Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Rahvaluule on etteantus: • Pärimus on reeglistik, mis on inimesest väljaspool ◦ reeglistik maailmaseletustes ◦ reeglistik teabe esitamise mudelites ja skeemides Kultuurikeskkonnas elades saab inimene teatava infopagasi, millest lähtuvalt ta orienteerub oma ruumis tajub piire oma ja võõra ruumi/kultuuri vahel.
Rahvaluule ehk folkloor On laias, traditsioonilises tähenduses kõik lood ja laulud, ütlused ja salmid, mängud ja tantsud, eelarvamused ja kombed, mis on pärandunud eelmiselt põlvkonnalt kirjasõna vahenduseta. Rahvaluule on seega pärimuslik ehk traditsiooniline vaimne looming.
Rahvaluule - ja keeleteadlane Tamme-Lauri tamm 25 Anton Hansen kirjanik Vargamäe talu Tammsaare 50 Rudolf Tobias helilooja Estonia teater 100 Lydia Koidula luuletaja Põhja-Eesti paekallas 500 Carl Robert Jakobson publitsist, kirjanik, pedagoog Suitsupääsuke
Rahvaluule – sõnalooming, mille tunnuseks on a) Suuline looming b) Traditsioonilisus c) Kollektiivsus d) Varieeruvus e) Anonüümsus Rahvaluule jaguneb: a) Rahvalaulud b) Rahvajutus c) Väikevormid Rahvaluule tunnused a) Rõhuline ja rõhuta värsisüsteem b) Parallelism (sama mõte teiste sõnadega) c) Algriim (algustähe kordus) Rahvajutud jagunevad a) Muinasjutud – algul võidutseb kurjus, ent õnnelik lõpp; õpetlik eesmärk.
Rahvaluulet - ja kirjandust kandsid ette rändlaulikud (žonglöörid Prantsusmaal, huglaarid Hispaanias, špiilmannid Saksamaal). Üheks mõjuriks Euroopa kangelaslauludele oli Araabia kultuur, mis “tungis” Euroopasse mauride riikidest Hispaanias (8.-15. sajand). Eepikas kujuneb välja uut mood kangelaslaul. Rahvuskeelne kirjandus tekkid koos ristiusu levikuga, sest luuakse oma tähestik ladina keele eeskujul.
Rahvaluule mõiste on kujunenud kahte telge pidi:  vertikaalne telg kujunes sõltuvalt eesti rahvaluule ja kultuuriajaloo, sh. teadusajaloo üldisest arengujoonest (19. sajandi kultuurimurrang; rahvaluule aine rohkus arhiivis; filoloogilise suuna domineerimine);  horisontaalset telge kujundasid rahvusvahelised teaduskontaktid (saksa, nõukogude, soome, viimase vahendusel Põhjamaad ja Ameerika).
Rahvaluule on looming: - Pärineb inimesest ja on olemas inimese kaudu - Inimesed loovad, peegeldavad, vaidlustavad, väljenduvad jne neile keskseid väärtusi - Seostub pärimusteabe teadvustamisega 2. Rahvaluule on etteantus: - Pärimus on reegilstik, mis on väljaspool inimest: o Reeglistik maailmaseletuses o Reeglistik teabe esitamise mudelites ja skeemides
Rahvaluules on sõjakirve tähenduseks olnud tihtipeale ’tapper’. Ei ole teada, kas M-tüüpi kirveid võib ka nimetada tapperiteks? Ei ole muidugi välistatud, et see sõna on küllaltki vana ning ulatub juba muinasaega välja, kuid võib olla ka võimalik, et pärineb venekeelsest sõnast, mis tähistab kirvest.
Rahvaluule – folkloor; rahva suuline sõnalooming, mis jaguneb järgmisteks liikideks ja alaliikideks: rahvalaulud (regivärsilised ja riimilised rahvalaulud), rahvajutud (muinasjutud, muistendid, naljandid, pajatused) ja rahvaluule lühivormid (vanasõnad, kõnekäänud, mõistatused).
Rahvaluule on kollektiivne, traditsiooniline, suuline, vaimne, anonüümne looming. VÕI tugineb traditsioonile, varieerub ulatuslikult – iga esitlus on ainulaadne, võtab kindlakujulisi kunstilisi vorme, on tavaliselt anonüümne, kujundab maailmavaadet.
Rahvaluule - folkloor; rahva suuline sõnalooming, mis jaguneb rahvalauludeks (regivärsilised ja riimilised rahvalaulud), rahvajuttudeks (muinasjutud, muistendid, naljandid, pajatused) ja rahvaluule lühivormideks (vanasõnad, kõnekäänud, mõistatused).
Rahvaluule - ja keeleteadlane ning ühiskonnategelane.
Rahvaluule kogumine – rahvaluule kogumisele ja uurimisele pani Euroopas aluse Johann Gottfried Herder eri rahvaste rahvalaulude antoloogiaga "Volkslieder" (1778–1779). Herder oli ka esimene, kes võttis kasutusele rahvalaulu mõiste.
Rahvaluule kkogumisaktsioon - 1888 ajakob hurt tegi üleskutse rahvaluule kogmiseks,rahvaluule käsitleti ka ajakirjanduses,1890 korraldati 3 rahvarohket laulupidu,1896oli tallinnas toimunud laulupeol juba üle 5000 inimese.
Rahvaluule on looming • Pärineb inimesest ja on olemas inimese kaudu • Inimesed loovad, peegeldavad, vaidlustavad, väljendavad jne neile keskseid väärtusi • seostub pärimusteabe teadvustamisega
Rahvaluule – eelmise tõlke (vrd ka sm kansanrunous), termini võttis kasutusele Jaan Bergman 1878.a. artiklis „Sõnakene luuldest“. Rahvaluule on poeetiline kultuur, mis on rahva hulgas käibel.
Rahvaluule on suuline, mälus säilitatud ja põlvest põlve edasi antud vaime looming.Rahvaluule tunnused on : *)suuline looming, *) traditsiooniline, *) kollektiivne, *) varieeruv, *) anonüümne.
Rahvaluule - See sisaldab vanu pärimusi ja seletus tegevuste kohta, näiteks kuidas künti vms. Kroonikad – Kroonikad sisaldavad küllaltki täpseid kirjeldusi muinasaja ühiskonna kohta.
Rahvaluule on otseseks identiteedi kujunemise algeks, sest see seob meid esiisadega, aitab meil mõista tollast maailmapilti ning õpetab mõistma kui oluline on juurte olemasolu.
Rahvaluulearhiivis on mitmeid fotosid Jaanikivile ohverdamisest. Tänapäevani käivad haiged vigastatud kätt või jalga kivi vastu surumas ja sinna ande viimas.
Rahvaluule on püsiv kunstiväärtus, mis traditsioonilises tähenduses hõlmab kõike, mis seondub meie esivanemate poolt pärandatud vaimse loominguga.
Rahvaluule - allikad rahvaluuleteaduse eelsest perioodist: allikate liigid, rahvaluuletekstide kirjapanemise põhjused, nende sisu, allikakriitika.
Rahvaluule - rahva suuline sõnalooming, mis jaguneb järgmisteks liikideks ja alaliikideks: rahvalaulud, rahvajutud ja rahvaluule lühivormid.
Rahvaluule – J. Bergman 1878. Folkloori tõlge Folkloor = Rahvaluule – M. J. Eisen 1890. Omakeelne termin avaramas tähenduses kasutusel
Rahvaluule on ka kirjanduse läte: paljude rahvaste kirjandus on alguse saanud rahvaluuleteoste avaldamisest või nende liitmisest eeposeks.
Rahvaluuleteadlasi on läbi aegade paelunud küsimus traditsiooni sarnasusest ja erinevusest eri rahvastel, eri kohtades ja eri aegadel.
Rahvaluule on : • Anonüümne • Kollektiivne • Suuline Vanemat rahvaluulet nimetatakse folklooriks ja uuemat poplooriks.
Rahvaluule on meie esivanemate suuline, traditsiooniline , põlvest - põlve edasi antud looming. Rahvaluule on anonüümne.
Rahvaluulel on kolm erinevat definitsiooni, kuid see ei tähenda seda, et need oleksid üksteisest kardinaalselt erinevad.
Rahvaluule - rahva suuline sõnalooming, mis jaguneb rahvalauludeks, rahvajuttudeks ja rahvaluule lühivormideks.
Rahvaluule vahendusel on Saar andnud ereda pildi rahva elust-olust minevikus, luuletajate tekstide vahendusel aga kaasajast.
Rahvaluule – rahva pärimuslik poeetiline sõnalooming, laiemalt ka kogu rahvapärimuslik vaimne kultuur;
Rahvaluule on aktuaalne vaid teatud situatsioonides ja need situatsioonid omakorda toetavad seda teksti.
Rahvaluule - folkloor; rahva suuline sõnalooming, mis jaguneb järgmisteks liikideks ja alaliikideks.
Rahvaluule - eestlaste pärimusliku vaimse kultuuri see osa,mille moodustab poeetiline sõnalooming.
Rahvaluulesse on põimitud ajaloolised sündmused , nende sisu on säilinud paganlikust ajast kuid vorm
Rahvaluule lühivormid – Aines ja uurimine Arhiveerimise ülesanne on konserveerida ja säilitada lühivorme.
Rahvaluule on kunstiline kommunikatiivsus pärimusrühma keskel Kommunikatiivsus seob rühma.
Rahvaluules nimetatakse vemmalvärsiks neljajalgset trohheilist paarisriimiga värssi.
Rahvaluule – luulevorm, mida antakse edasi põlvest põlve, levib lihtrahva seas.
Rahvaluule on anonüümne, st laulud ja jutud on paljude inimeste ühislooming.
Rahvaluule on rahva sõnalooming: 1) Anonüümne 2) Pärimuslik 3) Kollektiivne
Rahvaluules on vähe juttu armastusest ja kui seda mainitaksegi, siis vihjamisi.
Rahvaluule on kirjaeelne, klassikaline rahvaluule on kirjalik ja suuline koos.
Rahvaluule - rahvusideoloogia tugi, rahvapärimus . eestluse elujõu allikas.
Rahvaluulesse on ühendatud uskumused, teadmised, kogemused, tavad ja esteetika.
Rahvaluule on kollektiivne, traditsiooniline, suuline, vaimne, anünüümne
Rahvaluule on oma (pärimus)rühma maailmapildi kajastaja ning kujundaja.
Rahvaluule - kristlik mütoloogia KES ON JÜRKA? PROLOOG JA EPILOOG
Rahvaluule on ühislooming, levib suulisel teel, meelde jättmisega.
Rahvaluule uurijal on tähtis vanus, elukogemus ja paratamatult pisut ka sug
Rahvaluule – talupojaühiskonnas levinud poeetiline sõnalooming.
Rahvaluule on kunstipärane kommunikatsioon väikestes gruppides
Rahvaluules on oletatud, et näkk on uppunud inimesest tekkinud.
Rahvaluules on ainestikku, et on olnud vana inimese kuju olemas.
Rahvaluule on olemas ka tänapäeval, pidevas taastekkimises.
Rahvaluule on põlvest põlve edasi antud rahva ühislooming.
Rahvaluule on rahva vaimne traditsiooniline kunstilooming.
Rahvaluule lühivormid on mõistatused, vanasõnad ja kõnekäänud.
Rahvaluulearhiivis on mitmeid fotosid Jaanikivile ohverdamisest.
Rahvaluules on temaga seotud legende, laule ja loitse.
Rahvaluuleainelisi teoseid on juba Tormise varase loomingu hulgas.
Rahvaluule on rahva ühislooming, autor puudub.
Rahvaluule - ja keeleteadlane, Vaimulik ning
Rahvaluule – vanad pärimused, keel.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Rahvaluule žanrid – triumfilaulud, töölaulud, hümnid jumalatele, pidustuste



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun