Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Traumahaige käsitlus (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Traumahaige käsitlus
3 K reegel (kompressioon, külma peale, kõrgemale tõstmine)
Hulgitrauma - eesmärk hoida haige elus kuni abi saabumiseni. Võimalusel aita selles asendis, nagu haige on.
Verejooks
ESMAABI

  • Eemalda ettevaatlikult kannatanu riided, et leida haav .
  • Suure verejooksu korral tuleb verejooks kiiresti peatada surudes haavale ja seejärel teha rõhkside kui võimalik.
  • Kui verejooks on käest või jalast , siis tõsta jäse südame tasapinnast kõrgemale, samaaegselt jätkates haava kokkusurumist.
  • Kui haavas on võõrkeha, fikseeri see tihedalt sidemerullidega.
  • Kontrolli, kas patsient on teadvusel , kas ta hingamisteed on vabad, kas ta hingab ning kas on tunda pulss .
  • Kui kannatanu hingab ning pulss on tunda, kaitse kannatanut külma eest. Läbi paksude üleriiete pole alati verd näha. Seetõttu, kui ilmastikutingimused ei luba kannatanut lahti riietada, libista käega üleriiete all üle kannatanu keha, avastamaks verejooksu.
  • Võimalusel aseta haava piirkonda külma. See vähendab verejooksu ja valu.
  • Kui kannatanu on külm, higine või  loid , aseta patsient lamama nii, et ta jalad oleksid peast kõrgemale tõstetud (šokiasend). Lastel võib kõrgemale tõsta ka käed.
  • Saada kedagi kutsuma 112.

    Haava kinni suruda saab igas piirkonnas.
    Rõhksidet ei saa teha – kael, kõht ja tuharad.
    Nendes piirkondades piirdume kinni surumisega kiirabi tulekuni.
  • Ära puutu paljaste kätega kannatanu verd – see võib olla nakkusohtlik!
  • Ära eemalda sidet, mille sa juba haavale oled pannud . Vajadusel lisa sidemekihte või sidemerulle juurde.
  • Ära aseta žgutti, peata verejooks survesidemega. Žgutt teeb kasu asemel vaid kahju, kuna tekib venoosne pais ja verejooks haavast sageli suureneb.
  • Ära tõsta veritsevat jäset üles, kui esineb luumurd .
  • Ära pane kannatanut lamama pea alaspidi, peavigastuse korral.
  • Ära eemalda kunagi haavast seal kinniolevaid keskmisi ja suuri esemeid (nt. nuga , puupilbas, raudlatt). Fikseeri nad kindlalt, et vigastus suuremaks ei kujuneks. Võimalusel ära sellist haiget liiguta vaid oota kohapeal meditsiiniabi saabumist.
  • Kui haavata saanud kohal on nahatükk, mis on kinni vaid  serva pidi, siis ära ise seda tükki eemalda. Sidemega suru lapp haava külge kinni ja seo.
  • Ära pööra kannatanule kunagi selga , kui sa tema haava kallal askeldad. Säilita pidevalt kontroll tema üldseisundi üle. Vajadusel aseta kannatanu pikali . Nii sinul kui kannatanul peab olema võimalikult mugav asend, siis on tulemus parim.

    Ninaverejooks
    Pane kannatanu kergelt ettepoole kallutatult istuma. Kui kannatanu ei jaksa istuda, pane ta lamama külili. Ära pane haiget lamama seliliveri valgub ninaneelu ning neelatakse alla makku, mis võib põhjustada okseärritust ning kannatanu hakkab oksendama allaneelatud veresegust maosisu.
  • Suru ninatiivad kokku just luulise osa alt ninaseljal. Hoia niimoodi tugevalt survet avaldades vähemalt 10 minutit. 
  • Samaaegselt võib ninajuurele ja kuklale asetada külma kompressi
  • Kui sa ei suuda ninaverejooksu peatada poole tunni jooksul, kutsu 112 või transpordi kannatanu haiglasse

    Peatrauma
    Peaga vastu kõva pinda kukkudes, samuti löögi korral pähe või tekkida ajupõrutus.
    Ajupõrutuse tunnused
  • Lühiajaline teadvusekaotus vahetult pärast traumat.
  • Mida pikem on teadvusekaotus, seda raskem on ajupõrutus.
  • Pärast teadvuse taastumist kaebab haige peavalu, iiveldust, sageli oksendab

    Peatrauma ohtlikud sümptomid:
    Löögi korral pähe tekib ajus 2 vigastuskollet: üks löögikohal, teine vastaspool
    Ninast tuleb vesist, kergelt verist vedelikku
    Silmade ümber tekivad sinised verevalumid kuigi otsest lööki silmade ümber pole olnud.
    Nende sümptomite esinemisel kutsu kiiresti 112
    ESMAABI
  • Aseta vigastuse kohale midagi jahedat .
  • Kui kannatanu on teadvuseta, keera ta külili
  • Kutsu 112
  • Vasakule Paremale
    Traumahaige käsitlus #1 Traumahaige käsitlus #2 Traumahaige käsitlus #3 Traumahaige käsitlus #4 Traumahaige käsitlus #5 Traumahaige käsitlus #6 Traumahaige käsitlus #7
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2015-02-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 11 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor vaalma Õppematerjali autor
    Traumahaige käsitlemine.Peatrauma. Seljatrauma.Põrutus. Venitus. Nihestus. Luumurrud. Kuidas anda esmaabi.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    22
    pptx

    Esmaabi

    Transportida saab ainult raamil või mingil muul kõval tasapinnal, kindlasti fikseeritud kaelaga Luumurd Luumurrude põhjusteks on: tasakaaluhäire, hoolimatus, joobes seisund, rumalus jne. Lahtiste luumurdude korral kata haav puhta sideme või riidega. Aseta luumurru piirkonda külma. See aitab vähendada verejooksu ja valu. Luumurru korral võtab kannatanu ise enda jaoks kõige mugavama asendi. Kutsu 112 Põrutus ja venitus trauma Väga sageli juhtuvad need traumad koolilastel, kuna nad ülehindavad oma jõudu. Kuid seda ligi trauma võib juhtuda igal pool (kodus, koolis, tööl, õues, trennis) ESMAABI Tuleb asetada kahjustatud liigese piirkonda külma Tõsta kahjustatud jäse üles et vältida turse suurenemist. Seo kinni elastiksidemega Ära pane värskele traumale soendavaid geele või kompresse NIHESTUS Liigese ümber olev kapsel ja sidemed kahjustuvad nii ulatuslikult, et üks liiges nihkub oma kohalt.

    Esmaabi
    thumbnail
    23
    doc

    Esmaabi

    kaetud külma higiga. · Ära anna haigele peale traumat süüa ega juua. Ära ürita liigest ise paigaldada. PEAVIGASTUSED 1. Ajuvigastused: Ajupõrutus - Ajupõrutus tekib peaga vastu kõva pinda kukkudes, samuti löögi korral pähe. Ajukude ei kahjustu ning hilisemaid kahjustusi ei teki. Tunnused: · Lühiajaline teadvusekaotus vahetult pärast traumat. Mida pikem on teadvusekaotus, seda raskem on trauma. · Pärast teadvuse taastumist kaebab haige peavalu, iiveldust, sageli oksendab. · Peavalu, iiveldus ja oksendamine võivad tekkida ka juhul, kui teadvusekaotust ei esinenud. Ajuvapustus ­ Löök vastu pead võib kahjustada ajukude. Tunnused: · Mitmesuguse astmega teadvusehäired kuni mööduva teadvusekaotuseni (kestus kuni pool tundi) välja, · Peavalu, iiveldus · Nägemis- ja tasakaaluhäired

    Tervis
    thumbnail
    56
    docx

    ESMAABI küsimused - vastustega

    • põletus, • südameinfarkt, • allergia.  Suur verekaotus kui verekaotus >1,2 liitri  Teiste kehavedelike kaotus kõhulahtisus, oksendamine põletused  Südame pumbafunktsiooni puudulikkus raske südamehaigus – infarkt, äge puudulikkus  Infektsioonid  Hormonaalne puudulikkus  Äge allergiline reaktsioon (anafülaktiline šokk)  Ravimmürgistus  Seljaaju trauma  Valu  Äkiline hingeline löök – psüühiline šokk. 12. Kuidas aidata šokis inimest? Mida tähele panna? (ära anna juua, ära lase püsti tõusta) Tegutsemisjuhised: • Pane kannatanu lamama. • Tõsta kannatanu jalad kehast kõrgemale. • Kata kannatanu soojalt, kuna ta võib maha jahtuda. • Rahusta kannatanut. Väldi • Ära anna kannatanule juua (oksendamise vältimiseks). • Ära lase kannatanul püsti tõusta. 13

    Esmaabi
    thumbnail
    8
    docx

    Vaikelapse esmaabi referaat

    Ära kunagi pööra lapsele selga, kui sa tema haavaga tegeled, säilita rahu ja pidev kontroll tema seisundi üle, vajadusel pane ta pikali ja mässi soojalt sisse. Kui laps hakkab oksendama siis on ta saanud peapõrutuse ja tuleb kutsuda 112. Põrutus, venitus, nikastus Tunnusteks on kahjustunud liigese piirkonnas järsk valu, liigutused on siiski võimalikud, paari tunniga tekib turse ja hiljem nahaalune verevalum. Tõsta kahjustatud jäse üles ja aseta trauma kohale külma. Toestamiseks võib siduda kinni elastiksidemega ja 24 tunni möödudes teha viinakompressi. Nihestus Kui liigese ümber olev kapselning sidemed saavad nii ulatuslikult kahjustada, et liiges liigub oma kohalt ära on tegemist nihestusega. Liigutused on võimatud, jäse on ebahariliku nurga all deformeerunud ja liigese piirkonnas on tugev valu. Aseta traumale jääd või külmakott, ära ürita ise liigest paika saada, vaid toimeta kannatanu haiglasse

    Lapse tervise edendamine
    thumbnail
    30
    docx

    Elustamisõpetus ja esmaabi võtted

    Palavik  Kuni 38,0 kraadini on organismi kaitsereaktsioon  Palaviku krambid – tekivad kõige sagedamini 6.elukuu ja 4.eluaasta vahel mil aju on palaviku tõusule tundlikum kui hilisemas eas.  Alla 8aastane ei higista palaviku välja.  Kui lapsel on halb või kurdab peavalu ,hakake palaviku alandama juba varem.  Mobiilikõne häirekeskusesse ei omanda palaviku alandavat toimet.Samuti ei alanda palaviku ka kraadiklaas.  Külmavärinate aeg palavik tõuseb.  Füüsiline jahutus (jääkülmad linad,märjaks ja ümber lapse keerata) (niisutada jaheda veega).  Mida külmemad on jalalabad,. Seda kindlam on krambi teke.  Haige inimene võiks käija vannis, vesi jahutab keha.  Tuuletõmmet ei tohi olla.40kraadise viinaga mis on vees lahustatud,hõõruda üle keha.Väljaarvatud pea, käelabad ja jalalabad. + l

    Haigused ja ravi
    thumbnail
    83
    ppt

    Esmaabi konspekt 2011

    Hingamine ja südame tegevus taastub Elustatava välimus muutub Pupill läheb kitsaks Elustamist tuleb jätkata kuni: Kannatanul tekivad elutunnused (pulss, hingamine) On saabunud kvalifitseeritud abi Abiandja ei jõua elustada väsimuse tõttu Sokk on kudede vereringe puudulikkus, mis viib hapniku defitsiidile ja rakkude hävingule. Soki põhjused Suur verekaotus (väline või sisemine verejooks) Põletused Kestva surve sündroom Seljaaju trauma Äge südamepuudulikkus Äge hingamispuudulikkus Raske allergiline reaktsioon Infektsioon Mürgistused Sümptomid Nahanähud (nahk ja jäsemed on algul jahedad, hiljem kahvatud ja külmahigised) Nõrk ja kiire pulss Hingamishäired (sage ja kiire) Janu Iiveldus ja oksendamine Kannatanu on rahutu, hiljem tekib meelte segadus Teadvushäired Esmaabi soki korral Soki põhjuse kõrvaldamine Kannatanu rahustamine Kannatanu ettevaatlik käsitlus

    Terviseõpetus
    thumbnail
    40
    pptx

    Esmaabi ja selle põhimõtted

    • TUGEV PEAVALU • TEKIB IIVELDUS JA KANNATANU OKSENDAB  • LÜHIAJALINE TEADVUSEKAOTUS VAHETULT PÄRAST TRAUMAT • JUTT ON SEGANE  • SILMA PUPILLID ON ERINEVA SUURUSEGA  VÕI SILMADE UMBER VEREVALUMID • SEGASUS, RAHUTUS, LOIDUS • HALVATUS • TEKIVAD TEADVUSE HÄIRED  • KÕRVAST VÕI NINAST TULEB VERD VÕI VEDELIKKU • HINGAMISE JA SÜDAMETÖÖ LAKKAMINE LUUMURD • LUUMURRU KÕIGE TAVALISEM TEKKIMISE PÕHJUS ON TRAUMA (LÖÖK VÕI SURVE LUULE, PIKAAEGNE KOORMUS E. VÄSIMUSMURD) • LUUMURRUD JAOTATAKSE: • KINNINE LUUMURD - MURRU KOHAL PUUDUB HAAV, NÄHA TURSE, HEMATOOM, JÄSEME DEFORMATSIOON • LAHTINE LUUMURD - MURRU PIIRKONNAS ON HAAV, VÕIVAD PAISTA LUUOTSAD LUUMURRU TUNNUSED • MURRU KOHT VÕIB OLLA EBALOOMULIKUS ASENDIS • TURSE • NAHAALUSED VEREVALUMID, VEREJOOKS KUDEDE VAHELE • VÄGA TUGEV TERAV VALU • VEREJOOKS HAAVAST (LAHTISE LUUMURRU KORRAL)

    Meditsiin
    thumbnail
    19
    odt

    Esmaabi eesmark on paasta kannatanu elu onnetuskohal

    Esmaabi eesmärk on päästa kannatanu elu õnnetuskohal, vältida tema seisundi halvenemist ja hoolitseda asjatundliku lisaabi saabumise eest. Vältimatu abi: Kiirabi teenus ja EMO. Esmaabi on üks osa päästeahelast, mille lülid on: Esmaabi on üks osa päästeahelast, mille lülid on: 1. ohu hindamine ja ohutuse tagamine sündmuskohal 2. päästmine otsesest ohust, sündmuskoha märgistamine 3. kannatanu seisundi hindamine 4. elupäästev esmaabi 5. 112 – abikutse 4 6. jätkuv esmaabi 7. kiirabi 8. Haigla 1247 - Riigiinfo telefon, 16662 – Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin, 1220 - Perearsti nõuandetelefon VÄLISFAKTORITEST TINGITUD KAHJUSTUSED –TERMILISED KAHJUSTUSED KUUMAKAHJUSTUSED: PÄIKESEPISTE tekib pikaajalisel katmata peaga viibimisel päikese käes. Tunnused: - peavalu, - rahutus, - iiveldus, oksendamine, - tasakaaluhäired, - teadvusekaotus, - punetav ja kuumav pea. Esmaabi: - vii kannatanu varjulisse kohta, - aseta lamama tõstes ülakeha pisut kõ

    Kategoriseerimata




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun