Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Dünaamiline diapasioon – see on suht arv signaali ja oma müra suhtes võimendi on seda kvaliteetsem mida suurem on see arv kvaliteetsetel helivõimenditel peaks olema vähemalt olema 60dB. K=Uvälj/Usis ; Ki=Ivälj/Isis ; Kp=Pvälj/Psis ; Küld=K1*K2*…*Kn . Võimendus tegur võib olla ka antud log ühikutes KdB=20lg K või KP dB=10lg K ; Küld dB=K1dB+K2dB+…+Kn dB. 7. Võimendatab sagedusala – Sageduse piirkond mille ulatuses võimendustegur ei lange kokkuleppelisest allapoole (tavaliselt 0,7)
Dpl – lampide ühendusskeem Kahe elektroodiga DPL lambid ühendatakse 220 V pingega vahelduvvooluvõrku läbi süüteseadise, mis süütab lambi kõrgepinge- impulsiga. Süüteseadis koosneb lahendist ÕL, seleenalaldist S, laadimistakistist R, kondensaatoreist C ! ja C 2 Drosseli põhimähis on ette nähtud voolu järsu kasvu vältimiseks lambis, samuti ka selle põlemis režiimi stabiliseerimiseks.
Dioodi pinge - voolu tunnusjoone mittelineaarsus võimaldab dioode kasutada kõrgsageduslike võnkumiste sageduste liitmiseks ja lahutamiseks (segustusdioodid) ning kordistamiseks (varaktordioodid). Tööks kõrgetel ja ülikõrgetel sagedustel peavad dioodi mahtuvus ja seda määrav pn-siirde pindala olema küllalt väikesed, mille saavutamiseks kasutatakse eritehnoloogiaid (punktdioodid, Schottky
Digitaal - analoogmuundurid (DAM) ja analoog- digitaalmuundurid (ADM)......................... 190 6.8.1. Digitaal – analoog muundur (DAM)............................................................................ 190 6.8.2. Analoog – digitaal muundur (ADM)............................................................................ 192
Dt l - диодно- транзис т .лог ика за ви си мост ь е го коээф .пер ед ачи и угл а Есл и оди н из Х не « 0», то то к Ib ид ёт мимо тр а нз. – т ра нз. фаз ового сдви га о т ч а сто т ы за кр ыт. – y =H
Dioodtüristori vastusuunarežiim on tavaline dioodi vastusuunarežiim seal esineva vastuvooluga, kuna siirded j 1 ja j2 on pingestatud vastusuunas. Sellest johtuvalt on siis ka dioodtüristoril piirparameetriteks suurim lubatav pärivool I FMAX koos sealjuures esineva päripinge-languga U FMAX ja suurim lubatav vastupinge U . RMAX
Dekaad – sageduse kümnekordne muutus 1Hz – 10Hz – 100Hz - … Enamasti sageduskarakteristik (mingi suuruse sõltuvus sagedusest) esitatakse täislogaritmilises (mõõdustikus) esituses see on K (sagedusest sõltuv suurus) esitatakse ka logaritmilises mastaabis.
Darlington - fototransistor (foto-darlington). Fototransistoride piirsagedus on ca 300 kHz, darlington-fototransistoridel ca 30 kHz. Fototransistori tingmärk, aseskeem, foto-darlington (foto-liittransistor) ja fotovastuvõtjate skeemid on toodud joonisel 4.7.
Depletion - Type MOSFET Vaatleme n-kanaliga transistori kui enamlevinut, p-juhtivusega põhimaterjali on formeeritud lisandite abil lätte ja neelu vahel n-juhtivusega kanal, mille peal on õhuke SiO2 isolatsioon ja sellel omakorda metallist paisuelektrood.
Dipoolpolarisatsioon on võimalik ainult siis, kui molekulaarjõud ei tõkesta dipoolide orienteerumist el.väljas. Dipoolsete molekulide orienteerumine el.väljas on seotud sisehõõrdumisega ja energiakadudega, mille tagajärjelt dielektrikus eraldub soojus.
Dioodidest on enamlevinud stabilitronid (zenerdioodid), mahtuvusdioodid, valgusdioodid, fotodioodid. Dioodide põhiparameetrid on järgmised: 1.    suurim lubatav pärivool I , mis antakse dioodi tüübist sõltuvalt kas keskväärtusena, FMAX
Dioodi parameetrid on I = 0,5I ja U = U , F t R 2max
Dipoolpolarisatsioon on võimalik ainult siis, kui Järelikult γvE= nqvk , millest γv= nqvk/E=nqu , kus molekulaarsed jõud ei tõkesta dipoolide u – vabade laengukandjate liikuvus ehk suunatud orienteerumist elektriväljas.
Digitaal - analoogmuundurid (DAM) ja analoog- digitaalmuundurid (ADM). 6.8.1. DAM . (ЦАП). DAM-i keerukus on määratud sisendile tuleva bittide arvuga (n). Väljundsignaal saab olla vaid astmeline pinge.
Diferentseeriv lüli – lüli, mille sisendisse antud ristkülikulistest impulssidest formeeruvad väljundis 2 lühikest erineva polaarsusega impulssi, mis ajaliselt tekivad sisendimpulsi esi- ja tagakülje
Digitaal - analoogmuunduri tähtsaimad näitajad on diskreetimissagedus ja latentsus ning signaali ja müra suhe, millest lähtuvalt valitakse vajaliku operatsiooni täitmiseks sobiv muundur.
Dioodoptroni vooluülekandetegur on tavaliselt alla 0,01. Dioodoptronis võib fotodiood töötada ka fotogeneraatorina, tekitades elektromotoorjõudu kuni 0,8 V. Dioodoptroneid (ja transistoroptroneid) kasutatakse
Dif võimendi on lülitus mis tagab sisenditele erineva se on mitteinverteeriva ja inverteeriva toimel. Samal ajal on ta kujundatud nii, et oleks tagatud võimalikult suur sisendtakistus.
Dünaamilised mälud on enamasti realiseeritud maatriks adresseerimisena. Dekooderi aadressi osa aktiveerib korraga terve grupi pesasid ja aadressi teine osa valib grupist õige pesa välja.
Doonor - ja aktseptorlisandid rikuvad kristallvõre õiget struktuuri ja muudavad pooljuhi omadusi. Tekivad n-tüüpi (elektronjuhtivus) ja p-tüüpi (aukjuhtivus) pooljuhid.
Dioodi pinge - voolu tunnusjoon: A - anood; K - katood; UF - päripingelang; IF - pärivool; UF0 - kanalipinge; Urmax - suurim lubatav vastupinge; UBR – läbilöögipinge [2].
Dc brake – A DC source from the generates a permanent magnetic field in the stator which creates an EMF in the windings of the rotated rotor, causing the braking current.
Detektor - , 5-lüliti-, 6-kordistusdioodid. Liik Д : 1 - pärivool kuni 0,3 A; 2 - pärivool kuni 10 A. 4, 5, 6, 7 ja 8 - lülitidioodid erinevate taastumiskestustega.
Dioodpiirikutega on võimalik saada ka 0 erinevat piiramis nivood selleks tuleb lülitusse viia täiendav pinge allikas, mille toimel muutub dioodi avanemispinge 0 erinevaks.
Dioodi pn - siirde p-juhtivusega piirkonnaga ühendatud väljaviiku nimetatakse anoodiks ning n-juhtivusega piirkonnaga ühendatud väljaviiku nimetatakse katoodiks.
Dioodtüristori pinge - voolu tunnusjoon vastab trioodtüristori tunnusjoonele tingimusel, kui IG = 0. Dioodtüristoride osa toodetavate türistoride seas on suhteliselt väike.
Dioodtüristor ehk dinistor................................................................... ..................................... 64 ELEKTROONIKAKOMPONENDID lk. 107
Dual - Gate FET Kahe paisuga väljatransistor on formeerkanaliga MOSFET transistor, mille kanalile on tekitatud kaks paisu joonisel 7.12 toodu kohaselt.
Digielektroonikas on süsteem 0 ja 1 ehk siis juhib(A4, kuid see on küllastus) ja ei juhi(A1). Küllastuse puhul transistori välja lülimine on aeglane.
Dioodtüristor ehk dinistor Dioodtüristor koosneb neljakihilisest ränikristallist, millel on kaks elektroodi joonisel 8.1 toodud struktuuri kohaselt.
Diferentsiaal lülitus on lülitus, mis võimaldab eri sisendite erinevat toimet, seetähendab, on võimalik mitte inventeeriv sisend ja inventeeriv sisend.
Deceleration - determines the time, the motor decelerates to full movement speed (the lenght of deceleration ramp) 6. Solutions to the problems
Diood on elektroonika seadis mis juhib voolu ainult ühes suunas Pooljuhtdiood on kaheväljastusega ja ühe PN siirdega pooljuht seadis.
Daimler - Benz'iks. 1929 pakub Austria autofirma Steyr Ferdinand Porschele kohta juhatuses ja peainseneri ametikohta. Ferdinand nõustub.
Difusioon - vool ja triivvool on välise energia (pinge, kiirguse jne) puudumisel võrdsed ja vastassuunalised ning nende summa on null.
Digitaal - analoogmuundur on seade, mis muundab digitaalsignaali analoogsignaaliks. Tavaliselt on muundatav digitaalsignaal binaarne.
Dipoolid on pidevas kaootilises soojusvõnkumises ja molekulide püsivale dipoolmomendile vaatamata, pole dielektrik polariseerunud.
Drossel on vajalik luminofoorlambi süütamis- ja põlemisprotsessi stabiliseerimiseks, starter aga luminofoorlambi süütamiseks.
Dioodloogikalülitused on väga lihtsad ja nad pole üldse kallid ning spetsiifilistes siutatsioonides saab neid väga efektiivselt kasutada.
Dünaamilist režiimi nimetatakse ka siirdeprotsessiks. Näiteks on mootoril dünaamiline režiim üleminekul ühelt püsikiiruselt teisele.
Diameeter on soovitav valida selliselt, et saavutada tugev reaktsioon kõrgetele sagedustele ja väiksem reaktsioon madalatele.
Diood - poolperioodalaldi (ebasümmeetrilise mitteresistiivse lülituselemendi) mittelineaarne ülekandekarakteristik [1].
Dimensioonvalem - matemaatiline avaldis, mis näitab, mitu korda muutub tuletatud ühik, kui põhiühikute muutused on ette antud.
Dioodtüristori vastusuunarežiim on tavaline dioodi vastusuunarežiim seal esineva vastuvooluga, kuna siirded j 1 ja j2 on pingestatud vastusuunas.
Dram - i adresseerimine ning infi lugemine/salvestamine toimub järgmises järjestuses: a) rea-aadresss ja signaal RAS#
Diferentsiaalvõimendile on iseloomulik vooluallikas ühises emitterjuhis, mis hoiab emittervoolude summa IK = IE1 + IE2 alati konstantse.
Dam - i keerukus on määratud sisendile tuleva bittide arvuga (n). Väljundsignaal saab olla vaid astmeline pinge.
Dioodoptronil on see 1% ringis, transistoroptronil 30.. 100%, liittransistoriga vastuvõtja puhul aga veelgi suurem.
Diferantsiaalvõimendi on lülitus mis võimaldab erisisendite erinevat toimet see tähendab on võimalik MI ja I sisend.
Dioodtüristori nimetatakse ka mõnikord SUS-ks, mis tuleb ingliskeelsest nimetusest Silicon Unilateral Switch.
Drive engineering - Practical Implementaticn, Volume 5, Project planning of AC drives fed by frequency invefiers.
Dünaamiline elekter – elektronid on pidevas voolavas liikumises, elektronid liiguvad voolu juhtiva materjali sees
Diferentsvõimendi väljundsignaal on võrdeline tema kahel sisendil valitsevate potentsiaalide erinevusega (diferentspingega).
Dekooder on lülitus, mis on ette nähtud antud sisendkoodi muundamiseks soovitud väljundkoodiks.
Depending on how energetic a wind site is, the wind farm may or may not be cost competitive.
Digiretsept on elektrooniline ravimiretsept, mille arst kirjutab patsiendile välja arvutis.
Deformatsioon on üldiselt võrdeline rõhuga, mistõttu mõõteriista skaala on ühtlane.
Diood - p-n siire kui lüliti- päripingestatult sees, vastupingestatult väljas.
Dioodi p - kihi ehk anoodiga (joonis 8.10, a) ja miinusklemm n-kihiga ehk katoodiga.
Drive engineerirrg - Practical Įmplementation, Volunre 1, Geared Irrotor drives- ĪVIetļrods
Dioodtüristori pinge - voolu tunnusjoon, kus on näha eelkirjeldatud režiimid: normaalne
Dünaamiline režiim on elementide ja süsteemide jaoks tavaliselt raskem kui staatiline.
Dioodtüristor e. dinistor. Türistori eriliigiks on dioodtüristor ehk dinistor.
Dioodtüristor on kahe elektroodiga neljakihiline p-n-p-n - struktuuriga seadis.
Daarahelasse on lülitatud aktiivtakistus R = 10 Ω ja trafo on lülitatud
Diferentsiaaltakistus r on stabilitroni takistus voolu muutustele stabiliseerimis- z
Dioodtüristori edasiarendus on sümmeetriline e. kahepolaarne dinistor e. diiak (ingl.k.
Dioodidega on tegemist. Kui seda mitte teha tekitame radikaga lühise.
Dünaamiline koormussirge on seetõttu järsema tõusuga kui staatiline koormussirge.
Diferentsiaalvõimendi on kahe sisendi ja kahe väljundiga alalispingevõimendi.
Drosserid – põhiülessanne on induktiivse takistuse tekitamine.
Domeenid on vist suunatud kas mälust välja v6i mälusse sisse.
Doonor - ja aktseptorlisandite poolt tekitatud laengukandjad.
Diood – türistor (Dinistor) → mittetüüritav seadis.
Deutz – diiselgeneraatorid; BEVI – elektrimootorid;
Diood - türistor → Diak; triood-türistor → Triak.
Depletion - mode-transistor) töötavaks transistoriks.
Doonorid - ained mille väliskihis on rohkem elektrone
Diood – on PN siire millel on 2 elektroni
Dipoolid on kontsentratsiooni ja liikuvusega.
Diood vd1 on ooterežiimi organiseerimiseks.
Dünaamilist režiimi nimetatakse ka siirdeprotsessiks.
Digitaalne väljund on muundamise lõpptulemus.
Dus on tuntud kui kandesagedus.
Ddrb – B pordi suunaregister.
Diood - transistor-loogika (DTL)
Digitaal - analoogmuundureid jms.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Diac - diode alternating current switch), mille omadused ei sõltu temale rakendatud pinge polaarsusest.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun