Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
B12 - vitamiini on vaja: • närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, • aneemia ennetamiseks, sest see mõjutab erütrotsüütide moodustumist vereloomes, • valkude sünteesimiseks ja rasvade ning süsivesikute ainevahetuseks, • toetamaks osade aminohapete, pantoteenhappe ning C-vitamiini toimet organismis, • raua funktsioonide parandamiseks organismis, • DNA ning RNA tootmiseks, • lastel kasvamiseks, • kaltsiumi imendumiseks.
Benseen on küllastumata ühend, kus süsinike vahel esinevad pooleteistkordsed sidemed: kõik süsinikud on sp2 olekus ehk kolm p-orbitaali asuvad tasapinnaliselt (nendevaheline nurk on 120°) ja neljas p-orbitaal asub selle tasapinnaga risti, kusjuures p-orbitaalid moodustavad ühtse π- elektronsüsteemi. Tänu π-elektronsüsteemile ei ole benseenile ega ka teistele areenidele iseloomulikud liitumisreaktsioonid, vaid asendusreaktsioonid.
Bakteri spoorid on väga vastupidavad, kuid toksiin ise laguneb temperatuuril 80°C. Mürgistuse sümptomid ilmuvad 18-36 tundi pärast bakteritega saastatud toidu söömist, peiteperiood võib aga olla ka 4 tundi või 4 päeva.
Benseen - saadakse kivisöetõrvast, koksigaasist, naftast, peamiselt aga naftafraktsioonide katalüütilisel töötlemisel - pool benseenist kasutatakse etüülbenseeni valmistamiseks - katalüütiliselt hüdrogeenimisel saadakse tsükloheksaan - kloorimisel saadakse klorobenseen - suur osa nitreeritakse nitrobenseeniks
Benseen on orgaaniline aromaatne süsivesinik mille molekulaar valem on C 6H6. Benseen on värvitu, kergesti süttiv ja magusa lõhnaga vedelik ning on suhteliselt kõrge sulamistemperatuuriga. Benseen on naturaalne koostisosa toornaftas, kuna aga benseen on tuntud kantserogeen on tema kasutust bensiinis piiratud.
Beeta vormil on OH alfa-D-ribofuranoos beeta-D-ribofuranoos üleval pool esimese C juures 80. Tunda ära tsüklilise struktuuri alusel ja anda nimetus (ka õige anomeer). Siia tuleb kahe suhkru struktuur järgneva kuue hulgast: glükoos, galaktoos, mannoos, fruktoos, riboos ja N-atsetüülglükoosamiin
Bcl3 - ga mittevesilahuses: 4NaH + BCl3 → NaBH4 + 3NaCl. Naatriumboorhüdriid NaBH4 on laialt kasutatav redutseerija: – orgaanilises sünteesis;– keemilisel nikeldamisel. Naatriumboorhüdriidi reaktsioon boortrifluoriidga on lähtepunktiks boraanide
Benseeni sp2 - hübridisatsioonis süsinikkude p-orbitaalid kattuvad ja mittepolaarse konjugatsiooni tõttu moodustuvad ühtse -elektronsüsteemi. Seepärast on benseeni sidemed võtrdsed ja benseeni (ja teisi aromaatseid ühendeid) saab kujundada järgmiselt:
Vote UP
-1
Vote DOWN
Benseen - OH - Valemid Karbonüülüh 1. Summaarne 2. Lihtsustatud 3. Klassikaline : -aal -CHO 3-kloro-butanaal 4. Stereovalem 5. Lewise punktvalem 6. Graafiline Aldehüüdid -oon -CO Butaan-2-oon Ketoonid propanoon e dimetüülketoon Lewis´i struktuurid näitavad küll sidemete ja vabade elektronpaaride Karboksüül- -hape -COOH CH3-CH2-COOH ligikaudset paiknemist molekulis, kuid ei kirjelda molekuli happed Propaanhape kolmedimensionaalset kuju.
B12 – vitamiini päevane soovitatav kogus on 2 µg, sellise koguse saame näiteks: * 2 g hautatud maksast, * 15 g suitsuräimest, * 30 g keedetud munakollastest, * 85 g keedetud munadest, * 120 g juustust, * 330 g kohupiimast, * 510 g piimast.
Baasvahetussüsteem on unikaalne, võrreldes tavalise tarkvaraga selles mõttes, et osa sellest on eellaaditud püsimällu (inglise keeles read only memory ehk ROM) ja ülejäänud on laaditud muutmällu (inglise keeles random access memory ehk RAM) kettalt.
B12 - vitamiini toodetakse mingil määral ka organismi mikrofloora poolt, kuid selle imendumine on aeglane. Samuti on teada vetikatest tehtud spirulina, mis sisaldab B12-vitamiini erinevaid vorme, mis kahjuks ei ole organismis aktiivsed.
Baarium - strontsiumniobaati kasutatakse detektorelemendina turvaseadmete valmistamisel, sest detektor on suuteline tuvastama temperatuuri erinevust ümbritseva keskkonna ja ruumi sisenenud inimese kui infrapunase kiirgusallika vahel.
Benseen on tähtis keemiatooraine, millest toodetakse reagente, orgaanilise sünteesi vahesaadusi (näiteks etüülbenseeni, fenüületeeni, kumeeni ja nitrobenseeni), plastmasse, sünteesikiudaineid, värvaineid, ravimeid.
Benseen on suure reageerimisvõimega ühend: reageerib hõlpsasti elektrofiilsete reagentidega, näiteks halogeenide ning kontsertreeritud väävel-ja lämmastikhappega, andes asendussaadusi näiteks nitrobenseeni.
Barbecue - ahjus, grillimiseks, praadimiseks ning ribadena wokiroogadesse panekuks. Puhas tailiha ja tõeliselt hõrk suutäis! • Peekon – mahlane, pekist ja tailihast läbikasvanud kondita küljeliha.
Benseen on tähtis keemiatooraine, millest toodetakse reagente, orgaanilise sünteesi vahesaadusi, plastmasse, sünteeskiudaineid, värvaineid, ravimeid, taimekitsevahendeid ja pesemisaineid.
Bensaalatsetofenoon on keemiline aine, mille molekulvalem on CHCOC 6 H 5 , keemistäpiks on 208 °C ja sulamistäpiks 55-57 °C . Bensaalatsetofenoon saadakse atsetofenoonist aldokondentatsiooni teel.
Bakteri rakuseinas on valine lipiidne kaksikkiht (membraan), sisemine lipiidne kaksikkiht (membraan) ja nende vahel peptidoglukaani kiht (enamasti uks); raku pinnal paiknevad lipopolusahhariidid.
Benseen on väga lahustina ning muu hulgas mürgine ning on ravimite, lõhkeainete, tunnistatud kesknärvi- ja värvide ja mitmesuguste vereloomesüsteemi polümeeride toorainena.
Benseen on orgaaniline keemiline ühend molekulvalemiga C6H6. Selle molekul koosneb kuuest ringikujuliselt liitunud süsinikuaatomist, millest iga küljes on üks vesiniku aatom.
Be halogeniidid on polümeerse ehitusega, tähtsaimad on BeCl2 ja BeF2. MgCl2 (esineb sageli kristallhüdraadina, saadakse mereveest). CaCl2 – esineb sageli kristallhüdraatidena.
Belousov - Zhabotinsky võnkereaktsioone on väga ulatuslikult uuritud ja teoreetiliselt tõlgendatud ning kasutatud huvitava ning efektse keemilise demonstratsioonkatsena.
Bakteriofaag - viirus, kui peremeesrakuks bakter Replikatsioonig.- kindlustavad viiruse genoomi paljunemise, s.t DNA 2x Regulaatorg.-tagab uute viirusosakeste paljunemise.
Benseen on suure reageerimisvõimega ühend, reageerib elektrofiilsete reagentidega, nt: halogeenidega, kontsentreeritud väävelhappega ja lämmastikhappega.
B klass - aseptilisel valmistamisel ja villimisel A-tsooni taust C ja D klass - puhtad tsoonid madalama ohutasemega etappideks steriilsete ravimite tootmisel
Vote UP
-1
Vote DOWN
B12 - vitamiini ja magneesiumi täielikuks imendumiseks;  soolhappe tootmiseks;  linoleenhappe tegevuse toetamiseks organismis ja maksa rasvumise vähendamiseks;  aitamaks saavutada tasakaalu naatriumi ja kaaliumi vahel, mis omakorda reguleerivad organismi vedelikutasakaalu ja parandavad närvi- ja lihassüsteemi normaalset funktsioneerimist.
Benseen on väga mürgine ning on tunnistatud kesknärvi- ja vereloomesüsteemi mõjutavaks aineks, mis võib esile kutsuda vähktõbe, eelkõige leukeemiat.
Be halogeniidid on polümeerse ehitusega, tähtsaimad on BeCl2 ja BeF2. - Mõlemad on vees hästi lahustuvad, hügroskoopsed, hüdrolüüsuvad kergesti (→ alusel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Baarium on leelismuldmetall. Keemiliste elementide perioodilisussüsteemis asub IIA.rühmas ja 6.perioodis. Baariumi järjekorranumber on 56, aatommass 137,34 amü. Looduses leidub baariumit vaid ühendeina, millest tavalisemad on näiteks baariumsulfaat (BaSO4) või baariumkarbonaat (BaCO3). Looduslik baarium koosneb 7-est stabiilsest isotoobist.
Benseen - C6H6 Kekule poolt pakutud struktuurivalem.Ta arvas, et benseeni tsüklis vahetavad üksik- ja kaksiksidemed väga kiiresti kohti.
Bensaldehüüd –  mandlilõhnaline vedelik. Kasutatakse maitse­ ja lõhnaainena. ·  Propenaal –  kergesti  lenduv  vedelik.
Bacl2 — baariumkloriid—väävelhape ja sulfaatide kindlaksmääramise reaktiiv (tekib hapetes praktiliselt lahustumtu BaSO4).
Baasvahetussüsteem ise on tarkvara, mida käitatakse mälus, ja see hõlmab draivereid, mis liidestavad riistvara operatsioonisüsteemiga.
Balloonides on see gaas rõhu all lahustatud orgaanilises vedelikus, millega on immutatud balloonis sisalduv poorne materjal.
Baarium - baariumoksiid- baariumhüdroksiid- baariumnitraat 2Ba+O2->2BaO; BaO+H2O->Ba(OH)2 Ba(OH)2+2HNO3->Ba(NO3)2+2H2O
B kontroll - lahuse kontsentratsiooni määramine tiitrimisega 1. Kontroll-lahuseks on leelise (NaOH) lahus mõõtkolvis.
Benseeni konjugeeritud - elektronsüsteem katkeb ja elektronpaar läheb moodustavale c-Br sidemele, andes mittearomaatse vaheühendi.
B12 - vitamiin B12-vitamiin on unikaalne, sest see on ainus vitamiin, mis sisaldab mineraalainet, so. koobaltit.
Benseen on omapärase lõhnaga varvusetu vedelik, mille sulamistemperatuur on 5,53°C ja keemistemperatuur 80,10°C.
Beeri seadus on empiiriliselt tuletatud optika seadus, mis seob omavahel valguse neeldumise lahuses ja lahuse omadused
Baseerub hormonaal - ja närvisüsteemile Homöostaas (kr.k. homöo - taoline) – organismisiseste parameetrite stabiilsus
B12 - vitamiin on unikaalne, sest see on ainus vitamiin, mis sisaldab mineraalainet, seal hulgas koobaltit.
B12 - vitamiini saadakse: • munakollasest • kalast • juustust • veiselihast • kanast • piimast
Benseeni valem on C6H6. Benseen on omapärase lõhnaga värvuseta kergestisüttiv vees halvasti lahustuv vedelik.
B12 vitamiini on vaja punaliblede moodustumiseks ja valkude ainevahetuseks ja seda leidub maksas, munas, kalas.
Bensaalatseto - 78,11 g/mol 1,0712 55- 208 fenoon g/ cm 3 57 °C °C Vesi 18,015 g/mol 1 g/ cm 3 0 °C 100 °C
Balsamis on ülekaalus tahked rasvad/vahad. Vesi kas puudub või on olemas väga väikesel määral.
B100 - ga. Paljudes süsteemides kasutatakse juba biodiislile vastupidavaid materjale (näiteks
Baasalkohol on glütserool. • Sisaldavad glütserooli, rasvhappejääke, fosfaatgruppi ja peagruppi.
Benseen on võrreldes alkeenide ja tsükloalkeenidega keemiliselt erakordselt stabiilne aine.
Baarium on hõbevalge läikiv metall, sulamistemperatuur on 727 kraadi, tihedus 3,63 Mg/m3.
Baarium on mürkmetall, kusjuures mürgised on ka kõik vees lahustuvad baariumiühendid.
Bensaalatsetofenooni keemispiiriks on 208 C ja sulamispiiriks 55-57 C . Värvuselt on ta õrnalt kollakas pulber.
Benseen - --------------------- > fenool------------------- > fenooli sulfaat PhO-SO3H
B oksüdatiooniks on vajalik rasvhappe aktiveerimine, mis toimub mitokondrite välismembraanis.
Benseeni c - C sidemed on 1,5- kordsed. Aromaatsed tsüklid on tasapinnalise ehitusega.
Benseen on lihtsaim aromaatne süsivesinik, omapärase lõhnaga värvuseta vedelik.
Benseeni molekul on tasapinnaline, süsiniku aatomitest moodustatud korrapärane kuusnurk.
Benseen on omapärase lõhnaga värvuseta kergestisüttiv vees lahustuv vedelik.
B12 - vitamiini puuduse tunnused võivad ilmneda alles 5–6 aasta pärast.
Benseenis on mitu kahekordseid sidemeid või benseen koosneb mitmest rõngast.
Baasvahetussüsteem on esimene programm, mis arvuti sisselülitamisel tööle hakkab.
Banaan on ka hea abimees aneemia korral, kuna selles leidub palju rauda.
Bensaldehüüd – mandlilõhna meenutav vedelik, leidub vanilliõli koostises.
B agonistid - Dobutamine - B1-retseptori agonist, kardiogeense šoki ravis.
Baariumi tihedus on üpris suur (4.5 g/cm³), vähemalt leelismuldmetalli kohta.
Beeta1 - agoniste kasutatakse kliiniliselt kõrgvererõhu ravimiseks.
Bakteril on lisaks membraanile ka rakusein, mida imetajarakkudel pole.
B2 vitamiini on vaja rasvhapete, süsivesikute ja valkude ainevahetuseks.
Bacl2 – väävelhappe ja sulfaatide kindlaksmääramise reaktiiv
Benseen - 1,3-diooliga (C6H4(OH)2), mis on kondenseerivaks agendiks.
Benseen on veest kergem, iseloomuliku lõhnaga värvuseta vedelik.
Baarium on keemiline element järjenumbriga 56, leelismuldmetall.
Bakterites on allikaks NH4 . Pürimidiinide sünteesi regulatsioon.
Benseen on värvitu ja väga tuleohtlig magusa lõhnaga vedelik.
Benseen on toatemp. on vedelikud, ülejäänud on tahked gaasid.
Benseeni molekulis on üks vesinikuaatom asendatud hüdroksüülrühmaga.
B kontroll - lahuse kontsentratsiooni määramine tiitrimisega
Bbc chemistry – A VOLATILE HISTORY – DISCOVERING THE ELEMENTS
Belladonna – atropiin Kartuli rohelistes osades – solaniin
Benseeni tuumas on süsinike vahel nn. pooleteistkordsed sidemed.
Benseen – Värvuseta mürgine vedelik, keemis temp.
Bao - baariumoksiid Ba(OH)2- baariumhüdroksiid
Benseen - 1,4-dikarboksüülhape propaan-1,3-diool
B2o3 – st boor: - amorfne: redutseerim.
B12 - vitamiini (kobalamiinid) on vaja:
Baasalkohol - aluseks estrilise ehituse tekkes.
Benseen on lihtsaim aromaatne süsivesinik.
Benseen on tüüpiline mittepolaarne aine.
Belousovi - Zhabotinsky võnkereaktsioonid.
Baarium on tuleohtlik ka tahkel kujul.
B12 - vitamiin - kobalamiinidmaks
Bakterid - tubuliini peaksid katkema
Barrelit päevas ehk 44 miljardit aastas.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun