Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Demokraatiaks nimetatakse ühiskonna organisatsioonivormi, mida iseloomustavad rahva määrav osa ühiskonna küsimuste lahendamises ning kodanikuvabaduste ja -õiguste olemasolu.
Demokraatia tugisambad on järgmised: ♣Rahva suveräänsus; ♣Valitsemine valitsetavate nõusolekul; ♣Enamuse võim; ♣Vähemuse õigused; ♣Põhiliste inimõiguste tagamine; ♣Vabad ja ausad valimised; ♣Võrdsus seaduste ees; ♣Korrakohane õigusemõistmine; ♣Põhiseadusega piiratud riigivõim; ♣Võimulahususe printsiibi järgimine; ♣Sotsiaalne, majanduslik ja poliitiline pluralism; ♣Sallivuse, pragmaatilisuse, koostöö ja kompromissivalmiduse väärtustamine.
Demokraatia põhimõte - legitimatsioon (rahvas valib, teeb ja toimetab) - legitimatsioon ei ole tähtajatu, pidevalt käib selle uuendamine - enamuse õigus otsustada - avaliku halduse teostamine on piiritletud põhiseaduse ja seaduste raamidega (§ 3 võimu teostatakse PS ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel) - kodanike arvamusega arvestamine (nende vahetu mõju haldusotsustuste tegemisel). Rahvahääletused, küsitlused ja algatused.
Demokraatia tugisambad on rahva iseseisvus, valitsemine valitsevate nõusolekul, enamuse võim, vähemuse õigused, inimõiguste tagamine, vabad ja ausad valimised, võrdsus seaduse ees, korrakohane õigusemõistmine, põhiseadusega piiratud riigivõim, sotsiaalne, majanduslik ja poliitiline paljusus (pluralism), sallivus ja koostöö ning kompromissivalmidus.
Demokraatia vormid on otsene (rahvas valib kedagi enda hulgast; muistses Kreekas ja Roomas), esinduslik (rahvas valib esindajad; tänapäeva Eestis) ning eliraardemokraatia (otsuseid sooritab eliit). Valimissüsteemid on majoritaarsed valimised (enamusvalimised, isikuvalimised), proportsionaalsed valimised (võrdelised, parteivalimised) ning segavalimised.
Demokraatia printsiip tähendab mõnel juhul seda, et valitsusohjad tuleb anda nende kätte, kes omavad suuremat toetust kui ükski konkureeriv indiviid või meeskond ja see omakorda kindlustab enamussüsteemi seisundit demokraatliku meetodi loogika raames, kuigi me võime selle hukka mõista põhjustel, mis jäävad sellest loogikast väljapoole.
Demokraadid - Eesti Demokraatlik Partei Eesti Vasakpartei Eesti Iseseisvuspartei- Vello Leito Eesti Keskerakond- Edgar Savisaar Eesti Reformierakond- Eestimaa Rahvaliit- Karel Rüütli Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid Erakond Eestimaa Rohelised- Marek Strandberg Erakond Isamaa ja Res Publica Liit- Ene Ergma
Demokraatia sisuks on järjest rohkem hakatud pidama otsuste delegeerimist otsustest otseselt puudutatud kodanike tasandile, riigivalitsemise maksimaalset läbipaistvust, kodanike informeeritust poliitiliste otsuste motiividest ja põhjustest ning valitsusväliste kodanikeorganisatsioonide kaasamist valitsemisse.
Demokraatia vastand on diktatuur, mis on mitte millegagi piiratud, seadustega kitsendamata, jõule toetuv võim.
Demokraatia vormid -  Otsedemokraatia ehk vahetu demokraatia – võimu teostavad inimesed ise  Kaudne demokraatia – inimesed teostavad võimu kellegi teise kaudu (esindusdemokraatia)  Osalusdemokraatia ehk partitsipatoorne demokraatia - oma arvamust oodatakse kõigilt huvitatud isikuilt.
Demokraatia 1920 - 30.aastatel Demokraatia laienes nii väliselt kui ka siseselt:
Demokraatia eeldusteks on arenenud majandus, rahva heaolu ja haritus.
Demokraatia puudumine ehk poliitiliste vabaduste puudumine(ei oldud rahul Nikolai 2.valitsemisega), Vene-Jaapani sõda, milles venelased said lüüa , venestamine ehk rahvuslik rõhumine (kõige tähtsam põhjus eestlastele). Sündmused : 1. 16. oktoobri veretöö.
Demokraatia printsiip tähendab eelkõige seda, et üksnes rahva poolt valitud ja seetõttu ka demokraatlikult legitimeeritud parlament on õigustatud vastu võtma olulisi otsuseid, mis sätestavad kodanike jaoks üldist tähtsust omava regulatsiooni.
Demokraatia levik on olnud 20. sajandi ülemaailmseks suundumuseks ja lähimate aastakümnete trendiks kujuneb demokraatia kindlustumine, sest viimasel aastakümnel pole demokraatlikke riike maailmakaardile lisandunud.
Demokraatia pahe on see, et ta teeb nõrkustest voorused (nt alandlikkus, leplikkus). Karjamoraali asemel on vaja isandamoraali, mis on iseseisev, sõltumatu, uhke indiviidi jõud, mis allutab teised oma nägemusele.
Demokraatia põhiprintsiip - kõigi samaväärne õigus olla ametis ja määrata riigi poliitikat- hukutav, sest inimesed pole kasvatuse abil ettevalmistatud selleks, et valida parimaid juhte ja kõige targemaid kursse.
Demokraatial on eeliseid siiski rohkem kui puudusi. Demokraatia eeliseks on see, et me võime olla sellised nagu me tahame, väljendada ennast nii, kuidas meeldib ning teisiti mõtlemine ei ole keelatud.
Demokraatia seisukohalt on see äärmiselt oluline, sest kui kodanikud ei teaks oma õigusi ja vabadusi ega julgeks midagi enda heaks teha, siis tekiks soodus pind autoritaarse või totalitaarse riigi tekkeks.
Demokraadid on abordi seaduslikkuse pooldajad, kuna nad ei toeta niivõrd traditsioonilise väärtusi, vaid eelkõige indiviidi vabadust ja seda, et igaüks saab ise otsustada oma isikliku elu
Demokraatia printsiip – PS par 1, demokraatia väljendub legitimatsioonis, enamuse õigus otsustada, avaliku halduse teostamine on piiritletud PS ja seaduste raamidega, kodanike arvamuste arvestamine.
Demokraa - tiat, mis tänulikult registreeris iga sellise keeldumise korral ja kasutas ära neid varakate klasside meeleolusid, et ajada massid sotsiaaldemokraatlikesse püünisraudadesse.
Demokraadid - Peeter Speek, Pidasid vajalikuks isevalitsusliku riigikorra asendamist demokraatliku vabariigiga-1905.rev.põhjused-Puudusid peamised kodanikuõigused ja demokraatia.
Demokraatia põhiväärtused ehk tugisambad: 1.Rahva suveräänsus 2. Põhiliste inimõiguste tagamine 3. Vabad ja ausad valimised 4. Põhiseadusega piiratud riigivõim 5. Võrdsus seaduse ees
Demokraatia oludes - tekkis retoorika (kõnekunsti teooria), kuju võtsid tulevase retoorilise proosa eriliigid, ent veel 5. Saj. ei leidnud kõnekunst kirjalikku fikseerimist.
Demokraadid – 1905.a Eesti Rahvameelne Eduerakonna järglaseks sai Eesti Demokraatlik Erakond (J. Tõnisson, Peeter Põld, Karl-Eduard Sööt) . Vägivalla vastu.
Demokraatia printsiip on sätestatud ka põhiseaduse §s 1, mille kohaselt Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas.
Demokraatia kriis - Demokraatia ei suutnud lahendada riikide ja nende elanike ees seisnud raskeid probleeme. Tekkis pettumus ning demokraatlike ideede mõjuvõim langes.
Demokraatia kujunemine on ajaloos läbinud pika tee. Kuigi keskaeg andis demokraatia arengule vähe, sündis õigusriigi idee ühe legendi järgi just sel ajal.
Demokraati tähendab võimu teostamist rahva osalusel ja oluliste juhtimisotsuste tegemist võimalikult ulatuslikult ja kooskõlastatud alustel.
Demokraatiaga riigis on kõrgema võimu kandja rahvas, ning rahvas teostab oma võimu kaudselt, esindajate valimise teel, millest juba ennem oli mainitud.
Demokraatia puhul on tagasiside (feedback) ebaadekvaatne. Valijad ei tea kõikki võimalikke probleemi lahendusi, seega ei oska otsustada, mis neile
Demokraatia tunnused - kodaniku vabaduste tunnustamine, õigusriik ja kõigi võrdsus seaduste ees, pluralistlik kodanikuühiskond, vaba ajakirjandus.
Demokraatiaid on mitu liiki, näiteks 1).otsene demokraatia – demokraatia võim, kus rahvas teostab võimu vahetult rahvahääletuse teel.
Demokraatiaks on aga vaja, et erinevad etnosed suudaks luua koalitsioonivalitsuse. 8. Aafrika sõjad ja kriisikolded iseseisvusperioodil
Demokraatia ohud - Harimatu massi võimuletulek -Enamuse türannia -Riigiaparaadi liigne sekkumine ühiskonnaellu -Demagoogide võimalused
Demokraatia püsimisel on tähtis presidendi, valitsuse ja riigipea vastastikune seotus ning rahva võimalus poliitikas kaasa rääkida.
Demokraatia tugisambad on järgmised: rahva suveräänsus; valitsemine valitsetavate nõusolekul; enamuse võim; vähemuse õigused;
Demokraatia areng – ühiskond hakkas osalema poliitikas Majanduse areng – tekkis vaba aeg ja vajadus meelelahutuse järele
Demokraatia korral on kõigil võimalus osaleda asjade korraldamises ehk rahva võim. Püütakse kõikide huvidega arvestada.
Demokraatia vormid on : polüarhia ehk tänane demokraatia, otsene ehk vahetu demokraatia ja esindus ehk kaudne demokraatia.
Demokraatia põhjaks on omaks võetud väärtuste komplekt, mida kasvatatakse inimestesse ja ühiskonda aastakümnete jooksu.
Demokraatia võimalused – Kaitseb üksikisikut võimu eest ja kaitseb tema vabadusi, kuna valitsemine on seaduste piiratud.
Demokraatia plussideks on see, et kodanikud saavad osaleda riigijuhtimises ja neil on mõningaid õigusi ja vabadusi.
Demokraatia vastandiks on diktatuur, mis on mitte millestki piiratud, seadustega kitsendamatu, jõule toetuv võim.
Demokraatia kriis - Demokraatia ei suutnud lahendada riikide ja nende elanike ees seisnud raskeid probleeme.
Demokraadid on konservatiivsemad, kuna konservatiivset parteid Saksamaal pärast sõda ei olnud.
Demokraatiad on siiski eelkõige individuaalsust kultustav ideoloogia). Nimetamise problemaatika.
Demokraatia pool tähendab seda, et ette on nähtud elanikkonna põhigruppidele oma väljaanded.
Demokraatia põhimõte - KOV-s elavate inimeste kohalike küsimuste iseseisev lahendamine, osalemine.
Demokraatia ülesandeks on teha kodanike osalemine avalike poliitikate otsustusprotsessis lihtsamaks.
Demokraatiad on nõrgad. Samal aastal Saksamaa sekkub Hispaania kodusõtta Franco poolel.
Demokraatia mõiste on muutunud niivõrd laialivalguvaks, et näib hõlmavat pea kõiki riike.
Demokraatiaga on inimeste võimalus olla ka tegelikkuses võimukandja pea piiramatu.
Demokraatia levik on olnud 20. saj. viimase veerandi võimsaim ülemaailmne suundumus
Demokraatia mõiste on muutunud väga laialdaseks, et näib hõlmavat pea kõiki riike.
Demokraatia nõrkus - rasketel aegadel ei toimu kiireid muutusi raskuste parandamiseks.
Demokraatia mõiste - rahva määrav osa ühiskonna oluliste küsimuste lahendamises.
Demokraadid jagunesid – lõuna-osariigid toetasid orjust, põhjaosariigid mitte.
Demokraatia põhimõtted on juurdunud kõigis ühiskonnaelu valdkondades ja suhetes.
Demokraatia kulukus – pannakse palju raha valimistele Automaatsed eelistused
Demokraatia põhitunnus on rahva osalemine poliitikas, selleks on erinevaid viise.
Demokraatiaks - osalusdemokraatia 2. Selgita valmiste kolme funktsiooni.
Demokraatial on missioon. (Sõnavõtt Sofia 2001 tippkohtumisel, 2001)
Demokraatia levik on olnud 20.saj viimase veerandi ülemaailmne suundumus.
Demokraadid – pean ma siiski otsustama oma perekonna hüvanguks.
Demokraatia pr – eeldab kokkulepet ja vähemustega arvestamist.
Demokraatia tunnuseks on valimised ning valimine käib seaduste järgi.
Demokraatia laialivalguvust on juba kritiseeritud ammustest aegadest saadik.
Demokraadid - vabaturumajandus vajadusel riigi sekkumisega
Demokraatia kultus on hiline nähtus  Põhjendas inimloomusega.
Demokraatia nõrkus on ka valitute erinevad võimed ja haridustase.
Demokraatia kool on selle aja jooksul palju edasi arenenud.
Demokraatia nõrkus on just selles, et side teadmisega katkeb.
Demokraatia valitsejad on mõjutatavad retoorika ja pettusega.
Demokraadid e. Leivoristid moodustavad valitsuse.
Demokraadid –  lõuna orjapidajate huvide 
Demokraatia väljendus on konstitutsioonilised õigused.
Demokraatia arenedes on hääleõigus üha laienenud.
Demokraatia kodus on ka suhteliselt kõrgel kohal.
Demokraatia laienedes on hääleõigus üha laienenud.
Demokraatia struktuur on üles ehitatud sama moodi.
Demokraatial on oma vigu ja häid külgi.
Demokraatia areng – ühiskond poliitikasse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia koolis tähendab igaühe õigust avaldada oma arvamust, kaasneb koolijuhi demokraatlik juhtimisstiil, õpilaste omavalitsuse aktsepteerimine, informeeritust, inimesekeskset organisatsioonikultuuri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia vormid - Otsene demokraatia *Antiik-Kreeka *Referendum-rahvahääletus -Esindusdemokraatia *Esindajate valimine *Mandaat-valija volitus esindada enda huve
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia laienemine - Itaalia ja kreeka said demokraatlikuks,alandati valijate vanuse alammäära, ametiühingud.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Demokraatia ohud – Kõik inimesed pole haritud, seega võib võimule tulla harimatu mass.
Vote UP
-6
Vote DOWN
Demokraatia tunnusjooned – vabad valimised, kodanikuvabaduste tunnustamine, kõigi võrdsus seaduste ees, kohtusüsteemi ja teiste kontrollorganite poliitiline sõltumatus, vähemuste õigustega arvestamine, tsiviilkontroll relvajõudude üle.
Vote UP
-9
Vote DOWN
Demokraatia tunnused – vabad ja õiglased valimised; alternatiivsed teabeallikad; konkurents võimu nimel; poliitiku sõltuvus valijate eelistustest; seaduste ülimuslikkus; seadusandliku, täidesaatva ja kohtuvõimu lahutatus üksteisest; kodanikuvabaduste ja inimõiguste tagamine; tsiviilkontroll relvajõudude üle; vähemuse õigustega arvestav enamuse võim.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun