Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Lepingu areng ja liigid. (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kuidas on toimunud lepingute areng ?
  • Kui poemüüja raha vastu võtab ?
 
Säutsu twitteris
Lepingute areng ja liigid.
Leping on teatav suhe inimeste vahel, mille alusel neil tekivad vastastikused õigused ja kohustused.
Üldistatult võib öelda, et leping on kokkulepe. Samas ei ole igasugune kokkulepe veel leping.
Õiguslikud tagajärjed, mis lepingutest tulenevad, võivad olla väga mitmesugused: lepingute alusel võivad üle minna asjad, kellelgi võib tekkida kohustus teha teatav töö või hoiduda millegi tegemisest. Enamasti tähendab lepingu sõlmimine mingit muutust inimese varalises sfääris. Lepingule iseloomulikult on selline muutus tavaliselt millegi vahetus: mõlemad lepingu pooled saavad teineteiselt midagi, olgu see siis asi (ese), raha või tööpanus.
Piir lepingu ja lihtsalt kokkuleppe vahel pole alati selgelt määratletav. Näiteks kokkulepe minna pärast kooli squash'i mängima ei ole veel leping, aga kui lepitakse kokku, et Kevin õpetab Taivole tund aega squash'i ning pärast õpetab Taivo talle vastutasuks tund aega ujumist, siis on ilmselt tegemist lepinguga. Mõlemal isikul on tekkinud teineteise suhtes selged kohustused. Vahet võib teha näiteks selle abil, et mitteõiguslikud kokkulepped kuuluvad moraali valdkonda ning nende rikkumisele ei järgne midagi peale kaasinimeste hukkamõistu. Lepingute täitmist võib aga nõuda kohtu kaudu. Kohtuotsuste täitmisele sunnib riik kohtutäiturite ja politsei abil. Juristid nimetavad seda riigi sunnivõimuks. Eraisikute vaheliste seaduslike lepingute täitmist tagab riik.
Kuidas on toimunud lepingute areng?
Inimene sõlmib iga päev mõne lepingu või täidab varem sõlmituid. Võib öelda, et leping on õiguslikest nähtustest üks universaalsemaid. Isegi üks populaarsemaid riigiteooriaid väidab, et riigi aluseks on ühiskondlik leping - inimeste kokkulepe hakata elama teataval viisil.
Algsed lepingud ürgühiskonnas olid ilmselt mitmesugused vahetuslepingud. Umbes nii, et üks kütt andis teisele mammutikihva ja too talle omakorda kivikirve. Tõenäoliselt sõlmiti need lepingud vahetult asjade üleandmisega ning selliseid kokkuleppeid, mille täitmine pidanuks toimuma alles kunagi tulevikus, ei tuntud.
Kui ühiskonnas tekkis kohtumõistmine, hakkasid kohtud lisaks valitsejate käskudele ja seadustele tunnustama ka inimeste omavahelisi kokkuleppeid. Kui lepingut ei täidetud, võis inimene pöörduda kohtu poole, oli selleks siis valitseja, hõimupealik või vanematekogu , ning kohus käskis nüüd juba karistuse ähvardusel leping täita. Tekkis põhimõte pacta sunt servanda (lepinguid peab täitma), mida arvestatakse tänapäevalgi. Algselt oli lepingu täitmine väga tugevalt seotud moraali ja usuga. Kokkulepped kinnitati mõne jumaluse nimel. Lubaduste täitmine oli auasi ning kokkulepete rikkumises nähti ühtlasi ka jumaliku korra rikkumist.
Pärast seda, kui antiikajal leiutati raha, on üha enam lepinguid muutunud vahetuslepingutest rahalisteks. Tekkisid kaupmehed, juristi vaatenurgast professionaalsed lepingusõlmijad ja lepingud muutusid järjest keerulisemaks.
Eestis tootsid veel paarsada aastat tagasi inimesed enamiku vajaminevast oma taludes ja majapidamistes ning lepinguid sõlmiti harva. Tänapäeva rahamajanduse tingimustes saab inimene oma töö eest raha ning kõigi teiste hüvede saamine on juba seotud selle raha eest mitmesuguste lepingute sõlmimisega.
Lepinguõiguse põhimõtted
Lepingute juures on kõige tuntum lepinguvabaduse põhimõte. See tähendab, et inimesed võivad ise otsustada, kas nad tahavad mõnda lepingut sõlmida või mitte. Lepinguvabadus tähendab ka seda, et lepingu pooled võivad ise määrata omavahelise lepingu tingimused. Samuti on pooltel täielik õigus omavahelist lepingut hiljem muuta või see tühistada. Kolmandatel isikutel ei ole kahe poole lepingu kohta õigust midagi öelda, ainult kohus võib lepingu rikkumise korral nõuda selle täitmist. Selline lepinguvabaduse põhimõte tuleneb otseselt inimese vabadusest. Kui inimene on vaba, siis võib ta ise otsustada, kellega ja millistel tingimustel ta mingeid kokkuleppeid sõlmib või sõlmimata jätab. Nii on Kevinil täielik vabadus valida, millisesse kohvikusse ta sööma läheb, mida ostab ja kui palju ta on nõus selle eest maksma. Mingi väline sund siin võimalik ei ole.
Teine oluline lepinguõiguse põhimõte on juba mainitud pacta sunt servanda - printsiip, mille kohaselt õiguspäraselt sõlmitud lepingud on täitmiseks kohustuslikud. Neid tagab riigi sunnijõud.
Käesoleval sajandil on aga lepinguvabaduse põhimõtet hakatud piirama. Põhjuseks on see, et tihti ei ole lepingu sõlmijad võrdses seisus. Õiglane on riiklikult kaitsta nõrgemat lepingu poolt, kelleks on nn lihtne inimene, mees tänavalt. Näiteks panga klient ei saa kuidagi pidada pangaga läbirääkimisi lepingu tingimuste üle nagu võrdne võrdsega ning pangaametnikel pole selleks aegagi. Samas peavad aga kõik oma raha-asjade korraldamiseks pankade teenuseid kasutama. Seepärast kasutatakse tänapäeval üha rohkem tüüptingimustel sõlmitavaid tüüplepinguid. Nende suhtes on riik kehtestanud oma reeglid ja piirangud. Selliseid tüüplepinguid ehk tarbijalepinguid käsitletakse käesoleva raamatu tarbijakaitse osas. Lisaks tarbijalepingutele on enamikus arenenud riikides inimeste põhivajaduste kaitseks üsna täpselt ja rangelt reguleeritud näiteks töö- ja üürilepingute tingimusi. Nii on seadusega määratud maksimaalne tööaeg, miinimumpalk , töölepingu lõpetamisest etteteatamine jne. Nende tingimuste osas kehtib poolte lepinguvabadus ainult seadusega ettenähtud piirides. Samal ajal valitseb äriõiguses suures osas endiselt lepinguvabaduse põhimõte. Firmad võivad omavahel lepinguid sõlmida, nii nagu nad paremaks peavad.
Lepingu sõlmimine
Nagu öeldud, on leping kokkulepe mis toob kaasa õiguslikke tagajärgi. Selliseid tagajärgi toob aga kaasa ainult sõlmitud ja kehtiv leping. Kavatsusest leping sõlmida veel kohustusi ei teki. Kui aga leping on sõlmitud, tekivad mõlemal poolel teatavad kohustused, mille täitmist võib kohtu kaudu nõuda. Kui teine pool lepingut ei täida, võib saada kahjutasu. Sellepärast on väga oluline teada, millal loetakse leping sõlmituks.
Lepingud sõlmitakse leping pakkumise ja nõusoleku abil. Õigusteadlased kasutavad nende kohta ladina keelest pärinevaid mõisteid ofert ja aktsept.
Leping sõlmitakse nii, et üks isik teeb pakkumise sõlmida leping teatavatel tingimustel ning teine vastab talle, teatades, et on nõus nendel tingimustel lepingut sõlmima. Pärast võivad nad oma kokkuleppe ka kirja panna või asuda seda kohe täitma. See ei muuda aga enam fakti, et leping on sõlmitud.
Lepingu sõlmimiseks tehtav pakkumine peab olema piisavalt konkreetne ja ei tohi olla tingimuslik . Näiteks lause: "Müüks mõne hilbu maha, et peo jaoks raha saada," ei ole pakkumine, sest see ei ole piisavalt konkreetne. Küll aga on selge pakkumine lause: "Ma tahan müüa
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Lepingu areng ja liigid #1 Lepingu areng ja liigid #2 Lepingu areng ja liigid #3 Lepingu areng ja liigid #4 Lepingu areng ja liigid #5 Lepingu areng ja liigid #6 Lepingu areng ja liigid #7 Lepingu areng ja liigid #8 Lepingu areng ja liigid #9 Lepingu areng ja liigid #10 Lepingu areng ja liigid #11
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-11-15 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 87 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Kert Jaaniste Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

22
docx
Lepingute liigid
57
doc
äriõigus konspekt
202
rtf
LEPINGUTE-KOGUMIK
100
doc
ÕIGUSE SISSEJUHATAV KURSUS-ÕIGUSAJALUGU-ÕIGUSPOLIITIKA-RIIK JA ÕIGUS
114
docx
Tsiviilõiguse üldosa konspekt
54
doc
Tsiviilõiguse üldosa
39
doc
Tsiviilõigus
56
doc
Tsiviiliguse konspektFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun