Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

POPI ja HUHUU kokkuvõte (15)

4 HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuis oli ta nii hea Isanda saanud ?
 • Kuis oli ta siia juhtunud ?
 • Miks ei tule Isand ?
 • Miks ei tule Isand ?
 • Kuhu on ta jäänud ?
 • Kaua ära olnud. Kus ta on ?
 • Kes ta oli? Kas mõni teine isand ?
 • Kuid see oli ometi paljas kujutlus ja pettus. Ja Popi tuli jälle kurvalt eestuppa. pidama ?
 • Kuis; Huhuu pehmeil kätel Mis oli juhtunud ?
 • Kuidas oli see juhtunud ?
 • Kuid mis oli siis sündinud ?
 • Mis oli sündinud kollases hämaruses ?
 • Kes veeretanud kõrvitsat põrandal ?
 • Kus oli Isand nüüd ?
 • Kuhu on ta läinud ?
 • Kuhu on ta jäänud ?
 • Kust nad tulid? Kuhu nad läksid ?
 • Kes talutas teda nööri otsas ?
 • Mis kätte Millal oli ta näinud Head Isandat ?
 • Mis üle jäi, pillas ta põrandale. Ja neist täna, eile, kuude või aastate eest ?
 
Säutsu twitteris
Friedebert Tuglas , Popi ja Huhuu
Friedebert Tuglas
POPI ja HUHUU
Tallinn, Perioodika , 1986

SAATEKS


Friedebert Tuglas (1886- 1971 ) on väitnud, et novelli “Popi ja Huhuu” idee tärkas tal 1911. a. Louvre’is, vaadeldes ühe Madalmaade kunstniku natüürmorte. Kohe samas tegi kirjanik esimesed märkmedki ning sellega oli teose flaamipärane interjöör juba ette kind- laks määratud. Madalmaade olustiku täpsemaks tundmaõppimiseks käis Tuglas selle novelli jaoks materjali kogudes veel korduvalt Louvre’is, samuti Cluny muuseumis ning reisis Brüggesse, Antverpeni ja Genfi. Enam kui kolm aastat meeles mõlkunud idee realiseeris kirjanik 1914. a. sügis-talvel Soomes - “ vaevalt kolme päevaga”. Teos ilmus esmakordselt sama aasta lõpul Tartus.
Originaalse ülesehituse ja täiusliku teostusega novelli hirmutunnetuse ning hävingut ennustavate eelaimuste taustal on eri aegade hindajad üritanud siit leida võimalikke analoogiaid A. France’i, G. Flauberfi või F. Kafka maailmanägemisega. Autor ise on “Popi ja Huhuu” tõlgendamist poliitilise allegooriana ekslikuks pidanud.
Lisaks siinavaldatuile on novell tõlgitud veel prantsuse, itaalia, esperanto , ungari, poola, serbohorvaadi, läti ja leedu keelde.

1


Sel hommikul tõusis Isand väga vara.
Ümmarguste ähmaste ruutude kaudu voolas natuke rohekashalli valgust. Tuba oli veel pime, ja Isand süütas küünla vasksel jalal.
Ta ajas punase pihiku selga ja sinised püksid jalga, kõik see aeg kangesti köhides. Siis kängitses ta jalad ja tõmbas musta, maani ulatuva kuue selga. Kui ta kingapandlaid sidus, tuli tal kõva läkastus.
Ta ohkas, võttis paela ümmarguste mustade helmestega ja hakkas neid näppude vahel veeretama, ise tasakesi huuli liigutades.
Popi oma asemel valvas ta toimetusi ruskete, niiskete silmadega . Ta tundis nende helmeste lõhna. Neis oli midagi imalkanget ja nad ei meeldinud talle. Isanda nägu oli siis ikka igav ja kurb, kui ta helmeid veeretas.
Isand jäi vait ja vaatas liikumata küünla leeki. Ta lumivalge pea oli ette kummardunud ja värisevad sõrmed veel koos. Küünla taht põles pikaks, hakkas suitsema, kuid Isand ei pannud seda tähele.
Ta oli viimasel ajal üldse imelik. Ta tuli hilja öösi koju, istus küünla juures, murdis leiba, kuid unustas söömata, pidas palukest käes ja rääkis iseenesega.
öösiti kuulis Popi Isandat läbi une raskelt ohkavat. Siis tõusis ta ja lähenes Isandale. Ta liputas hända, lakkus Isanda käsi ja katsus teda kõigiti lohutada. Kuid Isand ei tundnud seda.
Ta näis hirmsaid unesid nägevat, nagu Popigi, kui talle viirastusid tundmatud tänavad, täis võõraid vihaseid koeri .
Isand ohkas veel kord, tõusis, pani pähe karvamütsi suure nööbiga keset pealage, puhus küünla, kükitas Popi ette ja patsutas teda selga.
“No - no - no!” häälitses ta armastavalt ja silitas koera sametpehmet pead. Popi sirutas ta käe all, liputas hända, haigutas ja ulatas rulluva keele kaugele välja.
Kui hea oli ometi Isand, kui seal tema ees istus, must kuub põrandal voltis! Ta nägi vaevalt ta pehmet naeratust hommiku videvikus.
Siis tõusis Isand ja läks nurka, kus seisis Huhuu suur puur. Miks peaks ta ometi tema juurde minema! mõtles Popi kadedalt ja jooksis Isanda kõrval, kõik aeg “hända liputades .
Kuid Isand ei andnud Huhuule midagi, nagu Popi oli kartnud. Ta ainult ähvardas teda sõrmega ja ütles noomivalt: “No - no, sina seal!”
Huhuu oli alles praegu ärganud. Ta oli unine ja tal näis olevat külm. Ta hõõrus õlga vastu puuri ja pidas käega kuklast kinni. Isanda ähvardusele ta ainult urises kurguhäälega.
Siis pöördus Isand. Popi jooksis ta ees turukorvi juurde, mis seinal rippus, kuid Isand ei pannud seda tähelegi. Norgus päi astus ta ukse juurde.
Väljas oli valgemaks läinud. Lahtise ukse kaudu paistis müür ja peen torn ning selle taga roheline taevas.
Otse Popi nina ees sulges Isand ukse. Ta kuulis, kuis Isand aeglaselt üle õue läks, värava lukust lahti keeras ja jälle lukustas. Siis jäi kõik vait.
Popi seisis mõne hetke kinnise ukse taga, pea viltu , üks kõrv pahupidi , ja kuulatas. Kuid ta ei kuulnud enam midagi. Siis pöördus ta tagasi.
Ta ei too täna liha, mõtles ta pettunult. Juba mitu päeva pole ta toonud. Kuid miks ta ei too?. Tal oleks see nii kerge.
Ta tegi paar ringi ilma mingi otstarbeta toas. Ta küüned käisid kripa-krõpa ruudulisel põrandal. Ta pikk händ ja terav nina jooksid peaaegu maad mööda.
Oli veel nii pime, et ta kõmistas ja oma kõveraid põlvi vastu asju lõi. Tundus vana naha ja mööbli lõhna. Aga peale selle tundus veel kõikjal Isanda sõbralik mälestus.
Oli alles liiga pime, jahe ja igav, et valvata. Popi pöördus tagasi oma madratsile ja tõmbus kerra. Oli nii hea lamada, iseennast soojendada , tukkuda ja unistada.
Nüüd läheb Isand mööda tänavaid, mõtles ta. Palju tänavaid, palju maju ja isandaid. Kuid ükski pole nii hea kui see maja ja see isand.
Ta avas teise silma ja vaatas üles. Väljas oli veelgi valgemaks läinud. Kaks rida ähmaseid ruutusid õhkus roosalt. Põrandal näisid varjud.
See on parem isand kui ükski teine, mõtles Popi ja sulges silma. Tema tarkusel pole piire . Ta läheb välja tühja korviga ja tuleb tagasi, korv täis liha. Kes võib seda teha peale Isanda!
Popi avas jälle silma. Oli veelgi valgemaks läinud. Toas oli nii valge, et täistopitud krokodillinahk oli laes selgelt näha. Seal ta mustas , jalad laiali ja lõuad lahti. Kuid Popi teadis, et see oli surnud. Ja rahulikuna sulges ta jälle silma.
Või kas polnud ta näinud teisi isandaid! mõtles ta. Oma isand võttis ta vahel kaasa. Seal oli neid äraarvamata palju tänavail ja turgudel . Aga nad kõik olid nii tigedad, et Isand ta nende pärast pidi ahelas hoidma.
Kuis oli ta nii hea Isanda saanud? mõtles ta. Ta oli ise hea, sellepärast oli tal nii hea Isand. Ta oli selle pälvinud. Tigedail tänavakoertel on ka tigedad tänava isandad .
Kuis oli ta siia juhtunud? Ta ei teadnud oma minevikust midagi. Talle näis, nagu oleks ta alati olnud. Ainult ta olemine lõppes äkki nagu mingi musta müüri ees.
Oma kasvamist polnud ta tähele pannud. Vaevalt mäletas ta, et kord ta käpad olid olnud pehmemad ja selgroog painduvam.
See oli siis, kui maailm oli veel nii naljakas, kui ta asju ei suutnud elusaist olendeist eraldada ja mööblilegi hända liputas. Kauge aeg, äraarvamata kauge aeg!
Oli nii hea mõtelda ja unistada. See oli peaaegu niisama hea kui elada või veel paremgi. Sest unistusis oli Isand talle alati hea ja Huhuule kuri, ning söögist ei tulnud iial puudu.
Ta ärkas äkki sellest, et kirp teda keset selga puri. Ta lõi hambad vihaselt selja karvadesse. Siis sirutas ta ja haigutas.
Ta oli kaua maganud. Tuba oli täis heledat kullakarva valgust. Ülemine aken, milles oli kuus ruutu tinases raamis, oli lahti. Väljast kuuldus varblaste sirinat.
Popi käis paar ringi toas, nuusutas põrandat ja õhku, lähenes siis uksele ja tuli otsusele, et Isand polnud veel tagasi tulnud. Ta oli kauaks ära jäänud.
Popi kõndis edasi, kogu aeg terav nina põrandal. Näis, nagu poleks jalad pead kandnud, vaid pea jalgu vedanud. Ta riivas astjakirstu, lõuka ja raamaturiiuli lõhnade piirkonda.
Vanad lõhnad, kuid
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
POPI ja HUHUU kokkuvõte #1 POPI ja HUHUU kokkuvõte #2 POPI ja HUHUU kokkuvõte #3 POPI ja HUHUU kokkuvõte #4 POPI ja HUHUU kokkuvõte #5 POPI ja HUHUU kokkuvõte #6 POPI ja HUHUU kokkuvõte #7
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-05-22 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 585 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 15 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor mihkelmajori Õppematerjali autor

Lisainfo

Friedebert Tuglas
POPI ja HUHUU

popi ja huhuu , friedebert tuglas

Mõisted


Kommentaarid (15)

Raxu135 profiilipilt
Raxu135: Mul ongi tegelikult vaja tervet novelli, ja kuna raamatukokku ma ei jõudnud ning arvatavasti oli seal see nagunii juba välja laenutatud, siis see oli väga hea
19:03 18-01-2009
devur profiilipilt
devur: Suur tänu allalaadijale, raamatukogu asub teisel pool linna ja sinna ma küll täna poleks jõudnud.
15:06 14-11-2009
riinjo profiilipilt
riinjo: mul raamat olemas lootsin lühikest kokkuvõttet nagu pealkirjas öeldud
15:45 09-10-2008


Sarnased materjalid

7
doc
POPI ja HUHUU NOVELL
2
docx
Popi ja Huhuu kokkuvõte
16
pdf
Friedebert TUGLAS-POPI JA HUHUU
2
doc
Poppi ja Huhuu - Tuglas
19
docx
Popi Ja Huhuu
4
doc
Popi ja Huhuu
2
doc
Popi ja Huhuu
3
doc
Popi ja Huhuu analüüs

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun