Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Ajalooline antropoloogia on näidanud, et esmapilgul tühiste või pisiasjade uurimine võib aidata mõista minevikku uue nurga alt ja omada tähendust üldise ajaloopildi paremale mõistmisele. Ajaloolist uurimust ei muuda huvitavaks mitte pelgalt uurimisaines, vaid ka see, kuidas seda ainest on uuritud ja milliseid üldiseid järeldusi suudetakse teha.
Ajalooline triloogia - loomingulise küpsuse ajal hakkas uurima eestlaste feodalismivastast võitlust, keskendus rahvatraditsioonis Mahtra sõjana tuntuks saanud sündmustele, valmisid romaanid - “Mahtra sõda” (1902), “Kui Anija mehed Tallinnas käisid” (1903), “Prohvet Maltsvet” (1908), triloogiaks ühendab neid ühine teema - talupoegade feodalismivastane liikumine Eestimaa kubermangus 19.sajandi keskel ja põhiline idee - vabaduse eest peab võitlema, talupoeg peab ennast võitluse teel ise aitama.
Ajalooline isiksus on „maailmavaimu usaldusisik“, kuid selliste suurte isiksuste saatus on alati õnnetu; nad ei ilmu ajalooareenile naudinguteks, nende elu on raske töö. Nad kas surevad vara ( nagu Makedoonia Aleksander ) või nad tapetakse ( nagu Caesar ) või pagendatakse ( nagu Napoleon ). See on ka arusaadav, leiab Hegel, sest nad kaotavad tähtses maailmavaimu jaoks niipea, kui nad on teostanud oma ajaloolise missiooni.
Ajalooline tõlgendamine – lähtub ajaloolise seadusandja tahtest, ajalooliselt tõlgendatakse eelkõige ajaloolisi õigusallikaid , sotsialistlikud organisatsioonid nt eesti nsv tsiviilkoodeks - Üld- ja erisätte tõlgendamine – üldsäte on üldine, erisäte (kindlate asjade kohta) on täpsem tõlgendamine; vajalik siis, kui kaks normi räägivad sama asja.
Ajalooline rahvusvähemus - Väljaspool oma riiki pikka aega elanud rahvuslik kogukond, nt rannarootslased ja baltisakslased enne Teist maailmasõda Eestis.
Ajalooline taust on väga pikaajaline , 20 aastat, sündmused ulatuvad Moskvast kuni Kesk-Euroopasse. 5. Tolstoi õige elu otsingud, suhtumine talup, mis on tolstoilus- Ta luges palju ja keskendus küsimustele elu eesmärgist ja inimese omadustest, tahtis kaasa aidata inimkonna arenemisele.
Ajaloolased on jaganud keskaja kolmeks osaks: varakeskaeg (6.-10. saj.), kõrgkeskaeg (11.-13. saj.) ja hiliskeskaeg (14.-15. saj.). Varakeskajal oli kuus suuremat riiki : Anglosakside riigid, Frangi riik,Burgundide riik, Idagootide riik,Läänegootide riik ja Sueebide riik.
Ajalooline kogemus on näidanud, et inim- loomuse nõrkus, kalduvus usaldada liialt mõistlike lahenduste otstarbekust ning dekad- entlikud kalduvused võivad kergesti ohtu seada arengu sellised suured saavutused nagu riigi, õiguse, rahvuse, perekonna ja religiooni.
Ajalooline aeg - aeg pärast ristisõdijate tulekut(peale 13.saj);
Ajalooline aeg – algas kirja tekkega ligi 5000 aastat tagasi.
Ajaloolased on nimetanud 15.-16. sajandit eestlastest talupoegade olukorra halvenemise perioodiks. Põhjusteks on nimetatud: mõisate intensiivne asutamine, talupoegade koormise suurenemine, mis tähendas, et 10 % saagist ehk kümnis oli muutunud 25% saagist.
Ajalooline kirjandus – selle alla liigitatakse proosateosed, millel on mingisugune ajalooline tagapõhi (mõni sündmus, isik või ajastu). NB! Ei pruugi olla tõene, toetud vaid (”ajaloolistele faktidele (Walter Scott[looja] “Ivanhoe”, J.Kross “Mardileib
Ajalooline areng on põhjustanud selle, et maskuliinsust võetakse absoluutse inimtüübina (inimsuse standardina). Inimlikkus on meessoost, mees defineerib naist mitte endaga võrdsena, vaid justkui oma alamana - naist ei võeta iseseisva olendina.
Ajalooline raamat on apostlite ajalooline raamat.
Ajaloolasi on käsitlenud Prantsuse revolutsiooni kestusena aja Bastille'i vallutamisest 14. juulil 1789 kuni Napoleon Bonaparte'i võimuletulekuni 1799. aasta 9. novembril, üksikud ka keisririigi kehtestamiseni 1804. aastal.
Ajaloolasel on allikaid soovitatav lugeda algkeeles, sest parimgi tõlge ei asenda originaali, tõlkimine on allika esmane töötlemine ja teksti tõlgendamine, selle mõtte avamine ja sõnadele sisu andmine.
Ajaloolaste andmeil on kommunistlikust GULAGist läbi käinud ligi 18 miljonit inimest. Kui siia lisada veel küüditatud (ümber asustatud) inimesed ulatub nõukogude totalitaarse režiimi ohvrite arv 25 miljonini.
Ajaloolased on alati vaimustunud Itaalia vanima kultuurrahva – etruskide - tänapäevani lahendamata saladustest; Etruuria territoorium paiknes Apenniini poolsaarel Tiberi ja Arno jõe vahelisel alal.
Ajaloolased on jaganud keskaja perioodi veel omakorda kolmeks: vara-,kõrg- ja hiliskeskajaks. Varakeskaeg tõi kaasa Rooma riigi lagunemise ja barbarite vallutused, vägivalla ja kuritegevuse.
Ajalooline proosa – Herodotos – ajaloo isa, Kreeka ja Pärsia sõjad Retooriline proosa – kohtud ja kõnekunst - Demosthenes Filosoofiline proosa – Sokrates, Platon, Aristoteles
Ajaloolaste ülesandeks on hoolitseda selle aja avaliku elu sündmuste meelespidamise eest ja need niimoodi üles kirjutada, et järgnevad põlved saaksid nende eeskujust õppust võtta.
Ajaloolased on jõudnud järeldusele, et pärast 2. juulil korraldatud farslikku kohtuprotsessi lasti Tõnisson koos mitme teise avaliku elu tegelasega järgmisel päeval
Ajalooline k - A ehk etnoloogia jaguneb omakorda etnograafiaks, sotsiaal-A-ks ning võrdlevaks etnoloogiaks, mis tegeleb näit tehnoloogia, musioloogia ja mütoloogiaga.
Ajalooline tõlgendamine on tõlgendamismeetod, mis lähtub õigusakti vastuvõtnud seadusandja eesmärkidest ja kavatsustest õigusakti koostamise ja vastuvõtmise ajal.
Ajaloole – Lucretia vägistatakse ja tema vennad tapavad valitseja, kes oli Lucretia vägistaja – see tekitab Roomas mässu ja despootia kukutatakse.
Ajaloolane on see, kes uurib minevikku selle jälgi mööda ja pakub välja tõlgendusi, mida järgmised põlvkonnad täiendavad või ümber lükkavad.
Ajalooline jut - teos,mille aluseks on ajaloolised sündmused ja isikud; täpne ajastus (Vürst Gabriel). Ballaad- tundeküllane, sünge häälestusega.
Ajaloolane E. Le R. Ladurie on andnud ülevaate Lõuna-Prantsusmaal asuvast ketserlikust Montaillou külast, mis suri välja kõrgkeskaja lõpul.
Ajaloolased on arvanud, et eelklassikalise perioodi müüride asemel hakati nüüd kasutama suuri jumalakujulisi keraamilisi lõhnaainepõleteid.
Ajalooline linn – baseerub vormilt lihtsal kuid sisult mitmekesisel struktuuril, kus muudatused vastavalt muutunud vajadustele on võimalikud.
Ajalooline tõlgendamine — Eesmärgiks välja selgitada, millise idee on ajalooline normilooja kätkenud tõlgendatavasse normi, oluline tema kavatsus.
Ajalooline triloogia - "Mahtra sõda " , "Kui Anija mehed Tallinnas käisid" , "Prohvet Maltsvet" . Tegi palju eeltööd , intervjueeris inimesi.
Ajalooline aeg on midagi pigem negatiivset, ebameeldiv üksiksündmuste rida, millel iseseisvat jõudu pole, kuid tekitab inimestes hirmu.
Ajalooline tõlgendamine - selgitab välja õigusakti väljaandmise ajal olnud tingimused, olukorrad ja põhjused, mis tingisid akti väljaandmise.
Ajalooline triloogia on eesti kirjanduse väljapaistvamaid saavutusi – teoorjusest vabaneda püüdva talupoja realistlik ja karm eepos.
Ajaloolasel on enda arvamus sündmuse kohta, siis teadlikult või alateadlikult ta mõjutab sellega ka sündmusest kirjutamist.
Ajaloolaste arvates on eepos kirjutatud kolmandal aastatuhandel eKr. Veerand on nii halvasti säilinud, et on ainult osaliselt loetav.
Ajaloolased on kujutanud Esimese maailmasõja puhkemisele eelnenud aastaid pingete kogunemise ja eskaleerunud kriiside ajana.
Ajalool tõlg - ne annab vastuse, kuidas sai ajalooline Sandja normi mõttest aru ja kuidas ta soovis näha selle rakendamist.
Ajalooline koolkond – õiguse kohandamine rahvuse ideega, iga riigi õigussüsteem vastab tema oludele ja ajaloolisele arengule.
Ajalooline aeg – periood keskaja algusest kuni tänapäevani, seda aega uuritakse põhjalikult kirjalike allikate toel.
Ajalooline romaan - romaani liik, kus sündmused toimuvad ajaloos ja on seotud ajalooliste isikute, sündmuste ja paikadega.
Ajalooline jutustus - teos, mille aluseks on ajaloolised sündmused ja tegelasteks ajaloolised või nendega seotud isikud.
Ajaloolaste hinnangul on kadakataar üks iidsemaid virgutusjooke, mida siinmail valmistati juba enne viljakasvatuse algust.
Ajaloolased - Lähema ajaloo seiku hakkas esimesena üles kirjutama Herodotos, teda kutsutakse ka ajaloo isaks.
Ajaloolased on Claudiusele tihti pahaks pannud, et ta lasi end kergesti abikaasadel ja vabakslastutel juhtida.
Ajaloolaste arvates on püssirohul väga oluline roll selles, et hiinlased suutsid mongolite rünnakutele vastu panna.
Ajalooline romaan – Ajalooline romaan on romaan, mis kirjeldab ajalugu ning minevikus toimunud sündmusi.
Ajaloolastel on tarvis uurida mälu kui ajalooallikat, et analüüsida mälestuste usaldusväärsust.
Ajaloolased on oletanud, et seda võidi Müncheni Ostfriedhofis või Dachau endises koonduslaagris.
Ajalooline koolkond – kui õigusnorme on palju (nt 19.saj), peavad nad leidma endale kõige õigema koha.
Ajaloolilselt on mehelikkuse mõistet käsitletud kui kangelaslikkuse, eetilisuse ja auküsimustega.
Ajalooline determinism – inimese käitumise ajalooline ettemääratus, ehk ajalugu kulgeb oma kindlat rada.
Ajalool on intervjuudes oma osa, kuna just aeg on nende inimeste teed sellisteks kujundanud.
Ajaloolasena on ta liiga pinnapealne, tendentslik, ülistab Spartat, usub jumalate kättemaksu.
Ajaloolased on hakanud seadustes kasutatud ladina keelt nimetama formaliseeritud keeleks.
Ajalooline tõlgendamine – abistava tähendusega; seaduse muutmisega tuvastatav ka eesmärgi muutus.
Ajalooline lähtekoht - lapse elu ja surma üle otsustab isa. Ta on vaba käituma oma lapsega nagu
Ajalooline institutsionalism – *Ajalogu loob konteksti/ ajalugu mõjutab olevikku ja tulevikku; *
Ajalooline tänavavõrk on säilinud, vanemas hoonestuses domineerivad ühekordsed puumajad.
Ajaloole tuginedes on nii juutidel kui palestiinlastel mõlemil sellele maale õigus.
Ajalooline museoloogia - millal midagi oli, kuidas oli, miks oli; allikateks museaalid
Ajalooline reljeef - tekib Rooma kunstis, kujutatakse konkreetseid sõjasündmusi.
Ajalooline olulisus – kajastab seotust inimeste, sündmuste, kohtade, teemadega.
Ajalooline romaan - kirjandusteos, mis käsitleb ajaloost võetud ainestikku.
Ajalooliliselt on olnud tähtis magnetvälja kasutamine navigatsiooniks.
Ajaloolased on vaielnud, kas Marić mõjutas Einsteini või mitte.
Ajalooline buddha on Buddha 2. Pakutud on neli võimalikku dateeringul.
Ajalooline keeleteadus – rõhutab rohkem keele muutumise seaduspärasuste
Ajalooline legendistik on müütidega segunenud. Renessanssiski veel levib.
Ajaloolased on pakkunud hilisemat aega, 13. või 15. sajandil.
Ajalooline aeg - periood keskaja algusest kuni tänapäevani.
Ajalooline kodumaa on Rootsi, nagu ka nimest välja võib lugeda.
Ajaloolane – teadlane, kes tegeleb mineviku uurimisega
Ajaloolaste uurimisväljal on kindlasti üks oluline asi poliitika.
Ajalooline aeg – keskaja algusest kuni tänapäevani.
Ajalooline aeg – narratiiv, kus on objektiivsed ajad.
Ajalooline aeg – kirjalikel allikatel põhinev info.
Ajalooline aeg on see, kust on säilinud kirjutisi.
Ajaloolased on seostanud taarat skandinaavlaste
Ajaloola - sed on siis müütide loojad.
Ajalooli - ne isik, ajalooline sündmus.
Ajalool on eesmärk, objekt ja suund.
Ajalooline materjal on seniseni arhiivides kinni.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline kronoloogia - ajaloo abiteadus, mis uurib rahvaste ja riikide ajarvestussüsteeme ja kalendreid ning aitab kindlaks määrata dokumentide ja ajalooallikate tekkeaega ja ajaloosündmuste toimumisaega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline aeg - algas kirja tekkega ca 3300 eKr (sumerid leiutasid kirja) jaguneb: vanaaeg (lääne rooma riigi lagunemine 476), keskaeg (ameerika avastamine 15,16saj), Uusaeg (I1. Maailmasõda).
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline aeg - koondnimetus inimkonna ajaloole alates kirjalike allikate tekkest tsivilisatsioon –kindlal geograafilisel alal paiknev inimühiskond, koos vaimse ja materjaalse
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline stiil – iga ajaloo periood kujutab oma kuulsate kunstnike töödes äratuntava stiili.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline määratlus - 1227(Muistse vabadusvõitluse lõpp) kuni 1561(Liivi ordu viimane välilahing.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ajalooline aeg - Ajalooline aeg on periood, millest on säilinud kirjalikke mälestisi.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Ajalooline tõde on raskesti või üldse mitte tabatav.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun