Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Töötlemine laastu eemaldamisega (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist


TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL
Materjalitehnika instituut
Metallide tehnoloogia õppetool
Kodutöö aines
МТТ0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
Töö nimetus LÕIKETÖÖTLEMINE
(töötlemine laastu eemaldamisega)

Töö nr:
Ees- ja perekonnanimi :
Üliõpilaskood: ****77
Rühm: MASB-21
Juhendaja:
F. Sergejev
Töö tehtud:
Töö esitatud:
Töö arvestatud:
Töö eesmärk ja ülesanded: Koostada valamise või vormstantsimise teel saadud toorikute pindade 1 ja 2 lõiketöötlemise tehnoloogia.
Ülesanded:
Etteantud pindade sobiva lõiketöötlemisviisi ja – pingi tüübi valik
  • Lõikeriista ja tema teriku materjali valik
  • Valida tooriku kinnitusmoodus lõikepinki; tuua lõiketöötlemise skeem koos lõikeliikumiste ja lõikerežiimi elementide äranäitamisega.
    Nr
    Pind
    Lõiketöötlemisviis
    1
    Välimine silindriline pöördpind
    Treimine
    2
    Otspind
    Treimine
    3
    Välimine silindriline pöördpind
    Treimine
    4
    Otspind
    Tremine
    5
    Sisemine silindriline pöördpind
    Treimine
    6
    Sisemine silindriline pöördpind(ava)
    Puurimine
    7
    Sisemine otspind
    Treimine
    8
    Faasid 2*45°
    Treimine
    9
    Sisemine silindriline pöördpind(ava)
    Puurimine
    Lõiketöötlemisviis
  • Lõikeriist ja materjal
    Treimise korral kasutatakse kõvasulamitest lõikeriistu. ISO 513 järgi valin materjaliks P10, sest sellega töödeldakse teraseid(siluv treimine).
  • Kinnitusmoodus. Skeem.
    • Toorik kinnitatakse ava(d=55mm) kaudu kolmepakilisse padrunisse. Esmalt töödeldakse otspinnad otsatreiteraga(2 ja 4). Seejärel treitakse silindrilised välispinnad (1 ja 3) pikitreiteraga. Sisetreiteraga töödeldakse sisemine silindriline pind(5) sisetreiteraga ja sisemine otspind(7) pikitreiteraga. Viimasena treitakse faasid.

    • Pooltoode kinnitatakse töödeldud sisemise silindrilise pinna (5) kaudu kolmepakilisse padrunisse. Esmalt töödeldakse avad (6) ja (8) puurimise teel, kuna nende läbimõõt on väiksem kui 70 mm. Vajadusel võib neid ka avardi ja hõõritsaga töödelda.

  • Töötlemine laastu eemaldamisega #1 Töötlemine laastu eemaldamisega #2 Töötlemine laastu eemaldamisega #3 Töötlemine laastu eemaldamisega #4
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2013-05-31 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 26 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor mikkmax Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    7
    doc

    Kodutöö Lõiketöötlemine

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Materjalitehnika instituut Metallide tehnoloogia õppetool Kodutöö aines 0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia Töö nimetus LÕIKETÖÖTLEMINE Töö nr: 4 (töötlemine laastu eemaldamisega) Ees- ja perekonnanimi: Rander Süld Rühm: MASB-21 Üliõpilaskood: 135011 Juhendaja: Töö tehtud: Töö esitatud: Töö arvestatud: Fjodor Sergejev Töö eesmärk: Koostada valamise või vormstantsimise teel saadud toorikute pindade 1 ja 2 lõiketöötlemise tehnoloogia. Töö ülesanded: 1. Etteantud pindade sobiva lõiketöötlemisviisi ja ­pingi tüübi valik. 2. Lõikeriista ja tema teriku materjali valik. 3

    Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
    thumbnail
    6
    docx

    Lõiketöötlemine

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Materjalitehnika instituut Metallide tehnoloogia õppetool Kodutöö aines 0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia Töö nimetus LÕIKETÖÖTLE MINE Töö nr: 4 (töötle mine laastu eemaldamisega) Ees- ja Rühm: perekonnanimi: Üliõpilaskood:xxxx x4 Juhendaja: Töö tehtud: Töö esitatud: Töö arvestatud: F.Sergejev 05.06.2013 05.06.2013 Töö eesmärk ja ülesanded: Harjutustöös tuleb koostada valamise teel saadud tooriku pindade 1 ja 2 lõiketöötlemise tehnoloogia. Töös tuleb lahendada järgmised ülesanded: 1) Etteantud pindade sobiva lõiketöötlemisviisi ja-pingi tüübi valik.

    Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
    thumbnail
    6
    doc

    LÕIKETÖÖTLEMINE (töötlemine laastu eemaldamisega)

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Materjalitehnika instituut Metallide tehnoloogia õppetool Kodutöö aines 0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia Töö nimetus LÕIKETÖÖTLEMINE Töö nr: 4 (töötlemine laastu eemaldamisega) Ees- ja perekonnanimi: Rühm: Üliõpilaskood: Juhendaja: Töö tehtud: Töö esitatud: Töö arvestatud: F. Sergejev 13.05.2013 Töö eesmärk: Harjutustöös tuleb koostada valamise või vormstantsimise teel saadud toorikute pindade lõiketöötlemise tehnoloogia. Lahendatakse järgmised ülesanded: · Etteantud pindade sobiva lõiketöötlemisviisi ja ­pingi tüübi valik.

    Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
    thumbnail
    4
    doc

    LÕIKETÖÖTLEMINE

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Materjalitehnika instituut Metallide tehnoloogia õppetool Kodutöö aines 0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia Töö nimetus LÕIKETÖÖTLEMINE Töö nr: 4 (töötlemine laastu eemaldamisega) Ees- ja perekonnanimi: Oliver Nõgols Rühm: MATB-21 Üliõpilaskood: 142893 Juhendaja: Töö tehtud: 17.05 Töö esitatud: 17.05 Töö arvestatud: Eduard Kimmari Töö eesmärk: Koostada valamise või vormstantsimise teel saadud tooriku pindade 1 ja 2 lõiketöötlemise tehnoloogia. Ülesanded: 1. Etteantud pindade sobiva lõiketöötlemisviisi ja ­pingi tüübi valik. 2. Lõikeriista ja tema teriku materjali valik.

    Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
    thumbnail
    7
    doc

    Lõiketöötlus

    Kuna nõutud pinnakaredus kuulub poolpuhta töötluse alla siis kasutatakse terikul plaati mille kuju vastavalt ISO standardi järgi on M. See mõeldud poolpuhtaks ehk siluv töötlemiseks ning kasutatakse pärast koorivat töötlust Joonisel 2 on toodud detaili kõik töötlemist vajavad pinnad jämejoonena. Järgnevalt kirjeldan ülevaatlikult nende pindade töötlemiseks vajalikke operatsioon lõiketöötlusel. Detaili töötlemine treipingis toimub kahe paigaldusega. Töötlemist alustatakse detaili kinnitamisega kolmepakilisse padrunisse pinnaga A. Treipinki on kinnitatud otsatera ning kõigepealt töödeldakse pind 1, seejärel töödeldakse pind 2 . (siire 1 ja 2)Peale seda toimub astmeteraga silindrilise pinna 3 töötlemine (siire 3). Sise treiteraga töödeldakse silindriline sisepind 4. (siire 4) Seejärel toimub detaili teine paigaldus, kus detail kinnitatakse kolmepakilisse

    Materjaliõpetus
    thumbnail
    20
    docx

    Treipink ja metalli töötlemine

    ettenihkeliikumine. Pealiikumine on tooriku pöörlemine. Selleks kulutatakse suurem osa pingi võimsusest. Kui treitera viia vastu pöörleva tooriku pinda, lõikab tera toorikusse soone. Tooriku kogu silindrilise pinna töötlemiseks tuleb treitera nihutada piki tooriku telge. Ettenihkeliikumine on treitera joonliikumine, mis võimaldab saada pidevat laastu. Töödeldavaks pinnaks nimetatakse pinda, millelt tuleb eemaldada metallikiht. Töödeldud pind saadakse pärast laastu eemaldamist. Lõikepinnaks nimetatakse pinda mis moodustub töödeldaval toorikul vahetult lõiketera lõikeserva vastas. Lõikepind võib olla silinder- , koonus- , tasa- , või kujupind.

    Metallide lõiketöötlustehnoloogia
    thumbnail
    9
    pdf

    Kodutöö Lõiketöötlemine 100/100

    TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Materjalitehnika instituut Metallide tehnoloogia õppetool Kodutöö aines 0010 Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia Töö nimetus LÕIKETÖÖTLEMINE Töö nr: (töötlemine laastu eemaldamisega) Ees- ja perekonnanimi: Rühm: Üliõpilaskood: Juhendaja: Töö tehtud: Töö esitatud: Töö arvestatud: F. Sergejev 16.05.2013 17.05.2013 Töö eesmärk ja ülesanded: Koostada põhimõtteline tehnoloogiline marsruuttehnoloogiline protsess erinevatele pindadele ja erinevatel pinkidel. Valida õiged tööriistad ja tööpingid määratud pindadele, mis vajavad lõiketöötlust.

    Konstruktsioonimaterjalide tehnoloogia
    thumbnail
    6
    doc

    Lõiketöötlemise kodutöö

    Isiklik kood: 082804 MAHB-32 Juhendaja: Töö tehtud: Esitatud: Arvestatud: Andres Laansoo 27.10.2009 4.11.2009 Ülesanne 1 Hindan nõudeid töödeldavate pindade täpsusele ja pinnakaredusele. Töödelda on vaja pinnad 1 ja 2. Pindade töötlemiseks on vajalik arvestada nõutud pinnakaredusega, milleks on 3,2 µm ja sümbol ise näitab, vastav pinnakaredus tuleb saavutada laastu eraldamise teel. Täpsuse ja pinnakareduse saamiseks on mõistlik kasutada piki- ja otsatreimist. Treimist tuleb kasutada just seetõttu, et töödeldav pind number 1 on pöördpind ning treimine sobib ka otspinna viimistlemiseks (pind nr. 2). Pikitreimisel tuleb kasutada puhastöötlemist, mitte koorivat töötlemist, muidu oleks pinnakonaruste vahemik olnud liiga suur. Detaili mõõtmete tolerants on üsna suur, seega ei ole mõtet kasutada väga

    Materjaliõpetus




    Meedia

    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun