Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Monitorist, graafikakaardist... (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas leida skaneerimiseks sobivat resolutsiooni ?
 • Kuidas adapterile seletada, mida ta joonistama peab ?
 
Säutsu twitteris
19


Referaat
Monitorist, graafikakaardist ja muust sellega seonduvast


Tallinnas, 2007
Sisukord
 • Sissejuhatus
 • Liigitus
  2.1. Monokroomsed ja mitmevärvi- kuvarid
  2.2. Elektronkiire - ja vedelkristallikuvarid
  2.2.1. Elektronkiirekuvarid
  2.2.2. Elektronkiirekuvari tööpõhimõte
  2.2.3. Pildi saamine
  2.3. Trinitron
  2.4. Vedelkristallikuvarid
  2.4.1. LCD- monitori ülesehitus
  2.4.2. LCD-kuvari tööpõhimõte
  2.5. Plasmakuvarid
  3. Värvid arvutimaailmas
  4. Bitisügavus
  5. Resolutsioon
  6. Graafikakaart
  6.1 Enimlevinud pildimälud
  6.2 Draiver
  6.3 Ühendus muu arvutiga
  6.4 Kuvarežiimid
  7. Kasutatud allikad

  Sissejuhatus
  Kuna minu õpitav eriala nõuab arvutiga trükise kujundamisel pidevat vaatlemist ja kujundusprotsessi jälgimist, siis valisingi referaadi teemaks mulle kõige lähedasema ja olulisema teema- monitori ja graafikaga seonduva.
  Sõna monitor tuleneb ingliskeelsest sõnast monitor, mis tähendab kasvatajat, vaatlejat ja tänapäevasel ajal ka arvuti kuvaseadet ehk kuvarit.
  Kuvar on arvuti väljundseade, mis muudab arvutis toimuva visuaalselt jälgitavaks.
  Oma käesolevas referaadis püüan välja tuua erinevate monitoride iseärasused, sealhulgas ehituslikud , graafilised ja visuaalsed omadused ja anda lühiülevaade mõistetest ja informaatilistest näitudest.
  MONOKROOMSED KUVARID
  Monokroom- ehk ühevärvikuvarid saavad oma nime sellest, et musta tausta peal kasutatakse ainult ühte värvi. Levinuimateks värvideks on oranž, roheline, valge ja merevaik. Sellised kuvarid jaotuvad siiski veel kaheks: nendeks, kes tekitavad tõesti vaid ühe värvi ja nendeks, kes suudavad seda ühte värvi varieerida erinevates toonides (valge värvi puhul nimetatakse taolist kuvarit halltoon-kuvariks). Monokroomkuvarid koosnevad siis ainult ühest katoodtorust ja tavaliselt pole ka pildi kvaliteet suurem asi, sest lahutusvõime jääb väikeseks.
  MITMEVÄRVILISED KUVARID
  Tänapäeval on kõige enam levinud mitmevärvilised kuvarid. Mitmevärviliste kuvarite puhul tuleb sisse tuua mõiste RGB – inglise keelsetest sõnadest Red, Green ja Blue, mis tähendavad, et monitoris on kolm katoodkiiretoru, mille abil tekitatakse ekraanile värvid. Need värvid saadakse, segades omavahel punast, rohelist ja sinist värvi. Erinevate monitoride puhul on saadud toone erineval hulgal, alates 16 ja lõpetades umbes 4 miljardiga. Ekraani piksel võib tegelikult kuvada loendamatul hulgal erinevaid värvitoone, kuid piirid seab põhiliselt just graafika tekitamisele kuluv mälu, sest näiteks 256 värvi puhul kulub iga piksli peale täpselt üks bait mälu. Mitu bitti ühe piksli kujutamiseks kulub ehk mitu värvi on võimalik tekitada, määrab suurus nimega värvisügavus ( Color Depth), mida mõõdetakse bittides. 256 värvi puhul on värvisügavuseks 8 bitti, kuid tänapäeval on kasutatavamateks sügavusteks 24 ja 32 bitti (True Color). Värvisügavusest, resolutsioonist ja teistest säärastest näitajatest loe täpsemalt edaspidi.
  ELEKTRONKIIRE- JA VEDELKRISTALLKUVARID
  Kuvarid jagunevad laias laastus kaheks- elektronkiirekuvariteks (ehk kineskoopkuvariteks) ja vedelkristallkuvariteks. Kõige värskem uuendus, mis on hetkel veel kalli hinna tõttu vähe levinud, on plasmakuvar.
  Elektronkiirekuvar (CRT – Cathode Ray Tube ) on televiisori kaksikvend arvutimaailmas, mille tööpõhimõte ei erine palju televiisori omast.
  Erinevused televiisoriga võrreldes seisnevad peamiselt sel­les, et arvutikuvari sisend on kohandatud arvutiandmete erilisele numbrilisele kujule ja ergonoomilised ( ergonoomia - töövahendi, ja -keskkonna sobitamine vasta­vaks inimese nõuetele ja soovidele) nõuded on veidi teistsugused . Tuleb ju monitori jälgida umbes poole meetri kauguselt vastupidiselt televiisorile, mida me vaatame reeglina toa teisest otsast. Kuvari kvaliteedi peamiseks näitajaks on ekraani resolutsioon – ekraanile mahtuvate pikslite arv. Kuid samuti väga tähtsaks näitajaks on monitori realaotussagedus (värskendussagedus). See näitab, kui palju pilt meie silma jaoks väreleb.
  Elektronkiirekuvari tööpõhimõte
  Põhikomponendiks on elektronkiiretoru . See on õhust tühjaks pumbatud klaastoru. Elektronkiiretoru ühes otsas asub kiirete elektronide allikas – elektronkahur, mis saadab välja elektronkiire (värvilisel monitoril kolm elektronkiirt).
  Elektronkiiretoru teises otsas on luminofooriga kaetud ekraan . Elektronkiire suunamiseks kasutatakse magnetvälja, ostsillograafides elektrivälja. Sobiva tugevuse ja suunaga magnetväli tekitatakse mähiste (ja magnetite ) abil. See ekraani punkt, millele parajasti langeb elektronkiir, hakkab elektronide energia arvel kiirgama valgust.
  Pildi saamine
  Kineskoobi tagaosas paiknevast elektronkahurist kiiratakse välja pidevalt kolm
  elektronkiirt, mis läbivad maski ja seejärel tabavad mingi piksli värvuspunktikesi.
  Maski on tarvis selleks, et tagada kiire langemine ainult ühele pikslile. Maskid erinevad
  tavakineskoopidel ja trinitronidel. Maskid jaotuvad laias laastus kolmeks: shadow mask
  augus on ringikujulised, nagu joonisel; slot mask – augud on piklikud; ja apaerture grill –“augud” ulatuvad üle terve ekraani. Viimast tüüpi maske kasutatakse trinitronkineskoopidel, millel ma eriti pikalt ei peatu antud referaadis.
  Trinitron
  Trinitron monitorid on saanud oma kineskoopide tehnoloogi maailma suurimalt telerite
  tootjalt Sony ’lt. Trinitron tehnoloogia eripäraks on asjaolu, et ei kardeta naaberpikselite
  kaasahelendumist, seda kasutatakse hoopis ära parema kvaliteedi saamiseks. Nimelt on
  pikselid asetatud kohakuti, erinevalt tavakineskoopide kolmnurksest paigutusest. Samuti
  on erinevad ka maskid, mistõttu saavutatakse kohakuti paiknevatel värvidel suurem
  heledus. Sellisel laotusel on aga ka omad puudused, millest olulisim on ehk kõverjoonte
  konarused, mistõttu fototöötlejatele trinitrone ei soovitata.


  Trinitroni mask (paremal) võrrelduna tavakuvari maskiga.  Vedelkristallmonitorid (LCD – Liquid Cristal Display ) erinevad kineskoopkuvaritest põhiliselt just asjaolu poolest, et neil pole kineskoopi. Pilt tekitatakse hoopiski poolkristallilises olekus vedeliku abil. Selleks vedelikuks on eriline aine, mille pikkadel ja peenikestel molekulidel on omadus valguslainetuse polarisatsiooni pöörata. Alljärgnev pilt annab selgema arusaama, kuidas on vedelkristallmonitor üles ehitatud. Suurimaks puuduseks tuleb pidada nende suurt hinda (võrreldes CRT monitoridega 2-3 kordne), sest LCD digitaalsuse tõttu tuleb neile sisse ehitada ka kallid analoog- digitaal muundurid, et ka tavalistest videokaartidest pilti kätte saada. Kuid see-eest on vedelkristallid silmadele tervislikumad, sest nende pilt ei vilgu perioodiliselt. Seda uuendatakse vaid hetkel, kui pilt arvuti mälus muutub ( ekraanil toimub mingi muutus), st nende värskendussagedus
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Monitorist-graafikakaardist- #1 Monitorist-graafikakaardist- #2 Monitorist-graafikakaardist- #3 Monitorist-graafikakaardist- #4 Monitorist-graafikakaardist- #5 Monitorist-graafikakaardist- #6 Monitorist-graafikakaardist- #7 Monitorist-graafikakaardist- #8 Monitorist-graafikakaardist- #9 Monitorist-graafikakaardist- #10 Monitorist-graafikakaardist- #11 Monitorist-graafikakaardist- #12 Monitorist-graafikakaardist- #13 Monitorist-graafikakaardist- #14 Monitorist-graafikakaardist- #15 Monitorist-graafikakaardist- #16 Monitorist-graafikakaardist- #17 Monitorist-graafikakaardist- #18 Monitorist-graafikakaardist- #19
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-04-11 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 77 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor anu911 Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Tegemist on referaadiga, mis käsitleb erinevate monitoride iseärasusi ja graafika saamise loo ekraanile. Lisaks on kirjutatud värvidest arvutimaailmas, resolutsioonist, skaneerimisest, graafikakaardist jne. Referaat sai hindeks tubli nelja:)
  vedelkristallikuvarid , elektronkiirekuvarid , lcd , plasmakuvarid , bitisügavus , graafikakaart , resolutsioon , draiver , kuvare?iimid

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  belladonnakillz profiilipilt
  belladonnakillz: kivil oli vaja mis teha, peab aitama :D
  23:28 08-11-2010


  Sarnased materjalid

  48
  doc
  Personaalarvutite riistvara ja-arhitektuur
  142
  doc
  Arvutite riistvara
  70
  pdf
  Riistvara ja tehniline dokumentatsioon
  13
  doc
  Peamised arvuti osad
  555
  doc
  Programmeerimiskeel
  17
  doc
  Eksam
  3
  docx
  Videokaart
  20
  odt
  Arvutid I eksamiküsimuste vastused

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun