Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Konspekt-10. klass (18)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Pilet nr 1
1. Iiri saagad , ajalooline taust
2. Piibli loomine, tähtsamad piiblitõlked
15000-10000 a eKr toimusid Euroopa aladel suured kliimamuutused . Tekib nt. Läänemeri, tekivad puuliigid kask, pöök jne. 5000-4000 a eKr tekivad esimesed suured tsivilisatsioonid. Egiptus 3000 a eKr – 525 a eKr: 30 vaaraode dünastiat. Püramiidid, surnutekultus. ~1800 eKr tulid hyksoslased idast Egiptuse aladele , võõras rahvas, toovad kaasa hobuse ( araabia hobuse kultus ). Hyksoslased vallutavad vaarao trooni , algab egiptlaste läbikäik teiste rahvastega. ~1200 eKr oli vaarao Ramses II aeg: sõjaväelaste ja preestrite võim. 525. a eKr vallutab Pärsia Egiptuse. Mesopotaamia – sumerid rajavad esimesi linnu (Ur, Erek). Pronks, kuld , hõbe. „Vanaaja preislased.“ Ajajaotus, mõõdud, kaalud, taevakehade teed jne. 5000 a tagasi! Taevajumal Anu, veejumal Ea, maajumal Enlil jne. Väiksem surnutekultus. Mehed – kirves, naised – peegel. Vallutatakse põhjapoolsete naabrite poolt. 1955 a eKr – Babüloni hiilgeaeg, Hammurapi seadused jne. Purpurtigu kinahu -> Kaanan ( Palestiina ). Sealt on pärit Piibel . Linnad Byblos , Seth, Gaza . ~1200 eKr semi hõimud. 1700 eKr sünnib Uri linnas Aabraham, kes legendi järgi jumaliku ettekuulutuse järgi pidi minema Kaananimaale – tõotatud maale, kuid jõudis hoopis Egiptusesse , kus nad orjastati. Kutsuti heebrealasteks. Mooses viin nad Egiptusest välja, rändas 40 aastat ( 1445 -1405 eKr) Siinai kõrbes, sest tõotatud maale ei tohtinud jõuda orjuses sündinud põlvkond. Siinai mäel sai Mooses Jumalalt 10 käsku. Esimesed 3 on Inimene-Jumal käsud. (1. Sul ei tohi olla muid jumalaid! 2. Sa ei tohi kujutada mitte ühtki elusolendit! 3. Sa ei tohi Jumala nime asjata nimetada! 4. Pea hingamispäeva! 5. Sa pead austama oma vanemaid! 6. Sa ei tohi tappa! 7. Sa ei tohi abielu rikkuda! 8. Sa ei tohi varastada! 9. Sa ei tohi anda valetunnistusi! 10. Sa ei tohi himustada ligimese varandust!) Mooses ise kohale ei jõuagi, Joosua viib nad kohale. Ehitatakse Seaduselaegas – omalaadne rändav pühamu. | Kogu Piibel on loodud 16. saj jooksul (1000 a „Vana Testamendi“ jaoks ja 400 a vahet ja 400 a „Uue Testamendi“ jaoks). „Vana Testament “ – 66 raamatut, mis sisaldavad ajalugu, näitekirjandust jne. Tõlgitud on 1900 keelde. Piibel tuleneb kreeka keelest (byblion – raamat). Nimi võeti kasutusele 3.-4. saj. Ladina keeles libri divina – pühad raamatud. Kokku 1189 peatükki. VT tõlgiti 3. saj eKr kreeka keelde – „Septuaginta“ (70 tõlkijat). 4. saj pKr tõlgiti ta ladina keelde – „Vulgata.“ Gruusia -Armeenia 4. saj. Sloveenia 8. saj. Rootsi 1500. a. Esimene trükitud teos oli 1455. a Gutenbergi ladinakeelne Piibel, 10 a hiljem saksakeelne. 1593 . a – Inglismaa. 1876. a – Venemaa. 1739. a – A. Thor Helle esimene eestikeelne Piibel, 1. trükki tehti 6000 tükki. Eesti Piibli 200. juubeliks ettetellimine 1939.1940.a.
Pilet nr 2
1. Islandi epika, "Vanem Edda "
2. " Rolandi laul" lähivaates:
Prantsuse kuulsaim. Vanim käsikiri pärineb 12. sajandist, avastati 1837 . aastal, siis kuulutatakse see ka Prantsuse rahvuseeposeks. Žonglöör olevat seda laulnud 1066. aastal sõdalaste julgustamiseks, kui William Vallutaja purjetas Inglismaad vallutama. Eepose sündmustiku aluseks on ajalooline fakt: Karl Suure (frankide kuningas, kes aastal 800 krooniti Rooma keisriks) sõjakäik Hispaaniasse mauride vastu- kristlike rüütlite sõda teiseusuliste vastu. Kui ta sealt 778. aastal tagasi pöördus ründasid baskid tema järelväge ning hävitasid selle. Võitluses langes ka Bretagne `i markkrahv Roland . Mauride kuningas Marsilius tunnistab end võidetuks. Karl Suure nõukogus valitakse rahusõlmija, end pakub saadikuks Roland, kuid ta on liiga temperamentne. Ta pakub asemele oma onu Ganeloni. Too on arg mees ning kardab , et Roland soovib tema surma. Ta täidab mauride juures oma ülesande, kuid reedab Kark Suure armee teekonna. Ta ahvatleb kuningas Marsiliust Karl Suure väge jälitama. Lahingus hukkuvad kõik 12 paladiini. Selle eest maurid hävitatakse. Ganelonile määratakse karistuseks neljakskiskumine. "Rolandi laul" ülistab vasallitruudust ja rüütlivaprust, idealiseerib õiglast ja autoriteetset valitsejat. Eepose autor psühhologiseerib nii oma tegelased kui ka võitluse episoodid, kujutades dramaatilisi olukordi , kurjakuulutavaid endeid, kordusi, tegelaste mitmeplaanilisi karaktereid jms. Üks esimesi teoseid Euroopa kirjanduses, kus on kujutatud rahvustunnet ja kodumaa armastust. Roland oli keskajal populaarne kangelane ka saksa, hispaania , eriti itaalia rahvalaulikute loomingus. (Mihkel lisas : "Kunstiliselt tervik. Palju liialdusi ja ajaloost ei peeta kinni. Sõnum tänapäeva oleks, et valetajad saavad oma tasu, vahel tuleb oma uhkus alla neelata ja teiste paremust tunnistada.")
Pilet nr 3
1. Rüütlikirjandus, rüütliromaan
2. "Laul minu Cidist " lähivaates:
Hispaania kangelaslaul . 711. aastal vallutasid araablased peaaegu kogu Pürenee poolsaare. Sellele järgnes periood rekonkista . 11. sajandil oli võitluse eesotsas Rodrigo Diaz de Vivar. Maurid, kes olid alistatud, hüüdsid teda oma cidiks ehk isandaks . Cid satub kuninga pahameele alla, saab lindpriiks. Cid läheb oma väikese salgaga Kastiiliast pagendusse. Vallutab Valencia kindluse. Lõpuks kuningas lepib Cidiga ning lubab tema tütred kõrgest soost meestele naiseks anda. Need mehed aga jätavad häbistuses paljaksröövitud naised metsa. Cid pöördub kuninga aukohtusse. Cid saab õiguse nad duellile kutsuda. Cidi tütred saavad endale kaasadeks kuningapojad. Eepos lõppeb pulmadega. Ajalooliselt täpsem kui "Rolandi laul". Ilmus 1799. aastal. (Mihkel lisas: "Peegeldab Hispaania ajalugu üpriski tõetruult, enamus eepose seiku on aset leidnud ka ajaloos. Kangelaste iseloomustamisel on jäädud reaalsuse piiridesse. Rõhutakse inimlikele omadustele. Suurima osa eeposest hõivab kangelase eraelu. Cid pälvib rahva armastuse oma käitumise, suuremeelsuse ja usalduslikkusega, millest tuleb ka nimi "Laul MINU Cidist". Sõnum tänapäeva oleks sarnane vanasõnaga "kuidas koer külale, nõnda küla koerale." Ehk kui oled hea inimene on ka teised sinu vastu head.")
Pilet nr 4
1.Trubaduuride luule
2. "Nibelungide laul" lähivaates:
Saksa eepos 13. sajandi algusaastaist. Kõrgel tasemel rüütlikirjandus. Teemadeks: armastus, abielu, solvamised, kättemaks, rüütellik daamiteenimine, vasallikohustused. Sellest ajast pärineb etikett . Muinasjutumotiivid. Tegelased tuttavad islami eepostest: Siegfried , Kriemhild , Brünhild, Hagen , Attila (Ezhel), Gunther. Tegevus toimub 5-6. sajandil. Jaguneb kaheks osaks:
  • Niebelungide soost kangelane Siegfried kuulnud Burgundide kuninga Guntheri õe Kriemhildi ilust, sõidab teda kosima. Gunther on nõus sel juhul, kui Siegfried aitab tal kosida Brünhildi. Siegfriedil on võlukuub, mis muudab nähtamatuks, võitleb Brünhildiga. Peetakse kahed pulmad . Pulmadest möödub 10 aastat. Omavahel lähevad tülli Brünhild ja Kriemhild. Kriemhild saab teada kosimise saladusest. Brünhild vannub kättemaksu Siegfriedile. Siegfried on haavatav vaid abaluu kohapealt (pärnalehe tõttu ei saanud see koht draakoni verega kokku.) Brünhild räägib kokku vasall Hageniga, laseb märgistada Siegfriedi kuue. Ükskord jahil olles, kui Siegfried kummardub jooma, tapab Hagen ta seljatagant. Hagen röövib Kriemhildilt Niebelungide aarde , peidab Reini jõe põhja.

  • Kriemhildi kättemaks. Vendade survel abiellub Kriemhild Ezeliga. Kriemhild laseb enda juurde külla kutsuda burgundlased ja ka Hageni. Õhtusöögil Kriemhildi ässitusel puhkeb tüli, burgundlased tapetakse . Viimasena piinatakse Hagenit, et teada saada, kus on aare . Hukatakse ka Kriemhild. Esimene trükk 1757 a. R Wagneri tetraloogia "Niebelungide sõrmus." (Mihkel lisas: " Individuaalselt kangelaste esile toomine. Peategelane Siegfried oli kui ülim mees, kes on paljudele iidoliks, kuid ka tal on omad vead ja just need vead viivad ta hauda. Tuleb jääda truuks oma naisele. Eeposes on ka maagial oma koht, mis lisab sündmustele vürtsi. Enesekriitika on väga oluline oskus."

Pilet nr 5
1. Kirjandus keskaegses linnas, linnaluule
2. " Romeo ja Julia " analüüs
Tegevus vältab 5 päeva.
Armastusest kirjutati alguses komöödiad, Shakespeare kirjutas esimese tragöödia armastusest. Absoluutne väärtus on sellel.
Shakespeare pani meelega noored armastajad (14 Julia, 16 Romeo ), sest neile on armastus tingimusteta püha.
Montecchi Capuletti
Romeo Signoore Capuletti
Mercutio Signoora Capuletti
Julia
Ämm
Tybalt
Preester Lorenzo - Mõlema perekonna vaimulik, mõlema perekonna pihiisa.
Vaen on nii vana, et keegi ei mäleta mispärast vaen oli.
Esimene päev algas nimega Verona Päev(Tegevus toimus Veronas).
Tybalt on ainuke, kes vaenus kinni on. Verona päevas näidatakse Julia perekonda. Julia ema oli 28.a.
Tal oli kosilane - Krahv Paris .
Romeo tähendab tõlkes palverändur. Loeb värsse, Romeol on hinges armuvalu .
Korraldatakse maskiball . Capulettide majas , et Julia saaks Parisega rohkem tuttavaks. Romeo tuleb ballile oma kaaskonnaga ja kui ta näeb Juliat , siis tekib armastus esimesest silmapilgust, sama Julial.
Tybalt tunneb Romeo ära, ja pahandatakse teda(Capuletti pahandab Tybaltit). Külalisele ei minda kallale. Vana Capuletti jaoks on see traditsioon, komme , mida peab järgima. Tunneb end solvatuna.
Julia istub aknal ja mõtleb poisile, keda ta nägi ja aias kuuleb tema mõtteid Romeo.
Teine päev - Vend Lorenzo juurde tuleb Romeo, et too laulataks Romeo ja Julia. Tänuväärne roll alati. Tybalt, keda on rängalt solvatud, otsustab kätte maksta ja otsustas Romeo duellile kutsuda.
Kui tuleb Romeo, siis temal on teistsugused tunded Tybalti vastu(mitte vaenulikud). Enne seda, kui nad kohtuvad linnaväljakul, on juba Romeo ja Julia abiellunud. Romeo keeldub värske sugulasega duelli pidamast ja nüüd Tybalt suudab meelitada Mercutio endaga duellile, Romeo lähim sõber.
Tybalt tapab Mercutio. Nüüd Romeo võitleb Tybaltiga. Tapab Tybalti. Romeo ei mõju rumala duellandina seal või tülinorijana vaid mõjub kui truu sõbrana.
Romeo ja Julia pulmaöö. Öö vastu teisipäeva, ainukene aeg, kus Romeo ja Julia on teineteisega koos kui mees ja naine. Tulevad kokku, sest Romeo peab pagema, kuna on kuulutatud lindpriiks duelli pärast. Julia pulmad peaksid toimuma neljapäeval Parisega. Julia, kes võitleb armastuse eest, on Julia liiga rõõmus, ja vana Capuletti toob pulmapäeva ettepoole . Nüüd
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


Konto olemas? Logi sisse

Vasakule Paremale
Konspekt-10-klass #1 Konspekt-10-klass #2 Konspekt-10-klass #3 Konspekt-10-klass #4 Konspekt-10-klass #5 Konspekt-10-klass #6 Konspekt-10-klass #7 Konspekt-10-klass #8 Konspekt-10-klass #9 Konspekt-10-klass #10 Konspekt-10-klass #11 Konspekt-10-klass #12 Konspekt-10-klass #13 Konspekt-10-klass #14 Konspekt-10-klass #15 Konspekt-10-klass #16 Konspekt-10-klass #17 Konspekt-10-klass #18
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 18 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-09-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 339 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 18 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor tpargma Õppematerjali autor

Lisainfo

Kirjanduse kevadise arvestuse materjalid, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium (tertia humanitaar). Kokku 16 piletit, vastatud ainult 1 punkt, kuna tublimad ei pidanud teist punkti vastama:) üks pilet puudu ning osa materjalist diktofonil, aga üldiselt A on kindlustatud.

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (18)

kertukesekene profiilipilt
kertukesekene: Isver, kui super :D Sain ka enda kooli üleminekusse paljud vastused, suured tänud :)
20:03 18-05-2009
jazzer profiilipilt
jazzer: Tõesti hea materjal. On kokkuvõte ja ka üldandmed. Ja on ka muid asju kirjas.
15:22 11-11-2008
eleeen profiilipilt
eleeen: Väga hea, kevadine väike arvestus sai sellega A peale tehtud :D
22:32 28-04-2009


Sarnased materjalid

32
doc
Konspekt - 10 klass
13
doc
Kirjanduse arvestus-10-klass
16
doc
Kirjanduse eksam 10-klass
18
docx
10-klassi kirjandus
62
docx
Kirjanduse lõppueksami materjalid
82
doc
KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
112
doc
12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastused
0
docx
V-Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun