VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA (0)

4 HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium
10 A

VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA
Referaat
Koostaja: Tarmo Lepik
Juhendaja : Mart Saarmets

Talinn
2012

Sisukord


Sissejuhatus 3
Vana-Egiptus 4
Geograafiline asukoht ja loodusolud 4
Vana Egiptuse üldine ajalugu 4
Vana-Egiptuse kultuur ja religioon 5
Kiri ja haridus 5
teadus 6
kirjandus 6
kunst 6
Religioon 7
Vana- Kreeka 8
Geograafiline asukoht ja loodusolud 8
Vana-kreeka üldine ajalugu 10
Vana-Kreeka kultuur ja religioon 12
Kunst 12
Kirjandus 13
Filosoofid ja leiutajad 13
Teater 14
Kreeklaste usk 14
Kreeka tähestik 16
Olümpiamängud 16
Kokkuvõte 17
Kasutatud materjal 18
Sissejuhatus


Vanadest idamaadest pärinevad paljud olulised ajaloolised sündmused. Alguse sai kiri, arenes teadus, kõrgelt arenenud oli meditsiin ja ahitektuur. Osad Egiptuse ja Kreeka imedest on tänapäevani selgitamatud. Tolleaegne kultuur oli kõrgelt arenenud. Suure panuse on pärandanud vanad idamaad ka kunsti arengusse . Kuna riigid asusid geograafiliselt ebasoodsatel asukohtadel mängis ülises elus suurt rolli religioon. Enamus kunsti, ahitektuuri ja teaduse saavutusi on seotud religiooniga.
Vana-Egiptus

Geograafiline asukoht ja loodusolud


Egiptus asub Kirde-Aafrikas, Vahemere lõunarannikul ning Punase mere läänekaldal. Läbi Egiptuse voolab Niiluse jõgi ning sellest läänes asub Liibüa kõrb. Egiptus asus otsekui ristteel, ühendus oli küll paljude maadega, kuid geograafiline asukoht määras paljuski isoleerituse: Niiluse raskesti läbitavad kärestikud, Araabia kõrbe liivaväljad ja Vahemereni ulatuv delta . Suuremad riigid tekkisid Niiluse jõe äärde, roheluse püsimiseks ehitati tamme ja kanaleid . Niiluse äärde tekkis 40 väikest riiki, mida kutsuti Naamideks. 4000 lõpul e.m.a liitusid riigid Alam- ja Ülem-Egiptuseks. Alam-Egiptuse moodustas Niiluse tasane ja soine suudmeala, kus jõgi moodustab hargnedes kolmnurkse delta. Ülem-Egiptuse moodustas kõik, mis jäi ülesvoolu delta ja Niiluse esimese kärestiku vahele. Kuna vihma ei saja Egiptuses peaaegu üldse, siis ulatuslikum põlluharimine oli võmalik vaid tänu Niiluse korrapärastele üleujutustele. Põhiliselt kasvatati Egiptuses papüürus-lõikheina (pilliroog, mille varre kõrgus on ca. 2-3 inim pikkust. Kasutati paberina). Vana-Egiptuse kogu pindala võis olla umbes 34000 km².
3200 aastal e.m.a. kogu Egiptus ühendati ühe kuninga võimu alla. Uue võimsa riigi pealinnaks sai Memfis. Riigi valitsejat nimetati vaaraoks ja ta valitses riiki enda poolt määratud ametnike ja väepealike abiga. Vaaraol oli piiramatu võim.


Vana Egiptuse üldine ajalugu


Kõigepealt tekkis Vana riik 2650-2100 a. e.Kr. Egiptust valitsesid III – VI dünastia valitsejad : kuningad Džoser, Snofru , Cheops, Hefren, Mükerinos, Userkaf, Sahura, Unas, Teti, Pepi II ja teised. Riigi eesotsas oli vaarao, kes valitses arvuka ametnikkonna abil. Sundkorras aeti templeid, püramiide ja kanaleid ehitama ka talupoegi, kuid orjatööd kasutati vähe. Vana riigi pealinnaks oli Memphis .
Vana riigi lagunemise järel tekkis Keskmine riik 1950 – 1650 a. e.Kr. Keskmise riigi ajaks loetakse 11.–13. dünastia valitsemisaega. Vaaraode ainuvõim oli nüüd väiksem, tähtsad võimukandjad olid ka preesterkuningad, kes juhtisid riigi erinevaid piirkondi. Keskmise riigi ajal kuulutati riigi tähtsaimaks jumalaks Teeba linna jumal Amon . Teda hakati samastama päikesejumal Ra-ga ja nimetati Amon-Ra'ks. Keskmise riigi ajal vallutati juurde uusi alasid ja riik laienes kuni Niiluse teise kärestikuni. Laienesid kaubanduslikud sidemed. Levisid vask- ja pronksesemed, osati valmistada ka klaasnõusid. Umbes 1650 aastal eKr tungisid Aasiast Niiluse deltasse hüksoslased. See sündmus tähistas Keskmise riigi lõppu.
Kui Teeba valitsejatel õnnestus hüksoslased välja tõrjuda, algas Uue riigi periood 1550-1075. a. e.Kr. Uue riigi ajal, mil valitsesid 18.–20. dünastia, muutus Egiptus Idamaade võimsaimaks riigiks. Vaaraode võim tugevnes . Vaaraode võimu toetasid sõjavägi ja ametnikud. Kasutusele võeti sõjavankrid ja hobused, metallidest levisid pronks ja raud. Leiutati veetõsteseadmed. Palju kasutati vangide tööd. Tuntumad valitsejad olid Tuthmosis I ja II III ja IV; Amenhotep I, II, III ja Amenhotep IV; Ramses I, II, III, IV, V, VI. Paljude sõdade ja sisemiste vastuolude tõttu lagunes Uus riik umbes 1000. aastal eKr.
Järgnenud Hilis-Egiptuse perioodil võimutsesid mõnigi kord võõramaised valitsejad.

Vana-Egiptuse kultuur ja religioon


Kiri ja haridusEgiptuse kiri kujunes riigi tekkega umbes samal ajal. Kirjamärgid – hieroglüüfid, mida oli kasutusel ligi 1000, meenutavad väliselt piltkirja ja ongi tõenäoliselt sellest arenenud. Enamik hieroglüüfe tähistas mõnda mõistet. Et hieroglüüfid olid keerulise kujuga ja nende väljajoonistamine oli aeganõudev, kasutati neid enamasti ainult poliitilise ja religioosse sisuga raidkirjade jm esinduslikumate tekstide puhul. Levinuim kirjutusmaterjal oli papüürus (valmistatud Niiluse kaldail kasvava papüürustaime säsist), millele märgid kanti pintsliga Kirja omandamiseks kulus palju aega; seda õpiti peamiselt templite juures asuvates koolides. Aastatepikkune vaevarikas tuupimine tasus end ära, sest haridus tähendas paremat elujärge ja kõrgemat ühiskondlikku positsiooni. Kirjaoskus oli Egiptuses vaieldamatu privileeg , mis sai osaks väga vähestele.

teadus


Egiptuses ei kujunenud teoreetilist teadust selle tänapäevases tähenduses. Egiptuse teadus oli eeskätt praktikas kasulike õpetuste ja näpunäidete kogum. Egiptlased tõlgendasid ja mõtestasid üldist maailmakorraldust usu alusel ning huvi loodusteaduslike probleemide vastu ei mõjutanud nende üldist maailmapilti kuigi oluliselt. Esimese rahvana maailmas võtsid egiptlased kasutusele üsna täpse päikesekalendri, mis jagas aasta 12-ks 30-päevaseks kuuks, millele lisati 5 ülejäänud päeva. Arvatavasti kõige silmapaistvamad olid egiptlaste teadmised-oskused arstiteaduses. Egiptlased olid osavad kirurgid, nad oskasid panna diagnoose ja määrata kohast ravi. Ka osati valmistada paljusid ravimeid.

kirjandus


Suur osa Egiptuse kirjandusteostest on otseselt seotud religiooniga: hümnid (ülistuslaulud) jumalaile, püramiidiraamatud jms. Ilmaliku kirjanduse seas tõusevad esile mitmesugused lühivormid, nt õpetussõnad. Egiptlasi peetakse novellivormi leiutajaiks. Lühijuttude seast on kuulsaim „Sinuhe jutustus“, mis kirjeldab valitseja põlu alla sattunud üliku aastatepikkust pagendust ning elu lõpul kodumaale
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #1 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #2 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #3 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #4 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #5 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #6 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #7 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #8 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #9 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #10 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #11 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #12 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #13 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #14 VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA #15
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 15 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-11-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 21 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor TL106 Õppematerjali autor

Meedia

Mõisted

Teemad

 • VANA EGIPTUS JA VANA KREEKA
 • Geograafiline asukoht ja loodusolud
 • pilliroog, mille varre kõrgus
 • on ca. 2-3 inim pikkust. Kasutati paberina)
 • Vana Egiptuse üldine ajalugu
 • Vana-Egiptuse kultuur ja religioon
 • teadus
 • kirjandus
 • kunst
 • Vana-kreeka üldine ajalugu
 • Vana-Kreeka kultuur ja religioon

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

20
docx
Vana-Egiptuse referaat
52
doc
Vana-Kreeka
39
odt
Ajalugu muusikaajalugu ja kunstiajalugu üleminekueksam 10-Klass
20
docx
Vanaaeg
35
doc
11-klassi ajalooeksam
49
doc
Suur Kokkuvõte Ajaloo 9 kl õpikust
116
doc
Vanaaeg
76
rtf
Vana-Egiptus

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !