Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Süsteemitarkvara aruanne (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris

VÕRUMAA KUTSEHARIDUSKESKUS
Infotehnoloogia õppetool
Süsteemitarkvara aruanne
( Windows , Linux , Mac OS X)
Juhendajad:
2014

Contents


LINUX 4
PAIGALDAMISE VÕIMALUSED JA SELGITUSED 4
VALITUD SÄTETE PÕHJENDUSED JA SELGITUSED 5
KASUTAJAD, NENDE PAROOLID JA SELGITUSED 14
Kasutajate lisamine ning kustutamine 14
Kasutajate õigused ning paroolid 16
PAKUTAVATA TEENUSTE JA PROGRAMMIDE LOETELU 17
VARUNDAMISE PLAAN JA ANDMETE TAASTAMISE VÕIMALUSED 18
Varundamine 18
Andmete taastamine 19
WINDOWS 20
PAIGALDAMISE VÕIMALUSED JA SELGITUSED 20
VALITUD SÄTETE PÕHJENDUSED JA SELGITUSED 21
KASUTAJAD, NENDE ÕIGUSED JA PAROOLID 34
Kasutajate loomine 34
Vanemlik kontroll 35
Paroolid ja kasutaja kustutamine 37
PAKUTAVAD TEENUSED JA PROGRAMMIDE LOETELU 39
VARUNDAMISE PLAAN JA ANDMETE TAASTAMISE VÕIMALUSED 40
MAC OS X – MAVERICK 41
PAIGALDAMISE VÕIMALUSED JA SELGITUSED 41
VALITUD SÄTETE PÕHJENDUSED LÄHTUVALT KLIENDI SOOVILE JA VÕIMALUSTELE 42
KASUTAJAD, NENDE ÕIGUSED NING PAROOLID KOOS SELGITUSEGA 49
Konto loomine ja vanemlik kontroll 50
VARUNDAMISE PLAAN JA ANDMETE TAASTAMISE VÕIMALUSED 53
Varundamine kasutades Time Machine ’i 53
Andmete taastamine kasutades Time Machine’i 54
PAKUTAVATE TEENUSTE JA PROGRAMMIDE LOETELU KOOS PÕHJENDUSTEGA 57
IOS 58
PAIGALDAMISE VÕIMALUSED JA SELGITUSED 58
VALITUD SÄTETE PÕHJENDUSED JA SELGITUSED 59
KASUTAJAD, NENDE ÕIGUSED NING PAROOLID KOOS SELGITUSEGA 66
VARUNDAMISE PLAAN JA ANDMETE TAASTAMISE VÕIMALUSED 67
Varundamine kasutades iCloud’i 67
Varundamine kasutades iTunes ’i 67
Taastamine kasutades iTunes’i ja iCloud’i 68
PAKUTAVATE TEENUSTE JA PROGRAMMIDE LOETELU 69

LINUX

PAIGALDAMISE VÕIMALUSED JA SELGITUSED

Linuxi paigaldamiseks on põhiliselt 4 võimalust:
1) Riskivaba paigaldus, ehk „ live -CD“ kasutamine. Selleks tuleks alla laadida vastava distributsiooni .iso fail, kõrvetada see CD või DVD-le või USB-le, et sellest bootida. Selle mooduse heaks küljeks on, et juba installida operatsioonisüsteemi failid on väga väikese riski all, sest Linux laetakse üles CD/DVD pealt, jättes kõvakettal oleva operatsioonisüsteemi puutumata. Selleks peab arvuti BIOS toetama draivilt bootimist. Samuti tuleb BIOS menüüst muuta bootimis järjekorda , et boot toimuks draivilt. Selle mooduse miinuseks on nõrk jõudlus ning ei ole võimalik salvestada tehtud tööd, kui just USB pealt ei ole bootitud.
2) Dual -boot ehk süsteemi on paigaldatud 2 operatsioonisüsteemi. Dual-booti on võimalik saavutada mitut moodi, kuid neist lihtsaim on kõvaketta partitsioneerimine Linuxi paigaldamise ajal. Sel viisil on bootil alati võimalik valida 2 operatsioonisüsteemi vahel. Enamik Linuxi distributsioone toetavad 2 operatsioonisüsteemi üheaegset olemasolu, kuid selle viisi miinuseks on kindlasti võimalik põhi operatsioonisüsteem failide korruptsioon, kaotatud andmed partitsioneerimisel ning hiljem on ka paigaldatud operatsioonisüsteemi raskem eemaldada, kui enam vajadust ei ole.
3) Kui kasutaja on valinud ainult kasutada Linuxi süsteemi, on parim viis asendada olemasolev operatsioonisüsteem ning kõvaketas täielikult tühjaks kustutada ja välja valitud Linuxi distributsioon paigaldada.
4) Viimaseks paigaldamise võimaluseks on olemasoleva distributsiooni uuendamine või taastamine. Juhul kui olemasoleva süsteemi failidega on midagi juhtunud, on alati võimalik need taastada. Samuti on võimalik vanemad versioonid uuendada , ilma, et andmed kaduma läheks.

VALITUD SÄTETE PÕHJENDUSED JA SELGITUSED

1) Operatsioonisüsteemi esmakordselt käivitamisel tuleb ette tervitusaken, kus on võimalik valida keelt, proovida Ubuntut või see otsekohe installida. Üldjuhul oleks soovitatav kasutada eesti keelset operatsioonisüsteemi kuid vilunumatele kasutajatele võib inglise keelne versioon rohkem meeldida.
2) Kui on valitud Ubuntu paigaldamine, tuleb ette Ubuntu paigaldamise ettevalmistamise aken. Selles aknas on võimalik valida, kas kasutaja tahab süsteemi paigaldamisel uuenduste allalaadimist ja kolmanda osapoole tarkvara allalaadimist. Üldjuhul on kasulik mõlemad valikud teha. Samuti veendub installer, et arvutil oleks piisavalt vaba kettaruumi, on ühendatud vooluvõrku ning internetiga.
3) Järgmises aknas on kasutaja valiku ees, kas lasta installeril ise vormistada ketas ja paigaldada Ubuntu, mis kustutab kettalt kõik eelnevad failid või „Midagi muud“ variant, kus kasutaja saab luua kettajagusid ise. Viimane variant ei ole soovitatav algajatele Linuxi maailmas. Demonstratsiooni eesmärgil valime hetkel ise kettajagude loomise.
4) Järgnevas aknas oleme jõudnud ise kettajagude loomise juurde, Linuxi süsteemidel on vajalikud kodukataloog (/home), juur (/) ning swap . Üldjuhul peaks juurkataloogi maht olema 16-30GB. Swap’i maht peaks olema 1-1,5 korda arvuti mälust (RAM) ning kodukataloog (/home) kõik ülejäänud arvuti kõvaketta mahust. Et neid jaotusi luua, tuleb vajutada „Uus kettajaotustabel“ peale, kus luuakse uus kettajaotus. Seejärel tuleb see lähtestada. Juurkataloogi tüübiks on ext4, swap on eesti keelses versioonis „saaleala“. Kodukataloogi tüübiks on samuti ext4. Peale ketta jaotamist võib alustada paigaldamisega.
5) Järgmiseks tuleb ajavööndi määramine, see määratakse kasutaja asukoha järgi.
6) Edasi liikudes tuleb ette klahvistiku paigatus. See samuti lähtetastakse kasutaja isiklike eelistuste järgi. Võimalik on ka automaatne paigutuse tuvastamine.
7) Edasi tuleb kasutaja andmete sätestamine. Üldiselt on mõistlik mitte kasutada suuri ja väikseid tähti, kuna hiljem teeb see töö Linuxi terminalis raskemaks. Samuti pole mõistlik valida automaatset sisselogimist ning tuleks alati valida „Sisselogimiseks küsitakse parooli “. Kodukataloogi krüpteerimine on kasutaja enda valik, selda valides tugevdab kasutaja enda andmete turvalisust.
8) Nuppu „Edasi“ vajutades algab Ubuntu paigaldamine.
9) Paigaldamise lõpus on vaja arvuti taaskäivitada, operatsioonisüsteem on paigaldatud.

KASUTAJAD, NENDE PAROOLID JA SELGITUSED

Kasutajate lisamine ning kustutamine

Kasutajate lisamiseks tuleb esimese asjana avada terminal , mille leiab kõrvalt menüü pealt või vajutades CTRL + ALT + T (Ubuntu).
1) Kasutaja lisamiseks on 2 käsku: „adduser“ ja „useradd“. Hetkel kasutame käsku „adduser“, kuna „useradd“ on detailsem ning keerukam lisamine, mis tihtipeale pole vajalik. Kui terminal on avatud, peaks sisse logima juurkasutajana
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Süsteemitarkvara aruanne #1 Süsteemitarkvara aruanne #2 Süsteemitarkvara aruanne #3 Süsteemitarkvara aruanne #4 Süsteemitarkvara aruanne #5 Süsteemitarkvara aruanne #6 Süsteemitarkvara aruanne #7 Süsteemitarkvara aruanne #8 Süsteemitarkvara aruanne #9 Süsteemitarkvara aruanne #10 Süsteemitarkvara aruanne #11 Süsteemitarkvara aruanne #12 Süsteemitarkvara aruanne #13 Süsteemitarkvara aruanne #14 Süsteemitarkvara aruanne #15 Süsteemitarkvara aruanne #16 Süsteemitarkvara aruanne #17 Süsteemitarkvara aruanne #18 Süsteemitarkvara aruanne #19 Süsteemitarkvara aruanne #20 Süsteemitarkvara aruanne #21 Süsteemitarkvara aruanne #22 Süsteemitarkvara aruanne #23 Süsteemitarkvara aruanne #24 Süsteemitarkvara aruanne #25 Süsteemitarkvara aruanne #26 Süsteemitarkvara aruanne #27 Süsteemitarkvara aruanne #28 Süsteemitarkvara aruanne #29 Süsteemitarkvara aruanne #30 Süsteemitarkvara aruanne #31 Süsteemitarkvara aruanne #32 Süsteemitarkvara aruanne #33 Süsteemitarkvara aruanne #34 Süsteemitarkvara aruanne #35 Süsteemitarkvara aruanne #36 Süsteemitarkvara aruanne #37 Süsteemitarkvara aruanne #38 Süsteemitarkvara aruanne #39 Süsteemitarkvara aruanne #40 Süsteemitarkvara aruanne #41 Süsteemitarkvara aruanne #42 Süsteemitarkvara aruanne #43 Süsteemitarkvara aruanne #44 Süsteemitarkvara aruanne #45 Süsteemitarkvara aruanne #46 Süsteemitarkvara aruanne #47 Süsteemitarkvara aruanne #48 Süsteemitarkvara aruanne #49 Süsteemitarkvara aruanne #50 Süsteemitarkvara aruanne #51 Süsteemitarkvara aruanne #52 Süsteemitarkvara aruanne #53 Süsteemitarkvara aruanne #54 Süsteemitarkvara aruanne #55 Süsteemitarkvara aruanne #56 Süsteemitarkvara aruanne #57 Süsteemitarkvara aruanne #58 Süsteemitarkvara aruanne #59 Süsteemitarkvara aruanne #60 Süsteemitarkvara aruanne #61 Süsteemitarkvara aruanne #62 Süsteemitarkvara aruanne #63 Süsteemitarkvara aruanne #64 Süsteemitarkvara aruanne #65 Süsteemitarkvara aruanne #66 Süsteemitarkvara aruanne #67 Süsteemitarkvara aruanne #68 Süsteemitarkvara aruanne #69
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 69 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2014-12-16 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 16 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor MKoemets Õppematerjali autor

Lisainfo

Süsteemitarkvara aruanne (Linux, Windows, Mac OS, iOS) IT aladele.
Süsteemitarkvara , Linux , Windows , MAC OS , iOS , aruanne , VKHK

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

50
pdf
Uurmiustöö Windows Xp
575
docx
Nimetu
41
docx
IKT põhimõisted
555
doc
Programmeerimiskeel
19
docx
Moodul 1 – Info- ja sidetehnoloogia-IST-mõisted
7
pdf
IT küsimused
63
docx
Andmeturve konspekt- kokkuvõte
212
docx
Veebistuudium arendus ASP NET

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun