Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Dielektriklaseritele on iseloomulik impulsside ülilühike kestus (1–10 ps), nende väike kordumissagedus ja ülisuur võimsus (maksimaalselt 1–10 TW). Selliste laserite kasutegur on väga pisike, umbes 1, aga impulsi erienergia võib olla mõni J/cm³. [2] Neodüüm on levinud lisand mitmes laserkristallis, need laserid annavad võimsat infrapunakiirgust lainepikkusega 1064 nm. Seetõttu kasutatakse neid laserkeevituses ja -lõikamises, spektroskoopias ja värvlaserite pumpamiseks.
Dielektriline läbilöögitugevus on minimaalne dielektrikule mõjuv elektrivälja tugevus, mille korral toimub dielektriku elektriline läbilöök ja dielektriku muutumine elektrijuhiks. Erinevatel dielektrilistel materjalidel on dielektriliseks läbilöögiks vajaminev elektrivälja tugevus erinev.
Dielektrikuid on kahesuguste molekulidega: mittepolaarsetega (+ ja – laengute massikeskmed langevad kokku) ja mittepolaarsetega (+ ja – laengud moodustavad dipooli). Välise elektrivälja puudumisel dielektriku molekulide summaarne dipoolmoment on null, välises väljas saab aga nullist erinevaks, mille kohta öeldakse, et dielektrik polariseerub.

Dielektrikutel on ε tavaliselt vahemikus 2…3 ja polaarsetel 3,5…5 (aga näiteks destilleeritud vee ε on u. 80). Praktiliselt kasutatavatel neutraalsetel tahketel dielektrikutel on ε väärtus tavaliselt 2,0…4,0, polaarsetel orgaanilistel dielektrikutel ja klaasidel 4,0…10, kondensaatorkeraamikal võib ε väärtus ulatuda mõne tuhandeni.
Dielektriku polarisatsiooniks nim. nähtust, kus dielektrikus toimub seiotud laengute ümberkorraldus, dielektriku molekulide dipoolmomendid orienteeruvad korrapäraselt kas elektrivälja mõjul välja suunas või spontaalselt, mille tõttu dielektrik tervikuna omandab dipoolmomendi. Sellises olekus dielektriku kohta öeldakse, et dielektrik on polariseeritud.
Dielektriku läbitavus - Ea keskkonna absoluutne dielektriline läbitavus, mida võib esitada kahe suuruse korrutisena: Ea=EE0, kus E on keskkonna suhteline dielektriline läbitavus, see on ühikuta suhtarv, mis näitab mitu korda on laengute vahel mõjuv jõud selles keskkonnas väiksem kui vaakumis.

Dielektrikud – tahked (mittemetallid), vedelad ja gaasilised isoleermaterjalid peavad olema suure elektrilise eritakistusega, elektrilise läbilöögi ja mehaaniliste tugevuste, pinna kõvaduse ning vajalike füüsikalis-keemiliste omadustega vastavalt töö tingimustele.
Dielektrikutes on valentselektronide energiatsoon elektronidega täielikult hõivatud ja seal on lai keelutsoon (-10 eV). Metallides on valentselektronide energiatsoon vaid osaliselt elektronide poolt hõivatud ja on palju vabu tasemeid, kus elektronid saavad liikuda.
Dielektrikuskaod – kaonurga tangens tan δ Elektriline läbilöök on oma iseloomult sarnane • Elektriline tugevus – läbilöögi elektrivälja- läbilöögile gaasides, ka siin mängivad olulist rolli tugevus El põrkeionisatsioon ja laviinid.

Dielektrik – Tahkis, milles esinevad vaid täielikult täidetud ja täielikult tühjad energiatsoonid. Keelutsooni suure laiuse tõttu(kuni 10 eV) ei saa välimine elektriväli põhjustada elektronide siirdumist valentstsoonist keelutsooni.
Dielektrik on mittejuht, vabu laengukandjaid mittesisaldav aine (aatom või molekul moodustab elektriliselt neutraalse tervikliku süsteemi). Aine, milles elektrivälja mõjul toimub seotud laengukandjate nihkumine oma tasakaaluasendi suhtes.
Dielektrikud - isolaatorid ehk mittejuhid ei juhi voolu-kumm,klaas. Coulombi seadus-2 laengut mõjutavad teineteist jõuga,mis on võrdeline nende laengute korrutisega ja pöördvõrdeline nende laengutevahelise kauguse ruuduga.

Diele ehk koda, mis oli elamu tähtsaim ruum, see oli võõrastetoaks ja tööruumiks kaupmehel, kes seal kliente vastu võttis, aga ka köögiks ja söögitoaks. Dornse oli kojatagune tuba, mis oli ainus köetavruum.
Dielektrikuskadudeks nimetatakse dielektrikus Kõige sagedamini iseloomustatakse dielektri- elektrivälja toimel ajaühikus hajuvat ja dielektriku kuskadusid kaonurgaga δ või kaonurga tangensiga soojenemist põhjustavat energiat.
Dielektrikud on läbipaistvad, järelikult ei neela valguskvante (metallid ja pooljuhid neelavad) Ei neela valguskvante sest, nähtava footoni energia kvandid on E=1.8- 3.1eV, Elektronide ergastumiseks on vaja 5-10 eV

Dielektrik – Dielektrikus vabad laengukandjad elektrivälja toimel vabalt liikuda ei saa. Dielektrik on aine, milles elektrivälja mõjul toimub seotud laengukandjate nihkumine oma tasakaaluasendi suhtes.
Dielektriline läbitavus - ainete dielektrilisi omadusi iseloomustatakse suhtelise dielektrilise läbitavusega, mis näitab kui palju suureneb nt puiduga täidetud kondensaatori mahtuvus, võrreldes õhukonsensaatoriga.
Dielektrik elektriväljas - nõrgendab elektrivälja Varjestamine seisneb selles, tundlik seade kaitstakse elektiväljade eest metallist ümbrise alla Kondensaatorit kasutatakse-välklambis, akud, arvuti klaviatuuris.

Dielektriline effekt - leidub aineid , mis on suutelised polariseeruma kokkusattumisel või venitamise tagajärjel. Kristalli vastastahkude vahel tekib potensiaalne väli, seda elektrit nimetatakse potensiaalseks
Dielektrik - mittejuht, vabulaengukandjaid mittesisaldav aine, kitsamas tähenduses on dielektrik aine, milles elektrivälja mõjul toimub seotud laengukandjate nihkumine oma tasakaaluasedi suhtes.
Diele - dornse tüüpi tänavapoolse suure pearuumi (diele) ja hüpokaustiliselt köetava tagaruumiga (dornse). Diele ühes nurgas paiknes suur mantelkorsten, ruumi keskel lage toetav emapuu.

Dielektrikuna on olnud kasutusel ka immutatud paber, vilk, klaas jm. ● Kondensaatorite eriliigi moodustavad superkondensaatorid, mida kasutatakse peamiselt elektrilaengu akumuleerimiseks.
Dielektrikutes ehk isolaatorites on vabu laengukandjaid väga vähe, 1 cm3 ca 106 .... 1015 . Pooljuhtides on vabade laengukandjate kontsentratsioon juhtide ja dielektrikute oma vahepeal.
Dielektrikutel on E vahemikus 10, siis senjettidel on see vahemikus 10 000- 100 000. Polarisatsioon võib tekkida senjettelektrilistes ainetes ka mehaanilise mõjutamise teel.

Dielektrikud on ained, milles vabade laengutekandjate arv on väga väike (isoleerivad ehk elektrit mittejuhtivad ained).9.Mis on elektrivool, voolutugevus? Valem, ühik.
Diele ehk koda, mis oli elamu tähtsaim ruum, see oli võõrastetoaks ja tööruumiks kaupmehel, kes seal kliente vastu võttis, aga ka köögiks ja söögitoaks.
Dielektrik on väikese läbitavusega, ulatudes 3...550. Kõrgsageduskeraamikal on väga väikesed kaod kõrgete sagedusteni ja nõrk mahtuvuse temperatuurisõltuvus.

Dielektriku valentstsoon on elektronidega täidetud, juhtivustsoon tühi ja keelutsoon on nii lai, et elektronide soojusliikumise energiast ei piisa selle ületamiseks.
Dielektriklaseri ehk tahkislaseri keskne komponent on kristall või klaas, mida on ioonidega rikastatud, et keskkonnas oleks vajalikud energiatasemed.
Dielektrik – ehk mittejuhiks (ka ISOLAATORIKS) nimetatakse ainet või ainete segu, mida mööda elektrilaeng ei kandu ühelt kehalt teisele.

Dielektrikud on aga ained, kus vabu laengukandjaid on väga vähe, seega on nad isoleerivad ehk elektrit mitte juhtivad ained, näiteks puit.
Dielektrik - ehk mittejuhid sisaldavad väga vähe vabu laengukandjaid ning seetõttu on neis tekkiv elektrivool reeglina väga nõrk.
Dielektrilisus - näiteks alajaamad, elektroonikatööstus, elektrijaamad jne.Ü
ldjuhul on klaaskiudude pikkus vahemikus 3 – 30mm.

Dielektriline konstant on suurus, mis näitab, mitu korda vastastikused tungid kahe laengu vahel on antud keskkonnas väiksemad kui vaakumis.
Dielektrikuks on aga õhuke naha väliskiht (sarvkude), mille aktiivtakistus RH on lülitatud paralleelselt selle kondensaatoriga.
Dielektrikutel on tühjas juhtivustsoonis palju energiaruumi, kuid seal pole elektrone, mida see väli liikuma saaks panna.

Dielektrikutes on kõrgeim energiatsoon - valentsitsoon elektronidega täidetud, liikumisvabadus puudub ja voolu ei teki.
Dielektrikud - ained või ainete segud, mis sisaldavad vähe vabasid laengu kandjaid ja juhivad elektrivoolu halvasti.
Dielektrik on aine, milles elektrivälja mõjul toimub seotud laengukandjate nihkumine oma tasakaaluasendi suhtes.

Dielektrikute polarisatsiooniks nim. kehas elektrivälja môjul positiivsete ja negatiivsete seotud laengute nihkumist vastassuundades.
Dielektriline läbitavus – füüsikaline suurus, mis näitab, mitu korda on elektriline jõud vaakumis suurem jõust antud
Dielectric proper - Journal of Animal Science 49:500–510. ties of food materials and electric field interactions.

Dielektrikud elektriväljas - vabu laenguid on vähe, seega ümberpaiknemist-liikumist toimuda ei saa kogu keha ulatuses.
Dielektriline läbitavus on füs suurus ,mis näitab mitu korda on elektriline jõud vaakumis suurem ,kui antud aines.
Dielektrik – tahkis, milles esinevad vaid täielikult täidetud ja päris tühjad energiatsoonid.

Dielektrikud ehk isolaatorid: on valentselektronide energiatsoon elektronidega täielikult hõivatud.
Dielektrikutes on keelutsoon lai (5-10 eV), soojusenergiast ei piisa juhtivuselektronide tekitamiseks.
Dielektriline läbitavus - näitab mitu korda on elektrilaengule mõjuv jõud dielektrikus nõrgem kui vaakumis.

Dielektrik – isoleeriv ehk elektrit mittejuhtiv aine, sisaldab väga vähe vabu laengukandjaid.
Dielektriline läbitavus on aine omadus, mis iseloomustab dielektrikute elektrilise polarisatsiooni võimet.
Dielectric proper - analysis (Fe, Zn, Ca, Na, K) of fresh Iberian pork ties of tissues—a review.

Dielektriku energiatsoon – väliskihi elektronide energiatsoon on elektronidega täielikult täidetud.
Dielektrikutes on valentselektronide energiatsoon elektronide poolt täielikult hõivatud.
Diele taganurgas on asunud keskaegse hoone köögiosa, mis on pealt kaetud mantelkorstnaga.

Dielektrikud – laengud on seotud kristallvõresse või neutraalsetesse molekulidesse.
Dielektrik - on valentselektronide energiatsoon elektronidega täielikult hõivatud.
Dielektrik - kolm tsooni; alustades alt täidetud-, keelu-(paksem) ja lubatudtsoon.

Dielektrik on aine, milles vabade laengute hulk normaaltingimustel on väga väike.
Dielektrikud on ained, milles vabade laengute hulk on normaaltingimustel kaduvväike.
Dielektrikutel on väga väike elektrijuhtivus ja nad polariseeruvad elektriväljas.

Dielektriku polarisatsioon - elektriväli tekitab dielektrikus dielektrilise polarisatsiooni.
Dielektrik on aine, milles vabade laengukandjate arv on tühiselt väike.
Dielektrik on väga väikese elektrijuhtivusega aine või ainete segu.

Dielektrikuskadu on elektrivälja toimel dielektrikus tekkiv soojusenergia.
Dielektrikuks - aineid,mis on isoleetivad ehk elektrit mittejuhtivad.
Dielektriline läbitavus on küllalt suur, et lõhkuda elektrolüüdi sidemeid.

Dielektriline vastuvõtlikkus - dielektrikut iseloomustav füüsikaline suurus, mis
Dielektrikud elektriväljas – Siin on pos. Ja neg. Laeng üksteisega seotud.
Dielektrikud – ained, mis ei sisalda vabasid laengukandjaid.

Diele - koda (seal oli lahtise koldega mantelkorsten)
Dielektrikud - isoleerivad, ehk elektrit mittejuhtivad ained
Dielectric proper - Clerjon, S., J. D. Daudina, and J. L. Damez.

Dielektrikke nimetatakse elektrotehnikas ka isolaatoriteks.
Dielektrikud on ained, milles on vähe vabu laengukandjaid.
Dielektriku polarisatsiooniks nimetatakse ühe ruumalaühiku dipoolmomenti:

Dielektrikud – vabu laengu kandjaid ei ole (isolaatorid)
Dielektrikud ehk isolaatorid vabu laengukandjaid on vähe.
Dielektrikute omadus on polariseerumine välises elektriväljas.

Dielektrikuteks nim. aineid, kus pole vabu laenguosakesi.
Dielektrike kohta on kasulik pidada meeles kaht nähtust:

Dielektrikutes on aatom elektriliselt neutraalne.
Dielektriline läbitavus - kordaja mitu korda nõrgendab.

Dielektriku ehk elektriline läbilöök.
Dielektrikutel on eritakistus väga suur.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Dielektriline läbitavus on e, kaonurga tangens ümbruse temperatuuril t0 on tan d0. Eeldame, et kaod on peamiselt tingitud elektrijuhtivusest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Dielektriku - siirde tõkkekihi paksus suureneb vastupinge suurenemisel.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun