Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Päristuumne rakk (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist


Ehitus
Ülesanne
Tsütoplasma
Poolvedel , peamiseks koostisaineks vesi. Selles on lahustunud paljud anorgaanilised ja orgaanilised ained: polüsahhariidid, lipiidid, valgud , nukleiinhapped , aminohapped nukleotiidid , mono – ja oligosahhariidid , orgaanilised happed . Lisaks ainevahetuse vaheproduktid, pigmendid , regulaatorained ning lahustunud gaasid.
Seob kõik rakuorganellid ühtseks tervikuks, kindlustab nende koostöö.
Tagab toitainete laialikandmise rakus, on jääkainete eritumiskohaks
Rakutuum
Ümbritsetud kahe membraaniga, milles paiknevad poorid . Tuumasisene plasma sisaldab valke, RNA-d, mitmesuguseid madalmolekulaarseid ühendeid ja kromosoome.
Reguleerib kõiki rakus toimuvaid protsesse. Tagab raku jagunemisvõime, ainevahetuse kiiruse ning raku eksisteerimise. Sisaldab ja säilitab pärilikku informatsiooni. Juhib raku elutegevust. Toimub ribosoomide moodustumine ja rRNA süntees
Rakumembraan
Paksus keskmiselt 0,01 m. Koosneb põhiliselt fosfolipiididest, mis moodustavad 2 kihti, ja valkudest, mille molekulid paiknevad hajusalt lipiidide peal või vahel. Loomaraku membraan sisaldab kolesterooli
Eraldab raku sisekeskkonda väliskeskkonnast ja kaitseb seda kahjulike mõjutuste eest.
Ainete transport läbi raku­membraani:
Aktiivne transport – vajab ATP-energiat ning transportvalke
Passiivne transport – lisaenergiat ei vaja
  • Difusioon – soojusliikumisest tingitud iseeneslik aineosakeste liikumine ja segunemine
  • Osmoos – lahusti ühesuunaline liikumine läbi poolläbilaskva membraani puhtast lahustist lahusesse.
Tsütoplasma-võrgustik
Membraanse ehitusega kanalikeste ja tsisternikeste süsteem.
Jaotub:
  • Siledapinnaline – võrgustiku membraanidel paiknevad ensüümid.
  • Karedapinnaline – võrgustikul paiknevad ribosoomid .
Mööda kanalikesi toimub rakusisene liikumine; mitmed ainevahetuslikud protsessid
Siledapinnalise puhul:
  • Ensüümid võtavad osa lipiidide ja sahhariidide sünteesist
  • Ensüümidel toimub varusüsivesikute, lipiidide, bioaktiivsete ainete süntees
  • Kaltsiumioonide depoo lihasrakkudes
Karedapinnalise puhul:
  • Ribosoomides toimub valkude süntees.
Ribosoomid
Koosnevad suuremast ja väiksemast allüksusest. Mõlemad osad sisaldavad rRNA ja valgu molekule.
Neis toimub valkude süntees.
Lüsosoomid
Tsütoplasmas asuvad ühekordse membraaniga ümbritsetud organellid põiekesed.
Ühed sisaldavad üksnes ensüümvalke; teised lagundatavaid aineid ja neid lõhustavaid ensüüme.
Neis lõhustatakse mitmesuguseid aineid, lagundatakse makromolekule ja rakustruktuure.
Golgi kompleks
Organell , mis koosneb üksteise kohal asetsevatest plaatjatest tsisternikestest, põiekestest ning neid ühendavatest kanalikestest, mis on kõik ühendatud membraaniga.
Seal jõuavad lõpule valkude tootmine ja nende pakkimine sekreedipõiekestesse ja lüsosoomidesse.
Osaleb rakumembraani uuendamises, taimerakkudes ka rakukesta moodustamises.
Mitokondrid
Kujult ümar või pulkjas.
Ümbritsetud kahe membraaniga: sisemembraan moodustab arvukaid kurde ja sopistusi (harjakesi); välis­membraan on sile ja kattefunktsiooniga.
Mitokondri DNA sisaldab geneetilist infot organellile vajaliku RNA ja valkude sünteesiks.
Mida rohkem energiat rakk vajab, seda rohkem mitokondreid on.
Raku varustamine energiaga.
Viiakse lõpule glükoosi ja teiste ainete lagundamine.
Kindlustavad hingamise raku tasandil – toitainete lõhustumise käigus hapniku osavõtul eraldub süsihappegaas ja vesi ning vabaneb energia .
Tsütoskelett
Niitjatest valkudest võrkjas struktuur tsütoplasmas, mis ühendab omavahel rakumembraani, tuuma välis-membraani, tsütoplasmavõrgustiku ja enamikku rakuorganelle.
Raku tugi-ja liikumissüsteem
Tagab raku kindla kuju: muutused nende valkude struktuuris põhjustavad raku väliskuju ja organellide asukoha muutusi (selleks peavad tsütoskeleti valgud kas pikenema või lühenema)

Mõisted:
Tsütoloogia ehk rakuteadus uurib rakkude ehitust ja talitlust.
Rakuteooria on kontseptsioon , mille kohaselt kõik elusorganismid koosnevad rakkudest ja nende produktidest.
Ainuraksed on ühest rakust koosnevad organismid. Nt: bakterid , protistid (kingloom, pärmseen)
Hulkraksed on organismid, mis koosnevad kahest või enamast rakust.
Prokarüoot ehk eeltuumne organism, mille rakkudel puudub membraaniga piiritletud tuum ning raku sisemuses on tunduvalt vähem erinevaid organelle ja membraanseid struktuure kui eukarüootidel.
Eukarüoot ehk päristuumne organism, mille rakud on ümbritsetud rakumembraaniga, sisemus täidetud poolvedela tsütoplasmaga, milles leidub arvukalt erinevaid organelle.
Mükoplasma on mikroorganism , mis on väikseim looduses vabalt elav bakter .
Tsütoplasma on raku sisemuses olev poolvedel aine, kus leidub arvukalt erinevaid organelle. Peamiseks koostisaineks on vesi.
Rakutuum on eukarüootse raku tsütoplasmas asuv organell, mis juhib kogu raku elutegevust, kannab endasi pärilikku infot. Rakutuumas toimub DNA replikatsioon .
Karüoplasma on tuumasisene plasma, mis sisaldab valke, RNA´d, mitmesuguseid madalmolekulaarseid ühendeid.
Histoonid on peamised kromosoomi valgud, mis kaitsevad DNA´d ning aitavad rakujagunemise ajal kromosoome kokku pakkida .
Homoloogilisteks kromosoomideks nimetatakse paarilisi
Päristuumne rakk #1 Päristuumne rakk #2 Päristuumne rakk #3 Päristuumne rakk #4
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-11-09 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 38 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kristiinast Õppematerjali autor
erinevate raku osade tabel (ehitus ning ülesanded, mõisted

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
3
doc

Raku ehitus ja talitlus

3. Raku ehitus ja talitlus 3.1 rakuteooria kujunemine Tsütoloogia uurib rakkude ehitust ja talitust Teadlased: Schleiden- kõik taimed on rakulise ehitusega Baer- avastas imetajate munaraku Schwanni- kõik organismid on rakulise ehitusega Virchowil- iga uus rakk saab alguse üksnes olemas olevast rakust selle jagunemise teel. (rakud tekivad ainult rakkudest, uued rakud tekivad ainult jagunemise teel, organismide kasv ja areng põhineb raku jagunemisel) pani aluse tsütoloogia arengule. Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas. Mikroskoobid: liitmikroskoop- jannsenid mikroskoop ja valgusmikroskoop- hook binokulaarne mikroskoop stereomikroskoop mikrotoom elektronmikroskoop radioaktiivseid isotoope 3.2 Rakkude mitmekesisus

Bioloogia
thumbnail
4
doc

Bioloogia kordamine - Loom- ja taimeraku ehitus

Bioloogia kordamine Loom- ja taimeraku ehitus Rakuteooria kujunemine · Valdav osa rakkudest on mikroskoopilised · Rakuteadus e. Tsütoloogia (uurib rakkude ehitust ja talitust) · Kõik organismid on rakulise ehitusega · Iga rakk saab alguse üksnes olemasoleva raku jagunemise teel · Raku uurimiseks kasutatakse mikroskoopi Rakkude mitmekesisus · Elusloodus jaotub eelkõige kaheks suuremaks rühmaks: üherakulised ja hulkraksed organismid · Üherakulistel organismidel toimub kogu aine-, energia- ja infovahetus ümbritseva keskkonnaga rakumembraani vahendusel · Bakterid on oma väliskujult erinevad(ümarad, pulkjad, kruvikujulised, võivad olla ripsmetega kui ka viburitega)

Bioloogia
thumbnail
9
doc

Raku ehitus

3.1. Rakuteooria kujunemine · Tsütoloogia ­ teadus, mis uurib rakkude ehitust ja talitlust. · Robert Hook ­ leiutas valgusmikroskoobi. · Schleiden ­ töötas Tartu Ülikoolis. Järeldas, et kõik taimed on rakulise ehitusega. · Schwann ­ järeldas, et kõik taimed ja loomad on rakulise ehitusega. · Karl Ernst von Baer ­ töötas Tartu Ülikoolis. Avastas munaraku ja järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust. · Virchow ­ iga uus rakk saab alguse üksnes olemasolevast rakust selle jagunemise teel. · Kolm olulist seisukohta: o rakud tekivad ainult rakkudest (mitterakulisest ainest uusi rakke ei moodustu); o uued rakud tekivad üksnes jagunemise teel; o organismide kasv ja areng põhinevad rakkude jagunemisel. · Rakuteooria on bioloogia üks nurgakive. · Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas. See avaldub selles, et teatava

Bioloogia
thumbnail
3
doc

Raku ehitus ja talitlus

ühtseks tervikuks sidumine. 3.2 Rakkude mitmekesisus Kogu eluslooduse võib jagada kaheks suureks rühmaks: üherakulisteks ja hulkrakseteks organismideks. Väikseim üherakuline organism on mükoplasma ja suurim jaanalinnu muna. Üherakulistel organismidel toimub kogu aine,energia ja infovahetus ümbritseva keskkonnaga rakumembraani vahendusel. Oluline on raku välismembraani ja sisekeskkonna ruumala vaheline suhe. Mida suuem on rakk, seda väiksemaks see suhe jääb. Membraani liiga väikese suhtelise pindala korral häiruvad kõik nimetatud protsessid. Suurem osa üherakulisi organisme on iseloomuliku väliskujuga. Hulkraksetes organismides sõltub rakkude kuju ja ehitus sellest, millisest koest nad pärinevad. Iga koe rakkude siseehitus ja väliskuju on kooskõlas nende talitlusega. 3.3 Päristuumne rakk

Bioloogia
thumbnail
1
doc

Loomarakk

Bioloogia ­ Loomarakk Kuna valdav osa rakkudest on mikroskoopiliste mõõtmetega loetakse rakuteaduse e. tsütoloogia (uurib rakkude ehitust ja talitlust) alguseks XVII saj. keskpaika, mil leiutati valgusmikroskoop. Alles 1831. a. jõuti rakutuuma kirjeldamiseni. Kõik organismid on rakulise ehitusega. Iga uus rakk saab alguse üksnes olemasolevast rakust selle jagunemise teel. Rakuteooria on evolutsiooni- ja pärilikkusteooria kõrval üks bioloogia nurgakive. Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas. Loomorganismide 4 põhilist koetüüpi on epiteel- (rakud paiknevad tihedalt üksteise kõrval, moodustab naha pindmise osa ja ümbritseb siseorganeid, kaitsefunktsioon), lihas- (rakud on pikliku kujuga ja sisaldavad valgulisi müofibrille, mis võimaldavad muuta rakkude mõõtmeid;

Bioloogia
thumbnail
4
docx

Rakuteooria, raku ehitus

I PT. Tähtsad isikud ­ Karl Ernst von Baer ­ Eesti päritolu Tartu ülikooli teadlane ­ avastas imetaja munaraku (järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust), oli loomade embrüoloogia rajaja. Matthias Schleiden ­ uuris taimi ja avastas nende rakulise ehituse. Theodor Schwann ­ uuris loomkudesid ja avastas nende rakulise ehituse. ­ kõik organismid on rakulise ehitusega Rakuteooria põhiseisukohad: · kõik organismid on rakulise ehitusega · iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust selle jagunemise teel (rakud tekivad ainult olemasolevatest rakkudest ­ mitterakulisest ainest uusi rakke ei moodustu; uued rakud tekivad üksnes jagunemise teel; organismide kasv ja areng põhinevad rakkude jagunemisel) · rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas (teatava talitlusega organite ja kudede rakkudel on neile iseloomulik kuju ja ehitus)

Bioloogia
thumbnail
8
doc

Rakk

RAKK RAKUTEOORIA Rakuteooria põhiseisukohad: 1. kõik organismid on rakulise ehitusega 2. iga uus rakk saab alguse üksnes olemas olevast rakust selle jagunemise teel 3. rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas Rakkude mitmekesisus: Rakud ei saa kasvada liiga suureks kuna siis ei jõuaks info ja toitained, mis liiguvad läbi rakumembraani, raku keskossa . EUKARÜOOTNE RAKK Eukarüootne rakk e. päristuumne rakk ­ rakk või organism, millel on selgelt eristatav tuum. Siia kuuluvad taimed, loomad, seened ja protistid. Eukarüootse raku ehitus ja talitlus: TSÜTOPLASMA Tsütoplasma koosneb: 1. aminohapped 2. nukleotiidid 3. mono- ja oligosahhariidid 4. orgaanilised happed 5. vesi 6. polüsahhariidid 7. valgud 8

Bioloogia
thumbnail
7
doc

Raku ehitus ja talitlus

biotehnoloogia- rakendusbioloogia haru, mis kasutab organismide elutegevusega seotud protsesse inimestele vajalike ainete tootmiseks biotõrje- üht liiki isendite arvukuse piiramine teist liiki organismide abil. Rakendatakse eelkõige taimekasvatuses kahjurputukate, aga ka umbrohu tõrjes. eukarüoot- organism(ka organismitüüp), mida iseloomustab rakutuum ja membraansete organellide esinemine. Protistid, seened, taimed ja loomad. eukarüootne rakk-(päristuumne) rakk (ka rakutüüp), mida iseloomustab rakutuuma ja membraansete organellide esinemine, Golgi kompleks- membraanidest koosnev päristuumse raku organell. Selles jõuab lõpule valkude töötlemine ning nende pakkimine sekreedi põiekestesse ja lüsosoomidesse. homoloogine kromosoom-kromosoomid, mis sisaldavad samu pärilikke tunnuseid määravaid geene. hüüf-ühest või mitmest rakust koosnev seeneniit. karüoplasma-rakutuuma poolvedel sisu.

Bioloogia




Kommentaarid (2)

sinikazzz profiilipilt
sinikazzz: Kordamiseks päris hea :)
20:32 07-04-2010
robis00 profiilipilt
robis00: väga good
17:48 29-03-2011



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun