Facebook Like
Hotjar Feedback

Nimetu (3)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kes on Westminsteris elanud - mitu aastat juba ?
 • Kelle selga see lajatab ?
 
Säutsu twitteris
MODERNISM (pr moderne – uudne, nüüdisaegne)

19. saj lõpu ja 20. saj uuenduslikkust taotlevate kirjandusvoolude (kunsti ja muusika loomepõhimõtete ja –suundade) ühisnimetus.
Modernism algab valgustusest, mil hakati tähtsustama teadust; jumal troonilt tõugatud, inimene sinna istuma sätitud. Levis arusaam, et kõik on inimkätes. Nüüd, kus inimene on näidanud, milleks ta võimeline on, on troon tühi.
Modernistlik kirjandus tekkis Prantsusmaal vastukaaluks realismile, algselt luules, hiljem jõudis ka proosasse ja draamasse. 20.saj keskpaiku oli modernistliku kirjanduse mõiste saanud üldvastuvõetavaks.
Modernistliku kirjanduse periodiseerimine on tänaseni poleemiline. Arvestades erinevaid kirjandusteoreetilisi seisukohti, võib eristada kaht suuremat perioodi:

I periood – 19.saj lõpu UUSROMANTISM, mis algab dekadentsiga (varane sümbolism), uusromantismi keskmeks saab sümbolism, sümbolismi ümber põimuvad dekadents, estetism ja impressionism. Nende mõistete vahele on raske selgeid piire tõmmata. Erinevates maades on neid tõlgendatud erinevatelt alustelt. Nimetatud voolud vastandavad end realismile.

II periood AVANGARDISM tekkis 20.saj esimese kümnendi lõpul. Avangardismiks loetakse futurismi, kubismi, varast ekspressionismi, imaži(ni)smi, akmeismi . Need voolud vastandavad end uusromantismile.
Pärast I ms lisandusid dadaism, sürrealism, jätkus hilisekspressionism.
Modernism kestis kuni II ms , teiste käsitluste järgi 1960. aastateni, mil hakkas üle kasvama postmodernistlikuks.
Modernismi taustaks on suured muutused ühiskonnas, teaduses , tehnikas, moes jm, mis tingisid uue elurütmi:
 • Olulised riigid: Suurbritannia , Prantsusmaa, Saksamaa, Austria, USA, Jaapan
 • Rahu Euroopas 1870/1 – 1914
 • Tööstusrevolutsioon Euroopas ja linnastumine ( urbaniseerumine ), metropolid, Euroopa elanikkonna kasv
 • Teaduse ja tehnika tormiline areng – radioaktiivsuse ja elektri avastamine, esimesed autod, lennukid , fiiberkiud, plastik , aniliinvärvid, fotograafia
 • Jõukuse kasv (UK 1850-1890 palk tõus. 60%, tarbekaubad lang. 6.5%)
 • Töölisklassi väljakujunemine, ametiühingute teke (1869-1906)
 • Friedrich Nietzsche ( 1844 – 1900) üliinimese teooria (“ Gott ist tot!” "Du sollst werden, der du bist ”, Der Übermensch)
 • Naisliikumine , naiste hääleõigus: 1918 UK, (1907 Norra, 1914 Island )
 • Kiriku lahutamine riigist
Levis arusaam, et teadus ja selle areng võib viia täiuse poole, kuid samas ei tohi astuda inimese vastu (sõjatööstus); et inimmõistus vabastab korratusest. Pärast II ms (Hirošima ja Nagasaki) hakkas maailm kahtlema teaduse ja tehnika ning inimolemise harmoonias. Kui varem otsiti tõde mõistuslikust tegevusest, siis nüüd alateadvusest ja tunnetest.
Suured avastused ja muutused ühiskonnas tekitavad alati uusi hoiakuid, sageli ka umbusku ja pessimismi. Inimene tunneb, kui ebatäiuslik on olnud senine maailma mõistmine ja kuivõrd palju võimalusi on edasiseks arenemiseks , kuid see kõik tekitab samal ajal ka ebakindluse, salapära- ja ohutunde. Inimese kohanemisvõime vajab aega. Uuega minnakse kaasa tasapisi ja ettevaatlikult, muutes oma tõekspidamisi ja nihutades moraalitõdemusi. Elulaadi uudsus tekitab inimestes sisepingeid . Modernismi sünd ongi seotud suurte nihetega ühiskonna erinevates elusfäärides.
MODERNISMIKIRJANDUSE ÜLDISELOOMUSTUS
Kirjanduses kajastuvad nii langusmeeleolud kui ka püüd elu ja olemist mõtestada. Märksõnadeks on mosaiiksus ja mitmetähenduslikkus. Oluliseks muutuvad subjektiivsed läbielamised, tunded ja alateadlik soov korrastada korrastamatut. Modernistid püüdsid oma loominguga maailma täiustada ja parandada, kutsusid üles puhastumisele. Nad uskusid edasiminekut ja progressi .
Suurt tähelepanu pöörati teoste vormile. Kõige suurem muutus võrreldes eelneva kirjandusega toimus tekstis. Tekstis kehtivad omaenese seadused. Ideaal on luua asju, mis poleks looduse koopiad . Modernism tähendab laiemalt lugeja šokeerimist, tekstide suunamist vähestele valitud lugejatele või siis üldse mitte lugejatele traditsioonilises mõttes. Lugeja pole autorile oluline ega esiplaanil . Ka lugeja ei otsi teksti taga autorit või tõde, vaid mängib tekstiga , unustades autori. Talle on oluline tekst ise, mis tekitab temas assotsiatsioone. Modernism tõstab esile autori ja keele/teksti suhte.
Tekstil puudub klassikaline kompositsioon , algus, keskpaik , lõpp. Algus ja lõpp on tavaliselt avatud. Mod. romaan viib lugeja kogemuste voolu, milles lugeja järkjärgult orienteerub seostamise ja järelduste kaudu.   
Algused : Hälin ja raev :   Tarapulkade vahelt, säbrus lillede tagant nägin, kuidas nad palli kepiga lõid. Nad tulid sinnapoole, kus lipp seisis ja mina läksin tara äärtpidi. Luster tuhnis lillepuu all rohus . Nad võtsid lipu välja ja lõid. Siis panid nad lipu tagasi ja läksid laua juurde ja üks lõi ja teine lõi. Siis läksid nad edasi ja mina läksin
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Nimetu #1 Nimetu #2 Nimetu #3 Nimetu #4 Nimetu #5 Nimetu #6 Nimetu #7 Nimetu #8
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 8 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-11-11 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 205 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 3 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Talvi12 Õppematerjali autor

Mõisted


Kommentaarid (3)

ilzit profiilipilt
Laura Koop: aitäh, väga hea:)
20:41 18-01-2010
eestlane1991 profiilipilt
eestlane1991: normaalne materjal
14:17 03-04-2011
rysto10 profiilipilt
rysto10: hea :)
16:11 04-03-2009


Sarnased materjalid

41
doc
Maailmakirjandus
82
doc
KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
62
docx
Kirjanduse lõppueksami materjalid
4
doc
Modernism kunstivool
34
docx
Kirjandusteaduse alused
5
docx
Realismist postmodernismini
99
doc
11-klassi kirjanduse eksami konspekt- raamatu kokkuvõtted
112
doc
12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastusedFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun