Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Bioloogilisi ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistusi Nakkusoht Klienditeenindajad Kliendi- Töötajate haigestumine III Selgitada töötajatele gripivastase suhtlevad otse verbaalselt teenindajad erinevatesse nakkus- vaktsineerimise võimalikkust ja klientidega, nad võivad /Teenindussaal haigustusse: gripp, vajadust.
Bioloogilised rütmid ehk bioloogiline kell Evolutsiooni jooksul välja kujunenud pärilikud nähtused, mis seisnevad organismi eluavalduste rütmilises kordumises (unetsükkel, keha temperatuuri muutumine).
Bioloogilised mutageenid - viirused, bakterid, alkaloidid, hallitusseente toksiinid  Keemilised mutageenid - mõned ravimid, olmekeemia, orgaanilised ühendid, tugevatoimelised alused ja happed  Füüsikalised mutageenid - kiirgused: radioaktiivne-, röntgen- ja UV - kiirgus Kombinatiivne muutlikkus  ..tekib pärilikkusstruktuuride kombineerumisel sugurakkude valmimisprotsessis ja viljastumisel.
Bioloogilised mutageenid on viirused,bakterite ja hallitusseente mürgid e toksiinid, taimsed alkaloidid jne. 5.Kombinatiivne muutlikkus kujuneb geenide ja kromosoomide ümberkombineerumisel sugurakkudes ja viljastumisel. 6.Mittepärilik muutlikkus on tingitud keskkonnateguritest ja pärilikkusest. 7.Kahemunakaksikute korral valmib korraga kaks munarakku, need viljastatakse eraldi, kumbki ühe spermiga.
Bioloogilised jäätmed on operatsiooni käigus tekkinud jäätmed (amputeeritud jäsemed ja elundite osad) ühekordsed süstlad, vananenud verekotid verega, vereülekandesüsteemid, verine või niiske sidumismaterjal, aspiratsiooni torud, kateetrid jt. patsiendi kehavedelikega kokkupuutunud meditsiinitarbed ja katseloomade jäänused.
Bioloogilised ajejõud - vajadused 1. on suunatud organismi kaitsmisele ja säilitamisele 2. on homoöstaatilised- püüdlevad organismi sisemise tasakaalu poole 3. kuuluvad rahuldamisele esmajärjekorras 2. Psühholoogilised ajejõud- ühisjooneks on virgutada organismi tegudele, mis kindlustavad vaimse ja emotsionaalse heaolu.
Bioloogilised jäätmed – operatsiooni käigus tekkinud jäätmed (amputeeritud kehaosad ja elundid), vananenud verekotid verega, verekomponendid, vereülekandesüsteemid, verine või niiske sidumismaterjal, aspiratsioonitorud, kateetrid jt patsiendi kehavedelikega kokkupuutunud meditsiinitarbed.
Bioloogilised erinevused – sugu, vanus, füüsilised ja vaimsed võimed, rassiline kuuluvus, seksuaalne orientatsioon Sotsiaalsed erinevused – haridustase, majanduslik jõukus, elukoht, maailmavaade ja väärtushinnangud, kodakondsus, suhtumine religiooni, ühiskondlik aktiivsus, perekondlik
Bioloogilised ohutegurid on mikroorganismid (bakterid, viirused, seened jm), sealhulgas geneetiliselt muundatud mikroorganismid, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust .
Bioloogilised katalüsaatorid on ensüümid. Katalüsaatorite omadused: 1. Katalüsaator ei mõjuta reaktsiooni stõhhiomeetriat 2. Katalüsaator muudab võrdsel määral nii päri- kui ka vastassuunalise reaktsiooni kiirust 3. Katalüsaator mõjutab reaktsiooni mehhanismi.
Bioloogilised parameetrid on esitatud lisas (Lisa 1). Kui algselt nähti HELCOM programmis ette ohtlike ainete määramine kalade lihastes, siis üsna peagi selgus, et näiteks raskemetallide kontsentratsioon lihastes on reeglina allpool avastamispiiri.
Bioloogiliselt parem on esimene võimalus - kroonlehtede arv suureneb kas ringide arvu mitmekordistumisel või nende arvu kasvu tõttu spiraalil või kroonlehtede algete jagunemisel ja neist kõigist normaalsete kroonlehtede arenemisega.
Bioloogilised eluvormid on nagu inimesed planeet Maal, kes koosnevad elusrakkudest ja nendest moodustunud biosüsteemidest – biomolekulidest, kudedest, elundkondadest jne. Elektroonilised – mehaanilised eluvormid on robotid, küborgid.
Bioloogilised mutageenid – viirused, bakterid, alkaloidid, hallitusseente toksiinid Keemilised mutageenid - mõned ravimid, olmekeemia, orgaanlised ühendid Füüsikalised mutageenid - kiirgused: radioaktiivne-, röntgen- ja UV - kiirgus
Bioloogilisi varasid on soovitatav bilansis ja vastavates aastaaruande lisades kajastada põhiliste rühmade kaupa (vt lisa 1). Näiteks saab varasid klassifitseerida tarbitavateks varadeks ja tootvateks varadeks. (Vooro, 2014, lk 28)
Bioloogilised kahjustusprotsessid on esile kutsutud mitmesuguste elusorganismide (bakterid, aktinomütseenid, mikroseened, putukad, närilised jne) elutegevusest, enamikul juhtudel on tegemist keemiliste või mehaaniliste kahjustustega.
Bioloogilisi varasid - piimakari, mida hoitakse tulu teenimise eesmärgil - arvestatatkse RTJ 7 järgi õiglases väärtuses ehk summas, mille eest on võimalik vahetada vara huvitatud ja sõltumatute osapoolte vahel.
Bioloogilised põhjused – organismi bioloogiline ülesehitus ja talitluse iseärasused, mis on aluseks uimasti mõju avaldumise intensiivsusele ja püsivate talitlusmuutuste tekkimise kiirusele ja ulatusele.
Bioloogilis - füsioloogiline eluvõime langus 2. psühholoogilise adaptsioonivõime vähenemine 3. sotsiaalse võimekahanemine Vananemine on protsess, mis puudutab kõiki ühiskonna liikmeid.
Bioloogilised ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust.
Bioloogilised õed - vennad koos .47 bioloogilised õed-vennad lahus .24 vanemad ja nende lapsed koos .42 vanemad ja nende lapsed lahus .22 adopt. ja bioloogilised lapsed koos .29 adopt. ja adopt.
Bioloogiliselt väärtuslikud on need valgud, mille koostises olevate aminohapete vahekord on organismi jaoks kõige soodsam. Mõningaid aminohappeid sünteesib organism ise, neid nimetatakse asendatavateks.
Bioloogilised ohutegurid - bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid - parasiidid, putukad - bioloogiliselt aktiivsed ained mis võivad põhjustada allergiat, mürgistust
Bioloogilised tegurid - viirused, süüfilis, ema väärtoitumine Keemilised tegurid- ravimid, alkohol, suitsetamine, olmekeemia Füüsikalised tegurid- kiirgused, põrutused, rõhkude vahe
Bioloogilised koodid on duaalsed. Bioloogilistes kommunikatsiooniprotsessides, mis algselt ei pruugi omada selgelt eristunud diskreetseid elemente, ilmuvad need aga paratamatult peagi.
Bioloogilistest liikidest on parasiidid. Parasitism on esimene interaktsioon, mis kahe organismi vahel tekib, mis aja jooksul liigub edasi kommensialismi poole ja sealt edasi mutualismini.
Bioloogilised rütmid - on organismide füsioloogiliste, emotsionaalsete, intellektuaalsete ja sotsiaalsete omaduste ja võimete korrapärane perioodiline korduvus mingis ajaühikus.
Bioloogilised meetmed – jälgida tuleb sojapõlde, kas ja kui palju esineb röövtoidulisi putukaid, parasiite ja patogeene, kes aitavad vaos hoida kahjurite arvukust sojapõllul.
Bioloogilist tähtsust on muutunud kasutuks ja järk-järgult kadunud protsessis looduslik valik; samal põhjusel ülemineku taimsed toidud segatud viis soolte tähtaja lühendamine.
Bioloogilisest materjalist – puidust, sõnnikust, põllumajandusjäätmetest, selle saaduste hulka kuuluvad taimsed õlid, etanool ja anaeroobse lagunemise tulemusena tekkinud gaas.
Bioloogilised väikepuhastid on peamiselt biorootorid, plasttäidisega biofiltrid või ka ujuva täidisega aerotankid (aeratsioonikambrid). Kasutatakse ka ringkanaleid või biotiike.
Bioloogilised vajadused – on põhimõtteliselt sünnipärased, arenevad elu jooksul) Sotsiaalsed vajadused – kujunevad inimese elu vältel ühiskonna mõjude tulemusena.
Bioloogilised mutageenid - viirused, bakterid, toksiinid, taimsed alkoidid Keemilised mutageenid- alused, happed, olmekeemia, ravimid Füüsikalised mutageenid- kiirgused
Bioloogilis - geneetiliselt aluselt universaalselt inimese loomuses, saab ontoloogiline universalist kahtluse alla seada sellise inimloomuse paratamatuse.
Bioloogilised põhjused – on organismi talitluse iseärasused, mis soodustavad sõltuvuse teket ja on seotud kogu keha siseorganite ja närvisüsteemis ehitusega.
Bioloogilisest vaatepunktist on selgitus proosalisem: punane värv mõlemast soost linnu rinnal on signaal, mis aitab neil väikestel lindudel kaitsta oma territooriumi.
Bioloogilises mõttes on vee karedusastmel koos vee reaktsiooniga kalade ja teiste vees elavate organismide normaalse arenemise tagamisel väga suur tähtsus.
Bioloogilisest seisukohast on pookimine kahe taime looduslike omaduste vegetatiivne ühendamine. Mõnikord ühendatakse rohkem kui kahe taime looduslikud omadused.
Bioloogilised süsteemid on avatud süsteemid Gibbsi vabaenergia G (J, J/mol) arvestab mõlemat – entalpiat ja entroopiat Konstantsel rõhul ja temperatuuril:
Bioloogilis - kognitiivne aspekt Ajustruktuurid ja – protsessid on keelelise suhtluse vältimatuks bioloogiliseks ja kognitiivseks eelduseks.
Bioloogilisi protsesse – need kaks arenguliini on paralleelsed, arenevad paralleelselt kogu elu.Loomulikus arengus mõjutab protsesse ainult keskkond.
Bioloogilised depressioonid on kõige sagedamini tingitud endogeensest depressioonist, mis tekivad mõningatel vastuvõtlikel inimestel teadmata põhjustel.
Bioloogilised ohutegurid on mikroorganismid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust.
Bioloogilisteks ohuteguriteks on kõik kehaeritised, veri, lümf, koekultuurid, samuti rakuensüümid, hormoonid ja geneetiliselt muundatud mikroorganismid.
Bioloogilised rütmid on evolutsiooni jooksul välja kujunenud pärilikud nähtused, mis seisnevad organismi eluavalduste rütmilises kordumises.
Bioloogilisel mitmekesisusel on suur roll inimeste heaolu kujundamisel, 40% maailma majandusest sõltub bioloogilisetest toodetest ning protsessidest.
Bioloogiliselt täisväärtuslik on selline valk, mis sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid inimorganismile vajalikus koguses ja omavahelises suhtes.
Bioloogilise mitmekesisusega on muld pikaajalise ja säästva toiduainete, loomasööda, kiudainete ning üha enam ka biomassi tootmise eelduseks.
Bioloogilised väljad – selle terminiga tähistatakse ulukite poolt liigikaaslaste informeerimise otstarbel ümber kujundatud elupaiku.
Bioloogilisse aineringesse on migratsioon (lad. migratio – ränne) – so. keemilise elemendi või aine liikumine mingis aineringe faasis.
Bioloogilised põhjused – kaasasündinud + eluviis Psühholoogilised tegurid – isiksus + tegurid Sotsiaalsed tegurid – väärtused
Bioloogilisel emal on vabadus valida täpselt selline adopteerimise plaan, millise arvab enda ja lapse jaoks kõige parema olevat.
Bioloogilised väikepuhastid on Imbkaevud, Imbväljakud, filtratsiooniväljad, biotiigid, biofiltrid, aktiivmudapuhastid, ringkanalid jt.
Bioloogilised ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid, inimese, endoparasiidid, muud bioloogiliselt aktiivsed ained.
Bioloogilised tegurid on seotud raseduse ja sünnitusega, kesknärvisüsteemi kahjustusega nakkushaiguste põdemise tagajärjel.
Bioloogilised rütmid – perioodilised muutused organismides nii väliskeskkonna kui ka organismisiseste protsesside mõjul.
Bioloogiliseks ohuteguriks on haige loom või inimene, bakterkandja, parasiitide vaheperemees või ka verd hammustavad putukad.
Bioloogilist oksüdeerumist nimetatakse hingamiseks. 5. Orgaanilised ained põlevad auru olekus, segunenult õhu või hapnikuga.
Bioloogilised tegurid - organismide elutegevust mõjutavad elusa looduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Bioloogilised tegurid – mikroorganismid, hallitused RISKIANALÜÜSI MEETODIKA JA RISKITASEMETE KINDLAKS MÄÄRAMINE
Bioloogilisi varasid on soovitav bilansis või vastavates aastaaruande lisades kajastada põhiliste rühmade kaupa.
Bioloogilised ohutegurid – võimalik nakkusoht (verbaalne suhtlemine klientidega ja toidutöötlemine), allergeenid.
Bioloogilised veepuhastusmeetodid on kasutusele võetud suhteliselt hiljuti ning nende hulka kuuluvad aktiivmuda ja biotiigid.
Bioloogiliseks evolutsiooniks nimetatakse Maa elusa looduse ajaloolist arengut liikide üksteisest põlvnemise kaudu.
Bioloogilis - psühholoogiline mudel: 1) Inimene on eelkõige bioloogiline, psüühikaga mudel.
Bioloogilised vaid on sotsiaalset laadi, nadv tulevad ühiskonda valitsevatest elustandarditest.
Bioloogilises organismis on seoste liik jäik – üksikute organite käitumisvabadus on välistatud.
Bioloogilisi omadusi - viskoos on hallituse ja mikroorganismide toimele vastupidavam kui puuvill.
Bioloogilised varad on pidevas muutumises ja neid muutusi peavad peegeldama ka finantsaruanded.
Bioloogilised vajadused ehk põhivajadused, mis on pärit loodusest ning on kiiresti rahuldatavad.
Bioloogilises mõttes on biosfääri kui terviku, seega ka inimese alalhoidja evolutsiooni alus.
Bioloogilise tekkega on ainult soolases veel olevad riffid. Jaapan tekitab kunstlikult riffe.
Bioloogiliseks ohuteguriks on ka putukad, haige loom või inimene bakterikandja või vahe peremees.
Bioloogiliselt aktiivne on ainult vaba hormoon st hormoon, mis ei ole seotud teiste ainetega.
Bioloogilised saastumised on oma esinemissageduse ja tõsidusastme tõttu kõige olulisemad.
Bioloogilist ulatuvust – seksuaalsed reaktsioonid, muutused füüsilises välimuses jm,
Bioloogilised vajadused on kiiresti rahuldatavad, aga enamasti tähtamad on kultuurilised
Bioloogilises mõttes on nad juba täiskasvanud, kui siiski seaduse silmis piiritletud.
Bioloogiliste ehk orgaaniliste jäätmete osakaal keskmiselt olemjäätmetes:
Bioloogilised faktorid on väheolulised. Kuritegevuse põhjused on sotsiaalsed.
Bioloogilised varad on hinnatud konservatiivsuse printsiipi silmas pidades.
Bioloogilist liiki on evolutsiooni käigus õppinud üksteisega kohastuma.
Bioloogiliste põhjustena on välja toodud erinevused ajus või närvisüsteemis.
Bioloogilised seletused - kuritegelik näotüüp, kehaehitus, pärilikkus.
Bioloogilised süsteemid on alati reguleeritud eelmiste põlvkondade poolt.
Bioloogilised põhjused – religioossus ei välista homoseksuaalsust.
Bioloogilised vajadused – sünnipärased, aga elu jooksul arenevad.
Bioloogiliste vanematega on sarnasused tugevamad kui lapsendajatega.
Bioloogilisse liiki – homo sapiens sapiens.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioloogilised membraanid on poolläbilaskvad, siis osmoos on oluline protsess, mis mõjutab vee liikumist intra- ja ekstratsellulaarse vedelikuruumi vahel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioloogilised erinevused on tühised, soolised erinevused on marginaalsed, kõik soorollid on õpitud.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Bioloogilised barjäärid - hematoentsefaalbarjäär, - platsentaarbarjäär, - barjäär vere ja testiste vahel, - barjäär vere ja silma vahel.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun