Facebook Like
Hotjar Feedback

Suuline arvestus kirjanduses (0)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

 • Millina on kooselu ilma armastuseta ?
 • Millised on Peet Vallaku novellide põhiteemad ?
 • Milline on teose pealkiri ?
 • Milliseid küsimusi novell esitab ?
 • Milliseid vastuseid novell pakub ?
 
Säutsu twitteris
1.Anton Hansen Tammsaare elu ja loomingu ülevaade
 • Pärit Järvamaalt Albu vallast Põhja-Tammsaare talust, selle järgi võttis endale nime.
 • Isa oli rahvuslikult meelestatud; koju oli tellitud ajaleht; isa uuris põhjalikult piiblit - Andrese prototüüp
 • Lapsepõlves lasi vibu ja ujus, peres oli 12 last kokku, ellu jäi 10
 • ise õppis ära viilumängu ja lugemise, isa oli karm ja ema malbe
 • 8 aastaselt Sääsküla vallakooli, aasta hiljem Prümli vallakooli
 • käis Treffneri koolis, teenis raha töötades valvurina, andis algklassidele tunde
 • ta lemmikuks oli Dostojevski ja Tšehhov
 • Suits ärgitas teda edasi kirjutama, esimene asi ilmus 1900 Postimehes
 • töötas ka ajalehes Teataja; õige pea hakkab teatriretsensioone kirjutama
 • 1907 TÜ Õigusteaduskond; Vabatahtlikult asub õppima ka prantsuse ja inglise keelt. Kirjanikest mõjutavad teda Goethe , Shakespeare. Teeb kaastöid ja võtab osa üliõpilasseltsist „Ühendus“ – see on ainus selts, kuhu Tammsaare oma elu jooksul kuulub.
 • õpingute ajal haigestub tuberkuloosi ja mötleb et parem diplomita elada kui diplomiga surra ja katkestab õpingud.
 • ainuke välisreis venemaale, end ravima- Kaukaasias
 • tal oli väike sõpruskond
 • loomingus matsi ja vurle suhe- tarbijad; Andres-mats, Pearu- vurle

loomingul kolm perioodi, esimesel jutud, külarealism; Esimese perioodi olulisemad teemad on tegelaste vastuolulisus, inimestevahelised konfliktid, põlvkondadevahelised probleemid, unistuste purunemine, elu käest libisemine , inimese hingeelu uurimine, külaelu ning usuprobleemide lahkamine; „Kaks paari ja üksainus“,„Vanad ja noored“ ,„Tähtis päev“ ; perioodi lõpul impressionistlikud jooned.
teisel käsitleb üliõpilasprobleeme; külajutustuste asemel novellid ja miniatuurid ; impressionistlikud jooned, inimhinge lahkamine, inimestevahelised vastuolud, sisse tuleb tammsaarelik naine. Tammsaare näitab, kuidas inimesed ei märka ümbritsevad. Alguse saab tõe ja õiguse teema. Üliõpilasnovellid: „Pikad sammud“, „Noored hinged“ ja „Üle piiri”
kolmandas 1917-1940. Valitseb psühholoogiline realism . Süveneb filosoofiline pool, matsi ja vurle teema. Väga palju paralleele Piibliga. 2 näidendit ja 5 romaani. „ Juudit “ – näidend tugineb piiblilegendile, „ Kuningal on külm“ – näidend tugineb legendile. Ilmuvad ka „Kõrboja peremees ” ja „Tõde ja õigus”
2. Tammsaare draamalooming
 • Draamalooming III-s loomeperioodis, 2 näidendit.

„Juudit“ – näidend tugineb piiblilegendile. Juudit on auahne, tugev, ilus valitsejanna. Sõja käigus piiratakse tema linn Olovernese vägede poolt ümber. Et rahvast päästa, läheb Juudit vaenlase leeri eesmärgiga Olovernes võrgutada. See ka õnnestub tal, ent Juudit armub Olovernesesse. Ta satub valiku ette – rahvas või armastus. Juudit valib rahva ning tapab Olovernese raiudes tema pea maha. Tammsaare kirjeldab Juuditi hingeelu kriisi pärast armastatu tapmist.
„Kuningal on külm“ – näidend tugineb legendile. Kaudsed fašismivastased jooned, allegooria . Elab vana kuningas, kes kogu aeg külmetab. Talle tehakse selgeks, et külmetamine lõpeb, kui lossi tuleb neitsi. Neiu leitakse mägedest ning tuuakse lossi, temast jääb aga maha armastatu, kes ei lepi sellega. Noormees teab, et ei saa kuninga vastu võidelda, ta mõistab, et rahvale tuleb leida teine iidol , et kuningas maha jäetaks. Mägedes on aga sündinud kahepealine vasikas . Noormees viib vasika linna, et rahvale näidata. Tema plaan mõjub. Massipsühhoos, ajupesu .
3. Tammsaare romaanid
 • „Tõde ja õigus” I-V
 • „Elu ja armastus”- sügavalt filosoofilise romaaniga, millesse on sisse kirjutatud palju arutlusi, mis väljenduvad tegelaste mõttemaailmas
 • „Ma armastasin sakslast ”- minategelase päevik; armastuse teemaline
 • „Põrgupõhja uus Vanapagan ”- erinevad peremehetüübid
 • „Kõrboja peremees”- inimestevahelised suhted

4. „Kõrboja peremehe” lähivaatlus
1922 aastal ilmus, lihtne ja poeetiline talupojaromaan, tegevus toimub kahes metsatalus 20-nda sajandi algupoolel. Kõneldakse ja mõeldakse maast ning selle harimisest, kuid oluliseks saab peremeheküsimus: suur ja jõukas Kõrboja talu vajab peremeest . Kõrboja Rein on olnud selles rollis pigem unistaja kui töömees, oma ebaõnnestumist tunnetades annab ta talu tütrele üle. Seega peaks Kõrboja Anna mehest saama Kõrboja peremees. Kuigi romaanis räägitakse vaid Kõrboja peremehe osast, lood romaani sisepinge sama küsimuse teine pool : kellest saab Anna mees.
Peategelased katku Villu, Kõrboja Anna ja sauna Eevi . Teose peamine mõte: Eestil pole veel õiget peremeest, ta tuleb alles kasvatada, saatuslik armastus.
Katku Villu on tulnud vangist, kus istus ühe mehe mahalöömise eest. Kõrboja Annat ootab isa kodutallu, et tütar tuleks tallu perenaiseks. Villut ootab Kuusiku Eevi ja Villu väike poeg. Isa polnud nõus vaese miniaga ja nii elavad Eevi ja Villu eraldi.
Kõrboja Anna mõtleb tallu kutsuda peremeheks Katku Villu. Ta korraldab kojutuleku puhuks, jaanilaupäeval, kiigepeo küla noortele ja vanadele.
Villu on peo lõpus juba purjus, lubab näidata allesjäänud pidulistele, kuidas tema Kivimäel kive lõhkab. Kivimäel juhtub aga õnnetus, mis teeb Villu ka teisest silmast pool pimedaks. Parema käe sõrmedest jäi ka ilma.
Laatsaretist tagasi tulles, lubab ta Eevile, et hakkavad pärast Eevi ema surma koos elama. Kõrboja Anna aga kutsub Villut Kõrbojale peremeheks. Villu jõuab otsusele, et sandist pole tallu peremeest. Öösel laseb ta end haavlipüssist maha. Samal ajal sureb ka Eevi ema. Eevi jääb lapsega üksi ja Anna otsustab linna tagasi minna. Kohates Eevit mõtleb ta ümber, võtab Eevi ja väikese Villu ja läheb tagasi Kõrbojale. Rohkem ei otsi ta Kõrbojale peremeest, vaid hakkab kasvatama väikesest Villust peremeest.
Teose põhiteemaks on inimestevahelised suhted kahes talus ja Anna peremeheotsingud Kõrbojale.
5. Epopöa „Tõde ja õigus” lähivaatlus
Põimuvad 3 teemat. Erinevate peremehetüüpide otsimine. Armastus väga erinevatel tasanditel. Tõe ja õiguse teema.
I osa keskendub võitlusele maaga- maa võidab. Põhiprobleem: Vargamäelaste ebaõnn inimestevahelistes suhetes, inimeses endas ning nende töös. Suurt tähelepanu pööratakse ka laste elule- tahavad ära minna.
II osa on võitlusest Jumalaga . Põhiprobleem: Kelle usk, selle võim ja armastus. Kirjeldab Indreku linna-aastaid, Indreku õnnetu armastus ja probleemid.
III osa on võitlus ühiskonnaga. Inimene ja revolutsioon. Põhiprobleemid: Koos armastusega sureb osa inimesest. Kõikidel tegudel on tagajärjed. Indreku ja Mari vahelised probleemid. Indrek on peale revolutsiooni (1905) saanud täiskasvanumaks.
IV osa Võitlus iseenda ja oma eluõnnega. Inimene ja inimene. Eesti Vabariigi algusaastad. Põhiprobleem: Ühiskond kujundab inimestevahelised isiklikud suhted. Indreku ja Karini suhted- õnnetu abielu.
V osa Alistumine. Põhiprobleem: Igaühel on oma tõde ja õigus. Allaandmine: Indrek läks tagasi Vargamäele; Pearu tunnistab, et Andrese õigus oli tugevam; Andres lõpetab töö rügamise; Andres kolib sauna; Indrek alistub maale ning lahkub ; Andres tõdes, et maa on selline, nagu ta on.
6. August Gailiti elu ja loomingu ülevaade
 • Sündis Valgamaal ja õppis ka seal.
 • Pärines segaabielust- isa lätlane, ema saksastunud eestlane- kodune keel läti. Peres viis last
 • Tegutses ajakirjanduses nii Tallinnas kui ka Riias
 • Aktiivne Siurulane; Vanemuise direktor 1932-1934
 • Põgenes 1944 perega Rootsi- jätkas kirjanduslikku tegevust
 • Viimne romantik - novellid romantiliste sugemetega
 • Räägib üldinimlikel teemadel , fantaasia põimub reaalsusega, sümbolid
 • Visnapuuga head sõbrad
 • Looming jaguneb III-e perioodi

I periood: Põhiliselt novellid, tol ajal valitseb uus- romantism , Gailit on selle suur trotsija, tema novellid on sünged, püüab lugejat šokeerida, tegelaskujuks on tihti saatan. „August Gailiti surm“ „ Muinasmaa “,„Purpurne surm“ ; Kogumikus „ Klounid ja faunid“ kirjanduslikud följetonid.
II periood: Rahunemine, taltumine, inetuse kultus kaob, optimistlik meeleolu on oluline. Alustab novellidega. „Viimne romantik“ ;„Libahunt“ ;„Punased hobused“;„Toomas Nipernaadi
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Suuline arvestus kirjanduses #1 Suuline arvestus kirjanduses #2 Suuline arvestus kirjanduses #3 Suuline arvestus kirjanduses #4 Suuline arvestus kirjanduses #5 Suuline arvestus kirjanduses #6 Suuline arvestus kirjanduses #7 Suuline arvestus kirjanduses #8 Suuline arvestus kirjanduses #9 Suuline arvestus kirjanduses #10 Suuline arvestus kirjanduses #11 Suuline arvestus kirjanduses #12
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-07-05 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 26 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Raido123 Õppematerjali autor

Lisainfo

Anton Hansen Tammsaare elu ja loomingu ülevaade ning palju muud
anton hansen tammsaare , epopöa , tõde ja õigus , lähivaatlus , august gailit , impressionism , sümbolism , uusromantsim , realism

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

59
doc
Kirjanduse eksami küsimused
99
doc
11-klassi kirjanduse eksami konspekt- raamatu kokkuvõtted
58
doc
Kirjanduse eksam
62
docx
Kirjanduse lõppueksami materjalid
53
doc
Kirjanduse eksami piletid
55
doc
Kirjanduse eksam
22
doc
11 klass kirjandus
54
docx
Kirjanduse eksamipiletidFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun