriline moment p e = ql l - laengute vaheline kaugus, nn õlg   1 ql cos θ 1 pe cos θ 1 pe ⋅ r   ϕ= ⋅ = ⋅ = ⋅ 3 p e = ql 4πε r2 4πε r2 4πε r ⋅ 3 (1 + 3 cos 2 ϕ ) 1 pc E = −gradϕ dipooli elektrivälja üldvalem E = 4πε 0 r
Elektriline dipool on süsteem kahest suuruselt võrdsest ja erinimelisest punktlaengust q, r r r mille elektriline moment p e = ql ( l - positiivse laengu kohavektor negatiivse suhtes). r Dipool on punktikujuline objekt, millele välises elektriväljas E mõjub jõud r r r r r r F = grad ( p e ⋅ E ) ja jõumoment M = p e × E . Dielektrikud on ained, mis ei juhi elektrivoolu.
Elektrilaeng - e. laeng on füüsikaline suurus, mis näitab kui tugevasti laetud kehad osalevad elektrilises vastastikmõjus. 2. Sõna "elekter" pärineb kreekast.
Elektrilaengu si - ühikuks on 1 C (kulon). Elektrivoolu töö on võrdeline voolutugevuse, pinge ja ajaga: A = IUt. Elektrivoolu võimsus näitab ajaühikus tehtud tööd: N = A/t. Seega saab võimsuse esitada voolutugevuse ja pinge korrutisena N = I U. Elektrivooluks nimetatakse vabade laengukandjate suunatud liikumist.
Elektriline induktsioon – elektriväli kutsub juhis esile laengukandjate ümberpaiknemise ja juhi eri osade laadumise, tekkivad laengud on indutseeritud laengud, nende elektriväli tasakaalustab juhile väljaspool mõjuva elektrivälja, selle tagajärjel summaarne elektrostaatiline väli juhis puudub,
Elektrilanegu tähiseks on keha korral täht Q ja punktlaengu korralt täht q. Punktlaneguks nimetatakse laetud kehi mille mõõtmed on tühiselt väikesed võrreldes nende vahekaugusega. Punktaleng on keha mudel mille korral keha laengut võib vaadelda koondununa ühte punkti.
Elektrilaengute ehk dielektrikute aatomite ja molekulide koostisse kuuluvate osakeste elektrilaengute ning ioonvõrega kristalliliste dielektrikute ioonide laengute liikumist dielektrikus, mis muudab dielektriku polarisatsiooni, nimetatakse polarisatsioonvooluks.
Elektrilaeng – füüsikaline suurus, mis näitab, kuivõrd keha osaleb elektromagnetilises vastastikmõjus. Valem: q=I⋅t Ühik: Üks kulon 1C=1A⋅1s Laengu kolm tähendust: 1. keha omadus osaleda elektromagnetilises mõjus 2. füüs.
Elektrilaengu ühikuks on 1 kulon, lühendatult 1 C. Sellele ühikule on nimi antud prantsuse füüsiku ja inseneri Charles Augustin de Coulombi (1736— 1806) auks, kes avastas elektriseeritud kehade vastastikmõju seaduse.
Elektrilaeng – keha iseloomustav füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevasti keha osaleb elektromagnetilises vastastik mõjus (tähis q) Laengute jagunemine – jagunevad positiivseteks ja negatiivseteks.
Elektrilaenguks ehk laenguks nimetatakse elementaarosakese omadust osaleda elektromagnetilises vastastikmõjus, samuti osakese või makroskoopilise keha omadust tekitada elektromagnetvälja ja alluda selle toimele.
Elektriline induktsioon - Kui juht asetada elektrivälja, siis liiguvad positiivsed laengud välja suunas ja negatiivsed laengud välja vastassuunas, mille tulemusena juhi otstesse tekib ühte otsa + ja teise – laengud.
Elektrilaengu mõõtühikuks on kulon, mida tähistatakse C tähega (venekeelses kirjanduses K). 12. Elektrihulk on üks kulon kui juhi ristlõiget läbib 1 sekundi jooksul voolutugevus 1 amper ehk 1 kulon = 1 ampersekund.
Elektrilaeng - (Q) näitab kui tugevasti keha osaleb elektromagnetilises vastastikmõjus Q=It Q= laeng (1C= 1 kulon) I= voolutugevus (1A) t=aeg (1 sek) Laeng suureneb= jõud suureneb kaugus suureneb-=jõud
Elektrilaeng - füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevasti keha osaleb elektromagnetilistes vastastikmõjudes. Laengu jäävuse seadus- elektriliselt isoleeritud süsteemi kogulaeng on jääv.
Elektrilaeng ehk elektrihulk kui füüsikaline suurus iseloomustab ka näiteks muutuva elektrilaenguga keha elektrilaengu muutu ja mingit pinda läbivate osakeste elektrilaengute summat.
Elektriline konstant ehk vaakumi absoluutne dielektriline läbitavus on konstant, mis kuulub tegurina elektrivälja seadusi ratsionaliseeritud (üldsustatud) kujul väljendavatesse valemitesse.
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevasti laetud kehad osalevad vastastikmõjus. Elektroskoop - seade millega saab kindlaks teha, kas keha on laetud või mitte.
Elektrilaeng - füüsikaline suurus,mis iseloomustab elektrilist vastastikmõju q=ne. Ühik-1C ! Elektrilaeng näitab,kui tugevasti osalevad laetud kehad elektrilises vastastikmõjus.
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, st et see on keha omadus, mida saab mõõta (on olemas mõõtühik, tähis, arvutuseeskiri). Elektrilaeng ei ole iseseisev nähtus ega objekt.
Elektrilaengu väärtus on positiivse laengu puhul positiivne arv ja negatiivse laengu puhul negatiivne arv. Neutraalsele osakesele või kehale võidakse omistada elektrilaengu väärtus 0.
Elektrilaeng - osakese elektriline vastastikmõju seda ümbritsevate kehadega sõltub selle elektrilaengust. Samanimelite laengutega kehad tõukuvad, erinimelised tõmbuvad.
Elektrilaenguga iooni nimetatakse aniooniks ja sellel on elektronkattes rohkem elektrone kui tuumas prootoneid. Massiarvu erinevus tuleneb erinevast neutronite arvust tuumas.
Elektrilaevad – käituritele töötavad elektrimootorid, mis saavad oma voolu mingi teise jõuseadme (diisel, turbiin jne.) poolt käitatavatelt generaatoritelt.
Elektrilaeng - on mikroosakeste fundamentaalne omadus, mis iseloomustab osakeste võimet avaldada erilist (elektrilist) mõju ja ka ise alluda sellele mõjule.
Elektrilaenguid on kaks tüüpi: positiivne ja negatiivne 2. Eksisteerib vähim positiivne ja negatiivne laeng, mis on absoluutväärtuselt täpselt võrdsed.
Elektrilaeng - Füüsikalist suurust, mis iseloomustab seda kui tugevasti keha osaleb elektromagnetilises vastasmõjus, nimetatakse elektrilaenguks.
Elektrilaengu seaduspärasus - Samanimelised laengud tõukuvad ja erinimelised laengud tõmbuvad ( magnet ) - Sellest järeldub, et elektrilaenguid on kahte liiki.
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis näitab kui tugevalt laetud kehad üksteist mõjutavad. Elektrilaeng kandub ühelt kehalt teisele.
Elektrilaeng – mingit keha iseloomustav füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevatsti keha osaleb elektromagentilises vastasikmõjus.
Elektrilaengute ülekanne - )Elektrilaengut võib edasi anda ühelt kehalt teisele, selleks tuleb eletriseeritud kehaga puudutada elektriseerimata keha.
Elektriline mahtuvus on 1 mikrofarad/cm2  Pinge(potentsiaalide vahe). Jõud, mis tekib selle tõttu, et laengud on ruumiliselt eraldatud.
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis iseloomustab laetud keha võimet võtta osa elektromagneetilisest vastastikmõjust.
Elektrilaeng e. laeng on füüsikaline suurus, mis näitab kui tugevasti laetud kehad osalevad elektrilises vastastikmõjus.
Elektrileping - mis sõlmitakse tarbija ja võrguettevõtja või tema poolt nimetatud müüja vahel elektrienergia müügiks.
Elektrilie varjestamine - mingi keha kaitsemine elektrivälja mõjude eest, selleks tuleb keha ümbritseda metall võrguga või kestaga
Elektrilaeng – füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevasti osaleb laetud keha elektromagnetilises vastastikmõjus.
Elektriline potentsiaal on skalaarne suurus, mis iseloomustab elektrivälja sõltumata sellest, kas seal on laetud keha või mitte.
Elektriline aktiivsus on igal juhul kogu aeg olemas, aga võib olla nii nõrk, et igale impulsile ei järgne kokkutõmmet.
Elektrilaeng on mõnede kehade omadus mille kaudu väljendub nende kehade elektromagnetelist vastastikmõju.
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis iseloomustab laetud kehade elektrilise vastastikmõju tugevust.
Elektrilaengu si - ühikuks on üks kulon (1 C). Elementaarlaenguks e nimetatakse vähimat laengu väärtust.
Elektriline isolatsioon – müeliiniga närvikiud on kaetud lipiidse müeliintupega • metaboolse vee tekitamine
Elektrilaenguks nim. füüsikalist suurust, mis iseloomustab elektromagnetilise vastastikmõju tugevust.
Elektrilaenguks nimetatakse füüsikalist suurust, mis iseloomustab elektromagnetilist vastastikmõju.
Elektrilaengu tähis on tavaliselt Q või q. Elektrilaengu mõõtühik SI-süsteemis on kulon (tähis: C).
Elektrilaengu ühikuks on 1 kulon, tähis 1 C. Negatiivse laenguga kehas on elektrone rohkem kui prootoneid.
Elektrilaenguks ehk positiivseks laenguks ja negatiivseks elektrilaenguks ehk negatiivseks laenguks.
Elektrilaenguid on ainult 2 liiki, sest looduses on ainult 2 sorti jõude: tõmbe- ja tõukejõude.
Elektriline induktsioon - kui elektriväljas kogunevad plusslaengud ühte otsa ja miinuslaengud teise otsa.
Elektriline kuivatus - puit asetatakse kahe plaat või võrkelektroodi vahele, millesse juhitakse vool.
Elektrilaengud on vastavalt elektrilaenguga +1, -1 ja 0. Nad vahendavad nõrka vastastikmõju.
Elektrilaeng - näitab, kui tugevasti keha osale elektromagneetilises vastastikmõjus q;1C
Elektriline keedupulk – enne kasutamist tuleb õlgi kuumas vees leotada või keeta 10-15 minutit.
Elektrilaeng on keha omadus avaldada elektrilist mõju ja ise alluda sellele mõjule.
Elektrilaengu tähiseks on Q. Keha elektrilaeng on elementaarlaengu täisarvkordne Q = ± ne.
Elektrilaengud on samaliigilised. Järelikult, samaliigilise elektrilaenguga kehad
Elektrilaengud on mateeria primaarseks oamduseks, elementaarosakeste lahutamatuks
Elektriline dissotsiatsioon – elektrolüütide jagunemine ioonideks nende lahustumisel vees.
Elektriline kadu on energiakadu trafo mähistes, mis põhjustab nende soojenemise.
Elektrilaengul on mõõtühik, mingi arvuline väärtus ning seda saab mõõta.
Elektrilaengu ühikuks on 1C Elektrilaenguid on kahte liiki: positiivne ja negatiivne.
Elektrilaeng on füüsikas ja elektrotehnikas kasutusel kolmes tähenduses.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elektrilaeng – näitab, kui tugevasti keha osaleb elektromagnetilises vastastikmõjus • Looduses on kaht liiki laenguid - positiivsed ja negatiivsed laengud o Samamärgiliselt laetud kehade vahel mõjub tõukejõud, erimärgiliselt laetud kehade korral on aga tõmbejõud
Elektriline kaal – täpsus 0,1g 1-liitriline silindtiline nõu 500-ml mensuur
Elektrilaengu ühikuks on 1 kulon, ühiku tähis on 1 C. Elektrilaenguid on 2 liiki.
Elektrilaeng – iseloomustab elektromagnetilise vastastikmõju tugevust.
Elektrilaengul on mõõtühik ning arvuilne väärtus, mida saab mõõta.
Elektrilaeng on mikroosakese fundamentaalne omadus nii nagu masski.
Elektriline induktsioon - juhtivate kehade pinnale elektrilaengute kujunemise
Elektrilaeng – elektrilaeng on elektriõpetuse keskne mõiste.
Elektrilaenguga elektronkattest ehk elektronkestast, mis koosneb elektronkihtidest.
Elektrilaeng - keha omadus osaleda elektri ja magnetnähtustes.
Elektriline pinge – elektrivälja kahe punkti potentsiaalide vahe.
Elektrilaeng on mingit keha iseloomustav füüsikaline suures.
Elektrilaeng - Avastas Thales 6. sajandil merevaigu katsega.
Elektrilaeng - on keha iseloomustav füüsikaline suurus.
Elektriline küttekeha ehk soojendaja, et hoida vee temperatuuri.
Elektrilaengud - positiivne laeng ja negatiivne laeng.
Elektrilaeng on keha, mis on elektriliselt laetud.
Elektriline konstant ehk vaakumi dielektriline läbitavus.
Elektriline laeng – nad kas tõmbuvad või tõukuvad.
Elektril on oluline osa meie igapäevaelus.
Elektrilaeng on relativistlikult invariantne.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis näitab, kui tugevasti laetud kehad osalevad elektrilises vastastikmõjus. Elektrilaengu ühikuks on 1 kulon, ühiku tähis 1 C. Keha on positiivselt laetud, kui kehas on elektrone vähem kui prootoneid.
Elektriline kalastamine - mõjutab delfiine Prügi meres
Elektrilaengu liikumiseks on vajalik potentsiaalide vahe.
Elektrilaeng on mitme tähendusega mõiste.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elektrilaeng on füüsikaline suurus, mis näitab kuivõrd keha osaleb elektromagnetilises vastastikmõjus. Tähis q, ühik 1C=1Aּ1s 1 kulon on laeng, mis läbib 1 sekundi jooksul sellise juhi ristlõiget, milles on vool tugevusega 1 amper.
Elektrilamp – T. A. Edison, 1879.aasta
Elektrilaeng - Laetud osakeste kogum.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Elektriline alternans – vaheldumisi kõrged ja madalad QRS-kompleksid



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun