Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


VIIMISTLEMINE (1)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Mis tekivad üle katmisel. Ei sobi kokku tsellulooslakkidega (miks ?
 
Säutsu twitteris
HAAPSALU KUTSEHARIDUSKESKUS
MR-14
VIIMISTLEMINE
Õpimapp
Uuemõisa 2014
Sisukord
Sissejuhatus 3
 • Tööde järjekord , materjalide valik ja eeltööd viimistlusele 4
 • Erinevad viimistlusmaterjalid ja nende kasutamine 5
  Täidised ja peitsid 7
  Šellak 9
  Õli 10
  Vaha 11
  Lakk 12
  Värnits 14
  Värv 15
 • Abrasiivid ja lihvpaberid 18
  Mõistete selgitused 20
  Kokkuvõte 21
  Kasutatud allikad 21
  Sissejuhatus
  Käesolev õpimapp on koostatud nõnda, et see oleks abiks erinevatest puiduliikidest esemete viimistlemisel. Õpimapp annab kokkuvõtliku ülevaate erinevatest viimistlusmaterjalidest, töövahenditest ning töövõtetest.
  Viimistlemine on peaaegu iga töö puhul kõige nauditavam staadium, sest selle tulemusi on kohe näha. Viimistlusel on ka tähtis praktiline otstarve – see kaitseb puitu ning aitab pinda puhtana hoida. Seega peab viimistlusviisi valides arvesse võtma nii eseme tulevast kasutusviisi kui ka selle välimust. Kui pinna puhul on oluline selle kulumiskindlus , tuleks kasutada pigem lakki kui šellakit. Šellakviimistlus on õrn ning sobib seetõttu esemete puhul, mida puudutatakse ja kasutatakse harvem. Viimistlusviisi valikul mängib rolli ka puidu tekstuur. Sileda tekstuuriga lahtpuiduliigid, nagu mahagon ja pähkel, saavad šellakiga kattes eriti ilusa pinna. Avatud pooridega liikide, näiteks tamme, viimistlemiseks sobib aga paremini õli või vaha, mis tungib sügavale puitu ega moodusta pinnale paku kihti.
  Puittooteid viimistletakse, et:
  • kaitsta pindasid keskkonna kahjustava mõju eest (seened, kahjurid, niiskus, tolm, tuul)
  • kaitsta pindasid päikese UV- kiirguse pleegitava mõju eest
  • anda pindade suurem kulumiskindlus
  • anda toodetele teatud esteetiline välimus.

  1. Tööde järjekord, materjalide valik ja eeltööd viimistlusele
 • Vaatlemine, pildistamine . Mööbli uurimine annab infot sellest kui palju on originaalist säilinud. Kas kõik detailid on alles võib peab midagi rekonstrueerima.
 • Puhastamine. Suurema mustuse ja sodi eemaldamine, vajadusel mööbel osadeks lahti võtmine. Valida õiged puhastusvahendid ja -meetodid.
 • Otsustamine. Kui on selge, mis puidu ja mis sorti viimistlusega on tegemist, tuleb otsustada kas saab hakata eset restaureerima.
 • Puitpindade ettevalmistamine viimistlemiseks. Enne viimistlemist tuleb parandada võimalikud pinnadefektid (lõhed, kildumised). Defektide parandamiseks kasutatakse erinevaid pahtleid. Puiduparandused, mustad oksad ja suuremad vigastused tuleb plommida. Läbikulunud detail(id) asendada sarnasega.
 • Eelkarestus ja lihvimine . Viimistletavad pinnad peavad olema lihvitud sobiva pinna-sileduse saavutamiseks. Lihvimine peab olema eemaldanud eelneva mehaanilise töötlemise jäljed. Liiga jämeda teralisusega lihvitud pind imeb liiga palju peitsi , pind saab tume, samuti on laki kulu suur. Viimane lihvimine peaks olema teralisusega 150...180.
 • Pindade puhastamine. Viimistlusmaterjali parema nakkumise saavutamiseks alus-pinnaga tuleb pind puhastada tolmust, rasvast, õlidest, silikoonist jne. Puidus sisalduv vaik põhjustab probleeme ( peits ei märga pinda korralikult, lakk ei nakku korrektselt) ning ilma viimistluseta tõuseb vaik pinnale. Viimistlemine peaks toimuma võimalikult kiiresti peale viimast lihvimist. Võimalik niiskuse muutus põhjustab kaardumist, mis raskendab viimistlemist. Tolm koguneb viimistlevatele pindadele. Seetõttu on viimistlusliinid koostatud reeglina nii, et esimene seade on lihvpink .
  2. Erinevad viimistlusmaterjalid ja nende kasutamine
  Ühed viimistlusmaterjalid imbuvad puitu sisse, teised moodustavad kaitsva kile. Viimistlusmaterjali vähese sisse imbumise tõttu annavad need meetodid puidule ainult osalise kaitse mädanike vastu.
  Kattekiht peab olema:
  • hea nakkumisega
  • elastne (kuna puidu niiskussisalduse muutumise käigus paisudes, kahanedes viimistluskiht ei praguneks)
  • kõva soojuse kindel (et puidu pealmised kihid ei kuivaks soojuse mõjul võrreldes sisemistega liiga kiiresti; võib tekkida kaardumine , kõmmeldumine, kuivamislõhed )
  • suure päikesekiirguse kindel (UV- kiirguse toimel hakkab lagunema orgaaniline aine; puit sisaldab 90% orgaanilist ainet.

  Viimistlusmaterjale on pigmendita (värvaineta õlid , lakid , šellakid), läbipaistvaid (vähese värvainega õlid, lakid, šellakid), läbipaistmatuid (suure värvaine sisaldusega kattevärvid).
  Viimistlusmaterjalide keemilised põhi- ja abimaterjalid: värvained , pigmendid , kilemoodustajad, lahustid , vedeldid, plastifikaatorid, täiteained.
  Värvained lahustuvad ja kinnituvad materjali pinnale pealekandmisel. On valguskindlad, ei varja tekstuuri ning lahustites hästi lahustuvad ained. Värvained jagatakse looduslikeks ja tehislikeks. Looduslikud värvained on valguskindlad ja neid valmistatakse puukoorte keetmisel (nt tamm, kuusk , lepp, paju, õunapuu). Tehislikud värvained on orgaanilised ained, mida saadakse kivisöe tõrvast. Nad jagunevad happelisteks, aluselisteks, otsesteks. Happelised värvained on naatrium - ja kaltsiumsool. Selle grupi värvained ise heleda ja puhta tooniga. Aluselised värvained lahustuvad vees ja piirituses. Enam leiavad mööblitööstuses kasutust vees lahustuvad. Otsesed värvained on puukiudu värvivad vesilahused , mis pole eriti valguskindlad ning tuhmuvad. Pigmendid ehk värvimullad, mis jahvatatakse peenpulbriks ja kasutatakse värvisegudele vajaliku värvi andmiseks . Nad on katvad, valguskindlad, mürgised , leelisekindlad. Segunevad hästi vees, lakkides, värnitsas, lahustites ja muudes värvisegu koostisse kuuluvate vedelikega. Päritolult mineraalsed ja orgaanilised, samal viisil tehislikud (tsinkvalge-, alumiinium - ja pronkspulber) ning naturaalsed (nt kriit, graniit). Täiteained on suure disperssusega mineraalsed pulbrid , mis viimistlusmaterjalid paksemaks teevad. Täiteaineks võivad olla puidujahu, kriit, jahvatatud talk , savimuld, alumiiniumoksiid , raskepagu ( baariumsulfaat ). Kasutatakse pahtlites, pooritäitjates, värvides voolavuse muutmiseks. Kilemoodustajad suurendavad vett tõrjuvat omadust hoidmaks ära niiskuse liikumisest tingitud suuremaid mahumuutusi. Kilemoodustajatena kasutatakse looduslike ( kampol , merevaik, tohuvaik, šellak) ja tehisvaike (nt karbamiidformaldehüüdvaik, polüuretaan ). Tehisvaigud (kõrgmolekulaarsed) on puhas keemia, väga mürgised ja reaktsioonis eraldub alati mingi gaas või aine. Lahustid on lenduvad vedelikud, mis võimelised lahustama kilemoodustajaid, muutes nad peale kantavateks ja laialivalguvateks. Vedeldid on lenduvad vedelikud, mis ei lahusta kilemoodustajaid, vaid lihtsalt vedeldavad töösegusid. On abimaterjaliks värv ja lakk-katte loomisel. Kuna lahustid ja vedeldid lenduvad kuivamisel, ei kuulu nad kattekuivjäägi hulka. Sikatiivid on teatavad rauaoksiidid, mis kiirendavad õlide kuivamist. Õlid kuivavad hapnikuga reageerides (taime-, lina-, kanepi-, apelsini seemneõli).
  Kõik viimistlusmaterjalid, ka sellised, mis vett tõrjuvad, peavad niiskust teatud määral läbi laskma, et niiskus, mis vaatamata kõigele on puitu tunginud saaks ära aurata.
  Täidised ja peitsid
  Šellakipahtel Tahkeid šellakipulki on saadaval erinevates toonides ning neid kasutatakse paikade sulatamiseks puidupinna aukudesse ning vigastatud profiilide parandamiseks. Šellak tardub üsna kõvaks ning seob hästi puitu, tõmbudes väga vähe kokku. Šellakit võib pinna tasandamiseks kasutada peaaegu kõikide viimistlusmaterjalide all.
  Puidukitt on puidutolmu ja liimi segu, mida on traditsiooniliselt kasutatud ebatasasuste täitmiseks. Kasutusel ka tänapäeval. Ühekomponendiline puidukitt (pastana tuubis või purgis ). Eraldi on kitt sise- ja välis-tingimuste jaoks. Kuivanud puidukitt jääb piisavalt elastseks, et puidu niiskusmuutustega kaasa mängida ning seda saab hööveldada, lihvida ja puurida samal viisil nagu ümbritsevat puitu. Kahekomponendilist katalüütkitti kasutatakse suuremate paranduste tegemiseks. Kuivab kõvemaks kui tavaline kitt. Liiga paksu kihti ei tasu kuhjata kuna hiljem selle tasaseks lihvimine on vaevarikas.
  Nitropahtlit kasutatakse aukude täitmiseks enne pinna värvimist. Saadaval valmispastana kui ka pulbrina (segada veega). Kantakse peale ja lihvitakse samal viisil nagu puidukitti.
  Vaha sobid ideaalselt väikeste putukkahjustuste
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  VIIMISTLEMINE #1 VIIMISTLEMINE #2 VIIMISTLEMINE #3 VIIMISTLEMINE #4 VIIMISTLEMINE #5 VIIMISTLEMINE #6 VIIMISTLEMINE #7 VIIMISTLEMINE #8 VIIMISTLEMINE #9 VIIMISTLEMINE #10 VIIMISTLEMINE #11 VIIMISTLEMINE #12 VIIMISTLEMINE #13 VIIMISTLEMINE #14 VIIMISTLEMINE #15 VIIMISTLEMINE #16 VIIMISTLEMINE #17 VIIMISTLEMINE #18 VIIMISTLEMINE #19 VIIMISTLEMINE #20 VIIMISTLEMINE #21 VIIMISTLEMINE #22
  Punktid Tasuta Faili alla laadimine on tasuta
  Leheküljed ~ 22 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-03-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 28 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor efkaplika Õppematerjali autor

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  pojake03 profiilipilt
  Lauri Sügis: Tänan, aitas väga!
  20:51 03-05-2015


  Sarnased materjalid

  30
  odt
  Puidu viimistlemine
  7
  odt
  Viimistlemine
  59
  doc
  Tisleri eriala eksam
  472
  pdf
  EHITUSMATERJALID
  48
  doc
  Ehitusmaterjalide lõutöö vastused kaugõpe
  82
  odt
  Ehitusviimistleja eksamipiletite küsimused ja vastused
  638
  pdf
  Eesti eluasemefondi puitkorterelamute ehitustehniline seisukord ning prognoositav eluiga
  103
  doc
  Inseneri eksami vastused 2009

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun