Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Elavhõbe on metalliliste omaduste kandja, väävel aga annab metallidele võime muutuda tule mõjul. Erinevalt teistest alkeemkutest arvas Ibn Sina, et ühte metalli pole võimalik muuta teiseks. Oma töös „Tervekssaamise raamat“ taväidab , et keemiliste muutuste mõjul võib punane metall muutuda valgeks, nii et ta sarnaneb väga hõbedaga, või kollaseks, kullasarnaseks , metalli sisemine olemus jääb aga endiseks.
Elavhõbe on looduses üliharuldane  Leidub kinevarina(HgS)  Suurimad leiukohad on Hispaanias  Enamus kaevandusi on praeguseks suletud  Enim kaevandatakse elavhõbedat veel Hiinas ja Kõrgozstanis  Vanad suletud kaevandused on tugevalt saastatud Kasutus[4]  Termomeetrid  Baromeetrid  Hambatäidistes(Minevikus, praegu keelatud)  Luminofoorlambides(päevavalguslampides
Elavhõbe on keemiline element aatomnumbriga 80. Elavhõbe kannab sümbolit Hg (ladina keeles Hydrargyrum mis tähendab vedelat hõbe) ja see on üks kuuest elemendist, mis on normaaltemperatuuril vedel (kuulub IIB rühma metallide alla). Elavhõbeda mass on 200.59 AMÜ ning elektronskeem on Hg 80+ | 2) 18) 32) 18) 8) 2) Elavhõbeda tihedus on normaaltingimustel 13,6 g/cm³. Tahkub elavhõbe
Elavhõbe - Mürgine element, tööstuse heitveed, õhu reostus, fossiilsed kütused, prügilad, happesademed. Anorgaaniline elavhõbe põhjustab neerukahjustusi, metüülelavhõbe närvikahjustusi. Elavhõbeda aur mõjutab kesknärvisüsteemi kümme korda rohkem kui sama kogus suu kaudu manustatav elavhõbe Mürgitus viib dementsuseni, tüüpilise Parkinsoni tõve juhtumid, eriti värinad.
Elavhõbedal on suur temperatuurist tingitud soojuspaisumine, mis võimaldab tema kasutamist termomeetrites. Elavhõbedaga on teadusajaloos seotud paljud avastused ja aparaatide konstruktsioonid. Varem kasutati mõõtühikutena mitmeid elavhõbedaga seotud suurusi: õhurõhku avaldati elavhõbedasamba millimeetrites, elektritakistusühikut oom defineeriti aga elavhõbedasamba takistusena.
Elavhõbe on raskeim Alkeemikud tundsid elavhõbedat planeet vedelik, ületades vee tiheduse 13,6 Merkuuri järgi merkuuriumi nime all, sest kordselt. Elavhõbeda tiheduseks on 13520 elavhõbedatilkade kiire laialivalgumine kg/m3. Liiter elavhõbedat on raskem meenutab Zeusi käskjala Mercuriuse ämbritäiest veest ja raudvasar ujub väledat liikumist.
Elavhõbedasamba kõrgus – mmHg – 1 mmHg = 133,322387415 Pa 0 °C juures = 133,322387415 N/m2 0 °C juures = 133,322387415 kg·cm−1·s−2 at 0 °C
Elavhõbe on väga laialdaselt levinud keemiline ühend, mida kasutatakse nt halogeenlampides, kraadiklaasides, patareides, des.vahendites jne. See kujutab endast peamiselt ohtu inimesele, tekitades mürgitust, toksilist toimet neerudele, kesknärvisüsteemi mittespetsiifilisi sümptomeid: nõrkus, väsimus, tuimus.
Elavhõbedaaurud on mürgised ● Metalliline vedel elavhõbe ei ole nii ohtlik kui elavhõbeda aur. ● Kahjustused kopsudes ja ajus (elavhõbeda ühendid) ● Metallilise allaneelamine ei oma väga suurt ohtu ● Kahjustab närvisüsteemi, võib katkestada neerude töö, põhjustab depressiooni ja ärrituvust.
Elavhõbe - Hg, Mg, Al, jt.), rasksulavad, mille sulamistemperatuur on suurem kui raual, s.t. 1539 °C (volfram - W, tantaal- Ta, molübdeen- Mo, nioobium- Nb, kroom- Cr, vanaadium- V, titaan- Ti jt.); kesksulavad (sulamistemperatuur suurem kui Pb, kuid väiksem kui Fe) (Cr, Mn, Ni, Au).
Elavhõbe on ainus puhas metall, mis on toatemperatuuril vedel, ta tahkestub temperatuuril -38,83 °C ja keeb temperatuuril 356,73 °C.Toatemperatuuril on elavhõbeda tihedus 13 534 kg/m−3. Elavhõbe on vedelas olekus halva (metallide kohta) elektrijuhtivusega.
Elavhõbe - 39 Kergsulavad Tina 232 Plii 327 Kesksulavad Tsink 419 Antimon 631 Magneesium 649 Alumiinium 660 Hõbe 960 Kuld 1064 Vask 1083 Nikkel 1455 Raud 1539 Rasksulavad Titaan 1660 Plaatina 1773 Kroom 1875 Vanaadium 1900 Molübdeen 2610 Volfram 3410
Elavhõbe on keemiline element järjenumbriga 80. Argielus tuntud metallidest on elavhõbe üks kuuest elemendist (tseesiumi, frantsiumi, galliumi ja mittemetall broomi kõrval), mis on normaaltingimuste lähedastel temperatuuridel vedel.
Elavhõbe - Elavhõbe esineb looduses kinaverina HgS ja saadakse vastavast maagist pürometallurgiliselt särdamisel 700- 800 ºC juures: HgS(s) + O2(g) → Hg(g) + SO2(g) (Elavhõbe on normaaltingimustel ainuke vedelas olekus metall.
Elavhõbepaukhappe sool on arvatavasti üks vanimaid tuntud keemilisi algühendeid. Detoneerub nii kuumuse kui löögi mõjul, mis muudab ta terroristi jaoks ülimalt väärtuslikuks. Juba ainsa soolakristalli mahapillamine põhjustab plahvatuse.
Elavhõbe - 39 ratuuriga piirkonnast madalama temperatuuriga Kergsulavad piirkonda. Tahkistes levib soojusliikumise energia nii Tina 232 omavahel seostatud võresõlmede võnkumise kui ka Plii 327 vabade elektronide vahendusel.
Elavhõbedalampide efektiivsus on ligikaudu 50 lm/W. On olemas ka kombineeritud elavhõbe-volfram lambid, kus volframniit annab hõõglambile iseloomuliku spektri ja gaaslahendus elavhõbeda lambile iseloomuliku spektri.
Elavhõbedaaurud on mürgised. Kui ohtlikuks on osutunud elavhõbedamürgistus oleneb suuresti sellest, millisena ta organismi siseneb: kas metallilise vedela elavhõbedana või siis elavhõbeda auruna.
Elavhõbe on raskmetall, mille tihedus on 13.6 g/cm3 . Tellised ja suurtüki kuulid võivad isegi elavhõbeda pinnal püsida. Elavhõbe ei imbu ühegi materjali sisse, see voolab lihtsalt maha.
Elavhõbe on toatemperatuuril vedelas olekus ja seda saab kasutada kraadiklaasides temperatuuri määramiseks. Termomeetrit kasutades peab olema ettevaatlik, sest elavhõbe on mürgine.
Elavhõbeda kasutusalasi on mitmeid. Näiteks sulle tuntud kraadiklaas, millega sa oma palavikku mõõdad, selle sisu on samuti elavhõbedast, kuna elavhõbe paisub temperatuuri tõusmisel.
Elavhõbedasammas on vahepeal etteantud väärtuselt langenud, suurendatakse vaakumit pumba abil, püüdes saavutada kolvi kütte reguleerimisega stabiilse keemise etteantud rõhul.
Elavhõbedaaurud on mürgised. Elavhõbeda mürgisus oleneb suuresti sellest, mis kujul ta organismi siseneb. Kas metallilise, vedela elavhõbedana või siis elavhõbeda auruna.
Elavhõbedatilkelektrood - tekib Hg voolamise läbi 50-80um klaaskapillaari; tilk iga 2-5s tagant; pind uueneb; vesiniku suur ülepinge; lahused degaseeritakse; korrigeeriv elektrood.
Elavhõbelamp - on gaaslahenduslamp, mida laieli kasutatakse tänavavalgustuses tänu suure valgusvoogu. Elavhõbelambil koosneb karastatud klaasist, mille sees on põleti.
Elavhõbe – kahjustab närvisüsteemi, eelkõige suuraju koort, mille rakkudes pärsitakse valgusüntees, tagajärjeks on rakkude hukkumine ja närvikoe kärbumine.
Elavhõbedal - 39° Kulla värvus, ehete valmistamisel Sulamistemperatuur, hõõglambi niitide valmistamine Elektrijuhtivus, elektri- juhtmete valmistamine Cu ja Al
Elavhõbe on aine, mis kontsentreerub toitumisahelas, siis võib mõnes meres leiduda kalu, kelle kehas on elavhõbeda ühendite sisaldus küllaltki suur.
Elavhõbe on elektronide paigutuse poolest tsingi ja kaadmiumi sugulaselement, kuid elavhõbeda aatomisisene elektronide ehitus on neist siiski erinev.
Elavhõbeda aatomil on 6 2 elektronkihti, millel asetseb 80 laenguga elektroni, seega elavhõbeda aatomil on 80 laenguga prootoni ja 121 laenguta neutroni.
Elavhõbeda mürgitus on seotud haigusliku ärritatavusega, unetusega, vaimse hüperaktiivsusega – neid nähtusi esines Newtonil kogu oma eluaja jooksul.
Elavhõbedaühendid on vees raskesti lahustuvad, kuid mikroorganismide elutegevusel muutuvad need ühendid lahustuvateks ja lülituvad loodusringesse.
Elavhõbe on vedelas olekus alates ­38 °C kuni 357 °C. Metallidest on elavhõbe ainus metall, mis kergesti aurustub õhus.
Elavhõbeda alküülühendid on püsivad, ei lagune ning üldiselt peetakse neid keskkonnaohtlikumateks kui arüül- või anorgaanilisi ühendeid.
Elavhõbe on raskmetall, mille tihedus on 13.6 g/cm3 . Tellised ja suurtüki kuulid võivad isegi elavhõbeda pinnal püsida.
Elavhõbedal on suur pindpinevus, tema pindpinevusteguriks on 0,4865 N/m. Lihtainena on elavhõbe hõbevalge läikiv metall.
Elavhõbe on toatemperatuuril vedelas olekus ja seda saab kasutada kraadiklaasides temperatuuri määramiseks.
Elavhõbeda aurud on tervistkahjustavad. Säilitatakse hermeetilistes portselan- või purunemiskindlates klaasnõudes.
Elavhõbe on metallidest ainus metall, mis nimetas elavhõbedat elavaks hõbedaks, toatemperatuuril on vedel.
Elavhõbedajäätmed - tekivad kraadiklaasidest, vererõhuaparaatidest ning mõnest elavhõbedat sisaldavast reagendist.
Elavhõbedal ontrigonaalne ehk romboeedriline kristallvõre . Aatomid paiknevad ainult võreelemendi sõlmpunktides (tippudes)
Elavhõbedal on suur temperatuurist tingitud soojuspaisumine, mis võimaldab tema kasutamist termomeetrites.
Elavhõbelamp on gaaslahenduslamp, mida laialdaselt kasutatakse tänavavalgustuses suure valgusvoo pärast.
Elavhõbedaaurud on mürgised. Elavhõbeda mürgisus oleneb suuresti sellest, mis kujul ta organismi siseneb.
Elavhõbedabaromeeter on elavhõbedaga klaastoru, mille alumises otsas on väike kinnine elavhõbeda reservuaar.
Elavhõbeda sooladest on tähtsamad elavhõbe(I)kloriid - Hg2Cl2 ehk kalomel ja elavhõbe(II)kloriid - HgCl ehk
Elavhõbedat on raskem ämbritäiest veest ja rauast ese ujub elavhõbeda pinnal nagu kork vees.
Elavhõbe - Hg - väikestes kogustes leidub majapidamises (termomeetrid), keemialaborites.
Elavhõbeda järjekorranumber on 80, aatommass 200,6 amü. Elavhõbe on ainus vedel metall normaaltingimustes.
Elavhõbedaga on teadusajaloos seotud paljud avastused ja aparaatide konstruktsioonid.
Elavhõbe on elektronide paigutuse poolest tsingi ja kaadmiumi sugulaselement.
Elavhõbe on kergsulav hõbevalge peegelduv toa temperatuuril vedel metall.
Elavhõbe - ртуть Elavhõbeda sammas- ртутного сталба
Elavhõbe on ühelt poolt pöörlemisteljele lähemal kui seiselt poolt.
Elavhõbe on mürgine nii inimese, kala kui ka looma närvisüsteemile.
Elavhõbe on vedelikutaoline ja kergesti aurustuv, ning väga mürgine.
Elavhõbe - termomeetrit kasutatakse madala temperatuuri mõõtmiseks.
Elavhõbe on mürgine aine, toime avaldub aine aurude sissehingamisel.
Elavhõbe sümbol on Hg.Hg,lad. Hydrargyrum=”vesihõbe”,”vedel hõbe”.
Elavhõbedal on suur pindpinevus, tema pindpinevusteguriks on 0,4865 N/m.
Elavhõbe on argielu metallidest ainus vedel metall toatemperatuuril.
Elavhõbedasütik on suletud klaastoru kahe eletroodi ja piisa elavhõbedaga.
Elavhõbe - või tigitaaltermomeeter kehatemperatuuri mõõtmiseks;
Elavhõbe on raskemetalliks, mis võib akumuleeruda toiduahelais.
Elavhõbeda allikaks on veel kloori, polümeeride ja värvide tootmine.
Elavhõbeoksiid patareid – kasutatakse kuulmisaparaatides, fototarvetes.
Elavhõbe on kuivas õhus toatemperatuuril täisti püsiv.
Elavhõbebaromeeter – abs rõhk surub Hg-samaba teatud kõrgusele.
Elavhõbe on toiduahelates väga hästi akumuleeruv.
Elavhõbedal on suur roll tehnika ja teaduse arengus.
Elavhõbe on ainus toatemperatuuril vedel metall.
Elavhõbe on Aristoteles aga vedelaks hõbedaks.
Elavhõbe on raskeim vedelik toatemperatuuril.
Elavhõbe - spiritus ehk vaim, lenduvuse alge.
Elavhõbedal on väga palju erinevaid ühendeid
Elavhõbeda sooladest on tähtsamad elavhõbe(I)kloriid
Elavhõbeda maailmatoodang on ligikaudu kümme tuhat tonni.
Elavhõbe on mürgine ja raskeim vedelik.
Elavhõbe on läikiv hõbevalge metall.
Elavhõbe - , ksenoon-, impulslambid.
Elavhõbe on küll vedelik kuid mitte
Elavhõbe on looduses üliharuldane.
Elavhõbedasulameid nimetatakse amalgaamideks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elavhõbedavarude poolest on Itaalia aga koguni üks maailma esiriike.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elavhõbeda varudelt on Hispaania Euroopa maade seas esikohal.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elavhõbedasulam e. amalgaam: hõbeamalgaam (+Ag), kasut.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun