Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Alumine ots on positiivne. Esimesel poolperioodil saab diood VD1 päripinge ja dioodi kaudu laetakse kondensaator C1. Järgmisel poolperioodil, kui mähise ülemine ots on positiivne mõjub dioodile VD1 vastupinge ta sulgub ja alaldatava pingega U2 jääb järjestiku eelmisel poolperioodil laetud kondensaator C1. Nüüd avaneb diood VD2 ning kondensaator C2 laetakse pingeni U 2+UC1. Järjestik kordisti kaskaade võib lülitada järjestikku ka rohkem ning saada, siis enamakordset kordistamist.
Ahelates on suhteliselt lihtne, kuna türistori avamiseks (sisselülitamiseks) tuleb anda tüürelektroodile avamisimpulss, positiivse poolperioodi lõppedes ta lülitub aga välja, kuna poolperioodi lõpul väheneb vool hoidevoolust väiksemaks.
Alalispingevõimendi – ( 0-3..5KHz) põhiline kasutamis ala on automaatikas, andurite puhul mille väljund on alalispinge (termopaar, termotakisti) • ribavõimendi – võimendi, mis võimendab väga rangelt määratud suhteliselt kitsas sagedusalas (f1-f2) see sagedusala võib kuuluda erinevate sagetuste piirkonda, on olemas madal sageduslike helivõimendeid [katlaleegi signalisaator, tetonatsiooni andur(5KHz on kõlina hääl-süüde on vale)]
Algseisus on kõik bitid nullid • MSB seatakse 0-i - vanim bitt - kannab alati poole tugipingest • noorima biti järgi on seatud D0 • probleemiks o bittide seadmine nõuab pikka muundamisaega o ta on tundlik impulsshäirete suhtes • kiiremate analoogsignaalide muundamiseks vajab lisaks hoidelülitust • suurem pinge rikub kaalumise ära • muundamisaeg on 1 - 50 μs • lahutus on 8 - 12 bitti
Abielementideks on pistikud, ümberlülitid, klemmliistud, mitmesugused konstruktsioonelemendid jne. Käesolevas õppematerjalis käsitletakse passiivelemente ja aktiivelemente (v.a. integraallülitused), milledel põhineb enamike elektroonikalülituste töö. Välja on jäetud mõnede kitsamat huvi pakkuvate seadiste, nagu pöörddioodid, tunneldioodid ja ühesiirdetransistorid, kirjeldused.
Alaldava pn - siirde tekkimise tingimus - Bipolaartransistoride tööpõhimõte - Liittransistor e. Darlington´i lülitus - Formeerkanaliga MOP-väljatransistor - Indutseerkanaliga MOP-väljatransistor - Pooljuhtdioodid - Stabilitron ja stabistor, nendega pinge stabiliseerimise skeem - Türistor (struktuur, pinge-voolu karakteristikud) - Väljatransistoride liigitus koos tingmärkidega
Abimõõtevahendid on seadmed, millega kontrollitakse mõõteriista töötingimusi, füüsikalisi mõjureid jne. Näiteks kuivelemendi elektromotoorjõu määramise töös kasutatakse normaalelementi elektromotoorjõu standardi reprodutseerimiseks, mõõtmised ise tehakse aga potentsiomeetri sisese pingeallikaga. Mõõtesüsteem on mitmest eelpoolmainitud mõõtevahendist koostatud seadeldis.
Ajakonstandi korral on sidestus ahela väljund impulsid oma kujult sarnased sisend impulsidega. Esineb ainult impulsi horisontaalse osa langus mis on vaadeldav impulsi moonutusena. Seejuures on see moonutus seda väiksem mida suurem on ahela konstant. Kui meil on vajadus edastada sidestus ahela kaudu impulsilisi signaale siis tuleb sel juhul kasutada suure ajakonstanidiga ahelat.
Alalispingevõimendid on ettenähtud nõrkade alalispingeliste signaalide võimendamiseks. sellest lähtudes saab võimendi alumine sageduspiir olla võrdne ainult nulliga, ülemine sageduspiir peab aga olema mõni kiloherts, kuna alalispinge signaalis esineb ka kiireid muutusi, milliseid on samuti vaja võimendada.
Alaldustegur on nagu eelmiselgi lülitusel Ka= 0,45, 19 pulsatsiooni tegur p = 0,67, dioodi parameetrid on IF = 0,5It ja UR = U2max, pulsatsiooni sagedus fp = 100Hz. Toodud lülituse põhiliseks eeliseks on märksa väiksem pulsatsioon ja toitevõrgu koormamine mõlema poolperioodi ajal.
A väärtus on vahemikus 0,92 ... 0,99. Kui rakendada emitteri ja baasi vahele lisaks alalispingele ka vahelduv-sisendpinge, siis tekitavad väikesed sisendpinge muutused küllalt suuri emittervoolu muutusi (avasuunarežiim). Peaaegu samasuured voolumuutused tekivad ka kollektorvoolus.
Alaldustegur - kus Ue on tarbijal toimiv alalispinge keskväärtus ja U 2 on alaldatava pinge efektiivväärtus. Poolperioodalaldil on alaldus tegur 0.5. St, kui me alaldame 100V vahelduvpinget poolperiood alaldiga, siis saame väljundis see on tarbijal 45V alalispinget.
Alajaam - elektrivõrku kuuluv kompleks • Paikneb kindlal treeitooriumil • Omab ülem- ja alampingejaotusseadmeid • Koosseisu kuulub trafo Jaotusseade ehk jaotala- hülmab lülitusseadmeid nende juurde kuuluvate juhtimis-,
Alalisvoolumasina põhivõrranditega on see võimalik siis kui suureneb kas pöörlemiskiirus või masina E=4,44fwΦ... primaar mähist võib vaadelda tavalise induktsioonpoolina ja tema emj eneseinduktsiooni emj- põhimagnetvoog.
Alalisvoolumasin - masin, mis muundab elektrienergia mehaaniliseks energiaks, koosneb paigalseisvast staatorist ja pöörlevast rootorist, magnetväli tekitatakse elektrivooluga või püsimagentite abil.
Alaldusdioodid on ette nähtud vahelduvvoolu muundamiseks alalisvooluks toite otstarbel. Seega on nad suurevoolulised dioodid, mille lubatav pärivool on mõnesajast milliamprist sadade ampriteni.
Aktiiv - , induktiiv- ja mahtuvustakistuse jadalülitus 2 2 2 2 Ω1 U=ruutjuur (Ua +U ) Avaldades pinged voolu ja takistite kaudu saame U= I ruutjuur(r +x =lz, kus r= radiaani sekundis.
Alalisvoolu lang on 0,7-0,8 V vahelduvpingelang 0,1-0,2V ühendades toodud viisil 2 dioodi (võib ka rohkem) väheneb kolektori ja baasile tulev pinge aga vahelduv signaalis kaotame kusagil 0,2 V.
Alaldustüristoridele on madal päripingelang (1,5 ... 3 V) ja suur lubatud vastupinge ning pärivool. Alaldustüristore on saadaval mitme kiloampristele vooludele ja pingetele mitmeid kilovolte.
Ajarni reguleerirnis - eļrk pinge-sagedus-tunnusjoone lõpį-purrkte iseloolrtustavad vastavad furrktsi
Ajakonstant on võrdne soojenemise ajakonstandiga ainult juhul, kui jahtumistingimused soojenemisel ja juhtimismeetodid toimivad süsteemi oleku ruumis ja oleku muutujatel.
Alaldi on reeglina kolmefaasiline, kuna see tagab ühtlase koormuse võrgule ja väiksema väljundpinge pulsatsiooni mille tulemusena lihtsustab alalisvoolu vahelüli.
Alalisvoolu mõõtmisel on levinuimaks magnetoelektrilised ampermeetrid, kuid sobivad on kõik ampermeetrid. Vahelduvvoolu mõõtmiseks ei sobi aga magnetoelektriline ampermeeter.
Alajaamaks nimetatakse elektriseadet vхi ehitist pinge, sageduse, voolu liigi vms. muundamiseks ja elektrienergia vхi elektriliste infokanalite jaotamiseks.
Aktiivkoormuse korral on olukord lihtne tarbijat läbiv vool moodustub laadimisvoolus pingelang, ning impulside kuju moonutub, nii et impulsi kestel tekib pingetõus.
Alalisvooluahela püsitalitluses on kadudeta induktiivpooli takistus 0; kondensaatori takistus ≈ ∞. √3UIcosϕ määrab aktiivvõimsuse 3faasilises vahelduvvooluahelas.
Alajuhti tn - C(combine- kombineeritud)- neutraal ja kaitsejuht on ühitatud TN-S(separe- eraldatud)- neutraal ja kaitsejuht on teineteisest eraldatud.
Alltoodud skeemil on näidatud analoog digitaal muundur (ADM, eesti; ADC, inglise). antud muundur on ehitatud loenduri ja digitaal-analoog muunduri baasil.
Alaldus dioodid on dioodid, mis on ette nähtud kasutamiseks alaldus lülitustes, selleks, et muundada võrgusageduslikku vahelduvpinget alalispingeks.
Alalisvool on vajalik pikkade (nt merealuste) kaabelliinide korral, kus vahelduvvoolu kasutada pole kaablite suure mahtuvuse tõttu võimalik.
Alalisvoolumasina kere on magnetpooluste ja laagrikilpide kinnitamiseks. Peale selle on kere magnetjuhiks, sest selle kaudu sulgub masina põhimagnetvoog.
Alalis - ja impulssvoolu allikaid vхib vaadelda kui vahelduvvoolu allikaid, kuna neil on tavaliselt individuaalsed alaldid ja muundurid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Algkursuses on piiratud kasutatavusega, eelkõige sellepärast, et nad tekitavad energia süsteemi mittesümeetrilise koormuse, mille toimel tekib 0 punkti nihe ja rikneb kogu kolme faasilise süsteemi normaalne töö. Eriti halva toimega süsteemile võivad olla võimsad ühefaasilised alaldid, mille tarbitav vool on mitte sinuseline.
Ainsaks erinevuseks on see, et väljundvooluks on nüüd kollektorvoolu asemel emitterivool, mis erineb viimasest ainult mõne protsendi võrra.
Aktiivfiltrid - neid nimetatakse ka transistorfiltriteks, toimub alaldatud pinge silumine transistori kui reguleeriva takistuse toimega.
Aktiivvõimsus on vahelduvvoolu võimsuse see osa, mis muutub kas soojuseks, mehaaniliseks tööks või salvestub keemilise energiana.
Alaldustüristorid on mõeldud kasutamiseks tööstussagedusel (50 Hz) võrguga sünkroniseeritud loomuliku kommutatsiooniga muundurites.
Ajam on töömasinat või mehhanismi käivitav seade, mis koosneb jõuallikast, ülekandeseadmest ja juhtimisaparatuurist.
Ajakonstant on tunduvalt väiksem, kui kaadrisünkroimpulsi kestus, kuid samal ajal tunduvalt suurem, kui reasünkroimpulssidel.
Abo raamatus on esitatud struktuurskeemile vastavate plokkide soovitatavad parameetrid). Parameetrid on esitatud kolmel tasemel.
Aastamakse ehk annuiteet (annual equivalent value, annuity) A on hulk ühesuurusi • Hindade kehtestamine rahalisi makseid.
Alalduslülituse ülesandeks on muundada võrgust saadud vahelduvpinge alalisvooluks ja sel eesmärgil kasutatakse reeglina pooljuhtdioode.
Alalisvoolul lühis e. praktiliselt lühis Um (mingi R on) vahelduvvoolul u = Umsinωt tekib i = Imsin(ωt + φ), kus I m = XL
Acceleration – determines the time, the motor accelerates to full movement speed (the lenght of acceleration ramp)
Algab 7 - bitise alluva aadressiga ning andmete liikumise suunda tähistava bitiga (lugemine või kirjutamine).
Agp on Inteli välja töötatud kiire port, mis on ette nähtud ainult kuvaadapteri (videokaardi) tarbeks.
Alalisvooluahelates on vaja täiendavaid ahelaid, mille abil viiakse vool väljalülitumishetkel hoidevoolust väiksemaks.
Aktiivrootoriga - ergutatud rootoriga,rootori magnetsüdamikule on paigutatud ergutusmähis või püsimagnetid.
Aktseptorid – (3 midagi…) Pooljuhi omajuhtivus – P N siire – vahelduvvoolust saab alalisvoolu teha
Alghetkel on laadimisvool IL suurim, sest kondensaator on tühi ja tema sisetakistus on väga väike.
Alumine sisend on nüüd asendis 0 siis ei juhtu lülituse olekuga midagi ka peale sisend impulsi lõppu.
Alates 50kvar - st vхib osutuda цkonoomiliselt kasulikumaks automaatne kompensatsiooni reguleerimine.
Alarmisilmuse kogutakistus on 55 W. Silla teises õlas on reguleeritav takisti R4, millega sild tasakaalustatakse.
Aktiivtakisti takistus on 0,448Ω . Tehiskäivitusmoment on 1039 N·m Tehisvääratusmoment on 1426 N·m.
Alaldustegur on Ka = 0,45, kusjuures selle väärtuse puhul loetakse pärisuuna takistus nulliks.
Alalis - ja vahelduvvoolu, takistust, kondensaatorite mahtuvust, poolide induktiivsust jne.
Aaab - 41 Sergey Kadyrko Õppejõud P.Taklaja Töö tehtud 13.02.08 Esitatud Arvestatud
Aktiivkomponent on uka% = 7% ja reaktiivkomponent ukr% = 5%. Trafo sekundaarahelasse on lülitatu
Aktiivkoormuse korral on olukord lihtne tarbijat läbiv vool moodustub impulsidest mille vahel on paus.
Absoluutne viga on mõõtmisel tekkinud viga, mis näitab tegeliku ja mõõdetud suuruse vahet.
Ajakonstandi korral on sidestus ahela väljund impulsid, oma kujult sarnased, sisend impulsidega.
Ajavahemiku 0 - t1 alguses strobeerimisimpulsiga loenduri väljundkood satub registrisse.
Abivooluahel - juhtimis-, blokeerimis-, signalisatsiooni, mõõte- vms lisaotstarbeline
Alaldusdioodid on ette nähtud vahelduvvolu muundamiseks alalisvooluks toite otstarbel.
Alalis - ja vahelduvpinge(voolu) mõõtmiseks on tavaliselt eraldi piirkonnad.
Aktiivvõimsuseks nimetatakse vahelduvvooluahelas aktiivtakistusel eralduvat võimsust.
Alalispingevõimendid on ettenähtud nõrkade alalispingeliste signaalide võimendamiseks.
Alaldustegur on Ka = 0,45. pulsatsiooni tegur p = 1,57. UR = U2max = 1,41 * U2.
Ala nimetatakse alati baasiks, antud juhul on see elektronjuhtivusega.
Alaldamine on protsess, mille käigus muundatakse vahelduvvool alalisvooluks.
Alaldusdioodidena ehk pooljuhtventiilidena on kasutusel põhiliselt ränidioodid.
Alumiinium - elektrolüütkondensaatorid, kuid nad on ka märksa kallimad.
Aine juhtivus on nüüd suurem ja vool tekib aines elektronide liikumisena.
Alumiiniumjuhtide ühendamine - tuleb veenduda, et klemm on selleks otstarbeks sobivad.
Alalisvoolule on määratud alaliskomponendi pinge ja voolu suhtega.
Alaldi on seadis vahelduvvoolu muundamiseks alalisvooluks.
Aktiiv - , induktiiv ja mahtuvustakistus rööplülitus.
Aktiiv - , induktiiv- ja mahtuvustakistuse jadalülitus.
Ajam - Iseloomulik et programme antaxe arvude näol.
Aktiiv - ja reaktiivvõimsuskao ning pingekao valemid.
Alalis - vooluallikast, mida sel juhul nim. ergutiks.
Alaldus - lülitus Silu-filter Stabili-saator Trafo
Alalisvool on elektrivool, mille suund ajas ei muutu.
Ajamil on head dünaamilised omadused mida kind.
Alaldustegur on nagu eelmiselgi lülitusel K = 0,45, a
Ainukesed puudused on tema suurus, kaal ja toiteallikas.
Ajami leguleerirnis - ehk pinge-sagedus-tunnusjoone kujr.
Alapinge – lubatud miinimumist väiksem vool
Algatajaks on sel ancļ sļal,e) põhirnõttel.
Alumiinium - elektrolüütkondensaatori ehitus.
Alaldusdioodid on suure võimsuselised dioodid.
Aladi on koostatud kuuest dioodist.
Alalisvoolul induktiivsus on praktiliselt → lühis.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun