Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Majanduse planeerimine – makromajanduspoliitika (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kes ja kuidas teostab?

Lõik failist

Majanduse planeerimine – makromajanduspoliitika
Iseseisev kirjalik töö vihikusse õpikuga (ptk 5.4). NB! Kirjuta küsimus ette!
1. Nimeta riigi eesmärgid majanduspoliitika kujundamisel. Riik kehtestab seadused või reeglid, mis määravad ettevõtete ja majapidamiste käitumiskeskkonna. Samal ajal toodab riik ka valitud kaupu ja teenuseid, mida ta pakub majapidamistele ja ettevõtetele. Riik tagab kodanike sotsiaalse ja majandusliku heaolu. Riik muudab ka sissetulekute jaotust ühiskonnas, maksustades ühtesid majandussubjekte, kuid samal ajal makstes toetusi teistele. Majanduspoliitika abil suunab riik majanduse kui terviku edenemist, toetades majanduse arengut ja vältides sotsiaalselt ebasoovitavaid nähtusi, alandades tööpuudust ja inflatsiooni. Majanduspoliitika neli peamist eesmärki: kõrge tööhõive ehk võitlus tööpuudusega, hindade stabiilsus ehk võitlus inflatsiooniga, kõrge ja püsiv majanduskasv ning õiglane sissetulekute jaotus.
2. Võrdle riigi ja firma majanduslikke eesmärke. Erinevalt ettevõtetest ei ole aga riigi esmane eesmärk teenida nende kaupade ja teenuste müügilt kasumit, vaid tagada kodanike sotsiaalne ja majanduslik heaolu.
3. Kuidas on omavahel seotud:
a) intressid -ettevõtlus- majandusareng , Kui intressid on madalad, võtavad ettevõtted palju laene, et saaks oma firmat arendada ja laiendada, ja majanduse areng saab hoo sisse.
b) maksukoormus -tarbimine-majandusareng Üldine maksukoormuse alandamine soodustab tarbimist, kuna jätab majapidamistele ja ettevõtetele rohkem ressursse. Tarbimise kasv omakorda elavdab majanduse arengut.
c) riigieelarvelised kulutused-tarbimine- tööpuudus ?
4. Nimeta sotsiaalselt ebasoovitavaid nähtusi, mida riik püüab majanduspoliitikaga vältida (3). Ebavõrdsus, inflatsioon , tööpuudus.
5. Nimeta majanduspoliitilisi instrumente (2). Rahapoliitika ja fiskaalpoliitika .
6. Rahapoliitika ja fiskaalpoliitika: a) millega tegeleb, b) kes ja kuidas teostab ?
Rahapoliitika:
a)Raha väärtuse säilitamine ehk rahalise stabiilsuse tagamine ehk madala infaltsioonitaseme hoidmine. Riigi majanduskasvu soodustamine.
b)Riigi keskpank – hoiab madalat inflatsioonitaset. Reguleerib intresse ja käibeloleva raha hulka.
Fiskaalpoliitika:
a)Majandusarengu toetamine ja tööpuuduse vähendamine.
b)rahandusministeerium maksuseaduste kaudu, mille muutmine on Riigikogu pädevuses.
7. Fiskaalpoliitika teostamise vahenditeks on: 1) riigieelarvelised kulutused, 2) maksud.
8. Kumb on olulisem – majanduskasv või hindade stabiilsus? Põhjenda . Olulisem on majanduskasv. Siis majandus liigub edasi ja ei jää ühe koha peale tammuma. Inimeste heaolu peaks paranema, seega peaks neil olema rohkem raha, et kasvavate hindadega kaasa minna. Muidugi peavad majanduskasv ja hinna stabiilsus olema mõistlikuse piires tasakaalus, et ei tekiks äärmuslikke olukordi .
9. Mida tuleb tänapäeva globaliseerunud maailmas riigil majanduspoliitika rakendamisel silmas pidada? Riik peaks panustama soodsa ettevõtluskliima arendamisse ning innovaatiliste tegevuste toetamisse, näiteks haridus- ja tööhõivepoliitika kaudu. Kuna Eesti väike riik, siis majanduspoliitika rakendamine üsna keeruline väiksuse ja avatuse ülejäänud maailma suhtes. Seega Eesti majanduse areng sõltub oluliselt välismaise majanduskeskkonna arengust.

10. Mis juhtub, kui majandus:
a) kuumeneb üle – Majanduse ülekuumenemise põhjuseks on liiane nõudlus, mis toob kaasa kõrge inflatsioonitaseme ja toodangu väga kiire kasvu. Kõrge inflatsioon omakorda põhjustab inimestes ebakindlust, teenitud raha püütakse kiiremini kulutada, välditakse raha säästmist.
b) satub depressiooni – Kogu toodang langeb ja töötus kasvab märkimisväärselt.
11. EL-iga liitumise järel prognoositi meile maksutõusu seoses kaudsete maksude tõusuga, kuid üksikisiku tulumaksu plaanitava vähendamisega pidanuks üldine maksukoormus vähenema. Millest annavad tunnistust järgnevad numbrid : maksukoormus 2001 33,2 %; 2009 35,9 %, 2010 49,6 %, 2012 67,3 %? Maksukoormus on tõusnud mitte vähenenud nagu lubati.
12. On teada, et oma raha on üks riigi iseseisvuse tunnuseid. Kuidas sobib antud mõte kokku ühisraha kontseptsiooniga (nt euro)? Euro tähistab seda, et riik on euroala liige ja on iseseisev. Kuna riik on selles euroalas, siis ta on käitunud targalt, sest ühine valuuta toob palju hüvesid ning annab väikestele riikidele võimaluse suuremas maailma majanduspoliitikas kaasa rääkida.
Majanduse planeerimine – makromajanduspoliitika #1
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-03-11 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 7 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kv0056e Õppematerjali autor

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
2
doc

Rahandus- ja hariduspoliitika

1)Majanduspoliitika üldised eesmärgid Riigi sekkumine on olnud pikka aega küsimus. Riik kehtestab seadused, mis määravad ettevõtete ja majapidamiste käitumiskeskkonna. Samal ajal toodab riik ka valitud kaupu ja teenuseid, mida ta pakub neile. Riigi esmane eesmärk ei ole teenida kasumit, vaid tagada kodanike sotsiaalne ja majanduslik heaolu. Majanduspoliitika abil suunab riik majanduse kui terviku edenemist, toetades majanduse arengut ja vältides sotsiaalselt ebasoovitavaid nähtusi , alandades tööpuudust ja inflatsiooni. Eesmärgid: *Kõrge tööhõive ehk võitlus tööpuudusega *Hindade stabiilsus ehk võitlus inflatsiooniga. *Kõrge ja püsiv majanduskasv *Õiglane sissetulekute jaotus Riigil on võimalik majanduspoliitilisi eesmärke saavutada rahapoliitikat või fiskaalpoliitikat kasutades. 2)Rahapoliitika ..tegeleb raha väärtuse säilitamisega. Rahapoliitika teostamine on tehtud ülesandeks

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
1
doc

Majandusarengu planeerimine – makromajanduspoliitika

Majandusarengu planeerimine ­ makromajanduspoliitika Riigi funktsioonid majandusse sekkumisel: kehtestab seadused ja reeglid , mis määravad ettevõtete ja majapidamiste käitumiskeskkonna toodab valitud kaupu ja teenuseid , mida ta pakub majapidamistele ja ettevõtetele tagada kodanike sotsiaalne ja majanduslik heaolu muudab sissetulekute jaotust ühiskonnas (teatud subjektide maksustamine) suunab majanduse kui terviku edenemist, toetades selle arengut ja vältides sotsiaalselt ebasoovitatavaid nähtusi, alandades tööpuudust ja inflatsiooni. Majanduspoliitikal oli neli peamist eesmärki: kõrge tööhõive ehk võitlus tööpuudusega hindade stabiilsus ehk võitlus inflatsiooniga kõrge ja püsiv majanduskasv õiglane sissetulekute jaotus Riigil on võimalik majanduspoliitilisi eesmärke saavutada rahapoliitikat või fiskaalpoliitikat kasutades.

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
2
doc

Ühiskonna kokkuvõte 5.1-5.6

vajalikud masinad, seadmed, tehased 3. Ressursside efektiivne kasutamine Tähtsaim on inimese heaolu ja tema kõrge elukvaliteet Et ressursse vähem raisataks ja tootmisprotsess oleks vähemkulukam suunatakse ressursse sinna, kus alternatiivkulu on väiksem Turumajanduses tasakaal- tarbija rahuldab oma soove kasulikumal ja parimal moel ning tootjad optimeerivad oma tootmisprotsessi, kasutades ressursse võimallikult efektiivselt 4. Majanduse koguprodukt ja majandusareng SKP (sisemajanduse koguprodukt)- näitab, kui palju kaupu ja teenuseid majanduses antud ajaperioodil toodeti Lõpptarbimine- kaubad ja teenused, mis on tarbijatel kasutusel ning mida ei kasutata enam ühegi teise toote või teenuse tootmiseks. Vahetarbimine- kaubad ja teenused, mida kasutatakse teiste toodete või teenuste tootmisel (SKP arvutamisel vahetarbimist ei arvestata) Lisandväärtus- igas tootmisetapis toimuv kauba turuhinna suurenemine 5

Ühiskond
thumbnail
6
doc

Majandus ja poliitika

muutust · Ekspordihinnaindeks iseloomustab eksportkaupade hindade arengut · Impordihinnaindeks iseloomustab Eestisse sisse veetavate kaupade ja teenuste hindade arengut Inflatsiooni peamiseks negatiivseks mõjuks on raha väärtuse ehk ostujõu langus. Inflatsiooni võib tekitada olukord, kus nõudlus kasvab kiiremini kui tootmine. Samuti ka tootmiskulude kasv. Majandusarengu planeerimine makromajanduspoliitika Riik kehtestab seadused või reeglid, mis määravad ettevõtete ja majapidamiste käitumiskeskkonna. Majanduspoliitikal on neli peamist eesmärki: · Kõrge tööhõive ehk võitlus tööpuudusega · Hindade stabiilsus ehk võitlus inflatsiooniga · Kõrge ja püsiv majanduskasv · Õiglane sissetulekute jaotus Rahapoliitika tegeleb raha väärtuse säilitamisega ehk rahalise stabiilsuse tagamisega. Raha

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
10
doc

Ühiskonna majandamine

Me tahame reisida, haridust, mugavust. (sotsiaalteadus ­ ühiskonnateadus) Majanduses luuakse, jaotatkse ja tarbitakse rikkusi. SEGAMAJANDUS · Tänapäeva arenenud riikides domineerib segamajanuds, kus majanduses tegelevad niihästi eraettevõtjad kui ka riik ja kojalik omavalitsus (alati on kaupu ja teenuseid, mille tootmise eest peab hoolitsema valitsus) · Seamajanduse vundamendiks on eraomandusel rajanev vaba ettevõtluse süsteem. Segamajanduses otsustab turg majanduse põhiküsimused ainultosaliselt · Riik tegutseb majandus valdkondades, kus a) Eraettevõtlus tegutseda ei taha (keskkonnakaitse(see ei ole tulus)) b) Ei tohi (riigikaitse, transport) c) Ei tule toime Millest sõltub Euroopa energia? ­ Venemaa gaasist. Ukrainast ja Valgevenest tulevad gaasi ja naftajuhtmed läbi. Ühiskondade võrdlus tööstusühiskond Postindustriaalne ühiskond

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
4
docx

Ühiskonna õpetuse töö vastused

Ühiskonnaõpetuse KT 1) Tootmistegurid, majandusressurssid 2) Ressursside efektiivne kasutamine 3) SKP -? Jooksevhindades ja püsivhindades 4) SKP riigi rikkuse mõõdupuuna. SKP per capita. SKP naaberriikides. Kõige kõrgema SKP-ga riigid. 5) inflatsioon, mis on, selle põhjused, inflatsiooni mõju tarbijale 6) riigi majanduspoliitika peamised eesmärgid 7) fiskaalpoliitika 8) eelarve ­ mis on, koduvalla ja riigieelarve maht, kuidas riigitasandil eelarve välja töötatakse, koostatatakse, lisaeelarve 9) maksud Eestis ­ riiklikud + kohalikud 1. Ühiskonna majandusressursid ehk tootmistegurid on vahendid, mis on ühiskonna käsutuses kõigi majanduslike soovide rahuldamiseks. Kõik otsused tehakse piiratud ressursside tingimustes. Tootmistegurid jagunevad kolmeks:

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
17
doc

Ühiskonnaõpetus II

7. Euroopa Liit: institutsioonid: Parlament, Kohus, Komisjon 8. Euroopa Liit : kujunemine ja tulevik 9. Rahvusvaheline suhtlemine, postmodernne ühiskond 10. Rahvusvaheline suhtlemine: globaliseerumine, põhjused ja tagajärjed 11. Rahvusvaheline suhtlemine: globaalprobleemid ÜHISKONNAÕPETUSE ARVESTUS II2 12. Rahvusvaheline suhtlemine: inimõigused 13. Majanduspoliitika: riigi peamised majandusnäitajad 14. Raha- ja fiskaalpoliitika 15. Otsesed ja kaudsed maksud 16. Riiklikud ja kohalikud maksud 17. Üldised ja sihtotstarbelised maksud 18. Hariduspoliitika 19. Sotsiaal- ja tööhõivepoliitika 20. Euroopa Nõukogu ÜHISKONNAÕPETUSE ARVESTUS II3 1

Ühiskonnaõpetus
thumbnail
34
odt

Riigi majandusressursid ja majandusprobleemid

....................................................................................12-15 Kokkuvõte.....................................................................................................16 Kasutatud kirjandus.......................................................................................17 2 Sissejuhatus Ühiskonnas toimuvaid protsesse mõjutab sageli majanduse areng. Kahjuks on inimeste soovid piiramatud, ressursid aga piiratud. Seetõttu pole kunagi võimalik saada kõike mida inimesed tahavad. Riigi ellarves ei ole kunagi nii palju raha, et maksta pensione ja lastetoetusi ning pidada üleval sõjaväge nii, et kõik kellele toetus on määratud, ka selle suurusega rahule jääksid. Seega on majanduse keskne küsimus: kuidas rahuldada inimeste soove ja vajadusi piiratud ressursside tingimuses

Majandusanalüüs




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun