Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Rahvusvaheliste suhete teooriad: lähenemised ja analüüs (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Miks tekib SR konflikt ?
  • Mis on meie huvid ?
  • Milline teooria ?
  • Kellegi/millegi jaoks ?
  • Miks tekib SR konflikt ?
  • Kuidas uurida RS: 1.Kuidas on võimalik, et maailm on anarhiline ja sots. samal ajal ?
  • Kellegi/millegi jaoks ?
 
Säutsu twitteris
Metateooria- teooria teooriast. Ontoloogia - olemiseõpetus. Episemoloogia- õpetus teadmisest. Metodoloogia - uurimis meetodid ( kvantitatiivsed - statistilised . kvalitatiivsed - põhinevad intervjuudel ja kirjandusel)
Positivism / Ratsionalism - Aluseks mõitus ja loogiline mõtlemine. Kindel “tõde” selgitamaks ühiskondlike suhteid. Ühiskond, nagu füüsiline maailmgi , käitub vastavalt kindlatele reeglitele. Empiirilist vaatlust ja loodusseadusi saab kasutada sotsiaalteaduste puhul. ( Liberalism , Realism , Uusrealism )
Postpositivism /Reflektivism- Aluseks maailma tunnetus. vastand postivismile. Ei ürita anda vastuseid vaid otsib küsimusi . Pakkuvad normatiivseid lahendusi. ( Feminism , kriitiline teooria)
Kas teooria on kasulik? Reaalsuse lihtsustatud pilt. Annab raamistiku , parandab analüütilist võimekust , võimaldab ennestada, poliitika probleemide äratundmine ja hindamine, ajaloo mõistmine, täiendab uurimist , empiirilise uurimise läbiviimine , RS distsipliini mõistmine. Distsipliinina: jätkusuutlikud tagavad eksisteerimise. On ülesehitatud, et nii jätkuksid. Ühiskonna tunne on olemas. Osas vaidlevad, et praegune ühiskond on ülesehitatud valesti, ei peaks olema distsipliini.
Klassikaline realism- Maailmas valitseb anarhia. Klassikalise realismi teooria kujundaja oli Hans Morgenthau . Teooria märksõnaks on võim. Põhitegelased on riigid. Põhieeldused inimestel on loomuses saada rohkem võimu ja sellepärast tahavad võimu ka riigid. Sõjaline võimekus on väga oluline, sõjaline olek on loomulik olek. Olulised on ka majanduslik ja potensiaalne võim. Poliitika on võitlus võimu eest, maailma ühiskonda ei eksisteeri
Uusrealism (kaiste/ründav) (Kenneth Waltz )- Kenneth Waltz- uusrealismi isa, leidis, et mitte inimeste loomuses ei ole saada rohkem võimu, vaid rahvusvaheline struktuur käitub nii, et riigid ei saa kindlad olla teiste kavatsuses ning vajavad võimu enda ellujäämiseks. Riigid käituvad ratsionaalselt. Waltz leidis veel, et kõik riigid on võrdesd mustad kastid , mille erinevus seisneb võimu jaotuses, mitte režiimi tüübis.
Ründavrealism- J. Mearsheimer („Suure poliitika teooria“)- põhieeldus, et riigid alati otsivad rohkem võimu, riikide eesmärk on hegemoonia . Ründav strateegia võib olla edukas. Tasakaalustamine pole alati tõhus.
Kaitserealism. S. Walt („Ohu tasakaalustamise teooria“)- riigid üritavad säilitada oma hetke positsiooni, sõjaline vallutus pole tihti väärt tasakaalustamise pärast. Tuumarelvad on vajalikud, et tasakaalustada võimu jaotust.
Suurriikide konfliktide tekitaja : Bipolaarsus (vähem võimalusi sõdida, rohkem võrdlus, tasakaalustamise tagajärjed on selged) vs multipolaarsus (rohkem võimalusi tasakaalustada, vähem vaenulikkust)
Unipolaarne (pole suurriikide konf, kui on ainult üks suurriik , tasakaalustamise potensiaal siiski olemas)
Miks tekib SR konflikt?
*Võim on tasakaalus või tasakaalust väljas (palju võimu hoiab ära konflikti?; konflikt, et ära hoida hegemooniat)
*Võimu muutused- võimu tasakaalu dünaamika (tõusev võim alustab konf; domineeriv võim ründab tõusvat võimu)
*Ründe-kaitse tasakaal (Kui ründav võidab, siis on konflikt- I MS tangid , lennukid; Kui kaitse võidab siis on rahu- tuumarelvad)
Klassikaline liberalism (Immanueal Kant )- Kant- saksa filsosoof Igavene rahu“ Inimene on loomult hea. Koostöö on võimalik. Riigi mõte pole saavutada võimu vaid olla õigusriik. Usk progressi .
Uusliberalism - fookus on RV tasemel. Leidis, et tuleb arendada suhteid kaubanduses, et tekitada kompleksne vastastikune sõltuvus .
Sostsioloogiline liberalism- oluline on milline on riik (riigid pole mustad kastid) rahvusvahelised suhted akadeemilise distsipliinina tegeleb nii valitsustevaheliste suhete, kui ka indiviidide, gruppide ja ühiskondade vaheliste suhetega . Viimast kolme iseloomustab ka suurem koostöövõime.
Vastastikuse sõltuvuse liberalism- sõda on liiga kulukas . Majandusliku vastastiku sõltuvuse tagajärg on rahu. Integratsioon mõjub rahu toovalt. Koostöö ühes valdkonnas laieneb teise. Peamine on riigi heaolu mitte julgeolek.
Institutsionaalne liberalism- Inst pole tühjad paberid ega riikide teenijad (valitsusvahelised, riigiülesed, valitsusvälised) Inst edendavad koostööd ja usaldust läbi informatsiooni jagamise . Tagavad stabiilsuse.
Vabariiklik liberalism- demokraatia tagab rahu. Demokraatlikud riigid ei sõdi omavahel. Poliitiline kultuur põhineb rahulikel konfliktide lahendamisel. Majandluslik vastastikune sõltuvus.
Konstruktivism (Alexander Wendt)- Alexander Wendt „Anarchy is what states make of it“. Sotsiaalse suhtlemise inimlik aspekt on väga oluline. Konstruktivistid peavad oluliseks asjadele omistatud tähendusi – keda peame sõpradeks, liitlasteks, vaenlasteks, mis on meie huvid? Nendele asjadele on tähenduse moodustanud inimesed ühiskondlike suhete kontekstis. Sotsiaalne vastastikuse toime protsess- Rv poliitika on meie tehtud maailm.
English School/Rahvusvaheline ühiskond-Rühm riike, kellel on ühised huvid ja väärtused, moodustavad rahvusvahelise ühiskonna selles mõttes, et nad on nõus järgima mingeid reegleid omavahelistes suhetes…” BULL
Rahvusvahelise ühiskonna peamine eesmärk on rahvusvahelise korra edendamine.
Kesksed tegeutsejad nn riigiinimesed. Riikide süsteemid kujunevad välja siis, kui kaks
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #1 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #2 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #3 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #4 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #5 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #6 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #7 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #8 Rahvusvaheliste suhete teooriad-lähenemised ja analüüs #9
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 9 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-03-31 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 54 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor PinkLullaby Õppematerjali autor

Lisainfo

M. Crandalli loengu põhjal
Klassikaline realism, uusrealism (kaitsev ja ründav realism), klassikaline liberalism, uusliberalism, konstruktivism, english school/rahvusvaheline ühiskond, marksism, kriitiline teooria, feminism, roheline teooria, mitte-lääne rahvusvaheliste suhete teooria

Klassikaline realism , uusrealism (kaitsev ja ründav realism) , klassikaline liberalism , uusliberalism , konstruktivism , english school , rahvusvaheline ühiskond , marksism , kriitiline teooria , feminism , roheline teooria , mitte-lääne rahvusvaheliste suhete teooria , konspekt , kokkuvõte , eksamiks , valmistumine , rahvusvaheliste suhete teooriad

Mõisted


Kommentaarid (1)

DiplomaticMary profiilipilt
DiplomaticMary: hea kokkuvõte, mulle meeldis!
18:14 21-10-2018


Sarnased materjalid

88
docx
Rahvusvahelise poliitika loengud
12
pdf
Diplomaatia ja rahvusvaheliste suhete ajalugu kokkuvõte
22
pdf
Suurriikide välispoliitika loengu konspekt
18
docx
Rahvusvaheline julgeolek konspekt
46
odt
Rahvusvaheliste suhete süsteem 18 -20-sajandil-
198
doc
SOTSIOLOOGIA LOENGUKONSPEKTID
320
doc
Majanduspoliitika
110
doc
Õigusfilosoofia ajalugu

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun