PSÜHHOLOOGIA (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
PSÜHHOLOOGIA KONSPEKT
 • ÜLDOSA
  PSÜHHOLOOGIA ON TEADUS, mis uurib psüühika olemust, avaldumisvorme, toimimise seaduspärasusi ning selle osa looduses ja ühiskonnas. Selle raames kirjendatakse ja mõõdetakse elusorganismide , eelkõige inimese käitumist ja elamusi ning selgitatakse välja kindlaid seaduspärasusi psüühilistes protsessides ja nendega seotud välises käitumises. Psüühilised nähtused on vahetult toimuv või ajalise viivitusega ilmnev reageering välistele ja sisemistele ärritajatele. Nende reageeringute ning reageeringute talletatud tulemuste(teiste reageeringute) abil kujuneb inimeses – käitumises subjektis ja looduslikus või sotsiaalses indiviidis – arusaam maailmast ning selles kehtivates protsessidest ja reeglitest. Psüühiline mudel maailmast võimaldab otstarbekalt reageerida, kohaneda ja edu saavutada. Välised mõjutused muutuvad sisemiseks vaimseks reageeringuks ja tegevuse regulaatoriks. Sama mündi teise poolena osalevad vaimunähtused objektiivse maailma kujundamises ja selle objektidega manipuleerimises.
  PSÜHHOLOOGIA ON ÕPETUS hingeelu nähtustest ja käitumisest.
  PSÜHHOLOOGIA KESKNE MÕISTE on psüühika. Psüühika võimaldab objektiivse tegelikkuse tunnetamist ning selle eelduseks on tänapäevateadusele teadaolevalt närvisüsteemi( eelkõige selle juhtiva osa – aju) tegevuse tulemus.
  SUBJEKTIIVSELT ilmneb psüühika tunnetuses aistingute, tajude, tähelepanu, kujutluste, mõtete, meenutuste, emotsioonide jmt vormis. Psüühika subjektiivsel küljel on oma kvaliteet, mida saame kogeda enesevaatluse ehk introspektsiooni kaudu.
  OBJEKTIIVSEKS psüühika väljenduseks on objektiivselt mõõdetavad ja subjektiivsega reeglipäraselt kaasnevad ajuprotsessid, kehalised füsioloogilised protsessid, tegevus, kõne, miimika , aga ka tegevuse resultaadid füüsilises ja sotsiaalses maailmas.
  Kõik mis on teadvuslik, on ühtlasi psüühiline, kuid osa psüühilisest ei ole teadvuslik.
  PSÜÜHIKANÄHTUSI, mis avalduvad teadvuslikul tasemel, nimetatakse psühholoogiliselt-käitumuslikult eksplitsiitseteks ning mitteteadvustatuid implitsiitseteks.
  Psüühiliste nähtuste sfäär on avar ja mitmekesine , kuid laias laastus jagunevad need kolme suurde rühma: 1) psüühilised protsessid – kujutavad endast teatud ajuprotsesside toel toimuvat vaimset tegevust maailma objektide, sündmuste ja korrapära kajastamisel subjekti poolt. Peamised TUNNETUSPROTSESSID (kognitiivsed protsessid) on aistingud , tajud , tähelepanuprotsessid, kujutlus , mälu protsessid, mõtlemine. EMOTSIONAALSED PROTSESSID(afektiivsed protsessid) avalduvad tundeelamuslikes reageeringutes. TÄIDESAATVAD PROTSESSID(eksekutiivsed protsessid) käivitavad ja suunavad toiminguid .
  2) psüühilised seisundid – psüühiliste protsesside tase, kulgemise eripära, muutlikus – muutumatus, kiirus ning kvaliteet loovad aluse psüühilisele seisundile.
  3) psüühilised omadused – kui konkreetset isikut iseloomustab psüühiliste protsesside, nende tagajärgede ning seisundite teatud tüüpiline kvaliteet, mis on ajas püsivad, siis saame rääkida selle isiku psüühilistest(psühholoogilistest omadustest).
 • PSÜHHOLOOGIA METODOLOOGILISED ALUSED
  Igal psüühilisel kvaliteedil on oma kvantitatiivne külg, seega on psüühilised nähtused ja nendele tuginev käitumine mõõdetavad. Ka uuritava nähtuse kategoriseerimine on mõõtmine, mille puhul kasutatakse nominaalskaalat.
  TEADUSLIK PSÜHHOLOOGIA (psühhonoomia) lähtub vertifitseeritavast, objektiivsest ja tõenduspõhisest faktidele tuginevast materjalist ning seab nurgakiviks printsiibi, et ARVAMUS EI OLE SAMA, MIS FAKTIKINDEL TEADMINE.
  Teadusliku psühholoogia metodoloogias ja uurimismeetodite alases terminoloogias on põhimõisteteks mõiste MUUTUJA (variaabel). Need tegurid, ärritajad ja tingimused, mille muutumise toimel võivad muutuda ka isiku psüühilised protsessid ja käitumuslikud reageeringud, on SÕLTUMATUD MUUTUJAD. Need muutused katseisiku käitumises, seisundis, füsioloogilistes ilmingutes, mis muutuvad sõltumatute muutujate toimel, on SÕLTUVAD MUUTUJAD.
 • PSÜHHOLOOGIA HARUD
  Peamised TEOREETILISEMA ORIENTATSIOONIGA HARUD: ÜLDPSÜHHOLOOGIA , mis käsitleb üldkehtivaid, enamasti normi piiresse jäävaid psüühika ja käitumise seaduspärasusi ja formuleerib psühholoogia põhimõisted; PSÜHHOFÜSIOLOOGIA , mis uurib psüühiliste ja füsioloogiliste protsesside vahekorda ja psüühika ning käitumise füsioloogilisi aluseid; PSÜHHOBIOLOOGIA , mis on bioloogilise ja psüühilise vahekorra kõiki aspekte ühendav interdistsiplinaarne valdkond , oannes peamise rõhuasetuse psühholoogia ja käitumisteaduste evolutsioonilisele, geneetilisele ja kohastumuslikule aspektile; NEUROPSÜHHOLOOGIA – ajukahjustusega inimeste käitumise ja psüühiliste protsesside uurimise põhjal tehakse tervete inimeste ajutalitluse kohta järeldusi ja töötatakse välja neuroloogilise diagnostika ja rehabilitatsiooni meetodeid .
  Peamised RAKENDUSLIKUMA ORIENTATSIOONIGA PSÜHHOLOOGIAHARUD: mõtestatakse lahti inimeste kaudu: ÕIGUSPSÜHHOLOOGIA , KOHTUPSÜHHOLOOGIA, TÖÖSTUSPSÜHHOLOOGIA, KLIINILINE JA MEDITSIINIPSÜHHOLOOGIA, PATOPSÜHHOLOOGIA, PSÜHHOTERAAPIA, PEDAGOOGILINE PSÜHHOLOOGIA, MILITAARPSÜHHOLOOGIA, PERSONALI- JA KUTSEPSÜHHOLOOGIA, ORGANISATSIOONIPSÜHHOLOOGIA, REKLAAMI- JA TARBIJAPSÜHHOLOOGIA, ERIPSÜHHOLOOGIA , SPRODIPSÜHHOLOOGIA.
 • PSÜÜHIKA BIOLOOGILISED ALUSED
  Närvisüsteem jaguneb kaheks peamiseks allsüsteemiks
  1) SOMAATILINE NS – juhib organite välist, kehalist tegevust ning vahendab välismaailma tajumist. Töötluskeskuse poole suunatud infoedastuse protsesse, mida keskus vastu võtab, nimetatakse keskuse suhtes AFERENTSETEKS PROTSESSIDEKS ja vastavaid närvijuhteteid aferentseteks juheteedeks. Keskusest väljasuunatud protsesse nimetatakse EFERENTSETEKS PROTSESSIDEKS.
  2) VEGETATIIVNE (autonoomne) NS – jaguneb kaheks allsüsteemiks 1) sümpaatiline süsteem –reguleerib siseelundite talitlust, ainevahtust, kohandab organismi suuremat aktiivsust nõudvate olukordadega, luues sobiva seisundi kiireks ja asjakohaseks reageerimiseks välis- ja siseärritajatele. 2) parasümpaatiline alasüsteem – seevastu soodustav organismi puhkust ja talitlusvõime taastumist.
  Kaks peamist baasprotsessi, mis toimuvad närvirakkude vahel ja ajupiirkondade vahel, on erutus ja pidurdus.
  AJUKOORE VASAKUS POOLKERAS on domineeriv loogiline infotöötlus, kõneloome ja –taju ning kõnepõhine mõtlemine, samuti käitumisaktide aktivatsioonimehhanism.
  AJUKOORE PAREMAS POOLKERAS on suurem osakaal mehhanismidel, mis toiminguid
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  PSÜHHOLOOGIA #1 PSÜHHOLOOGIA #2 PSÜHHOLOOGIA #3 PSÜHHOLOOGIA #4 PSÜHHOLOOGIA #5 PSÜHHOLOOGIA #6 PSÜHHOLOOGIA #7 PSÜHHOLOOGIA #8 PSÜHHOLOOGIA #9 PSÜHHOLOOGIA #10 PSÜHHOLOOGIA #11 PSÜHHOLOOGIA #12 PSÜHHOLOOGIA #13 PSÜHHOLOOGIA #14
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 14 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-12-17 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 27 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kiisumusi123 Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Mõisted

  Sisukord

  • ÜLDOSA
  • PSÜHHOLOOGIA METODOLOOGILISED ALUSED
  • PSÜHHOLOOGIA HARUD
  • PSÜÜHIKA BIOLOOGILISED ALUSED
  • TUNNETUSPROTSESSID
  • Sensoorsed tunnetusprotsessid
  • PERTSEPTIIVSED TUNNETUSPROTSESSID
  • MOTIVATSIOON JA
  • EMOTSIOONID
  • ISIKSUSE PSÜHHOLOOGIA

  Teemad

  • Sensoorsed tunnetusprotsessid

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  53
  doc
  Psühholoogia alused
  90
  doc
  Psuhholoogia alused
  106
  pdf
  PSÜHHOLOOGIA ALUSED
  36
  docx
  Psühholoogia konspekt
  74
  docx
  Psühholoogia konspekt
  148
  docx
  NEUROPSÜHHOLOOGIA
  19
  docx
  PSÜHHOLOOGIA ALUSED
  20
  docx
  Psühholoogia alused konspekt

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !