Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Loogika konspekt (2)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kestis see poolsada aastat. Mis on loogika ?
 • Mis teed? Kuhu lähed ?
 
Säutsu twitteris
Õpetaja Ilmar Lilleorg Maria Sillandi
RP 121-T
LOOGIKA
Aine lõppeb testiga. Mis koosneb ülesannetest (Täpne mõistete sisu: mis on loogika, mis on mõtlemine - 3-4 küsimust). 70p. 51% on positiivse hinde piir. Töös tehnikat kasutada ei tohi. Õpetaja annab A4 formaadis spikri ise tööle.
Materjalid:
1. Õppejõud.
2. Loogika harjutused ja ülesanded 1999 (pole kiiret sellega) On ka digiväljaandes.
3. http://web.zone.ee/aristoteles/
4. Ene Graiberg ''Loogika, keel ja mõtlemine'' 1996
5. Galine Vuks ''Formaalse loogika ehk õige mõtlemise alused'' 1991
Aristotelese loogika (klassikaline loogika, formaalne loogika, modernne loogika)
Esimene antiikaja mõtleja - Aristoteles (384-322). Temast algab loogika. Teda peetakse loogika rajajaks. Enne Aristotelest polnud loogikat.
1956 aastal alustati loogika õpetamist. Kestis see poolsada aastat.
Mis on loogika? Loogika on õpetus ehk teadus mõtlemise vormidest ja reeglitest.
Retoorika - kõnekunst.
Reegel on kokkuleppeline, üksik tegevus, reguleeriv norm.
Seadus - inimeste kooselu vorm, reeglite kogu.
Kas loodusseadus oli enne inimest? Seadus väljendab korduvaid, püsivaid, paratamatuid, olulisi ja üldisi seoseid on reaalsete asjade ja nähtuste vahel. Ükski asi pole ilus - inetu, hea - halb jne inimene ise valib. Seadusest ei saa rääkida enne inimest. Olulised ja üldistavad seadused olid puudu. Mida olemas ei ole, seda avastada ei saa. Loogikas pole seaduseid. Loogikas pole asju ega nähtuseid. Loogika uurib mõtet, mitte selle protsessi ehk mõtlemist.
Mõtlemine on spetsiifiline vaime tegevus, mille objektiks on tegelik ja kujuteldav maailm ja millel on loominguline iseloom. Mõtlemine on loominduline protsess. Mõtlemine on tegelikkuse peegeldust. Tegelikkus koosneb asjadest ja nähtustest. Mõte koosneb sõnadest, terminitest, mõistetest. Mõtlemise objekt on tegelik ja kujuteldav maailm.
Tegelik ja kujuteldav maailm - tegelik maailm on asjadest ja märkustest koosnev ja meie ise sinna kaasa arvatud. Asjade ja nähtuste vahelised seosed. Objektiivne reaalne maailm mille vastukaaluks on subjektiivne irreaalne maailm. Irreaalne on reaalselt olematu, see eksisteerib inimeste kujutlustes. Eriti kauakestvad on mütoloogilised irreaalsused. Matemaatika uurib arvulist mõõdetavust. Kujuteldavat maailmat pole reaalselt olemas. Mõtlemine on loominguline protsess. Loome protsessis korduvust ei sallita.
Teadus on teadmiste süsteem. Süsteemi viidud teadmised.
Õpetus on peaaegu pool teadust.
Mõtlemise tulem
09.09.2014
Õige mõte on mõte mis on kooskõlas antud vormi ja reegli nõuetega. Matemaatiline mõte peab olema õige mõte. Väär mõte on seesugune mille puhul antud mõte ei ole kooskõlas vastavate vormi ja reeglite nõuetega. Ekslik mõte ehk eksimus (eksimine on loomu pärane, kuna inimene ei suudagi täpselt fikseerida mingeid olekuid, seisundeid, suhteid, seoseid, struktuuri jms. Meid ümbritsev maailm on väga keerulise ülesehitusega). Eksimus on ebatäpne mõte mis tekib 2 faktorist: objektiivse maailma keerukus ja inimese ebatäpne mõtlemine. Tõene mõte ehk tõde on mõte mis vastab tegelikkusele.
Minu tõene mõte: Täna sajab väljas vihma.
Meie mõte koosneb sümbolitest, märkidest. Kui tõde pole siis on olemas adekvaatne mõte.
Eksimus on teadlik, tahtlik mõtlemine. Vale on selline mõtlemine mida inimene produtseerib teadlikult, tahtlikult, eesmärgist lähtuvalt
Globaalne ja individuaalne vale. Globaalne vale on selline mida produtseeritakse suurte rahvahulkade tarvis, levitatakse kõikvõimalike kanalite kaudu, alates kooliõpetusest ja lõpetades mistahes igapäevase ajakirjanduse vormiga . On olemas ka religioosne vale.
Poliitiline vale. See on sellest perioodist, kui poliitika on võtnud juhtpositsiooni üle religiooni, poliitika on asendamas religioosset võimu masside üle.
Statistiline vale. Individuaalne vale.Häbivale. Kui juku on tunnis ja tahab wc-s käia.
Etiketi vale. Lähedalt seotud viisakuse valega. Hädavale. Armuvale.
Viga on eksimus mis ületab etteantud normi piiri. Igas valdkonnas võivad need olla erinevad. Vale kõrvalkalle on delta .
Detuktiivne loogika. Üldiselt üksikule.
Induktiivne mõtteviis. See tekkis alles 19.sajandil. J.Niel oli rajaja.
Dialektiline loogika. Selles nähakse kahekordse eituse tulemusenam mingit arengujoont, arengumomenti.
Modaalne loogika. Kõige uuem loogika haru. Selles loogikas käsitletakse lauseid , mõtteid nende usaldusväärsusest lähtuvalt. Ideede ja mõtete lahterdamine, mille puhul on erinevatel lausetel ja mõtetel erinev usaldusväärsuse tase. Näiteks kui keegi väidab, et täna on ilus ilm siis see väide sisaldab hinnangut (ilus). Need mõtted mis sisaldavad hinnangut, nendel on kõige väiksem usaldusväärsus.
Faktoloogiline materjal. Teave, mille kohta saab öelda, et see on adekvaatne objekti suhtes. Sisaldab arvamusi , vaateid, subjektiivset momenti.
See mõte ei tunne ajalisi piire . ei sõltu millistel aegadel seda kasutatakse. Igal asjal on algus ja lõpp - selline mõte.
Mõiste
Mõiste on mõte. Täpsemalt mõtte element. Mõtte elementaarne osa. Mõiste on mõtte elementaarseim osa millega tähistatakse asju, nähtusi, nende omadusi ja nendevahelisi seoseid. Paralleelselt mõistega kasutatakse teist mõistet nagu termin, mis on samaväärne sõna. Loogikas kasutame sõna mõistet. Mõiste on väljendatud sõna abi. Mõiste on kokkuleppeline tähendus. Mõiste sisu avaldatakse mõiste tunnuste läbi.
Tunnused: Neid nimetas Aristoteles põhitunnusteks. Nähtavasti on ta tahtnud rõhutada seda, et põhitunnustest moodustub mõiste definitsioon, määramine.
 • Aristoteles nimetas sugutunnus ehk klassitunnus . Klassitunnus näitab millisesse rühma, gruppi või klassi vaadeldav mõiste kuulub. Nt laud- mööbel; tool - mööbel; arvuti - infotehnoloogiline seade; pliiats - kirjutusvahend
 • Liigi-erisuse tunnus näitab mille poolest erineb vaadeldav mõiste kõikidest teistest tema klassi kuuluvatest mõistetest. Nt laud - istutakse ja toimetatakse; tool - seljatoega tool; inimene - räägib, tööriista valmistaja, joob kui tal janu pole;
 • Liik ehk liigitunnus . Liigitunnuse moodustavad klassitunnus ja liigi-erisuse tunnus. Liigi mõisted on laud, koer, tool.
 • Mittepõhilised tunnused ehk päristunnus ehk tuletatud tunnus. Tuletatakse teda liigi-erisuse tunnusest. Kui inimene kõneleb siis on see päristunnus. Kõnelemine on tuletatav tunnus.
 • Juhuslik tunnus. Aristoteles ütles, et see on asjade ristumine. Juhuslik on see mis võib esineda ja mis võib ka mitte esineda.
  Defineerimine
  Defineerimine on mõiste sisu, avamine põhitunnuste kaudu. Defineerimine on teaduslik teoreetiline tegevus, see on mõiste sisu kõige täpsem ja aksepteeritavam esitus. Defineerimise reegleid on oluline teada. Defineerimise lühendid konspekteerimisel:
  Tasakaalus peab olema: Dfd=dfn.
  On ka juhtumeid kus
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Loogika konspekt #1 Loogika konspekt #2 Loogika konspekt #3 Loogika konspekt #4 Loogika konspekt #5 Loogika konspekt #6 Loogika konspekt #7 Loogika konspekt #8 Loogika konspekt #9 Loogika konspekt #10 Loogika konspekt #11 Loogika konspekt #12 Loogika konspekt #13 Loogika konspekt #14 Loogika konspekt #15 Loogika konspekt #16 Loogika konspekt #17 Loogika konspekt #18 Loogika konspekt #19 Loogika konspekt #20 Loogika konspekt #21 Loogika konspekt #22
  Punktid 5 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 5 punkti.
  Leheküljed ~ 22 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-01-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 65 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor msillandi Õppematerjali autor

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (2)

  Tiinuliinu profiilipilt
  Tiinuliinu: Väga põhjalik ja hea materjal :)
  23:13 29-03-2015
  217155 profiilipilt
  06:41 26-05-2016


  Sarnased materjalid

  44
  pdf
  Loogika konspekt 6-10
  14
  pdf
  Loogika konspekt
  30
  pdf
  Loogika konspekt 1-5
  26
  docx
  Semiootika KONSPEKT
  74
  docx
  Psühholoogia konspekt
  36
  docx
  Psühholoogia konspekt
  24
  doc
  Konspekt
  98
  docx
  Kogu keskkooli bioloogia konspekt

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun