Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Bakteriaalne mrna on reeglina polütsistroonne, st. üks mRNA kodeerib mitut valku (joon 7.15). Valku kodeerivat järjestust nii mRNA’l kui DNA’l nimetatakse ka avatud lugemisraamiks, lühend ORF (open reading frame). Avatud lugemisraam on nukleiinhappe järjestus, mis sisaldab järjestikuseid aminohappeid kodeerivaid koodoneid ja mis algab initsiaator-koodoniga ning lõpeb stop-koodoniga. mRNA’d sisaldavad lisaks kodeerivale järjestusele (ORF’le) ka speisserjärjestusi.
Bakter on organism, kes on võimeline ise teostama järgmisi eluks vajalikke funktsioone: 1) toitumine ja hingamine; 2) paljunemine; 3) olema eksistente – võimeline ellu jääma ka rasketes tingimustes.
Bakteriaalsed toidumürgitused on ägedalt kulgevad nakkushaigused, mis tekivad pisikutega või nende toksiinidega saastunud liha, kala, piima- ja köögiviljasaaduste toiduks tarvitamisel. Kõige sagedamini põhjustavad toidumürgitusi botulismimikroobid ja patogeensed stafülokid. Toidumürgitustele on tüüpiline haigestumise äkiline algus, mitme isiku üheaegne haigestumine teatavate toiduainete tarbimisel Bakterhaigused
Bakterhaiguste vältimisel on oluline osa organismi loomulik kaitsesüsteemidel (happeline nahk, limaskestad, nt maksasapp, happeline magu jne), kuid mitmete bakterihaiguste ennetamiseks kasutatakse vaktsineerimist /vaktsiine valmistatakse nõrgestatud või surmatud batkeritest/. Väljakujunenud bakterihaiguste leviks kasutatakse antiobiootikume.
Bakteriaalne mrna on polütsistoorne. Valku kodeerivat järjestust nii mRNA’l kui DNA’l nimetatakse avatud lugemisraamiks(ORF). Avatud lugemisraam -nukleiinhappe järjestus, mis sisaldab järjestikuseid aminohappeid kodeerivaid koodoneid ja mis algab initsiaator-koodoniga ning lõpeb stop-koodoniga
Bakter on isoleeritud väga kõrge temperatuuriga keskkonnast, siis on suure tõenäosusega tegu arhebakteriga. 5) Genotüübilised (genoomi suurus, GC% DNAs), Heaks meetodiks organismide sarnasuse võrdlemisel on nende DNAde järjestuste suhtelise sarnasuse (homoloogia) määramine.
Bakteri kasvuks on vaja: sobiv kasvutemperatuur, niiskus, toitained, jääkainete vähesus, keskkonna happelisus, hapnik (kas jah või ei). Pooldumine: 1) bakterrakk suureneb 2) Dna kahekordistub 3) rakukest ja membraan sopistuvad 4) moodustub rakuvahesein 5) bakterrakk jaguneb 2ks.
Bakteriaalsed haigused on enamasti nakkushaigused nagu: düsenteeria, salmonelloos, teetanus, tuberkuloos, pidalitõbi, meningiit jms. Bakterid põhjustavad toiduainete roiskumist, mis inimesele teeb kahju, kui ta peaks seda roiskunud toitu sööma.
Bakter - amööb-käsnad(ussid,lülijalgsed,molleeskid)-ainu õõsed(korallid,meduus,hüdra)- okasnahksed(meritöht,merisübli)-selgroogsed-kalad(kõhr,luu)-kahepaigsed- roomajad(linnud,imetajad-alam,ürg ja päris).
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bakteriaalsed haigused on näiteks iseeneslik abort, klamüüdia, klamüdidoos, gonorröa, toksoplasmoos, teetanus, salmonelloos, botulism, kõhutüüfus, tüüfus, difteeria, düsenteeria, koolera, kopsutuberkuloos, tuberkuloos, leepra ehk pidalitõbi, bakteriaalne toidumürgitus, läkaköha, leginelloos, listerioos, meningiit, katk (muhk-, kopsu-, naha- katkud jt.) või biorelvahaigustest tuntud ja siberi katk.
Baikali järv on vana ja isolatsioonis  palju endeeme (240 kirpvähki, 53 endeemset kõhtjalgset, üle 700 endeemse loomaliigi, 23 liiki kalu + baikali hüljes). Ka Tanganjika ja Victoria järved vanad.
Bakteriaalne vaginoos - Bakteriaalset vaginoosi võivad soodustada külmetamised, stress, sage seksuaalpartnerite vahetus, ülemäärane või ebapiisav intiimhügieen, hormonaalsed muutused, oraal- ja anaalseks.
Bakteriaalne mrna on võimeline seonduma ribosoomi väiksema subühikuga ilma lisafaktorite abita moodustades kaksikahelalise kompleksi mRNA RBS järjestuse (e. SD järjestuse) ja 16S rRNA 3’ otsa vahel.
Bakteriatsiidne toime on oksüdeerijatel(Cl, jood),mineraalhapped(väävelhape, boorhape jn). Orgaanilised ühendid( formaliin, fenoolid).Ka alkohol, orgaanilised happed, eeeterlikud õlid, parkained, värvid.
Bakter on ümara kujuga . Botulismitekitaja asub toidus . Botulismieosed on nende väheste bakterite seas, mis säilivad mees, aga nad on laialt levinud ka üldises keskkonnas.
Bakter - kehavälise seedimisega organism-prokarüoot. eluvorm (puit- või rohttaimed) See küsimus tegelikult vastamata!!! 6. Eukarüootse raku sümbiogeneetiline kujunemine.
Bacillus cereus on aeroobne spoore moodustav ja toksiine produtseeriv bakter, mida tihti esineb madalas arvukuses nii toorpiimas kui pastöriseeritud piimas ja piimatoodetes.
Baktereid kasutakse - toiduainete valmistamiseks Viirusi kasutatakse-vaktsiinides Inimese organismis on vaja elavaid paktereid 1) lõhutavad toitaineid 2) sünteesivad vitamiine
Bakter tähendab kreeka keeles „kepp“, „sau“. Bakterid on tillukesed, mikroskoopilised organismid. Nad koosnevad ainult ühest väga väikesest rakust.
Baasalkoholideks on kas glütserool, sfingosiin või kolesterool. Rasvhapped jagunevad KRH (küllastatud), MKRH (monoküllastamata) ja PKRH (polüküllastamata).
Baculum – kepike, siit ka sugukonna nimetus). Baculoviirustele on iseloomulik nakatunud rakkudes spetsiifiliste inklusioonkehade moodustamine.
Bakteriaalsed haigused on enamasti ka nakkushaigused Nakkusviisid: • piisknakkus • saastunud toidu ja joogiga • siirutajad • Otsene kontakt haigega
Bakteriaalne mrna on POLÜTSISTRONILINE, st et üks mRNA on rohkem kui ühe geeni transkript, determineerides rohkem kui ühe polüpeptiidi sünteesi
Baaris 4 – mujal (koolis, matkadel, talgutel) 13–14 aastaste vanusegrupis on seitse õpilast 14-st tarbinud alkoholi sõprade juures.
Bakterid on kõige väiksemad (mikroskoopilised) üherakulised eeltuumsed organismid, kes suudavad iseseisvalt paljuneda ja kasvada.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bakteriaalsed haigused on näiteks iseeneslik abort, klamüüdia, klamüdidoos, gonorröa, toksoplasmoos, teetanus, salmonelloos, botulism, kõhutüüfus, tüüfus, difteeria, düsenteeria, koolera, kopsutuberkuloos, tuberkuloos, leepra ehk pidalitõbi, bakteriaalne toidumürgitus, läkaköha, leginelloos, listerioos, meningiit, katk (muhk-,
Bakteriaalne tselluloos on hea nanostruktuuriga (peenikesed fibrillid, tugev võrgustik), mis teeb ta ideaalseks materjaliks haavade katmiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Baasravimid - tsütostaatikumid, kullapreparaadid 2.põletikuvastased ravimid - NSAIDid, glükokortikosteroidid 3.kirurgiline ravi – proteesimine 4.füsioteraapia, tegevusteraapia, liikumisravi Mulle on väga soovitatud ujumine ning jalgrattasõit, sest raskus ei rõhu puusadele ning puusad on töös mõlema tegevuse puhul.
Bakteriaalsetel mrna - del eelneb initsiaatorkoodonile ribosoomi sidumispiirkond RBS. RBS paikneb 5-7 nukleotiidi AUG koodonist eespool.
Bakteriaalsed haigused on enamasti ka nakkushaigused, mille tekitajateks on taimse ja loomse päritoluga tõvestavad mikroorganismid.
B vitamiin on vajalik närvisüsteemile, nahale, juustele, küüntele ja seda leidub ubadest, pärmist, meest, piimast.
Bakteri spoor on eriline mitme paksu kestaga kaetud rakk, milles veesisaldus on vähenenud ja ainevahetus aeglustunud.
B ribosoom - nii eel-kui ka päristuumse raku tsütoplasmas esinev organell,mis koosn rRNA ja valgu molekulidest.
Bacillus - pulgake ( ladina keeles ) • Bacterium- pulgake ( kreeka keeles ) • (Bacterium coli- soolekepike)
Bakter – Bakterid mis inimese organismi sattudes põhjustavad haigusi, enamused neist sisaldavad toksiine.
Baer - Baer avastas 1826.a imetaja munaraku ja järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust.
Baird - Parker, T. C., Gould, G. W., Lund, B. M. The Microbiological Safety and Quality of Food.
Bakteri geene on lisatud näiteks tubakataimedele ja maisile, et muuta need kahjurite jaoks hukutavaks.
Bakteri tsütoplasmas on lisaks rõngaskromosoomile tihti mõned väiksemad DNA rõngad, need ongi plasmiidid.
Baer - 19. Saj. imetaja munarakk, rääkis struumast Watson ja Crick- 20. Saj. DNA struktuur
Baer – avastas imetaja munaraku ning järeldas, et nendest saab loomorganismi areng alguse
Bakter on organismile võõrkeha ning kohe algab võitlus, et kriminaali kehast välja saada.
Bakterid on ümbritsetud ühe või kahe rakumembraaniga, mis koosneb valkudest ja lipiididest.
Bakter on kogu elu haploidses faasis (haplo). Sammaltaim on põhiliselt haploidses faasis.
Bakteri kromosoom on rõngasmolekul mis asub nukleoidis. On kokku volditud moodustades 50-100 lingu.
Bakter – kõige väiksem üherakuline eeltuumne organism, kellel on kõik elu tunnused
Bakter on suhteliselt külmatolerantne ja spoorid kõrgele temperatuurile resistentsed.
Baaskreemid on erisuguste rasvainete ja vee segud, millele on lisatud mõningaid abiaineid.
Bakteriaalsetest haigustest on viirushaiguste vastu raske võidelda, sest viirused tungivad rakkudesse.
Bakteri dna - s on A nukleotiid GATC järjestustes Dam metülaasi poolt metüleeritud.
Bakter on leitud sageli soolestikust kliinilistel tervetel loomadel ja lindudel.
Bakteriaalne ribosoom – 2/3 tRNA ja 1/3 valku Eukarüootide ribosoom – ½ tRNA ja ½ valku.
Bacillus cereus on gram+ fakultatiivselt aeroobne spoore moodustav pulgakujuline bakter.
Baktereid eeltuumseteks e. Prokarüootideks? Bakteritel puudub membraaniga piiritletud rakutuum.
B vitamiine on palju täisteratoodetes, hernestes, ubades, piimas, kalas, ja lihas.
Bakteri eos ehk endospoor, seetõttu bakterid moodustavad baktereid üksteise sees.
Bakteri tsütoplasmas on tihti mõned väiksemad DNA rõngad, mida nimetatakse plasmiidideks.
B12 - vitamiini puudulikkuse puhul tehakse ka asendusravi vitamiinidega.
B12 on vajalik vereloomeks ning närvide ja naha häireteta toimimiseks.
Bacillus - pulgake lad k, bacterium - kreeka k. bacterium coli - soolekepike.
Baer on ulatuslikult käsitlenud ka bioloogia filosoofilisi probleeme.
Bakteriaalne mrna on reeglina polütsistroonne, st. üks mRNA kodeerib mitut valku.
Bakteri vibur on liikumismehhanism. Selle panevad liikuma prootongradiendid.
Bakter on ilma plastiidita elujõuline Plasmiide võib olla ka mitu.
B11 ehk foolhappepuudus raseduse ajal põhjustab seljaajusonga.
Bacillus cereus - Gram-positiivne ja varraste kujuline endeemiline bakter.
Baeri teened - avastas imetaja munaraku,lomade embrüoloogia rajaja.
Bakterid on kerakujulised, pulkjad, niitjad ning kruvikujulised.
Bakter on väikseim iseseisev ja rakulise ehitusega organism.
Bakter – eeltuumne (ehk prokarüoot) üherakuline organism
Bakter on ümbritsetud ühe rakumembraaniga, mõnel ka kaks.
Bakter 1 - 101µm > rakk 50 µm > munarakk jagunemisel 100 µm
Bakter – kehavälise seedimisega prokarüootne organism.
Bakteri raku – pole tuuma, gaasiavkuoolid, rakud poolduvad
Bacopa caroliniana - kasvab kiiresti, kuid vajab tugevat valgust.
Bakterid – salmonelloos, keskkonnategurite suhtes.
B liikuvusega on kiired kuid trajektoor ei ole ühtlane.
B lümfotsüüdid – toodavad antikehi, arenevad luuüdis.
Bacillus liigid on fakultatiivselt anaeroobid, üldiselt
Bakter - kõige väiksem üherakuline organism.
Bakteri kuju on kerajas, niitjas või kruvikujuline.
Bakteri ef - G analoog, translokatsiooni faktor.
Bakter – eeltuumne üherakuline organism.
Bakter on üldlevinud, kontrollida ei saa.
Bakterid on kõige kauem elavad organismid
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bakteri viirus ehk ... FAAG/BAKTERIOFAAG 2. Sea haigustekitaja vastavusse haigusega hepatiit – HAV rotaviirus – KÕHULAHTISUS adenoviirus – NOHU Epstein-Barri viirus – MONONUKLEOOS 3. A-, B-, C-, D- ja E-hepatiiti põhjustab sama viirus.
Bacs - on-Beads tehnolooga poolt.
Baer - avastas imetajate munaraku
Bakteri mikrokeskkond on organismi lähiümbrus.
Baaskreemid on ravimitehases toodetud
Bakter on üherakuline organism.
Bakter - bakteriofaag). Ehitus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bakteri ehitus - kuna bakteritel puudub tuum on nad eeltuumsed e.prokarüoodid.Tuuma asemel on neiktuumapiirkond e.nukleoid.Bakteritel on ainult üks rõngakujuline kromosoom.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Baikali viiger on kõige väiksem hülgeliik.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun