Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
I pool (raamat)
 • Sotsiaalsed faktid ( enesetapud , valimistest osavõtt, asjastamine, subjektiivne reaalsus)
  Sotsiaalsed faktid on igapäevaelus mingi grupi liikmete poolt tehtud otsused. Sotsiaalsed faktid kirjeldavad pigem kollektiivi kui kui selle üksikuid osasid, indiviide. Nt lapsi sünnitavad naised küll individuaalselt, kuid nende eraldi faktide summa moodustab sündmuse, mis on omane ühiskonnale. E. Durkheim pani aluse kaasaegsele sots. teooriale . Väitis, et sots.fakte tuleb seletada teiste sots.daktide abil, viidates seletuses sots.struktuurile, mitte aga üksikindiviidide kehale ja vaimule . Näiteks tõi enesetapud. Enesetappude erinevusi ei saanud seletada kliima, usudoktriini või rassiliste faktoritega. Seletatavaks faktoriks on sotsiaalne integratsioon ühiskonnas. Kui palju on inimene seotud ümbritsevate liikmetega (katoliikluses on rõhk ühtsuse õhutamisel, protestantidel aga üksikindiviidil). Millisel määral on insik saanud suurema grupi osak , sellele küsimusele vastates seletab ta enesetappude suhtarvu erinevust ühiskonnas. Sots.sidemed on nt abielu, vanemlikkus, tööhõive ja usuorganisatsioonides liikmeks olemine. Indiviidi enesetapu sooritamisel on suhteliselt vähe kasu infost indiviidi psüh.seisundi kohta, tähtsamad on teadmised inimese pikaajalistest sots.sidemetest ja nende iseloomust. Samuti toetab Durkheimi uurimus valimistest osavõtu ja valijate sissetuleku suhte kohta. Mida suurem on USAs inimese sissetulek, seda tõenäolisemalt registreeritakse ta hääletajate nimekirjas ja ta ka hääletab. Euroopa ühiskonnas on vaeste osalemine valimistel võrdne kui mitte suurem. Mõjutavad tegurid: valimised toimuvad nädalalõppudel, seega on kergendatud nädalasest tööst koormatud inimestel valima minek. Samuti on Euroopas valijate registreerimise tingimused lihtsamad kui USAs. Asjastamise loogiline viga on see kui ühiskonnast tehakse isik. Ühiskond teeb seda või ütleb toda. Abstraktsest mõistest ei tohi teha konkreetset asja. Ühiskonnad koosnevad kindlatüübilise käitumisega inimestest ja ühiskonnast rääkides peame täpsustama millest räägime. Subjektiivne reaalsus on meie meeles olevad ideed ja tunded, mis arenevad suuresti sotsiaalsete vastastikuste mõjutuste kaudu. Teistega rääkimise, arutamise kaudu. Sellised ühised määratlused on samuti sots.faktid nagu ka eespool räägitud strukturaalsed faktorid .
 • Teadusväliste tegurite mõju sotsioloogilistele uuringutele
  Informatsiooni kogudes püüavad uurijad olla objektiivsed, kuid sellest hoolimata tungivad teadusvälised tegurid ikka sisse. Need tegurid on: väärtushinnangud, sõltuvus uuringute finantseerimisest ja uurijate- ning uuritavatepoolne petmine . Väärtushinnangu juures on alustoeks püüe olla väärtusneutraalne, st. vaba uurija isiklikest väärtushinnangutest. Ei võeta vastutust selle eest, kuidas tulemusi võidakse rakendada. Nt vaeste uurimini võib viia selleni , et poliitikud kärbivad sots.abiprogramme. Siit ka küsimus, kad on võimalik teha head ja luua head sotsioloogiat? Finantseerimisallikad : finantseerijad mõjutavad seda, mida uuritakse ja kuidas uurimustulemusi kasutatakse. Pettus: kõige ilmsem on see sellistes uuringutes, kus on tähtis, et uuritavad poleks teadlikud uuringu eesmärkidest. Eksperimendi eetika : kõik eskperimendid on seotud inimestega manipuleerimisega. Inimesi pannakse uurijate poolt loodud olukordadesse. Dilemma on ka selle ees, kui palju peaksid uurijad eksperimendis osalejatele sisu seletama selleks, et saada nõusolekut osalemiseks ja samas garanteerida uurimistulemuste usaldusväärsust. Osadel uuringutel makstakse osalejal, seega nad käituvad nii nagu läbiviija neilt ootab. Sotsiaalteadlaste organisatsioonid on kirja pannud ka eetikakoodeksid, kus on kirjas uurija kohustused. Saadud vastuste ekslikkus: uuritavad ei taha tihti rääkida, mida nad teevad või mõtlevad. Uurijad saavad petta kui ei tea nelja peamist probleemi: 1)tahtmatu valetamine – arvatakse, et teatakse tõde, hiljem osutub vääraks. 2)teadlik info varjamine või vastusest kõrvalepõikamine. 3)teadlik valetamine eesmärgiga viia küsimuste esitaja eksiteele(nt eraelu puudutavad küsimused). 4)teadlik valetamine eesmärgiga varjata nt ettevõttes või organisatsioonis toimuvat.
 • Struktuur-funktsionalistlik teooria, avalikud, varjatud ja düsfunktsioonid
  Struk -funk põhihuviks on suhted sots.tegelikkuse kahe tasandi, terviku(ühiskond,mingi grupp) ja selle osade(sots.tegevuse valdkonnad,grupi liikmed) vahel. Kuidas mõjutab terviku struktuur selle osi? Sfäärid on ühiskonna kui terviku alamad jaotused . Nt majandust, poliitilist süsteemi, abielu ja perekonnaelu reguleerivad reeglid, haridusprotsessid, uskumused ja rituaalid . Nende sfääride sisu varieerub ühiskonna siseselt, samuti ka ühiskonniti. Iga sfääri põhiülesanne on iga funktsiooni täitmine, et grupp saaks säilida ühest generatsioonist
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #1 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #2 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #3 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #4 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #5 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #6 Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused I #7
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2011-11-13 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 149 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor fishism Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Sisaldab J. Kruusvalli kordamisküsimusi eksami raamatuosa esimeseks pooleks (vastused on koostatud rohelise raamatu põhjal).
  Sain eksami hindeks A.

  sotsioloogia , kruusvall , raamatu kordamisküsimused , i pool

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  7
  doc
  Sotsioloogia eksam - raamatuküsimused II
  18
  docx
  Sotsioloogia eksam - kordamisküsimused ja vastused
  12
  doc
  Sotsioloogia eksami kordamisküsimused vastused
  29
  docx
  Sotsioloogia eksamiküsimused
  16
  doc
  Sotsioloogia eksamiküsimuste vastused
  48
  docx
  Sotsioloogia eksami küsimuste vastused 2017
  24
  docx
  SOTSIOLOOGIA EKSAMI KÜSIMUSED
  42
  docx
  Majandussotsioloogia eksami kordamisküsimused  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun