Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Renessanss (4)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Renessanss
Renessanssi algus.
8. aprill 1341. a – Rooma senaator andis Kapitooliumi mäel luuletaja Petrarcale loorberipärja.
See autasustamise viis oli mitu sajandit unustusehõlmas olnud.
Humansim ja humanistid .
Itaalias iga renessansi sajand omaette ajajärk:
trecento -14. saj (alates 1300. a)
quattrocento -15. saj
cinquecento -16. saj.
  • Humansimi ajalugu Itaalias –renessansilku mõtte sünniga seotud parimate lootuste täitumine ja järgnenud pettumus.

  • Esimene renessansi uurija Šveitsi filosoof ja kunstiteadlane Jacob Burckhardt, raamatu „Itaalia renessansikultuur“(1860) autor. – renessanss kui vabanemine kristlikust dogmatismist.

! Uus ajastu algas humanismist (renessansi filosoofia).
  • Esimesena kasutas sõna „humanism“ Leonardo Bruni (1374-1444) –ühendas ettekujutuse õpetatusest inimese harituse ja kõlbelise väärikusega.
  • Humanistid pühendusid teadmisele maiste asjade ja inimese kohta, mida nimetati studia humanitatis. Selle tarkuse tipuks pidasid humanistid antiikaja kirjandust ja filosoofiat.
  • Taaselustasid antiikkultuuri. Tõlkijate ja ümberkirjutajate poolt moonutatud tekstide algupärane taastamine. Nende roll oluline Firenzes.

Coluccia Salutati ( 1331 -1406) –juhtis tähelepanu sõnale humanitatis („vooruslikkus ja õpetatus“) Kirjutas: „Kõige tähtsam on olla suursugune ...“ Sotsiaalne seisund ei takista väärikust.
  • Humanistid olid valitsejate nõunikeks, kardinalid, koguni Rooma paavstid : Vatikani raamatukogu rajaja Nicolaus V (1447-1455), antiigiharrastuslane Pius II (1458-1464) ja ka Leo X (1513-1521).

Medicite parekonna võimu ajal sai humansitist filosoof, kes
Renessanss #1 Renessanss #2 Renessanss #3 Renessanss #4 Renessanss #5 Renessanss #6
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-02-25 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 145 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 4 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Collapse Õppematerjali autor
10 klass

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
5
doc

Renessanssiajastu kirjanikud

Renessanssiajastu kirjanikud ITAALIA: Dante Alighieri (1265-1321) - luuletaja - esimene teos: ''Uus elu'', mis sisaldas proosat ja luulet, ta kirjutas seal armastusest oma muusa Beatrice'i vastu. - ''Pidusöök'' - enstüklopeedia - tema arvates on inimmõistus piiratud ning ülimaid printsiipe saab tunnetada ainult usu kaudu - ''Jumalik komöödia'' ­ kokkuvõte keskaja kultuurist; oma filosoofilise isikupära tõttu on see itaalia kirjanduse tippsaavutus (''komöödia'' oli kurva alguse ning õnneliku lõpuga teos; ''jumalik'' lisati alles 16. sajand ülima luulemeisterlikkuse rõhutamiseks) Francesco Petrarca (1304-1374) - humanismi suurkuju Itaalias; silmapaistev poeet, mõtleja ning teadlane - uuris antiikkrijandust - mahukaim värsstoos: ''Africa'' (Romma ja Kartaago võitlus, kus Rooma tuleb võitjaks) - hinnatumad loomingud on koondatud ''Laulude raamatusse'' Giovanni Boccaccio (1313-1375) - kirjutas novelle - huivtus antiigist - kohtus s

Kirjandus
thumbnail
4
doc

Kordamine renessansi kontrolltööks

Kordamine renessansi kontrolltööks 1. Renessanss. - Sõna ,,renessanss" tähendab taassündi, antiikkultuuri taaselustamist. Sai alguse Lääne-Euroopas XIV-XVII sajandil. See murranguline pööre looduse, loomulikkuse, ratsionaalsete teadmiste ning vabamate inimsuhete poole tähistab ühtlasi uusaja algust. Humanism tähendab antiikkultuuri uurimist ja tutvustamist, ent alates Petrarcast hakkas humanism tähendama inimese ja inimlikkuse kaitset, inimese vabastamist kiriku, seisuslike normide, maise võimu orjusest

Kirjandus
thumbnail
2
doc

Renessanss

Mirjam Pikki 10 b. Renessans! Renessans jaguneb minu jaoks kaheks: kirjandus ja kunst. Mõlemad on väga tähtsaks ja ilma nendeta ei saaks. Renessans on üldiselt muutnud meie kõigi elu ja peaksime olema väga tänulikud kirjanikudele ning kuntsnikele, kes sel ajal elasid. Renessansi ajaga tuleb mulle meelde kohe kirjandus ja loomulikult ka kuulsamad kirjanikud ja nende teosed. Nüüd ma räägingi kuulsamatest kirjanikest ja nende teostest sellel ajal: · Dante Alighieri(1265-1321)- oli üleminekuaja luuletaja, kes kirjutas järgmised teosed:,,Uus elu"- Dante esimene autobiograafiline teos, ,,Pidusöök"- iselaadne keskaja entsüklopeedia, ,,Jumalik komöödia"-Dante peateos. · Francesco Petrarca(1304-1374)- Itaalia humanismi üks suurkujusid, silmapaistev poeet, mõtleja ja teadlane. Francesco teosteks olid: ,,Aadressit

Kirjandus
thumbnail
14
docx

Renessansi kirjandus

kirjandusest.  Tees - on jutustav lihtlause. Teesis esitatakse mingi seisukoht, mida hakatakse selgitama, tõestama.  Farss - Farss on jämekoomilist tehnikat kasutav, enamasti olustikulise sisuga näidend  Šeikspiroloogia – Kas Shakespeare on tegelikult olemas või mitte?  Realism - filosoofiline positsioon 3. Seletada mõisted uus mahe stiil, novell, renessanss, eetika, inglise sonett, paroodia.  Uus mahe stiil - Uus mahe stiil rõhutas armastuse filosoofilist käsitlust,tekib platoonilise armastuse ideaal.  Novell - Tiheda sündmustiku ning lakoonilise väljendusega, harilikult ühele konfliktolukorrale või -motiivile keskendunud ning sageli üllatusliku lõpplahendusega eepikažanr  Renessanss - Renessanss oli kõrgkeskajale järgnenud, 14. sajandi algusest 17.

Kirjandus
thumbnail
4
doc

Renessanssi konspekt

"Shakespeare ja tema "Hamlet"" 1926 · A.Lipkov Shakespeare kinolinal Tallinn · Gutmann,R. "Dante Alighieri" Tartu 1979 ülikooli väljaanne 1921 Sissejuhatus Renessansiks (taassünd) nimetatakse keskajale järgnenud, antiigist ja loodusest tiivustust saanud vaimuliikumist eelkõige Lääne-Euroopas 14.-16.sajandil. Termini renessanss (it. rinascimento) võttis esimesena kasutusele itaalia kunstnik ning kunstiajaloolane Giorgio Vasari oma teoses "Parimate maalikunstnike, kujurite ja arhitektide elulood"(1550).a. Uue aja maailmapilti avardasid mitmed samaaegselt mõjunud faktorid: 1.avastusretked (Ameerika taasavastati Kolumbuse poolt 1492, India), 2.reformatsioon usupuhastused, mis kõigutasid paavsti võimu ning millele omakorda järgesid poliitilised ümberkorraldused., 3.trükikunsti avastamine, 4

Kirjandus
thumbnail
5
docx

Renessanss ja humanism kirjandus

Nähtus Autor Teos Tegelane Autobiograafia- L.Ariasto-Itaalia,kõrgreness, ,,Armunud Orlando"- Arlecchino- kirju A kelmiromaanid filosoofiline luule,näidendid M.Boiardo, Itaalia, riietus ja must minajutustusena, rooma komöödiate eepiline luule, poolmask, juhmard ja kujutas peategelase eeskujul,"Raevunud Orlando"- lõpetamata narr, tegelastüüp autobiograafiat poeem Rivaalitsevad rüütlid commedia dell`artes armuvad hiina keisri Auto(sakramentaal)- tütresse lühinäidend,sarnane miraaklitega,hispaania ,,Africa"- Petrarca keeles (püha toiming)

Kirjandus
thumbnail
7
doc

Erinevate ajastute iseloomustused

Pedro Calderón de la Barca- Eur suurim baroki dramaturg; esindab küpset barokki; ülistab inimese sisemist vabadust; sümbolid, allegooria esipl; peateos "Elu on unenägu". Klassitsism- Tekkis barokile vastukaaluks Pr-l; eksisteeris Eur kultuuris 17.& 18s. Luules hinnati puhtaid riime& ranget vormi. DR. Klassits tragöödia- pidi olema ainult värssteos; vaatusi pidi olema 5; valitsev värsivorm oli aleksandriin; tegelased pidid Levinuim seisukoht - renessanss sai alguse 1300-1350a vahel. Sel ajal lõppes kultuuriloos keskaeg ja algas R. It sai alguse. Burckhardt- Rajastu algas kui tunnistati inimese võimet olla kunstnik ja looja. R- inimene kui isiksus, in individuaalsus, humanism, antiikkultuuri taasavastamine, trükikunsti avast, raamatute laiem levik, reformatsioon, Am avastamine, moraalikriis. Rkirjanduse zanrid: novell (Giovanni Boccaccio); sonett (Petrarca, Shakespeare); romaan (François Rabelais, Cervantes). F

Maailmakirjandus
thumbnail
1
docx

Renessansikirjandus - konspekt

Renessansikirjandus Renessansiks ehk taassünniks nimetatakse Euroopas toimunud vaimset murrangut, uut mõtteviisi, mis hülgas keskaegsed arusaamad ja elutunnused, kuulutades naasmist antiikkultuuri juurde. Sai alguse 14. Sajandil Põhja-Itaaliast. Renessanss tähendas vaimset ja kultuurilist üleminekut keskajast uusaega. Renessanss nagi ideaali maises õnnes ja harmoonias. Inmene luumult hea ja tema õnne eest tuleb võidelda. Individiaalsuse tõusmine ja vabadus. Humanismist sai kogu renessansikultuuri maailmavaateline alus. Inimese suhtumiselt sarnanesid humanistid antiikaja mõtlejatega. Uute ideede levikut soodustas trükikunsti areng. Renessansikultuur hakkas rääima rahvuskeeles.

Kirjandus




Kommentaarid (4)

genky profiilipilt
genky: Väga hea materjal
18:48 07-04-2011
siki112 profiilipilt
siki112: Hea materjal!
19:11 08-04-2009
killiams profiilipilt
killiams: aitas küll!
21:38 30-05-2012



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun