Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Elektrimärgid ehk voolumärgid tekivad voolu sisenemis- ja väljumiskohtades väga hea kontakti korral elektrivooluga (näit elektroodidega). Elektrimärgid kujutavad endast ümmargusi või elliptilisi halli või helekollase värvusega täppe, mis on teravate piirjoontega, mõõtmed <5 mm, harva kuni 1 cm. Naha metalliseerumine toimub voolu keemilisel ja mehaanilisel koosmõjul. Metalliosakesed tungivad naha alla kontakti kohas.
Energeetilisel aurukatlal on järgmised põhilised osad: - Kolle - Põletid - Küttepindade puhastusseadmed - Aurustusküttepinnad - Auruülekuumendi - Auruvaheülekuumendi - Toitevee eelsoojendi - Ökonomaiser - Õhueelsoojendi Katlaid liigitatakse kontstruktsiooni järgi, millest enamus katlaid on ekraantüüpi püstveetorukatlad. Katlaid liigitatakse selle jägi, millist kütust katel kasutab – tahke, gaasiline, vedel.
Ekvivalentne võimsus on leitud valemis 4.3 ja see on 462,8 W. Kui ekvivalentne võimsus erinev nimivõimsusest, siis on kasutegur leitav järgmiselt [1]: 1 1 𝜂𝑚1 = 𝑥𝑘 = = 0,739, + 𝛾 0,84 1 − 0,745 0,7 + 0,7 1 − 𝜂𝑛 𝛾 (8.2) 1+ 𝜂𝑛 𝑥𝑘 + 1 1 + 0,745 0,84 + 1 kus 𝑥𝑘 on koormustegur, 𝑥𝑘 = 𝑃𝑒𝑘𝑣 /𝑃𝑛 .
Elektrivigastuste põhjusteks on : 1.Pingestatud elektriajaga isoleerimata osa –paljasjuhtmete ,elektrimasinate ,lülitite,lambipesade,kaitsmete ja teiste aparaatide ning seadmete ja kontaktide puudutamine. 2.Normaalselt pingestamata kui isolatsiooni vigastuste tõttu pinge alla sattunud elektriseadmete osade nt elektrimootori korpuse puudutamine.
Elektrienergiat - 60-000-inimesele 24.03.2013 Põllumajandusministeeriumi biomassi ja bioenergia alast tegevust tutvustav kodulehekülg URL - http://www.bioenergybaltic.ee/bw_client_files/bioenergybaltic/public/img/File/ Bioenergiastrateegia_Balti_mere_regioonis_2007_VTT.pdf 24.03.2013 Vaher, Ü. 2010. Elektrit saab merest.
Elektromagnetilised lained on keha koostises olevad materjaalselt laetud osakesed ja igasugust kiirgust iseloomustab lainepikkus λµ m ja sagedus ν . Praktikas leiab aset liitsoojus ülekande protsess st. et soojus kandub üle ühelt kehalt teisele üheaegselt nii soojusjuhtivuse, konvektsiooni või soojuskiirguse teel.
Eesti jaotusvõrkudes on ligemale 19 000 alajaama, millest enamik on jaotusalajaamad pingega 10/0,4 kV. Alajaama tüüpidest on enam levinud mastalajaamad, järgnevad komplekt- ja kioskalajaamad. Trafosid on alajaamadesse paigaldatud kokku ligemale 25 000 koguvõimsusega üle
Elektriseadmete juurdepääsetavus - Elektriseadmed tuleb paigaldada selliselt et oleks ettenähtud vajalikul määral: 2.1 Vaba ruumi nende paigaldamiseks ja üksikseadmete hilisemaks vahetamiseks. 2.2 Juurdepääsu võimalusi käidu, katsetamise, kontrolli, hoolde ja remondi jaoks.
Energia lõpptarbimine on energia, mis on saadud ja tarbitud pärast kõiki vahepealseid muundamisi teisteks energialiikideks (elektrienergia, soojus, kütus). Lõpptarbimisse ei kuulu energia kasutamine mitteenergeetilisteks vajadusteks, elektrijaamade omatarve ega kadu.
Ebamäärane süsteem on selline stohhastiline süsteem, mille vähemalt üks element või vähemalt üks seos elementide vahel on ebamäärane ning mille kõik ülejäänud elemendid ja seosed on deterministlikud, tõenäosuslikud või intervallis määramatud.
Elektron - ioon-relaksatsioonpolarisatsioon. Näited: senjettsool, baariumtitanaat jne 3.4 GAASIDE DIELEKTRILINE LÄBITAVUS Väga väikese tiheduse tõttu on polariseerumus nõrk ja dielektriline läbitavus  erineb väga vähe ühest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Elektron - ja ioonpolarisatsiooniga seotud vool on väga lühiajaline ja seda ei suudeta tavaliselt fikseerida. Kadudega polarisatsiooniga seotud vool on kestvam ja seda nimetatakse absorbtsioonivooluks. Juhtivusvoolu põhjustavad dielektrikus olevad vabad laengukandjad (ioonid, molioonid ja väga harva vabad elektronid) Juhtivusvoolu määramine: E δ = n q vk Kui dielektrikus on ainult ühemärgilised laengukandjad, siis vk1 +q1 j
Elektriseadmete sisse - ja väljalülitamistel tekkivad ülepingeimpulsid jne. Alajaamade seadmete piksekaitseks kasutatakse peamiselt piksevardaid, elektriliinide kaitseks aga piksetrosse ( vt Energiaõpik, www.energia.ee). 11.6 Staatiline elekter
Eeltakisti on suure takistusega manganiintraadist keritud pool, mille abil laiendatakse voltmeetri mõõtepiirkonda. Eeltakisti võib olla monteeritud voltmeetri sisse ning sellisel juhul on voltmeetril mõõtepiirkondade ümberlüliti.
Ergutussüsteemid on kasutusel generaatoritel võimsusega 150 - 500 MW. Kõrgsagedusergutaja on induktortüüpi elektrimasin, mille ergutus tagatakse põhiliselt iseergutusmähisega, mis lülitatakse generaatori rootorimähisega järjestikku.
Elektronafiinsus on aatomitel, mille p-allkihis on minimaalne arv täitmata olekuid (s.o üks) -- halogeenidel. Elektroni haaramisega saavutab halogeen samasuguse elektronkatte struktuuri, nagu on tema naaberelemendil inertgaasil.
Entalpia i on siseenergia u isohoorse protsessi lõpppunkt on niiske auru piirkonnas, siis ja rõhuenergia pv summa: i=u+pv J/kg. Entalpia antakse keha auru kuivusaste protsessi lõpul x=v1-v2’/v2’’-v2’. 1kg kohta.
Energiastatistikaga on soovitav tutvuda Rahvusvahelise Energiaagentuuri (International Energy Agency – IEA) veebist allalaetavate publikatsioonide Key World Energy Statistics või eriti põhjaliku World Energy Outlook kaudu.
Elektriaparaat on vastupidav lühisvoolu elektrodünaamilisele mõjule, kui on täidetud tingimus: 2) Alajaamad on ühendatud peaalajaamaga lattidega pingega 6...10 kV, millega suureneb töötamise töökindlus.
Elektrivõrgu käidu - ja plaanimisülesandeid lahendavate inseneride oskused ja kogemused. Koormusmudel võimaldab sellekohaste rakendusprogrammide vahendusel inseneride nägemusi tõhusalt rakendada.
Energiasüsteemi elektrijaamad on üldreeglina ühendatud põhivõrku, mille pinge võib ulatuda kuni 500 kV. Põhivõrgu ja madalama pingega piirkondlike ning kohalike jaotusvõrkude vahel paiknevad alajaamad.
Entalpia h on siseen u ja rõhuenergia pv summa: h=u+pv [J/kg]. Arvuliselt on võrdne tööga, mis on vaja, et viia gaas mahuga v vaakumist ruumi rõhuga p. Entalpia antakse keha 1kg kohta.
Elektrivõrkudes on eriline roll sellistel suurtel elektrijaamadel, mille paisu taga asuvad veehoidlad võimaldavad jaama tööd paindlikult reguleerida vastavalt elektrivõrgu vajadusele.
Energiakaevudeks nimetatakse vertikaalseid või kaldu puurauke, millesse paigaldatud torustiku kaudu ammutatakse pinnasekihti salvestunud päikeseenergiat hoonete ja tarbevee kütmiseks.
Enamustel on kõikumise piir 0,03 kuni 0,06. Lisaks põhilisetele näitajatele(soojusjuhtivus) iseloom neid materjale ehitamise seisukohalt oluliste parameetritega.
Energiafirma teatel on välismaal arendatava õlitööstuse oluliseks aluseks 2012. aastal Narva lähistel valmiv uue põlvkonna tehnoloogiaga põlevkiviõlitehas Enefit-280.
Edasi helikvandid e. fonoonid. Metallides aga peamiselt hapnikuga, põlemisproduktide esinemine gaasidena, soojuspumpprotsessid).T2To, kus To- vabad elektronid.
Elektripaigaldustööd – elektripaigaldustöödeks tuleb ette näha tööde teostamine kõrge kutseoskusega töötajate poolt ja nõuete kohaste materjalide kasutamine.
Elektrienergia sektoris on Eesti suurimaks enamjaolt ex-ante regulatsiooni, kus ETI ettevõtteks Eesti Energias AS, kellele kuulub kooskõlastab valdavalt kõik hinnad.
Entroopia – Puhtformaalselt TD-sse sisse viidud parameeter mis saadi matemaatiliste arvutuste tulemusel ja mis lihtsustab soojustehnilisi arvutusi.
Energiamahukus — sisemajanduse koguprodukti (SKP) tootmiseks vajalik primaarenergia kulu, mis arvutatakse primaarenergiaga varustatuse suhtena SKP-sse.
Elektri tootmisel on põlevkivi osatähtsus ülisuur ja viimastel aastakümnetel on põlevkivielekter moodustanud 90 – 99,5% kogu tarbitavast elektrist.
Elektrivälja soodustusel on ülekaalus positiivsete ioonide nihked elektrivälja suunas ja negatiivsete ioonide nihked vastassuunas – dielektrik polariseerub.
Entalpia – soojussisaldus, mis on üks TD keha olekuparameeter, mis on soojustehnikasse sisse viidud et hõlbustada soojustehnilisi arvutusi.
Entalpia on olekufunktsioon st. td-lises protsessis esinev td-lise keha entalpia muutus on määratud ainult süsteemi alg- ja lõppolekuga.
Edasiseks arenemiseks on võimalikud kaks varianti: 1. Kui märgunud isolaatori pinna takistus on suur, siis on lekkevool väike ja lahendus sumbub
Elektron - relaksatsioonpolarisatsioon tekib dielektrikus olevate liigelektronide või –aukude ergastamisest kõrgemal temperatuuril
Erinevatel isolaatoritel on järgmine: • Liini rippisolaator: 21 cm • Läbiviikisolaator: 15 cm • Tugiisolaator: 11 cm • Tõirisolaator 15 cm
Eesti kohustus on tagada, et aastal 2020 tarbitakse 25% energia summaarsest lõpptarbimisest taastuvatest allikatest toodetud energiast.
Elektrivool on elektrilaengute korrastatud liikumine läbi mingi keskkonna. Kui inimese keha satub voolu alla, on ta elektrijuht.
Elektronpolarisatsiooniks nimetatakse elektriväljas aatomite elektronkatete elastset deformatsiooni ja piiratud nihkumist tuumade suhtes.
Elektrileping - mis sõlmitakse tarbija ja võrguettevõtja või tema poolt nimetatud müüja vahel elektrienergia müügiks.
Elektriajami käivitamine on lihtne 4. Elektriajami kiirus on reguleeritav suurtes piirides ja suhteliselt lihtsate vahenditega.
Energiaallikas ehk energiaressurss on ressurss, mida saab soojus-, elektri- ja muud liiki energia saamiseks kasutada.
Ergutajaks on : . alalisvoolugeneraator . vahelduvvoolugeneraator (kõrgsagedus või normsagedus) koos alaldiga.
Enamikku õhk - vesisüsteeme on võimalik kasutada renoveeritavates hoonetes kütte- ja tarbevee tootmiseks.
Enamus diagramme on koostatud normaal rõhu juures 760 mmHg = 101,3kPa . 1kcal = 4,1868 kJ 1kcal = 4,19 kJ
Ehituselt on telgventilaatori tähtsamaks osaks tööratas, mis on ühendatud ajamiga võlli abil.
Elektrienergia tootmisel on Eesti Energia omal initsiatiivil ning ETI teostab nende turuosa 95%. järelkontrolli.
Endast primaar - ja sekundaarmähise nimivoolude suhet ning antakse voolutrafo sildil murruna, näiteks
Ehituselt on lahklüliti ja koormuslüliti sarnased, kuid koormuslülitil on kaarekustutuskamber.
Eesti energial on Jordaanias kaks paralleelset arendusprojekti, õlitehas ning põlevkivielektrijaam.
Elk - 73,65 Elk+ 180,96 Graafik 1. Katse tulemuste jagunemine elektrilisetugevuse järgi.
Elektritööde tegemisel on töökoha selgeks määratlemiseks ja tähistamiseks vaja vastavaid vahendeid.
Elektriajam on lihtsalt automatiseeritav ja seega võib töötada pikka aega järelevalveta.
Eluiga atmosfääris on väga suur ja sellega nad ei lagune pikka aega ning teevad kahju keskkonnale.
Energiaallikad - http://www.bioneer.ee/eluviis/roheline_kontor/aid-10540/Millised-on-taastuvad-
Erinevalt pwr - st on selles reaktoris ainult üks madalama ~ 75 at veerõhuga jahutuskontuur.
Eelkolde seinad on ilma küttepindadeta, mis sobib niiske kütuse (35 – 55 %) põletamiseks.
Elektrimasina töö on ümberpööratav, s.t. ta võib töötada generaatori, mootori või piduri
Ebaühtlane sageli on dendriitide arenemise põhjustajateks tühemikes tekkivad osalahendused.
Elementaar - põlevaine vesiniku, süsiniku, hapniku, lämmastiku ja väävlisisaldus.
Elektromagnetiline vabasti on mõeldud kaitseks lühise eest, elektrotermiline aga liigkoormuse eest.
Elektro - ja soojusenergeetikas on laialdaselt kasutusel: Wh, kWh, mWh. 1Wh=3600J
Entalpia on olekuparameeter, mis sõltub ainult gaasi oleku parameetrist (p;v;t)
Elektrikulu on seega seadmetel 0,8+2,06=2,86 w/m2 2,86*8760=25053,6= 25 kW/m2*a
Elektriküte on hääletu. Seadmete eluiga on väga pikk Elektrikütte miinused:
Erinevad lisaseadmed on enamasti monteeritud (või on monteeritavad) samasse korpusesse.
Ee e - poest ostes tuleks sellise süsteemi hinnaks kusagil 7400 eurot.
Energiasektori seisukohalt on oluline ka see, kus ja mis otstarbel energiat Eestis vajatakse.
Eeltakisti - takisti, mille abil laiendatakse voltmeetri mõõtepiirkonda.
Elektriajam on lihtne ja töökindel 2. Elektriajam on odav ja kompaktne.
Eemaldamisel on keelatud asuda gaaside võimaliku väljapaiske tsoonis.
Elektrifilter on efektiivne, kuid suhteliselt kallis gaasipuhastusseade.
Elektrienergia – tuule-, hüdro-, päikese-, aga ka tuumaenergia abil.
Elektrilised mõõtesillad on takistustermomeetri komplekti kuuluvad mõõteriistad.
Eesti elektrisüsteem on naaberriikidega seotud viie 330 kV ülekandeliiniga.
Eestlaste arvades on alternatiivenergia osakaal energiamajanduses väike.
Elektriaparaadi valikul on lähtandmeteks seadme tüüp, nimipinge ja nimivool.
Energiaallikad - http://et.wikipedia.org/wiki/Taastuv_energiaressurss
Energiaühik – „J“ 2) Soojus – Q[J] 3) Siseenergia – U[J]
Elemendiks on siin mitte inimene ise vaid tema roll ühiskonnas.
Emisioonide arvutamisel on lähtutud alljärgnevas tabelis toodud eeldustest.
Elektrijaamade töökindluses on oluline osa tema omatarbeseadmete töökindlusel.
Eramajapidamistes on see jäänud aga üheks peamiseks kütuseliigiks.
Elavhõbebaromeeter – abs rõhk surub Hg-samaba teatud kõrgusele.
Emailvärvidel on   0,97 , ehk kiirgavad hästi soojust.
Emailvärvidel on ε ≈ 0,97 , ehk kiirgavad hästi soojust.
Energiaühikuks on Džaul. J, kJ, mJ, gJ, tJ 1J=1N x m 1N=kg x
Elektrifiltrid – tänapäeval põhiline lendtuha püüdur.
Edasine töö on analoogiline PWR reaktoritüübiga.
Elektrolüüdiks on 30% kontsentratsiooniga KOH lahus.
Entroopia s on soojushulga ja absoluutse temp.
Eesti elektrijaam on võetud bilansisõlmeks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Energiaplokk on ühtselt juhitav ja võib töötada täiesti iseseisvalt.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Elektroodkatel ehk ioonkatel sobib eriti siis, kui vajatakse kiiresti energiaallikat vesiküttesüsteemile ja majapidamises on kasutada piisavalt suur elektriline



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun