Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Spetsiifilised isiksushäired (5)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
14
SPETSIIFILINE ISIKSUSHÄIRE on iseloomu ja käitumise raske häire, mis hõlmab tavaliselt isiksuse mitut valdkonda ja on seotud oluliste isiklike ja sotsiaalsete raskustega. Selle definitsiooni kehtestas diagnoosimise aluseks Maailma Tervishoiuorganisatsioon. Lisatakse veel, et ebanormaalsed on nii hoiakuid kui käitumine, mis võivad ilmneda näiteks emotsioonides, erutuvuses, impulsikontrollis, mõtlemis- ja tajumisviisis, suhtlemisstiilis. ( Allik , Konstabel , Realo 2003: 110).
Spetsiifiliste isiksushäirete üldised diagnostilised juhised on järgmised (Tartu Ülikooli Kliinikum 04.04.2007):
- inimene omab märkimisväärselt disharmoonilisi hoiakuid ja käitumist, mis üldjuhul hõlmavad mitut valdkonda, näiteks emotsioone, erutuvust, impulsikontrolli, mõtlemis- ja tajumisviisi ning teistega suhtlemise stiili;
- isiku ebanormaalne käitumismuster on püsiv ja pikaajaline ning see ei piirdu ainult vaimuhaiguse episoodidega;
- ebanormaalne käitumismuster on kõikehõlmav ja paljudes isiklikes ning sotsiaalsetes situatsioonides selgelt väärkohanenud;
- ülaltoodud nähud ilmuvad alati lapse- või noorukieas ja püsivad täiskasvanuna;
- inimesele tekitab häire olulisi isiklikke kannatusi, mis võivad ilmsiks tulla alles hilisemas arengujärgus;
- häire on tavaliselt (kuid mitte alati) seotud tööalase ja sotsiaalse sooritustaseme olulise langusega.
Enamiku alatüüpide diagnoosimiseks on vjalik , et nendest kriteeriumitest vähemalt kolm joont või käitumisviisi oleksid selgelt olemas. Diagnoosi ei ole kohane rakendada enne 16 – 17 eluaastat, isegi kui isiksushäirele iseloomulikud avaldused käitumises ilmnevad varem.
Isiksushäiretega on seotud ka probleemid. Häirega isikul on raskusi perekonna-, õppimis- ja töörollides. Iseloomulikud on ka lahutused, vanemlike õiguste kitsendused. Kõrgem suremus – suitsiidikatsed, õnnetusjuhtumid, erakorralise meditsiiniabi vajadus. Suurem haigestumus teistesse psüühikahäiretesse ning kaasuvate psüühikahäirete raskus, kulg ja ravile reageerimine. (Tartu Ülikooli Kliinikum 04.04.2007).
Isiksushäired on seotud ka kuritegevusega (70% - 85%), alkoholismiga (60% - 70%) ja narkomaaniaga (70% - 90%). (Tartu Ülikooli Kliinikum 04.04.2007).

Mõned probleemid, mis võivad kaasneda isiksushäiretega (CNN 21.04.2007):
- Sotsiaalne eraldatus: võimetus luua ja hoida terveid suhteid, lähedussoovi puudumine ning äärmine häbelikkus võivad põhjustada isiksushäirega inimese ühiskonnast eemaldumise.
- Suitsiid : enesevigastuse ja suitsiidirisk on kõrgem inimestel, kes kuuluvad isiksushäirete B-klastrisse, näiteks piirialast tüüpi isiksushäirega inimesel;
- Ainete väärtarvitamine: alkoholi ja narkootikumide või ravimite sõltuvuse oht on eriti B-klastri isiksushäiretega isikutel;
- Depressioon , ärevus ja söömishäired;
- Ennast-hävitav käitumine: nii käituvad eriti piirialast tüüpi isiksused , näiteks kaitseta vahekord või hasartmängude mängimine;
- Vägivald ja mõrv: agressiivne käitumine on suureks riskiks paranoiliste ja düssotsiaalsete isiksuste seas;
- Vangistus: tõsiste kuritööde toimepanemise risk on düssotsiaalsel isiksusel. See seisund on vangide seas harilik.
Riskigruppi kuuluvad inimesed, kelle, lapsepõlves esines sõnalist, füüsilist või seksuaalset ahistamist; perekonnas on esinenud skisofreeniat; perekonnas on esinenud isiksushäireid; lapsepõlves on juhtunud õnnetus, mille tagajärjeks peavigastus; perekonnaelu on ebastabiilne (CNN 21.04.2007).
DIAGNOSTILISED KLASSIFIKATSIOONISÜSTEEMID
Üha lahknevamad teooriad ja koolkonnad , üha kogunev kliiniliste kirjelduste hulk ja süvenevad segadused klassifikatsioonides viisid vajadusele info kuidagi korrastada ja ühtse statistika ning erialase suhtlemise tarvis kõigile ühtmoodi arusaadavasse keelde viia (Allik etc 2003: 116). Isiksusehäired klassifitseerinud nii Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) oma RHK-süsteemiga kui ka Ameerika Psühhiaatrite Assotsiatsioon (APA) DSM-süsteemiga (Tartu Ülikooli Kliinikum 04.04.2007).
RHK-10 on rahvusvaheline haiguste ja nendega seotud terviseprobleemide statistiline klassifikatsioon (WHO Eesti 21.04.2007), mis sai heakskiidu 1990 aastal ning võeti Maailma Tervishoiuorganisatsiooni liikmesriikides kasutusel aastal 1994 (WHO 21.04.2007).
Rahvusvaheline Statistline Instituut (International Statistical Institute) andis välja esimese väljaande, mida tunti nime all International List of Causes of Death. Maailma Tervishoiuorganisatsioon võttis Rahvusvahelise Haiguste Klassifikatsiooni (RHK) loomise vastutuse 1948 aastal, kui anti välja kuues redigeeritud väljaanne, mis esmakordselt sisaldas ka suremuse/haiguslikkuse põhjuseid. (WHO 21.04.2007).
RHK on muutunud iseloomulikuks liigituseks kõigi üldepidemiloogiliste ja tervisehaldamise otstarbeks, mida on tähele pandud mitmetel eluliselt olulistel protokollidel nagu surmatõendid ja haigladokumentidel. Seda kasutatakse klassifitseerimaks haigusi ja teisi terviseprobleeme. (WHO 21.04.2007).
RHK kümnenda versiooni järgi kuulub spetsiifiliste isiksushäirete alla kaheksa häiret: skisoidne , düssotsiaalne, ebastabiilne, paranoiline, histriooniline, anankastne , vältiv- ja sõltuv isiksus. Lisanduvad veel muud spetsiifilised isiksushäired ja täpsustamata isiksushäire. (WHO Eesti 20.04.2007). RHK-10 on välja on jätnud DSM-IV kõige kahtlasemad – nartsisliku ja passiiv -agressiivse isiksushäire (Allik etc 2003: 122).
DSM ehk The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders on tõlgituna Diagnostiline ja Statistiline Vaimsete Häirete Käsiraamat. See on standartne vaimsete häirete klassifikatsioon, mida kasutavad tervishoiuprofessionaalid USA-s. DSM on mõeldud rakendatavaks mitmetes kontekstides ning kohandatavaks erinevate suundade (sh bioloogilise, kognitiivse, käitumusliku suundade) arstidele ja teadlastele. (APA 21.04.2007). Selle süsteemi on koostanud Ameerika Psühhiaatrite Assotsiatsioon (Allik etc 2003: 116).
DSM koosneb kolmest suurest osast: diagnostiline klassifikatsioon – nimekiri vaimsetest häiretest; diagnostilised kriteeriumid – osutavad sümptomitele, mis peavad esinema, et panna diagnoos; kirjeldav tekst – kirjeldab häireid ja nendega kaasnevaid nähtuseid. (APA 21.04.2007):
Neljas väljaanne DSM-st avaldati 1994 aastal. Kuna viiendat väljaannet ei avaldata enne aastat 2010, siis juulis 2000 aastal anti välja DSM-IV-TR, milles olid parandatud mõned ebaõigsused, mis
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Spetsiifilised isiksushäired #1 Spetsiifilised isiksushäired #2 Spetsiifilised isiksushäired #3 Spetsiifilised isiksushäired #4 Spetsiifilised isiksushäired #5 Spetsiifilised isiksushäired #6 Spetsiifilised isiksushäired #7 Spetsiifilised isiksushäired #8 Spetsiifilised isiksushäired #9 Spetsiifilised isiksushäired #10 Spetsiifilised isiksushäired #11 Spetsiifilised isiksushäired #12 Spetsiifilised isiksushäired #13 Spetsiifilised isiksushäired #14
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 14 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-01-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 278 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 5 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor liina Õppematerjali autor

Mõisted


Kommentaarid (5)

niinapl profiilipilt
niinapl: Väga hea materiaal, suured tänud!
08:49 27-02-2009
kati235 profiilipilt
kati235: täitsa hea refeka tegin isegi
21:48 12-05-2010
miramii profiilipilt
miramii: aitäh
13:40 10-12-2011


Sarnased materjalid

12
doc
Nartsissistlik isiksusehäire
9
sxw
Isiksus ja isiksushäired
45
docx
Kliiniline psühholoogia konspekt
44
odt
Psühhopatoloogia kordamisküsimused
68
doc
Kliiniline psühholoogia
88
doc
Liigutustegevuse tunnetuslikud ja käitumuslikud alused
69
odt
Sotsiaalpsühholoogia konspekt 2016
83
doc
Õiguse sotsioloogiaFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun