Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Tartu murre, Otepää murrak (1)

4 HEA
Punktid
 
Säutsu twitterisTartu murre, Otepää murrak
Referaat

Tartu 2007
1. Sisukord
 • Sissejuhatus…………………………………………………………………....3
 • Tartu murre…………………………………………………………………….4
 • Tartu murde erijooned…………………………………………………………7
 • Otepää murrak……………………………………………………………..…..8
 • Näpunäiteid tekstide lugemiseks……………………………………………..10
 • Otepää murdetekst ………………………………………………………..11
 • Otepää murdeteksti tõlge…………………………………………………13
 • Kokkuvõte…………………………………………………………………....15
 • Kasutatud kirjandus…………………………………………………………..16
 • Lisad………………………………………………………………………….17
 • Kaart 1 (Eesti murdealad) ………………………………………………..17
 • Kaart 2 (Tartu murdealad)…….…………………….…………………....18


  2. Sissejuhatus
  Oma referaadi teemaks valisin Tartu murde ja Otepää murraku eelkõige elukoha tõttu, kuid ka sellepärast, et minu ema räägib kodus palju Otepää murrakut ja seega oskan ka seda ise veidike . Mulle pakkus suurt huvi sellest rohkem teada saada ja oma teadmisi sel alal täiendada ning selline teemakäsitlus õppeaines andis selleks suurepärase võimaluse. Mulle meeldib väga Jakob Hurda ütlemine: ,,Murretes on palju teaduse tuuma, ka vana aja tundmist, sest keel on ju terve inimese elu suur ilmutaja.” See annab minu arust väga hästi edasi seda teadmist, mida igaüks meist peaks endas kandma ja teistele edasi andma.  3. Tartu murre
  Tartu murre on paiknevuselt keskne lõuna-eesti dialekt , mille levikupiirkond asetseb mulgi ja võru murde vahemail. Põhja-Eesti keskmurdest lahutab seda murdeala Suur-Emajõgi ja Amme jõgi, põhja-eesti idamurdest endise Vesneri ja Kavastu valla põhjapiir, mulgi alast Võrtsjärv, Väike-Emajõgi ja Pedeli jõgi. Kagus ja lõunas on vastas endine Võrumaa ja võrukeelne Karula . Kõik need piirid tunnukse olevat tinglikud. Vastastikused keelelised mõjustused, eriti kagus, lõunas ja kirdes , on tiheda suhtlemise tõttu olnud paratamatud.
  Tartu murde kujunemisel on aluspõhjaks olnud muistsete ugalaste keelepruuk . Ajaloo andmeil oli Ugandi suur Lõuna-Eesti maakond. Ugalaste keeleline kujunemine näikse olevat toimunud muu Eestiga enam-vähem võrdseis tingimustes, kagupoolsete hõimlaste kohta seda väita ei söandaks. Praegune tartu murre on piki aegu kestnud keelelise arenemise tulemus, kusjuures tähtsat osa on etendanud mitmesugused majanduslikud, ühiskondlikud ja halduslikud tegurid, samuti murrakualade geograafiline asend. Feodaalaja sajandeid kestnud pärisorjus kammitses ka tartumaalaste materiaalset ja vaimset elu. Sunnismaine talupoeg elas ja liikus peamiselt mõisa ja valla piirides, kihelkonnast kaugemale pääsemata. Aga keel suhtlemisvahendina vähehaaval arenes ja muutus niisugusteski tingimustes. Tartu murde säilimist on soodustanud oma ainesest võrsunud lõuna-eesti kirjakeel (nn tartu keel), mis oli kiriku-, kooli- ja asjaajamiskeeleks veel möödunud sajandilgi. Kahtlemata on tartu murde kujunemise hilisemas faasis mõju avaldanud ühtse põhjaeestilise rahvuskeele tekkimine ja üldine tarvituselevõtt, samuti ülikoolilinna ning kultuurikeskuse Tartu lähedus. Ka ei tohi unustada tartumaalaste juba varaseimast sajandeist tuntud haridusejanu ja majanduslikku jõukust.
  Käsitletav dialekt koosneb kümnest murrakust, mida keelelise arengu põhjal on võimalik jagada neljaks suuremaks rühmaks. Tartu murde põhjarühma kuuluvad rohkete põhjaeestiliste joontega Tartu- Maaja ja Kodavere -Kavastu murrak. Murde läänerühma moodustavad Rannu, Puhja , Nõo, idarühma Kambja , Võnnu ning lõuna rühma Rõngu, Otepää ja Sangaste murrak. Liigitus aluseks on võetud endisaegsed kirikukihelkonnad, murrakupiirid teadagi on kihelkonnapiiridega võrreldes suhtelised. Naaberkeeltest on Tartu murrakuid mõjutanud läti keel lõunas ja vene keel idas, kuid need mõjud piirduvad siiski vaid üksikute sõnalaenudega, näiteks läti tsäunma `nokkima`, `hakkima` müütnik ` vihane sõnakehv inimene` või vene mosna `mõnus` sudak `koha` või täta `isa, vanaisa`.
  Tartu murde põhjarühm (KodKav, TMr) on keeleldasa võrdlemisi ühtlane, selle peamiseks tundemärgiks võib pidada põhjaeestiliste joonte rohkust. Erinevalt lõunapoolsest tartu murde alast on siin koolikeeleks olnud põhja-eesti kirjakeel. Emajõe lõunakaldale jäänud Vorbuse valla elanikud, kelle kontakt lõunatartumaalastega tihedam, on keeleliselt tublisti lõunaeestilisemad. Mida enam põhja poole, seda enam kohtame põhja-eesti keskmurde ja idamurde jooni. Häälduses torkab kõrva Peipsi ääres levinud järgsilpide kõrgete vokaalide madaldumine (kohò̀s `kohus` toh̀̀tno `tohtinud`). Levinud on ka nõrgaastmeline de- mitmus (sià̀dele).
  Tartu murde läänerühm (Ran, Puh, Nõo) paistab silma oma keerukate kvantiteedi- ja kvaliteedisuhetega. Kvantiteedimuutustest on haaratud nii konsonantism kui vokalism. Pikenema kalduvad lühikesed geminaadid ja
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Tartu murre-Otepää murrak #1 Tartu murre-Otepää murrak #2 Tartu murre-Otepää murrak #3 Tartu murre-Otepää murrak #4 Tartu murre-Otepää murrak #5 Tartu murre-Otepää murrak #6 Tartu murre-Otepää murrak #7 Tartu murre-Otepää murrak #8 Tartu murre-Otepää murrak #9 Tartu murre-Otepää murrak #10 Tartu murre-Otepää murrak #11 Tartu murre-Otepää murrak #12 Tartu murre-Otepää murrak #13 Tartu murre-Otepää murrak #14 Tartu murre-Otepää murrak #15 Tartu murre-Otepää murrak #16 Tartu murre-Otepää murrak #17 Tartu murre-Otepää murrak #18
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 18 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-05-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 75 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Kerli84 Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Referaat räägib pikemalt Tartu murdest ning tema erijoontest ning pikemalt on räägitud ka Tartu murde nn alaliigist Otepää murrakust. Olemas sissejuhatus, kokkuvõte. Kasutatud 7 allikat.
  murre , murrak , otepää

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  MCarno profiilipilt
  MCarno: mind hakkas see murrakute asi lihtsalt huvitama, ja see info siin oli küll suht praktiline
  22:12 09-01-2011


  Sarnased materjalid

  85
  rtf
  Eesti kultuurilugu
  59
  doc
  Kordamine eesti keele eksamiks
  4
  doc
  Mulgi murre
  12
  doc
  Eesti murrete erijooned
  30
  docx
  Eesti murded I konspekt
  528
  doc
  Keskkonnakaitse lõpueksami küsimused-vastused
  21
  docx
  Kultuurigeograafia konspekt
  78
  docx
  Eesti rahvus ja vähemusrahvustekultuurid

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun