Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Muhamedi elulugu (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Muhamed
I osa. I ptk.
Legend: Jumal saatis Gaabrieli liivakotiga maaima liiva jagama. Saatan lõikas aga Araabia kohal koti katki ja kogu liiv kuivatas jõed ning järved. Jumal kattis seepeale Araabia kuldse kupliga kuid saatan kattis selle musta looriga. Jumal lasi inglitel oma piikidega loori sisse väikesed augud torgata.
Araabia linnad, asulad saavad eksisteerida viljakamates Nedždi, Jeemenis, Hidžaasis ning mägede nõlvadel.
II ptk.
Legend: Iisaku sündides kihutas Abrahama oma orjatari Haagari ja tema poja oma telgist välja. Mõlemad läksid kõrbesse. Iismael kohtas seal Lilithi tütreid ning nende järglastest põlvnebki araablaste rahvas. Rändrahavas. Iga 1200-1500 aasta tagant toimus suur väljaränne ülerahvastatud kõrbest Mesopotaamiasse, Süüriasse ja Palestiinasse. Neist tekkisi Assüüria ja Babüloonia maailmariigid (Kaldealased).
 • 6 saj. Algul kerkis antiikmaailma horisondile uus kõrberahvas: araablased . Need jagunesid nomaadideks ja paikseteks. Nende vahel oli suur vihavaen.
 • Šeik – hõimujuht
 • Euroopa mõistes religiooni 6 saj. kõrberahvas ei tundnud.
 • Araablastele oli üksmeel tundmatu, neile ei kesisteerinud sellist rahvast nagu araablased.
III ptk.
Araabia tahumatute hõimude ühtsus baseerub üksnes araabia sõna, araabia luule jõul. Igal hõimul on oma luuletaja . Suurimad kõrbesündmused olid luuletajate turniirid . Luuetaja oskas harva lugeda või kirjutada. Tähtsaim ning geniaalseim luuletaja oli kuningapoeg Imru al- Qais ibn Hudžr. Ta määrati palestiinasse valitsejaks.
IV ptk.
600 aasta paiku määrasid peale Rooma riigi kokkuvarisemist maailmaajalugu Pärsia ja Bütsants.
 • Bütsants oli idakristluse keskpunkt. Nende suurimaks vaenlaseks oli Iraan ,( Pärsia). Vaga sassaniidide dünastia.
 • Püha Iraan, igavese tule, hea Ahura Mazda ja kurja Ahura Mainya maa. Täiesti immuunne kristlike mõjude suhtes. Rooma ja Bütsantsi vägev idanaaber. Prohvet Zarathustra , sealt pärit Atropatene .
 • Zarathustra – tulejumal , rajas pühatule religiooni.
 • Atropatene – asub Kaspia mere kaldal . See maa võttis ta omaks.Muutus Pärsia pühaks maaks (ulatus Hiinast Bütsantsini)

Pärsia valitseja Husrav Õiglane, Kubadi järeltulija hävitas pool Bütsantsi, purustas Antiookia, sai võitu keiser Justinianuse armeest.
 • Bütsantsi ja Pärsia vahel valitses aastaid sõda. Võitlus noore kristluse ja suure tulejumala vana usus vahel.
 • Pärsia saavutas suurimad võidud Bütsantsi üle siis, kui Husrav II vallutas Damaskuse ja Jeruusalemma. Bütsantsi troonil tol ajal Herakleios.
 • Herakleios tungis Atrophatene pühale maale ja ründas preestreid ning hävitas templi.
 • 628 sõlmisid Herakleios ja Husrav II rahu. Samal ajal said mõlemad valitsejad kirja kelleltki „Muhamed, Jumala läkitatult“, mingisugusest Meka linnast,et nood tunnustaksid äsja rajatud kultust nimega „andumus“. Mõlemad eirasid kirja. Husrav II käskis oma asehalduril Lõuna - araabias „Jumala läkitatul“ pea maha raiuda, kuid valitseja jäi peagi ise ülemisest otsast ilma.
 • 10 a. Hiljem vallutas Muhamedi sõjavägi kogu Pärsia, poole Bütsantsist ja kustustas igaveseks Iraani püha tule.

V ptk.
Legend: Abraham rändas läbi Hidzaasi kõrbe. Viimaks jõudis ta sügaval asetsenud oru lammile, mida ümritsesid kaljud. Siin laskis maailmade Isand Aabrahamile oma armulikust osakas saada. Ta läkitas taevast valge kivi, niisama valge kui oli peaingli tiib. Jumala auks ehitas Aabraham orgu pühakoja – nelinurkse hoone, selle seinas puhkas eredasti hiilgav al-hadžar al-Aswad, Jumala kivi. Kivi võtab kõik patud endasse ja nii tulid paljud kohale,et seda kivi suudelda ja oma patte lunastada. Inimkond oli nii patune ,et kivi muutus peagi mustaks nagu öö, nagu patt. Kohtupäeval saab kivi kaks silma ning muutub taas valgeks. Ta annab aru Kõikväelisele nende kohta,kes olid talle patte pihtinud. Sinna tekkiski Meka linn.
 • 5 saj. pKr. Läks Meka linna Kuraiši hõimu kätte.
 • 6 sajandil oli Kuraiši hõim killustunud väikesteks suguvõsadeks. Neist suguvõsadest oli kõige võimasm Omija (Umaja) suguvõsa.
 • Linna nõukogu kutsuti Malaks, ning iga vähemalt 40 aastane mekalane võis nõukogust osa võtta. Tähtsate otsuste vastuvõtmine oli siiski Batha perekondade käes. Need kes elasid Kaaba lähedal paiknevas al-Batha linnajaos. Meka pankurite ja suurkaupmeeste perekonnad.
 • Avalikud ametid nagu, armeejuhi post, karavaniülema post jne. Kuulusid alati neile perekondadele. Neid oli 6 perekonda.
 • Kaks korda aastas varustati suur karavan , milles osalesid peaaegu kõik mekalasaed. 2000-3000 kaamelist koosnev karavan, ning ca 200-300 meheline sõjaline armee kaitsmas. Teekond kestis 6 kuud, kuid kasum 50-100%.
 • Kevadeti algasid suurpidustused Kaaba auks.
 • Iidne Kaaba jumal oli al-Llah ehk Allah , kuid usk temasse oli ammu kustunud ning iga hõim kummardas oma jumalust.
 • Amr ibn Luhai tegi Kaaba religioosseks keskpunktiks Araabias. Asetades ümber kaaba kõikide 360 jumaluse puusliku. Nagu nt. Hubal,Ummal, al-Lat, al-Uzza, Kristus, püha Maarja .
 • Aastas 4 kuud olid püha kuud, kus igasugune sõdimine oli keelatud.
 • Muhamed, jumala läkitatu sündis 29 august 570 pKr. Vägeva suurkuninga Husrav Anuširvani 40-dal valitsemisaastal. Seleukiidide ajastu 880 aastal.
II osa I ptk.
 • Jeemenis valitses türann nimega Abraha, Abessiinia kristliku keisri, neegus negesti asehladur. Abraha ehitas kadedusest Kaaba vastu marmorist kiriku, kuldse kupliga. Kuid rahvas jäi kaabale truuks. Abraha tahtis Kaabat rünnata, kuid kõrbetuul hävitas ta armee ja Abraha põgenes Sanasse tagasi. Selle ime aasta nimetasid mekalased valge elevandi aastaks,sest Abraha oli tulnud valge elevandiga.
 • Sellel, valge elevandi aastal sündiski Muhamed ibn Abdallah ibn Abd al-Muttalib ibn Hašim, Kuraiš.

Kui suri Qsai, kuraiš hõimu rikkuse alusepanija, jäi temast järele poeg Abd al-Manaf. Tema poeg Hašim võttis Jatribist endale naise, kellest sai Hašimi sugukonna rajaja. Sellest suguharust prohvet pärisneski. Kui prohveti aeg kätte jõudis ei olnud see sugukond ei rikas ega ka eriti lugupeetud.
Legend: Kuna Muhamedi vanaisal Abd al-Muttalibil polnud poegi siis tõotas ta jumalale ,et kui tal peaks sündima 12 poega järjest siis ohverdab ta ühe jumalale. Nii juhtuski, et sündis 12 poega järjest ja Muttalib tahtis ühte, Abdallahi ohverdada. Kuid jumal käskis Abdallahi asemel 100 kaamelit ohverdada. Abdallah võttis niaseks Amina , kes sünnitas elevandi aastal poja – Muhamedi. Loendamatud olid imed mida Muhamedi sündimise ööl juhtusid: Pärsia igavene tuli kustus, maavärisemine vapustas maad, Ktesiphonis varsises kokku Husrav I palee , ainut 14 sammast jäid püsti. See arv tähistas neid paganlikke valitsejaid, kes tohtisid kuni õige usu võiduni veel Iraanis valitseda.
 • 2 kuud enne Muhamedi sündi suri tema isa. Ta ei jätnud Muhamedile suurt pärandust. 2 kaamelit, väike maja ja 1 vana orjatar .
 • Kuna Mekas oli must ja raske õhk siis usaldasid Mekalased oma lapsed 2 esimeseks eluaastaks, beduiinide hõimule kasvatada. Nii juhtus ka Muhamediga, kuid tema kasvas beduiinidega 4 aastat. Muhamed kuulis sellet hõimult, Banu Sad´ilt, pikki ning tarku keskustelusid sõna jõust ja kõikidest keeltest kõige õilsama keele peentest kõnekäändudest.

Legend Banu Sadi hõimu juures oldud ajast : Kord kui Muhamed oli 4 aastane, mängis ta oma piimavenna Masturiga kõrbeserval. Seal ilmusid 2 inglit, Gabriel ja Miikael, panid poisi hellalt maapinnale avasid tal rinna, võtsid välja südame , tegid selle igast küljest puhtaks ja pressisisd sellest välja pärispatu piisad, mida kannab endas iga inimene alates Aadamast. Nii valmistasid inlgid prohvetit ette tema tulevaseks missiooniks.
 • 6 a. Suri Muhamedi ema Amina.Vana ori Baraka viis Muhamedi tema vanaisa Abd al-Muttalibi juurde Mekasse, Hašimi perekonda. Vanaisa palus enne oma surma oma poega Abu Talibi , kes hakkas nüüd Hašimite perekonda valistema, poisi enda juurde võtta. Abu Talib oli vaene ning käis karavnaidega raha teenimas. Ta võttsi kaasa ka Muhamedi, kes neil reisidel õppis palju.
 • Kuraišidele tungiti kallale ja tuli tüüpiline beduiini sõda. Ka Muhamed läks sõdima, kuid see talle ei sobinud. Kaubitsemine ei sobinud samuti talle, kuid aja joksul omandas ta mekalaste seas kui äärmiselt viisakas ja korrektne inimene ning kaupmees, kes oma sõnast mitte mingil tingimusel ei tagane . See tõi talle hüüdnime al-Amin – Usaldusväärne.
 • Kui Muhamed oli 25 a. Algas näljaaeg ja talle pakuti ärijuhi kohta rikka lese Hadidža juures. Oma onud soovitusel võttis ta koha vastu. Nii sai jumala prohvetist kaubitseja ,kes juhtis võõraid karavane ning ajas kokku varandusi, mis tulid kasuks teistele.
II ptk.
 • Hadidža karavaniga liikus Muhamed läbi Jeemeni ja Süüria, suurendades Hadidža vara.
 • Kõikide huvikeskpunktiks oli religioon . Igal pool oli kõige aktuaalsem teema Jumal, Igaüks kiitis oma usu kõige õigemat olevat, ning igaüks needis teise eksiõpetusi. Monofüsiidid, gregoriaanid, juudid jm. Tuginesid küll ühele ja samale jumalikule Piiblile, kuid kõik tõlgendasid seda omamoodi.

Ka Kaabas tülitsesid hõimud jumalate pärast. Kuigi jumalate rohkus tuli mekalastele majanduslikult kasuks. Kuid tülide kaudu kasvas mekalaste kuulsus veelgi. Meka kaupmehed uskusid oma jumalate reklaampuuslikesse vähe. Keda hingestas iha tõelise usu järele, see lahkus Mekast . Jumalaotsijaid kutsuti hanifideks, neisse suhtuti auväärse irooniaga.
 • Väljaspool Mekat polnud olukord parem. Süürias, Palestiinas, Egiptuses, enamikus Araabia naabermaades pidasid kristlased vihast võitlust omavahel.
 • Hanifid ei suutnud ka kristlusest mingit hingerahu leida. Nad ekslesid kõrbes ning meenutasid suurt vägevat Allahi ja needsid Meka surnduid jumalaid. Kuid keegi ei julgenud Allahi uuele elule äratada. Seda kõike koges oma kaubareisidel Muhamed, hašim.
 • Veel 3 aastat kaubitses Muhamed Hadidža rikkusi kasvatades.
 • Hadidža – kuraiši hõimust pärinev, Huwalidi tütar. Lesk pärast 2 abielu, mitte enam noor, rikas. Paljud palusid tema kätt, kuid Muhamedi sisemise vooruslikuse ning välise veetlusega ei saanud keegi võistelda. Hadidža pakkus ennast Muhamedile naiseks ning viimane oli nõus. Hadidža aga kartis ,et tema isa ei nõustu selle abieluga, ning ta otsustas korraldada pidusöömingu. Aukohal istus Huwailid ning Hadidža jootis isa täis. Lasi kohale tuua pulmarüü. Abu Talib, hašimite juht palus siis Hadidža kätt. Isa aga ei saanud asjast suurt aru , tema tütar aitas ta jalule ning sirutas isal käed ette, ning lasi endale isalikku õnnistust jagada. Keegi luges ette abielutõotuse. Järgmisel päeval, kui isa juhtunust teada sai, oli ta maruvihane ning lubas hašimite suguvõsale veritasu . Suure vaevaga ta rahustati. Nõnda nad abiellusid, ning kuni surmani ei pidanud Hadidža kahetsema,et oli vaese kaameliajaja endale meheks võtnud.
III ptk.
Abielu kestis 24 aastat, ning tänu sellele abielule sai Muhamedist Meka koorekihi liige. Tema vagadust, hoolitsetud välimust, ning õiglustunnet kiideti linnas. Ta jäi Hadidžale kuni tolle surmani truuks. Muhamedi tee oli sirge, puhas, laitmatu. Temast ei saanud keegi vähimatki halba rääkida.Ta hoolitses põhjalikult oma keha ja välimuse eest. Rõõm omaenda jõust ja ilust sai ka islamit oluliselt iseloomustavaks jooneks. Siiski oli Muhamed range ning tõsine mees, tema suurimaks rõõmuks oli palvetamine . Kuid ta ei olnud Kaaba jumalate vaga kummardaja. Ta eelistas aegajalt uidata Mekat ümbritsevatel lagedatel väljadel ning mõtiskleda. Juba sellel ajal ei sallinud ta ennustajaid, maage ja loitsijaid. 40 aastaselt hakkas ta külastama Meka parlamenti. Seal oli tal usaldusväärne, õiglase kuid sõnakehva mehe maine.
 • Kui Muhamedi onu Abu Talib hätta jä,i võttis Muhamed tema poja Ali enda juurde. Alist sai hiljem islami 4 kaliif .
 • Kui palavus muutus talumatuks, armastasid Mekalased suviti kolida Taifi või püstitada oma telk
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Muhamedi elulugu #1 Muhamedi elulugu #2 Muhamedi elulugu #3 Muhamedi elulugu #4 Muhamedi elulugu #5 Muhamedi elulugu #6 Muhamedi elulugu #7 Muhamedi elulugu #8 Muhamedi elulugu #9 Muhamedi elulugu #10 Muhamedi elulugu #11 Muhamedi elulugu #12 Muhamedi elulugu #13 Muhamedi elulugu #14 Muhamedi elulugu #15 Muhamedi elulugu #16 Muhamedi elulugu #17 Muhamedi elulugu #18
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 18 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-01-16 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 24 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Kersti kelluke Õppematerjali autor

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

60
rtf
10nda klassi ajaloo konspekt
176
pdf
Ajalugu 1 õppeaasta konspekt
88
rtf
Ajalugu 1-õppeaasta konspekt 10-kl
50
doc
Konspekt terve 10-klassi ajaloo õpiku kohta
29
doc
Pärsia impeerium
58
odt
10 -klassi ajalugu-üldajalugu
29
odt
Üldajalugu
32
docx
10-kl ajaloo üleminekueksamFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun