Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Milliseid MP eesmärke soovitakse saavutada ?
  • Milline on riigi roll MP kavandamisel ja elluviimisel ?
  • Milline peaks olema riigi majanduslik roll ?
  • Kuidas tegelikult kujuneb riigi majanduslik aktiivsus ?
  • Kellega ühendada ?
  • Palju tarbida? Kes toodab ?
  • Kui valitud suhteline norm (SO2/m3). Väliskulu optimum pole teada. SE ?
  • Miks on lihtenamus (50%+1) enimkasutatav reegel ?
 
Säutsu twitteris
1. Majanduspoliitika teooria ja koht sotsiaalteaduste süsteemis MP kuulub majandusteaduste hulka ja on sarnaselt teiste valdkondadega tihedalt seotud ühiskonnateadustega. MP teooria uurimisobjektiks on praktiline MP st. suure hulga institutsioonide (valitsus, keskpank, parlament , rahvusvah. org ja huvigrupid ) tegevus, et mõjutada majanduslikke protsesse ühiskonnas. MP teooria põhieesmärgiks on kirjeldada nende institutsioonide tegevust, hinnata nende ajendeid ja ka tegevuse tagajärgi. MP hõlmab MP eesmärkide, abinõude ja strateegiate uurimist, samuti ka maj. arengu prognoosi. Eesmärgiks on praktilise MP tõhustamine , tehes eesmärgid selgepiirilisemaks, parandades otsustusprotsessi, konfliktsituatsioonide lahendamist jne. 2.Majanduspoliitika teooria ja praktika seosed MP teooria ülesandeks on maj. teoreetiliste teadmiste alusel püstitada vajalikke rakenduslikke probleeme ja ülesandeid ning töötada välja abinõusid nende lahendamiseks. Milline on MP vajadus turumajanduse süsteemis? Milliseid MP eesmärke soovitakse saavutada? Millised institutsioonid on tegevad? Milliste vahendite ja abinõudega püstitatud eesmärgid saavutatakse ? Milline on riigi roll MP kavandamisel ja elluviimisel? 3.Majanduspoliitika elluviijad MP elluviijateks on institutsioonid ja isikud, kes on selleks saanud volitused ühiskonnalt - nt demokraatlike valimiste teel.
Rahvusvaheline tasand (EL, Rahvusvaheline Valuutafond, WTO); Siseriiklik tasand (Parlament, Valitsus, Kohus); Ametkondlik tasand (Keskpank, Haigekassa, Tarbijakaitse, Konkurentisamet); Kohalik tasand ( Linna- ja vallavalitsused); Erasektor ( Ametiühingud , Tööandjate ühendused , Teised ühiskondlikud org.) 4.Otsustussüsteemide olemus ja probleemid Turg - Tsentraliseeritud planeerimise ja otsustamise puudumine. Koordineerimine leiab aset pärast otsuste tegemist. Toimiv konkurents garanteerib, et tooteid ja teenuseid toodetaks efektiivselt ja pakutaks turul odavaima võimaliku hinnaga. Turg ei loo tingimusi, mida kõik osalised saaksid pidada rahuldavaks. Kui ühed muutuvad rikkaks ja teised vaesemaks, räägitakse sots ebaõiglusest. Välistegurite tulemusena võivad välja kujuneda kaupade ja teenuste pakkumise ja nõudluse sellised tasemed , mis erinevad sots optimaalsetest. Nt rikkuse ümberjaotamine ühiskonnas, va hüviste tootmine ja keskkonnakaitse .
Demokraatia - Vaba hääletusmehhanism, enamusprintsiip, valitsuste ja parlamentide piiratud võimuperiood. Parteid üritavad valimistulemust maksimeerida, pakkudes oma poliitilisi, aga ka majanduslikke programme. Valijad saavad otsustada, milline programmidest vastab kõige rohkem nende eelistustele. Logrolling - kui parlamendis on palju vähemusparteisid, suudavad nad oma huvisid läbi suruda häälte vahetamise teel.
Teiseks probleemiks on huvide asümmeetriline jaotus. Suure grupi liige investeerib grupi huvide eest seismisse suurel hulgal aega ja raha, vastu saab vaid väikese osa tulemusena saadud kasust. Indiviidil puudub motivatsioon grupis osalemiseks Väiksemas grupis on indiviidi osa kasu jagamisel suurem. Vähemused saavad aga ühiskondlikke protsesse rohkem mõjutada kui enamused. Olson: Mida suurem on jaotuskanali koondumine, seda aeglasem on majanduskasv , vähendades uute tehnoloogiate kasutuselevõttu ning ressursside paremat kasutamist.
Bürokraatia - Võimaldab väikesel grupil spetsialistidel juhtida suuri struktuure - nii on võimalik kiiresti tegutseda (sõjavägi). Valitseb selge tööjaotus . Igal ametikohal kehtivad ametinõuded . Kogu tegevus dokumenteeritakse. Ametikohad on korraldatud hierarhiliselt.
Bürokraatia iseeneslik paisumine (kõik tunnevad end ülekoormatuna). Bürokraatlik süsteem muutub nii ebaefektiivseks, et tekivad heaolukaod. Kui avalike hüviste tootmine paisuva bürokraatia tõttu kasvab, muutuvad kaod üha suuremaks . Bürokraatial on kalduvus paisuda ja muutuda ebaefektiivseks.
Läbirääkimised - Eri sots gruppide läbirääkimised. (nt tööandjate ja töövõtjate esindajad teevad otsuseid läbi rääkides, mitte grupiti eraldi - tulemuseks on mõlemaid pooli rahuldav kompromiss). On võimalik, et sellise kompromissi kulud peavad jääma kellegi kanda. 5.Sotsiaalsed väärtused majanduspoliitika eesmärkidena MP peamiste eesmärkide leidmisel on lihtsaim moodus kasutada üldtunnustatud sots. väärtusi, mida valdav enamus kodanikest omaks peab: Vabadus - igaühe vabadus määrata omale eesmärgid ja töötada nende saavutamiseks. Individuaalne vabadus väärtusena lõpeb seal, kus ta hakkab piirama teiste vabadust. Õiglus - ühiskondlikku rikkust tuleb jaotada ühiskondlikult õiglaselt. Aga ka õigus seaduse ees: kõigil ühiskonna liikmetel on võrdsed õigused ja kohustused (varade ümberjaotamise juures ei eksisteeri seesugust õigust). Turvalisus - rahu ühiskonnas ja paremad majanduslikud ja sots garantiid . Näiteks minimaalne sissetulek, mida ühiskond on võimeline igale oma liikmele garanteerima.
MP eesmärgid peavad olema võimalikult täpselt defineeritud. Kõik poliitilised elluviijad peavad teadma, mida neil tuleb teha. On vajalik eesmärkide hierarhiline süsteem: allpool asuvad eesmärgid on samal ajal kõrgemate eesmärkide saavutamise vahendiks.
6.Majanduspoliitika normatiivne ja positivistlik teooria. Normatiivne suund: milline peaks olema riigi majanduslik roll? Esiplaanil eesmärgi ja vahendi seosed. Positivistlik suund: kuidas tegelikult kujuneb riigi majanduslik aktiivsus? Esiplaanil inimeste tegelikud huvid 7.Tehnokraatlik- elitaarne , sh kvantitatiivne majanduspoliitika. Kriitika. Tehnokraatlik-elitaarne – otsitakse antud eesmärkide saavutamiseks parimat Instrumentaariumi: 1.Tavateooria (Frisch, Tinbergen) 2. Eeldatakse ühiskondliku heaolu funktsiooni 3.Valitsus ja poliitikanõustajad on täielikult informeeritud ja heatahtlikud 4.Tuletavad optimaalse MP meetmete kompleksi, mille poliitikud ka ellu viivad 5.Variant: kvantitatiivne MPT
Korrapoliitiline – otsitakse parimat majandussüsteemi.
Kriitika: Ühiskondlikku heaolufunktsiooni ei saa tuletada individuaalsetest eelistustest ; Heaolufunktsiooni ei saa empiiriliselt kontrollida; “Optimaalne” poliitika ei seostu poliitikute huvidega ; Vastuolu tarbijate ja valijate primaarsusega; Ei arvesta strateegilise mängu võimalust; Absolutiseerib turukonkurentsi kui ühiskondlikku otsustussüsteemi; Alternatiive ei uurita; Eiratakse probleeme, mida turg ei lahenda; Ei huvitu ühiskondlike reeglite kujunemisest demokraatlikus protsessis; Heatahtliku diktaatori eeldus. 8.Majandussüsteemide kirjeldamise olulised aspektid Süsteemi elemendid (tarbijad ja tootjad), elementide vahelised suhted (tootmis-, vahetus- ja jaotusportsessid), süsteemi kord (majanduslik kord, turumajanduse reeglid). Süsteemi kord määrab ära süsteemi motivaatorid (nt turuosaliste omavah. suhtelises).
Omand
Planeerimisviis
Eraomand
Riiklik- või ühisomand
Detsentraalne planeerimine
(turg)
Kapitalistlik turumajandus
Sotsialistlik turumajandus
( lühiajaliselt )
Tsentraalne planeerimine
(riiklik plaan)
Kapitalistlik plaanimajandus
(lühiajaliselt)
Sotsialistlik plaanimajandus
9.Turumajanduse reaaltüübid, kapitalismi mudelid
Vabale turumajandus on omane riigi minimaalne sekkumine. Sots turumajandus iseloomustavad kõrgemad maksud , sagedasemad turusiirded ja interventsioonid ja ka konkurentsivabaduse kindlustamine. Selle suuna äärmuslikuks näiteks on heaolumajandus , kus poliitilised ja administratiivsed jõud püüavad muuta turujõudude tegevust kolmes suunas: Garanteerida indiviididele ja peredele
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #1 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #2 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #3 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #4 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #5 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #6 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #7 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #8 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #9 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #10 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #11 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #12 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #13 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #14 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #15 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #16 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #17 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #18 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #19 Majanduspoliitika eksam kordamisküsimused eksamiks #20
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 20 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-01-20 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 151 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor chalk Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

38
docx
Majanduspoliitika kordamisküsimused eksamiks 2014
30
docx
Majanduspoliitika eksamiküsimused
18
pdf
Majanduspoliitika vastused
6
docx
Majanduspoliitika vastused
13
docx
Majandusteooria kordamisküsimused
116
pdf
Sissejuhatus majandusteooriasse
105
doc
Lõpueksam-2008 õppekava alusel Majanduse alused
269
docx
Õiguse alused eksami kordamisküsimused

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun