Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Loodusvööndid - Tabel (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Loodusvööndid
Kliima ja Valitsevad Õhumassid
Mullad
Loomastik
(näiteid loomadest)
Taimestik
(nt. taimedest )
Inimtegevus
Jäävöönd
Õhutemperatuur kogu aasta alla 0. Sademeid vähe, langevad lumena. Kuna, õhk on külm, valitseb jäävööndis laskuvadte õhuvoolude tõttu aasta läbi kõrgrõhkkond.Tuul puhub väiksemate laiuskraadide poole
Mullad esinevad laiguti ja hõredalt. Kivid murenevad kiirelt, aga kuna vähe huumust siis tekib muld aeglaselt.
Loomade aluseks pisikesed mereorganismid. Jääkaru, morsk , hüljes, vaal, pingviin, kotik , plankton
Vähe õistaimi, esinevad samblikud
Püsiv asustus puudub, polaarjaamad,
karmid tingimused ei soodusta majandustegevust
Tundra ja metsatundra
Talvel arktiline, suvel parasvöötme õhumass. Temperatuur püsib -15 kuni -20, kuid on paiguti väga erinevad. Sademeid aastas 150-400mm
Keltsmullad. Õhukesed ja väheviljakad, enamasti soostunud . Kivimid murenevad kiiresti.
Aasta läbi elavaid liike vähe: Põhjapõder, lemming , polaarrebane, valgejänes. Suvel pesitsevad paljud linnud : Haned, pardid , hakud, luiged ja teised.
Taimestik koosneb sammaldest, madalamatest puhmastest ja püsikuist, mis talvel mattub lume alla. Esindatud Põõsastest: paju, lepp , Puhmastest: vaevakask . Marjadest : mustikas , pohl , murakas, sinikas . Laiadel aladel sood, kus kasvavad turbasammal, villpea ja sookail.
Inimasustus hõre. Piirkonnas on leitud suuri maavarade maardlaid. Kaevanduste ja tööstusasulate rajamine paneb ohtu looduse.
Okasmets
Kliima tundravööndi omast soojem ja niiskem. Kõige soojema kuu temperatuus +10 kuni +20, külmimal -10 kuni -30. Aastane sademehulk 400st 1000mm. Rohked sademed soodustavad tiheda vetevõrgu tekkimist.
Leetmullad . Happelised huumusained põhj. Mulla mineraal osa lagunemist lahustuvaiks ühendeiks. Ülemised mulla horisondid vaesuvad taimedele vajalikest ainetest. Sademeid langeb rohkem, kui ära aurab. Väljauhtumise all kannatav mullahorisont omandab heleda värvuse.
Loomastik on okasmetsades rikkam kui tundras, sest elutingimused on mitmekesisemad. Lindudest on levinud tihane, vint , laanepüü; loomadest karu, hunt, rebane , jänes, ilves, nugis , orav ja põder.
Okasmetsad , tüüpilisemad puud: Mänd, kuusk, lehis, nulg , tsuuga, ebatsuuga . Vaheldumisi kasvab ka kitsalehelisi lehtpuid, nagu kask ja haab. Okaspuude all kasvab üldiselt vähe põõsaid ja rohttaimi. Madalaimaks taimerindeks samblad . Rohttaimedes mustikas, leseleht jne.
Vähe asustatud, seetõttu suuresti säilinud. Tänapäeval võetakse neid küll üha enam majanduslikult kasutusele, sest sealt saab head ehitus ja paperipuitu.
Sega- ja lehtmets
Sega ja lehtmetsade vööndis on jaanuari keskmine temperatuur -5 kuni +5 kraadi, juuli keskmine +15 kuni +25. Sademeid langeb aastas 500-1000mm, mõnel pool kuni 2000mm.
Pruunmullad on võrdlemisi tüseda huumushorisondiga, sest igal aastal kõduneb maapinnal hulgaliselt langenud puulehti. Mullas elab palju mikroorganisme ning mulla ja taimede vahel aineringe on kiire, mistõttu on nad viljakad .
Sega ja lehtmetsade tüüpilised imetajad on rebane, mäger, jänes, hirv , metskits, metssiga, mägikits ja nirk . Soojematel aladel kohtab okassiga . Roomajatest esinevad rästik ja nastik. Palju linde, kuna palju sobivat toitu.
Valitsevad laialehelised lehtpuud . Põhjapoolsetele metsadele on iseloomulikud kask, haab ja lepp taanduvad lõuna pool, asendudes niiskematel aladel pöögi ja kuivemates kohtades tammemetsadega. Lehtmetsades on liigirikas alustaimestik. Leidub nii põõsaid kui rohttaimi.
Põllumajandus – kartul , nisu, mais, suhkrupeet ja palju puuvilju . Hankiv tööstus maavarade juures. Mujal töötlev tööstus ja teenindus.
Rohtla
Sademeid vähem kui metsavööndites. Aastas sajab 200-400mm jaanuari keskmine õhutemperatuur -5 kuni +5, juulis aga +15 kuni +25. Neli aastaaega .
Mustmullad , sademete hulk ja aurumine on tasakaalus. Igaa aasta koguneb mulda taimejäänuseid. Huumuskiht meetripaksune. Mullabakterid ja väiksed selgroogsed kobestavad mulda.
Loomastik sõltub taimkattest. Toidu leiavad siit antiloobid, metshobused, närilised (suslik, hamster , küülik, hiir ) ning roomajad (sisalik, kilpkonn ja madu ) Röövlinnud, Hunt, rebane, nirk, tuhkur , stepikotkas.
Sademeid puude kasvuks pole piisavalt. Rohtlataimed on kohastunud lühikese kevadega, mil muld on lume sulaveest niiske. Nad peavad õitsema väga lühikese aja jooksul, et enne põuda viljuda. Paljud taimed elavad üle kuiva aja maa- alustes osades-paksudes juurtes, mugulates . Habehein, preeriarohi, sibultaimed, stepirohi.
Põllumajandus, teravili, kasvab kõige paremini rohtlates siis võeti need ammu põldude alla. Üksikud looduslikud taimkatte alad. Mujal lokkavad viljapõllud (nisu, mais, päevalill, suhkrupeet)
Vahemereline põõsastik ja mets
Suvel valitseb troopiline ja talvel parasvöötme õhumass. Levib vahemereline taimkate . Soe ja kuiv suvi ja mahe talv sademetega.
Keemiline murenemine . Levinud pruunmullad, mis on huumusrikkad.
Muflon , kvoll, pulstikits, känguru, lambad.
Oliiv, oleander, loorber, piinia , iilekstamm, korgitamm , mürt, maasikapuu , küpress, lavendel, rosmariin , viinamarjad , tsitruselised
Tihe,põllumajandussaaduste töötlemine ja turism . Kuivadel mäenõlvadel karjatatakse kitsi ja lambaid .
Niisked lähistroopilised metsad
Suvel troopiline kõrgrõhkkond selge ja kuiva ilmaga ning talvel madalrõhkkond läänetuultega, mis toovad niiskust ja sedemeid. Ida ja Lääne osad erinvad ja sellest eriilmeline taimkate. Idaosad aasta läbi sademerikkad. Talved mahedad +10 kuni +15, suved soojad +25 kuni +30. Sademeid aastas 1000- 3000mm . Võib esineda orkaane ja taifuune.
Porsumine . Koola- või punamullad , keemilise murenemise tagajärjel kogunenud rikkalikult mineraale aga üldiselt huumuse vaesed. Viljakamad on jõesetetest kujunenud lammimullad.
Väga rikkalik. Elutingimused mitmeskesised. Kakaduu, emu, känguru, koaala, kuskus , nokkloom, dingo, kiivi , sipelgasiil
Igihaljad kui ka heitlehelised lehtpuud. Mahagon, ginko , magnoolia , kameelia, rododendron, eukalüpt, bambus , hikkoripuu.
Soodus elupaik. Aastaringne taimede kasv võimaldab koguda põldudelt mitu saaki aastas (nisu, mais, riis, puuvill ) Rannikumered kalarikkad, püütakse merevähe ja söödavaid karpe.
Kõrb
Kuivemad alad. Pöörijoonte ümbruses, kus aasta läbi valitsevad kõrgrõhkkonnad ja laskuvad õhuvoolud. Päeva temperatuur üle paarikümne kraadi. Vahel sajab ka hoovihma.
Mullad kas puuduvad, või esinevad hallmullad või punamullad. Paraja niiskuse korral võimalik saada rikkalikku viljasaaki. Mullas vähe huumust aga piisavalt vajalikke mineraale.
Kõrbe loomastik kohastunud eluks maa all ja enamasti öise eluviisiga. Sügavastes orgudes pole päeval kuum. Kõrbes leidub närilisi ja kõigusoojaseid roomajaid, kes ajavad eluks vähe vett. Roomajaid jahivad kõrberebased, šaakalid, hüäänid. Skorpion , kaamel, lõgismadu, varaan , kõrbehiir
Kõrbtaimed kohastanud elama kuumas ja kuivas kliimas ning taluma mulla kuivust. Eri liiki kaitse süsteemid mis takistavad liigset vee auramist taimest. Paljudel taimedel pikad sügavale ulatuvad juured. Hästi arenenud pindmine juurestik . Hiidkaktus, aaloe, datlipalm , viigikaktus , joosuapuu
Inimasustus hõre, Peamine rõhk maavarade kaevandamisel, põllumajandus oaasides .
Savann
Vaheldub troopiline ja ekvatoriaalne õhumass. Taimkate tüüp on puisrohtla, kasvavad üksikud puud. Vihmaperioodil haljendab kogu taimestik. Puud on lehes ja rohttaimed kasvavad. Kuiv aastaaeg on loodusele puhkuseks . Savannivööndis kuiv aastaeg muutub järsku niiskeks ja vastupidi. Ööpäeva keskmine soojus on +20 kuni +30. Sademeid 300-1000mm. Niiskematel aladel kasvavad metsad, kuivematel aladel poolkõrbed.
Toimub keemiline murenemine. Levivad pruun, puna ja punapruunid mullad. Savanni mullad on küllaltki vijlakad. Vihmasel perioodil orgaaniline aine laguneb ja uhutakse sügavamale. Kuival aastaajal kõudunevad taimejäänused vaid osaliselt ning tekib huumus .
Lõvi, gepard, sebra , elevant, kaelkirjak , ninasarvik, flamingo , termiidid, gnuu , paavian , raisakotkas, hüään.
Looduslikud tingimused sobivad erinevatele taimedele. Baobab, akaatsia , palm, ananass , sõrmrohi, elevandirohi , pudelipuu, puuvillapõõsas, kaktused , piimalilled
Põllumajandus, turism, maavarade kaevandamine. Seal tegeletakse põlluharimisega vähe, kasvatavad nad veisi, lambaid ja kitsi. Levinud on akaatsid, palmid, pudelpuud.
Ekvatoriaalsed vihmametsad
Aasta läbi on ühesugune ilm, keskpäeval on päike seniidis . +23 kuni +27 kraadi. Sademeid üle 2000 mm.
Puna- ja pruunmullad
( ferralliit-mullad ) Toimub keemiline murenemine. Pinnamoodi kujundab veeerosioon. Mullastik ei ole viljakas. Toitaineid koguneb mulda vähe.
Loomade elu vihmametsas sarnaneb eluga linna mitmekordsetes majades . Loomad peavad olema head ronijad, linnud okste vahel vigurlendajad. Tiigrier, gorilla , jaaguar, anakonda , šimpans, tukaan, tapiir, tarantel, aara , orangutang, leemur, piraaja
Kõige kiirema ja lopsakama taimekasvuga. Puud on igihaljad. Kookospähklipalm, orhidee, liaan , heveapuu, rododendron
Maavarade kaevandamine, metsandus , alepõllundus. Inimesed korjavad metsaande, tegeletakse maa viljelusega, mullad on huumus ja toitaine vaesed. Langetatakse metsa, et uut põllumaad saada.


Loodusvööndid - Tabel #1 Loodusvööndid - Tabel #2 Loodusvööndid - Tabel #3
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-10-04 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 105 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor M H Õppematerjali autor
Geograafia loodusvööndid - Kliima ja Valitsevad Õhumassid, Mullad, Loomastik(näiteid loomadest), Taimestik(nt. taimedest) ja Inimtegevus

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
2
doc

Kliimavööndid

Ekvatoriaalne vihmamets: 0-5pl ll; aafrika indoneesia ekvatoriaalne kv. S: 28-29 ; T 27-28 ; Sajab 2000-3000mm, aasta läbi. Ferralliitmullad->keemiline murenemisne rauda palju, vähe huumust.mitu puuderinnet.Taimed: palmid epifüüdid orhideed hevea tamm mahagon liaanid.Loomad: gara orangutang laiskloomad leopart maod gorilla jaaguar kapibaara. Inimesed: hõre asutus korilus küttimine, loodusrahvad,metsade ja maavarade väljavedu, traditsiooniline eluviis. Probleemid: puidu nõudlus, vihmametsade vähenemine, kliima soojenemine, väljasurevad loomad. SAVANN 10-20 pl, ll. Austraalia kuuba. Kv: lähisekvatoriaalne. S:28, T 24. sajab 300-1000 mm suvel e. vihmaperioodil. Ferralliit mullad. Vt.ülal.moodustub lateriitkiht, kuivad mullad. Punamullad. Kõrrelised taimed: pudelpuu, ahvileiva puu, baobab, ananass kohvipuu, kaktused, piimalillelised, tubakas, aurakaaria, akaatsiad. Loomad: marabu,ninasarvik, kaelkirjak, lõvid,elevandid, simpans, nandu, koaala, puuma, emu, pühvel, gepard, seb

Geograafia
thumbnail
3
docx

loodusvööndite kokkuvõte

Loodusvööndite kokkuvõte Looduvöönd Asend Kliima Veestik ja Taimestik Loomastik Inimtegevus mullastik Jäävöönd Arktika- Kogu aasta väga Igilumi ja igijää- Mikroskoopilised Liigivaene. Eskimod elavad polaaralaümber külm. Lumi ja jää külmunud lumi ja vetikad ja Jääkarud, hülged, Põhja-Ameerikas põhjapooluse ei sula kunagi vesi, mis ei ole seened, tekivad keiserpingviinid Inimesed Antarktika- ära. Suvi on väga palju aastaid ära jää ja lume ja kalad püüavad kala, polaaralaümber lühike ja jahe, sulanud pinnale hülgeid lõunapooluse sul

maailma loodusgeograafia ja geograafiliste...
thumbnail
14
docx

Euroopa loodusvööndid ja inimeste elu nendes

5. TUNDRA .............................................................................................10 · Asend ja kliima · Taimestik · Mullastik · Loomastik · Inimene tundravööndis 6. JÄÄVÖÖND..........................................................................................12 KOKKUVÕTTE Sissejuhatus Kirjutan referaadi Euroopa loodusvöönditest ja inimeste elu nendes. Tahan saada rohkem teada milline on Euroopa loodus. Euroopas esinevad erinevad loodusvööndid. Need loodusvööndid on järgmised: vahemereline taimestik, parasvöötme rohtla, parasvöötme sega- ja lehtmets, parasvöötme okasmets, tundra ning jäävöönd. Vahemereline põõsastik ja mets Vahemerelised metsad ja põõsastikud levivad 30-ndate ja 40-ndate laiuskraadide vahemikus Vahemere ümbruses. Sellised euroopa riigid, kus levivad vahemerelised metsad on näiteks: Türgi, Hispaania, Itaalia, Kreeka, Horvaatia ning Prantsusmaa. · Asend ja kliima

Geograafia
thumbnail
4
odt

Loodusvööndid

EKVATORIAALNE VIHMAMETS 1. Kliimavööde ­ ekvatoriaalne kliimavööde 2. Kliima ­ temperatuur aastaringselt kõrge ja sademeid palju 3. Piirkonnad ­ Amasoonia, Kesk-Aafrika (Kongo jõgikond), Indoneesia ja Uus- Guinea 4. Taimestik ­ 3 rinnet: 1) kõrge rinne: 30 ­ 40m kõrgused puud 2) keskmine rinne: 20 ­ 30m kõrgused puud 3) madalrinne: madalamad kui 20m kõrgused taimed Taimestik on väga värvikirev; põhilised taimed: viigipuu, bambus, mangroovtaimed, eebenipuu, kakaopuu, hevea, liaanid. 5. Mullastik ­ ferralliitmullad - suure raua sisaldusega, punase värvusega mullad, sisaldavad vähe huumust ja on liigniisked. 6. Loomastik ­ erksavärvilised, liigirikas; põhilised loomad: ahvid, maod, kaimanid, jaaguar, kahepaiksed, sisalikud, linnud. 7. Inimesed ­ Tegelevad loomade küttimisega, kalastamise, metsaandide korjamisega. Ke

Geograafia
thumbnail
8
odt

Loodusvööndid

JÄRJEST: Jää- ja külmakõrbed polaarne Tundrad ja metsatundrad lähispolaarne Parasvöötme metsad parasvööde rohtlad parasvööde ja lähistroopiline Poolkõrbed ja kõrbed parasvööde, lähistroopiline, troopiline Lähistroopilised loodusvööndid lähistroopiline savannid ja lähisekvatoriaalsed metsad lähisekvatoriaalne ekvatoriaalsed vihmametsad ekvatoriaalne Jää ja külmakõrbed 1. Asend: Polaarjoone ümber nii Põhja- kui lõunapoolustel. Arktika ja Antarktika. Arktika: põhjapooluste ümber Antarktika: lõunapooluste ümber. Kolm ookeanit ümbritseb: Vaikne, Atlandi ja India ookean 2. Kliima: Polaarkliimavööde, Arktika: väga külm ka suvel

Geograafia
thumbnail
2
sxw

Kliimavööndid

ASEND KLIIMA MULLAD TAIMESTIK LOOMASTIK Jäävöönd Antarktika maailmajaos. Kliima on väga külm. Aga seal on väike Mullastik puudub seal peaaegu. Seal ei ole taimi Taimestiku on väga vähe et võib öelda et see lausa puudub Mõned loomad toituvad vees

Bioloogia
thumbnail
4
docx

MAAILMA METSAD

MAAILMA METSAD OKASMETS Taiga- ehk okasmetsavöönd on suurima levilaga loodusvöönd Põhja-Ameerikas ja Euraasias. Taigavööndis on jahe ja niiske suvi ning külm talv. Taigavööndi erinevates osades kõigub temperatuur ja sademete hulk tugevasti. Vaatamata sellele jätkub metsapuudele vett kogu aasta vältel. Sademetevaestes teravalt mandrilise kliimaga aladel annab vajalikku niiskust igikeltsa pindmise kihi sulamine. Pinnas võib olla igikülmunud mõnest meetrist kuni mitmesaja meetri sügavuseni. Taigavööndi maastikele annavad ilme okasmetsad ja sood. Okasmetsad on väga tundlikud kliima ja kasvukoha suhtes. Seetõttu valitsevad erinevate piirkondade puurindes erinevad okaspuuliigid. Okasmetsades domineerivad mänd, kuusk, nulg ja lehis. Taiga okaspuudel on kooniline võra, et lume raskuse all mitte murduda ning peenikesed okkad, et vähendada aurumist. Okaspuud jaotatakse tumedaokkalisteks ja heledaokkalisteks. Tumedaokkalised puud neelava

Geograafia
thumbnail
7
doc

Materjal geograafia eksamiks

KLIIMAVÖÖTMED EKVATORIAALNE KLIIMA: · Alati soe ja niiske · Keskmine temperatuur: 27,5 °C · Sademeid aastas 1000-2000 mm. · Valitsevad tõusvad õhuvoolud · Aastaaegu pole võimalik eristada · Kasvavad lopsakad taimed LÄHISEKVATORIAALNE KLIIMA: · Vihmane ja kuiv · Keskmine temperatuur 27,5 °C · sademeid aastas 1000-1500 mm · valitsevad passaattuuled · aastaaegu on võimalik eristada · talvel taimed närtsivad TROOPILINE KLIIMA: · Palav ja kuum · Keskmine temperatuur 23,42 · Sademeid aastas 10-15 mm · Valitsevad passaattuuled · Võimalik eristada suve ja talve · Väga soodne taimede kasvuks LÄHISTROOPILINE KLIIMA: · Kuum suvi ja pehme talv · Keskmine temperatuur 15,17 · Sademeid aastas 500-1000 mm · Valitsevad laskuvad õhuvoolud · Võimalik eristada suve ja talve · Ebasoodne taimede kasvuks, põua pärast PARASVÖÖTME MERELINE KLIIMA: · Keskmine temperatuur 9,08 ·

Geograafia




Kommentaarid (1)

liinakas1 profiilipilt
liinakas1: väga väga hea konspekt Suureks KTks õppimiseks. Aitäh!!
21:25 26-05-2014



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun