Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Narkootikumid ja nende ohtlikus (3)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mida narkootikumid teevad?

Lõik failist

Narkootikumid ja nende ohtlikus
Eestis on viimase kümne aasta jooksul päevakorda kerkinud uus probleem. Selleks on narkootikumid ja nende tarvitamine. Eri valdkondade spetsialistid panid tähele, et ühiskonnas on toimumas ohtlik muutus, kuid siduda seda teiste valdkondadega ei osanud siis veel keegi. Nii näiteks politsei täheldas noorte kuritegevuse kasvu, kiirabi ohtlike allergiliste reaktsioonide ja narkootikumide süstimisega seotud nakkuste , eriti hepatiit B ja C sagenemist teismeliste seas.
Narkootikumide proovimiseks on mitmeid võimalusi. Esmaseks on uudishimu ja pingete maandamine. Sõpradelt, kes on seda alles proovinud kuuldakse, et see viib mured peast ja kõik on imehea. Tõepoolest ennem sõltuvuse saamiseni on kõik hästi ja aine viib mingiks ajaks muremõtted peast. Tegelikult aga mured ei kao kuhugi , nad lihtsalt heidetakse kõrvale ja kui satud sõltuvusse algab tõeline põrgu. Narkootikumide ostmine võtab sult viimse raha ja sa ei ole enamasti võimeline nendest omal jõul ka vabanema.
Üldjuhul alustatakse ikka lahjema kraamiga näiteks kanep . Sealt edasi minnakse enamasti järjest kangemate ainete peale – et ikka rohkem feelingut oleks.
Narkootikumid jaotatakse kolme klassi: rahustava toimega narkootikumid (opiaadid, kanep, uinutid ja rahustid ); stimulandid ehk ergastava toimega uimastid (kokaiin, amfetamiin , ecstasy ); hallutsinogeense toimega narkootikumid ehk hallutsinogeenid (LSD, PCP, seened).
Joobe tekitamiseks peab inimene uimastit manustama võrdlemisi suures koguses. Seda on võimalik teha mitmel moel. Väärkasutamise korral tavaliselt kasutatavad viisid on järgmised: suitsetamine või sissehingamine; veresoonde (intavenoosne manustamine) või lihasesse süstimine ( intramuskulaarne manustamine); allaneelamine ning mõningatel juhtudel aine närimine ja sülje allaneelamine.
Narkootikumi puudumisel kannatab inimene piinava enesetunde, meeleheite, ärrituvuse, hirmu ja unepuuduse all. Ta haarab uue annuse järele ja läheb selle hankimiseks kas või kuriteoni, muutub hukatusliku kire orjaks. Leiab aset isiksuse katastroofiline väärastumine. Narkootikumide toimel on inimese teadvus hägune, ta on ülierutuv, mõtlemine või tajumine on korrapäratud. Kõik see muudab võimatuks nii isiklike kui ka ühiskondlike kohustuste täitmise. Häirub kogu elutegevus: kaob isu, läheb korrast ära seedeelundite talitlus, langevad välja juuksed, käed ja jalad värisevad, võib saabuda vereringe - ja hingamiselundite halvatus ning inimene võib hukkuda. Selleks et narkootikume endale juurde muretseda on vaja raha ja selleks, et raha saada peab niigi räsitud narkomaan selle varastama. Sellega tõuseb ka kuritegevus ning seejärel ei süüdistata narkomaani mitte ainult narkootilise aine kasutamises vaid ka muudes kuritegudes.
Mida narkootikumid teevad?
  • Kahjustavad hingamisteid (hašuš, marihuaana , crack).
  • Põhjustavad organismi üldist kurnatust (ecstasy, amfetamiin, speed , kokaiin, püsiva tarvitamise korral mõjuvad nii pea aegu kõik narkootikumid).Ohtlikud on n.-ö. ergutava mõjuga ained, mis tekitavad petliku ülienergilisuse tunde. Tegelikult ei saa Sa energiat kusagilt väljastpoolt juurde, see tuleb Su enese sisemiste varude arvelt. Tagajärjeks on loidus, kurnatus, unehäired…
  • Mõjutavad närvisüsteemi. Isegi mitu aastat pärast LSD tarvitamise lõpetamist võivad ilmneda hallutsinatsioonid, psühhoosid, ebaadekvaatne käitumine.
  • Põhjustavad ulatuslikke ja pöördumatuid siseorganite kahjustusi (herroiin, oopium).
Need olid vaid mõned näited! Kõigi narkootiliste ainete mõju inimese tervisele pole veel arstidelegi päriselt selge, seda enam ei soovitaks ma seda omal nahal järele proovida.
Joove tekib siis, kui piisavalt suur kogus narkootilist või muud uimaainet jõuab ajju. Joobe liigi määramine sõltub mitmesugustest teguritest, nagu uimasti liik ja kogus, aine manustamise viis ja aine mõjuga seotud ootused, ümbritsev keskkond ning isiksuseomadused. Toime järgi jaotatakse narkootikumid kesknärvisüsteemi mõjutavateks, vaigistavateks ja hallutsinogeenseteks aineteks . Joobeseisundi järel saabub järeljoove, mis tekib siis, kui aju taastab oma normaalset tegevust. Järeljoobe tunnused on väsimus, keskendumisraskused, agressiivsus , üldine halb enesetunne jne.
Kohanemus on organismi võime kaitsta end mürgitamisreaktsiooni eest, kui narkootikumi või muud uimastit manustatakse korduvalt. Kuigi aine kogus jääb samaks, väheneb aine mõju. Narkootilise aine kasutaja aga arvab , et ta kannatab rohkem, ning seetõttu peab varasema mõju saamiseks annust suurendama .
Võõrdumisreaktsioon ehk abstinents on seisund, mis tekib tugeva vastumõjuna narkootikumi tarvitamisest
hoidumisele. Pärast narkootilise aine pikaajalist väärkasutamist narkomaan kaineneb ja see võib kesta mitu päeva, mõnikord isegi üle nädala. Selline seisund on äärmiselt ohtlik. Enamasti vajab inimene sel juhul arstiabi, vahel võib võõrutusreaktsioon olla ka eluohtlik.
Uimastisõltuvus ehk narkosõltuvus on seisund, mil inimest valdab sundsoov saavutada narkootilise aine mõjul tekkiv olek. Sõltuvuse tekkeks võib kuluda vähem või rohkem aega, see sõltub uimasti väärkasutaja isiksuseomadustest, aine omadustest, väärkasutuse intensiivsusest jms. Narkosõltlase käitumist mõjutavad kõik loetletud asjaolud ja seetõttu on narkomaaniat edukalt ravida väga raske.
Ebahügieeniliste süstaldega süstimine levitab tihtipeale mitmeid haigusi, näiteks HIV, mis võib edasi areneda AIDS’iks. AIDS on teatavasti surmav haigus, millele otsest ravimit pole. HIV ja AIDS ei levi mitte ainult narkootikume süstides, need levivad ka näiteks sugulisel teel. Seetõttu levivad need ohtlikud haigused ka mitte narkomaanide seas ja on ohtlikud kõigile. Spetsialistid ütlevad, et aidsi nakatuvad kõigepealt narkomaanid, siis prostituudid . Nende järel vastsündinud, kes saavad viiruse oma vanematelt. Ja viimaks täiesti tavalised inimesed.
Enimlevinud konfiskeerimisjuhtude arv
Narkootikumid ja nende ohtlikus #1 Narkootikumid ja nende ohtlikus #2
Punktid 5 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 5 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-01-13 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 153 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 3 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor siim33 Õppematerjali autor
uurimus

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
15
doc

Narkomaania

lahendada. Leidub ikka suurel hulgal inimesi, kes narkootikume tarbivad ja tootmisega tegelevad ning kahjuks neid inimesi tuleb meie ühiskonda aina juurde ja juurde. On paratamatu, et inimestes tekib huvi ja uudishimu proovida mõnuaineid, see siiski ei kehti kõikide inimeste kohta kuid enamik noorukeid moodustavad selle suure osa protsendist, kes on huvitunud narkootikumidest. Räägitud, kui halb ja mida halba võivad narkootikumid tekitada ühiskonnale, endale, lähedastele, tervisele, kuid siiski on tahe proovida kõik see ära- mis tunde need ained meie kehas tekitavad. Tulenevas uurimustöös saame teada mis on narkomaania, mida teevad narkootikumid inimesega, mis on narkootikumide põhiliigid, millised on psüühilised, füüsilised kahjustused, sotsiaalne mõju inimkehale. Miks hakkavad noored narkootikume tarbima või sunnitakse neid seda tegema. Lühike ülevaade ka karistustest, mis määratakse, kui on

Sotsioloogia
thumbnail
9
doc

Narkootikumid

SASASASA 10A klass Raino Teemu NARKOOTIKUMID Referaat Juhendaja:assa KASAAA 2009 SISUKORD SISUKORD...........................................................................................................................2 SIsSjuhatus............................................................................................................................ 3 1 Narkootikumid.....................................................................................................................4 2 MIDA HALBA TEEVAD NARKOOTIKUMID?............................................................. 5 3 NARKOOTIKUMIDE PÕHILIIGID..................................................................................6 3.1 Uimastid, mida narkootikumideks ei peeta.................................................................. 6 3.2 Uimastite ohtlikkusest..........................

Informaatika
thumbnail
3
docx

MÕNUAINED

Pideval tarvitamisel organism harjub ainega. Järgmine kord on vaja sama tunde saavutamiseks suuremat doosi. Algab uimasti sõltuvus. Mõnuainete alla kuulub alkohol, tubakatooted, rahustid ja unerohud, sissehingatavad mõrgised aurud ja gaasid. Kõik nad : 1. Kahjustavad hingamisteid (hašiš, marihuaana, crack). 2. Põhjustavad organismi üldist kurnatust (eelkõige ecstasy, amfetamiin, speed, kokaiin) Püsiva tarvitamise korral mõjuvad nii peaaegu kõik narkootikumid. 3. Ohtlikud on. ergutava mõjuga ained, mis tekitavad petliku ülienergilisuse tunde. Tegelikult ei saada energiat kusagilt väljastpoolt juurde, see tuleb enese sisemiste varude arvelt. Tagajärjeks on loidus, kurnatus, unehäired… 4. Mõnuained mõjutavad närvisüsteemi. Isegi mitu aastat pärast tarvitamise lõpetamist võivad ilmneda hallutsinatsioonid, psühhoosid, ebaadekvaatne käitumine. 5. Põhjustavad ulatuslikke ja pöördumatuid siseorganite kahjustusi

Psühholoogia
thumbnail
20
doc

Narkootikumid

kool Narkootikumid Referaat Koostanud: nimi klass Juhendaja: õp. Tallinn 2010 Sisukord 1. Sissejuhatus 2. Narkootikumid 2.1.Erinevad narkootikumid 2.2.Tagajärjed 3. Sõltuvus 4. Üledoos 5. Kasutamis põhjused 6. Seadus ja karistus 7. Kokkuvõte 8. Lisa1 Müüdid 9. Kasutatud materjal 2 Sissejuhatus Narkootikum on keemiline aine, mis põhjustab muutusi inimese vaimsetes, füüsilistes ja ka emotsionaalsetes talitlustes. Narkootikumide hulka kuuluvad paljud sõltumusravimid, samuti ained, mida me tavaelus narkootikumideks ei pea

Inimeseõpetus
thumbnail
2
doc

Narkootikumid

Miks on narkootikumid halvad? Narkoomtikumid on ained, mis esialgu tekitavad hea enesetunde, aga hiljem on väga halva tagajärjega. Narkootikumid tekitavad lihtsalt sõltuvust, sest esimene ei tee ju midagi ja siis tuleb teine ja kolmas ja nii edasi. Inimorganismil pole narkootiliste vahendite vastu mingeid kaitsemehhanisme. Ohtlik on iga liiki narkootikum, isegi juba selle ühekordne proovimine. Kordamisel tekib ülikergesti harjumus. Narkootikumi puudumisel kannatab inimene piinava enesetunde, meeleheite, ärrituvuse, hirmu ja unepuuduse all. Ta haarab uue annuse järele ja läheb

Inimese õpetus
thumbnail
11
doc

Uimastid

.......................................................................4 Sõltuvuse liigid.......................................................................................................................5 Narkootikumite põhiliigid......................................................................................................6 Levik.......................................................................................................................................8 Mida halba teevad narkootikumid?........................................................................................9 Kokkuvõte............................................................................................................................10 Kasutatud kirjandus..............................................................................................................11 Sissejuhatus Uimastid jagunevad kaheks: 1) legaalsed uimastid ­ tubakas ja alkohol

Kirjandus
thumbnail
12
doc

Uimastid

Uimastid Kõige üldisemas mõttes on narkootikumid kõik sellised ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist. Tavaliselt kutsutakse narkootikumideks siiski aineid, mida inimesed kasutavad joobe või naudingu saamiseks, aga mis on seadusega keelatud ning tervisele ohtlikud. Narkootikumid võivad olla kas looduslikku päritolu (näiteks kanep) või tehakse neid keemiliselt (näiteks LSD). Eesti keeles kutsutakse narkootikume ka uimastiteks. Lisaks on igal uimastil oma nimi ja tavaliselt ka hulk hüüdnimesid. Omamoodi narkootikumideks võib pidada ka alkoholi ja tubakat. Nende kasutamine ei ole lihtsalt seadusega keelatud. Sajanditega on alkoholist ja tubakast saanud kultuuri osa, nende ärakeelamine pole lihtsalt enam õnnestunud

Bioloogia
thumbnail
9
doc

Uimastid

on ka mitmel pool lubatud, näiteks teadusasutustele ja muudele asutustele eriotstarbeks kasutuseks erilitsentsi alusel. Näiteks botaanikaaias on lubatud kasvatada kanepit, et bioloogidel oleks võimalik selle taimega tutvuda ja seda ära tunda. Eriseadusega reguleeritud juhtudel võib narkootilisi aineid kasutada ravimites, eriti palju on selliseid ravimeid Hollandis, ent ka Euroopa Liit on heaks kiitnud mitmeid selliseid ravimeid. Mis on sõltuvus? Kõik narkootikumid tekitavad sõltuvust ehk soovi saada uimastit aina uuesti ja uuesti. Sõltuvus võib olla kas vaimne või füüsiline. Vaimne sõltuvus tähendab, et peale narkootikumi mõju kadumist tekib inimesel varem või hiljem vastupandamatu tung võtta seda uuesti. Enamasti ei suudeta sellele tahtmisele vastu seista ja hangitaksegi uus kogus. ( Mida suurem kogus deda ohtlikum). Vaimne sõltuvus tähendab ka seda, et ilma uimastita ei suudeta ennast enam mõnusalt tunda.

Bioloogia




Meedia

Kommentaarid (3)

Krisalis99 profiilipilt
Krisalis99: Super (y)
01:04 09-06-2009
dsumansiii profiilipilt
dsumansiii: väga hea
20:08 16-04-2013
trax profiilipilt
trax: vägev!
07:04 15-05-2008



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun