Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis (0)

3 KEHV
Punktid
 
Säutsu twitteris
Sotsiaal-Humanitaarinstituut
ÕigusteaduskondKristine Kuusik


Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis
Kursusetöö


Juhendaja : Lembit AllinguTallinn 2010
Sisukord

1. Lapse õigused 4
1.1 Laste õiguste kontseptsiooni areng 4
1.2 Laste õigused Eestis 5
1.2.1 Lapse õigus elule ja arengule 5
1.2.2 Lapse õigus ainumääratlusele 6
1.2.3 Laste võrdne õigus saada abi ja hooldust 7
1.2.4 Lapse sotsiaalsed õigused 8
1.2.5 Lapse õigus puhkusele ja jõudeajale 8
1.2.6 Lapse õigus privaatsusele 8
1.2.7 Lapse õigus kaitsele majandusliku, kehalise ja vaimse ekspluateerimise eest 9
1.2.8 Orvu või vanemliku hoolitsuseta lapse õigus riiklikule ülalpidamisele 10
1.2.9 Lapse õigus osa võtta lastekaitseprogrammide väljatöötamisest 11
1.2.10 Lapse sotsiaalsete õiguste piiramine 11
1.3 Laste kehaline väärkohtlemine 11
2. Lapse kohustused 13
2.1.1 Lapse kohustused vanemate ja perekonna ees 13
2.1.2 Lapse kohustused ühiskonna ees 13
2.1.3 Laps ja kaasinimesed 14
2.1.4 Laps ja töö 15
2.1.5 Lapse koolikohustus 17
2.1.6 Lapse kohustus hoida oma tervist 17
1.2.7 Alaealise liikumisvabaduse piirang 17
Kokkuvõte 19
Kasutatud allikad 20
Lapsed on meie tulevik ja lootus helgema ühiskonna loomiseks ja hoidmiseks. Seega kasvatame me oma lastest tuleviku ühiskonna alustalasid. Et ühiskond tuleks terve ja et riik hoiaks haritud inimeste eestvedamisel heaoluühiskonnamärki on lapse kasvatamisel kaks olulist rolli: vanematepoolne kasvatus kooskõlas lapse õiguste ja kohustustega, mis tulenevad seadustest ning nende seaduste rakendamine lapse terveks ja inimlikuks kasvatamiseks lähtuvalt perekondlikest traditsioonidest ja üldtuntud tavadest .
Minu valitud kursusetöö teema on väga aktuaalne hetkel kahel põhjusel: järjest enam pööratakse meie arenevas euroopalikus kultuuripildis tähelepanu lapsele kui eritähelepanu vajavale indiviidile ning sotsiaalministeeriumis on hetkel valmimas parandus lastekaitse seadusse, mis keelustaks igasuguse lapse kehalise karistamise .
Oma kursusetöö kirjutamisel ei sea ma eesmärgiks niivõrd lastekaitse tööga seotud ekspertide hinnangute ja arvamuste lahti mõtestamist kuivõrd lihtsalt seadusandlusest ülesse otsida laste õigused ja kohustused ning nende lühike ja lakooniline kommenteerimine. Kursusetöö koostamise käigus üritan välja selgitada, millised probleemid leiduvad laste õiguste ja kohustuste rakendamisel ning milliseid õiguslikke ja psühholoogilisi vastuolusid antud teema võib tõstatada.

1. Lapse õigused


Lapsed kui indiviidid pole kuigi kaua olnud areneva maailmapildi täieõiguslikud ning arvestatavad ühiskonnaliikmed. Keskajal muutus laps tööjõuks juba siis, kui suutis korralikult käia ja või rääkida. Alles valgustussajand oli see aeg, mil hakati lastes nägema neid subjekte, millest kasvab välja tulevik ja mõisteti, et „helgema tuleviku“ nimel tuleb laste kasvatamisele ja harimisele senisest rohkem tähelepanu ja aega pöörata. Uusajastu päris lõpus ehk siis 19 sajandi lõpuks hakkasid välja kujunema laste õigused ja kohustused, millest esimesed jõudsid ka seadusandja kaante vahele. Oluliseks aastaks saab 1923 aasta, mil rahvusvahelise liikumise Save the Children asutaja Eglantyne Jebb väljendas vajadust määratleda teatud kindlad õigused, mis kuuluksid igale lapsele (Laps ja noor: Lapse õigused ja kohustused, 2010). Samal aastal võeti nimetatud organisatsiooni poolt assotsiatsiooni asutamiskoosolekul vastu lapse õiguste deklaratsioon ning aasta hiljem kiitis selle tollane Rahvaste Liit Genfis heaks. Genfi deklaratsioon sedastas lapse õiguse lihtsas keeles viie punktina (Laps ja noor: Lapse õigused ja kohustused, 2010). Selline on lühidalt ja üldjoontes laste õiguste areng.


1.1 Laste õiguste kontseptsiooni areng

1945 aastal asutati Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (edaspidi ÜRO). ÜRO asutamisega algas aktiivne tegevus inimõiguste väljatöötamisel. Ühtlasi sätestasid need dokumendid ka üldisel tasemel laste õigused. Kuid need õigused ei taganud laste piisavat üleskasvamist ja arengut. Peeti silmas küll last kui võrdõiguslikku ühiskondlikku õigussubjekti ent ei peetud silmas last kui erivajadustega sotsiaalset indiviidi. 1954 aastal võeti vastu ÜRO peaassambleel laste õiguste deklaratsioon. See dokument on tähtis sellepärast, et võtab täpselt kokku ja kirjeldab laste peamistel vajadustel põhinevaid õigusi. Selles deklaratsioonis on printsiipidena määratud 10 peamist lapse õigust. Deklaratsioonide üldine negatiivne pool seisneb aga selles, et liikmesmaadele ei ole nad kohustuslikud ratifitseerimiseks vaid on pigem soovitusliku iseloomuga . 1989 aastaks olid ÜRO töögrupid väljatöötanud laste õiguste konventsiooni, mis oli juba juriidiliselt siduva tähtsusega ka liikmesriikidele (ja kogu maailmale). Lapse õiguste konventsioon sisaldab rahvusvaheliselt tunnustatud õigusi, mis kuuluvad igale lapsele kogu maailmas alates lapse sünnihetkest kuni 18-aastaseks saamiseni . Konventsiooni artiklid sisaldavad nii lapse põhiõigusi ja -vabadusi kui ka poliitilisi, majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi õigusi (Laps ja noor: Lapse õigused ja kohustused, 2010).


1.2 Laste õigused Eestis

Õigused, mis kehtivad lastele Eestis sätestab Eesti Vabariigi lastekaitse seaduse (edaspidi LKS) II peatükk nimega lapse õigused. LKSi II peatükk loetleb ülesse lapse põhiõigused, mis tulenevad Põhiseadusest ning sätestab nende rakendamise ja kaitse. Laste õiguste loetuelu on ammendav . Eelkõige tulevad laste õigused 1989 aastal ÜRO poolt vastuvõetud laste konventsioonist, mille Eesti ratifitseeris 1991 aastal ning juba järgmiseks aastaks oli Eesti väljatöötanud oma lastekaitse seaduse, mis on esimene otseselt lapsi puudutav ja neile suunatud seadus Eesti ajaloos. Riik peab kandma hoolt selle eest, et kõigi laste õigused oleksid tagatud ja et hädasolevatele lastele antaks õigeaegset ning vajalikku abi ( Sotsiaalministeerium ).


1.2.1 Lapse õigus elule ja arengule

Vastavalt Eestis kehtivale seadusandlusele on raseduse katkestamine lubatud naise omal soovil ja vastutusel kuni kaheteistkümnenda rasedusnädalani ja meditsiinilistel näidustustel kuni kahekümnenda rasedusnädalani. Raseduse katkestamist reguleerib raseduse katkestamise- ja steriliseerimisseadus. Karistusseaduse kohaselt on ettenähtud emale, kes tapab oma sündiva või vastsündinud lapse, kuni viieaastane karistus .
LKSi kaheksas paragrahv ei väljenda mitte ainult lapse sünnipärases õiguses elule, vaid ka lapse õigust maksimaalsele võimetekohasele arengule. Seega see tähendab õigus elule, toimetulekule, arengule ( hingeline , vaimne, moraalne , sotsiaalne areng), lapse kaitse väärkohtlemise (ka ekspluateerimise) eest, meetmed enesehävitamise vastu ning ennetav töö ja abi perekondadele ja lapsele riigi poolt.


1.2.2 Lapse õigus ainumääratlusele

Lapse õigus ainumääratlusele tähendab põhimõtteliselt identiteedi andmist lapsele. Lapsele tuleb anda talle ainuomane identiteet. Selle mitte tegemine on karistatav.
Sünd:
Lapse sünni registreerimine on kohustuslik. Selle mittetäitmisel võetakse vanemad haldusvastutusele. Sünnid registreeritakse kõigi Eestis sündinud laste kohta. Olenemata vanemate elukohast või kodakondsusest on Eestis võimalik lapse sündi registreerida kahes erinevas institutsioonis:
 • Eksperimentaalse ja Kliinilise Meditsiini Instituudis;
 • Perekonnaseisuametis.
EKMI registreerib alates 1992 aastast kõik sünnikaardid, mis koostatakse sünnitusmajas nii elavate kui ka surnult sündinud laste kohta. Sünniakti koostamiseks Perekonnaseisuametis peavad vanemad selleks avalduse
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #1 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #2 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #3 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #4 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #5 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #6 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #7 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #8 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #9 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #10 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #11 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #12 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #13 Lapse õigused ja kohustused Eesti Vabariigis #14
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 14 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-02-22 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 85 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Kristine Kaasonen Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted

Sisukord

 • Sotsiaal-Humanitaarinstituut
 • Õigusteaduskond
 • Kristine Kuusik
 • Kursusetöö
 • Juhendaja: Lembit Allingu
 • Tallinn 2010
 • Sisukord
 • Lapse õigused
 • Lapse kohustused
 • Kokkuvõte

Teemad

 • Lapse õigused
 • Laste õiguste kontseptsiooni areng
 • Laste õigused Eestis
 • Lapse õigus elule ja arengule
 • Lapse õigus ainumääratlusele
 • Laste võrdne õigus saada abi ja hooldust
 • Lapse sotsiaalsed õigused
 • Lapse õigus puhkusele ja jõudeajale
 • Lapse õigus privaatsusele
 • Lapse õigus kaitsele majandusliku, kehalise ja vaimse ekspluateerimise eest
 • Orvu või vanemliku hoolitsuseta lapse õigus riiklikule ülalpidamisele
 • Lapse õigus osa võtta lastekaitseprogrammide väljatöötamisest
 • Lapse sotsiaalsete õiguste piiramine
 • Laste kehaline väärkohtlemine
 • Me ei tohiks hakata asju nägema niimoodi, et kõik mis on keelatud, on keelatud
 • ainult siis, kui see on seadusega keelatud. /… / Traditsiooniline ühiskondlik kokkulepe
 • peaks olema ka veel elujõuline, sest muidu me peame hakkama kõike seadusesse
 • kirjutama, kaasa arvatud seda, et laps ei tohi lüüa oma ema või isa.“
 • Lapse kohustused
 • Lapse kohustused vanemate ja perekonna ees
 • Lapse kohustused ühiskonna ees
 • Laps ja kaasinimesed
 • /…/ last kasvatatakse
 • kolmanda eluaastani, siis hakkab ümberkasvatamine.“
 • Laps ja töö
 • Lapse koolikohustus
 • Lapse kohustus hoida oma tervist
 • Alaealise liikumisvabaduse piirang

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

17
odt
Vanusega seotud õigused ja kohustused
269
docx
Õiguse alused eksami kordamisküsimused
110
doc
Õigusfilosoofia ajalugu
67
pdf
Õiguse Alused kordamisküsimused
44
doc
õigusõpetuse kordamis küsimused
107
doc
Õiguse alused põhjalik konspekt
214
docx
Õiguse alused kordamisküsimused vastustega
45
docx
Õiguse konspekt

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !