Facebook Like
Hotjar Feedback

Keskmine kiviaeg Eestis (3)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kes ja miks tahtsid Balti maid vallutada ?
 
Säutsu twitteris
1.MÕISTED
Billingeni katastroof – enam kui 8000 a eKr murdsid Balti jääpaisjärve veed Kesk-Rootsi alal Billingeni mägedest põhja poolt läbi ookeani, selle tagajärjel langes Läänemere pind korraga 20-30 võrra. Eesti pindala suurenes märgatavalt.
Kunda kultuur - oli mesoliitikumi küttide ja kalastajate kultuur 9. või 8. aastatuhandest eKr 5. aastatuhandeni eKr praeguse Eesti, Läti, Põhja-Leedu aladel ja Venemaa aladel Eesti naabruses, samuti Lõuna-Soomes. Köik eesti mesoliitikumi asulad kuuluvad Kunda kultuuri.
Kammkeraamika kultuur – u.3300 eKr tulid Eestis kasutusele paremini valmistatud savinõud,mille välispind oli ilustatud lohukeste ja väiksemate täkete ridadega, mida tehti kammi meenutava riistaga.
Venekirveste kultuur – u. 2500 a eKr jõudsid Eestisse lõuna poolt uued hõimud. Nende poolt kasutatud venet ehk paati meenutavate hästi lihvitud ja puuritud silmaaukudega sõjakirveste põhjal nimetatakse kultuuri venekirveste kultuuriks .
Kivikirstkalme – VI sajand eKr – I sajand pKr rajama hakatud Maapealne kalmeehitus. Kalme konstruktsiooniks olid suurematest kividest enamasti 3-8 m läbimööduga ring ja selle keskele laotud põhja-lõuna- suunaline kirst, kuhu sängitati surnu.
Tarandkalme - Tarandkalmed olid levinud 1. aastatuhande esimesel poolel pKr. Tarandkalme on kivikalme, mis sisaldab ühte või mitut madala kivimüüriga piiratud piklikku nelinurkset põhja-lõunasuunalist tarandit. Tarandkalme pikkus on kuni 60m ja sinna maeti mitu inimest koos ehetega, enamasti põletusmatusena.
Aestid aastal 98 pKr Tacituse poolt kirja pandud rahvus. Tänapäeval arvatakse, et selle all mõeldi balti hõimusid. Pole ka välistatud, et nende hulka loeti ka eestlaste esivanemaid.
Fennid Eestlasi arvati rooma allikates põhiliselt soomlasi tähistanud fennide hulka.
Linnamägi – Mägi- ja neemiklinnused olid kõige levinumad linnusetüübid, mida tuntakse rahvasuus linnamägedena. Kohtab neid Eesti mandril , v.a Lääne- Eesti
Maalinn Ringvall-linnuseid iseloomustab kogu linnuseõue rajatud kõrge kunstlik vall . Kõige võimsamate vallidega ringvall-linnuseid püstitati Saaremaal ja Lääne-Eestis, kus neid tuntakse ka maalinnadena.
Tšuudid - nimetus, mida on algul läänemeresoomlaste ja seejärel ainult eestlaste kohta tarvitatud vanavene kroonikates. Lisaks sellele on tšuudid mütoloogiline rahvas mitmete rahvaste suulises pärimuses, sh saami, vene ja komi rahvaluules
Malev - Malev oli Muinas-Eestis sõjaväe koondüksus ning keskajal (alates 13. sajandi teisest veerandist) Liivi ordu abiväeosa, mis oli kogutud ühest või mitmest kihelkonnast või maakonnast. Malev koosnes nii ratsaväest kui jalameestest. Maakonnas moodustatud.
Vägi- loodususundeis kõike täitev ja ergastav ebaisikuline jõud. Vägi võis olla ka sõnades, mille abil sai loitsida, nõiduda ja haigusi ravida.
Mõõgavendade ordu – 1202. a asutati eriline vaimulik rüütliordu „Kristuse Sõjateenistuse Vennad“. Ordu liikmeteks said elukutselised sõjamehed. Neil oli pikk valge mantel punase mõõga ja risti kujutisega.
Kolme maleva manööver- Pärast Ridala retke ja Leole linnuse alistamist hakkasid eestlased tegutsema. Koostati vastupealetungi kava, mille lõppeesmärk oli saksa koloonia täielik hävitamine.Kavandatud ühisaktsioon ei toonud loodetud tulemusi, sest osalenud jõude jäi väheks. Toimus 1215 . a ( liivlased , latgalid , eestlased – sakslaste vastu)
Turaida vaherahu - Aastal 1211 toimunud suurele Viljandi linnuse piiramisele vastasid eestlased omapoolse rünnakuga. 1212 . aastal toimus eesti hõimude ühine suuroperatsioon - Toreida piiramine. Väga verine lahing, kus osales eestlasi kõigist maakondadest. Kuna see suur lahing ja sellele eelnenud kümned rüüsteretked ning sõja käigus levima hakkanud katk olid maad kõvasti kurnanud, sõlmisid eestlased, liivlased ja latgalid omavahelise rahu, mis varsti uuendati ka sakslastega. Pidi kehtima 3 aastat.
Danebrog - Taani Kuningriigi lipp (ehk Dannebrog ) on üks maailma vanemaid riigilippe. Esimene kirjalik mainimine selle kasutamisest pärineb 14. sajandist .Nimi Dannebrog tähendas vana-taani keeles "taanide riie ".
Katk - on kergesti leviv nakkushaigus , mille tekitajaks on bakter Yersinia pestis. Mitmed katkupandeemiad on inimkonna ajalugu otsustavalt mõjutanud. 14. sajandil tappis katk umbes kolmandiku Euroopa elanikest. Katk jõudis Euroopasse 1347 . aastal Krimmi ja Itaalia kaudu Aasiast. Möllas latgalite ja liivlaste alal. Ka Sakalas ja Ugandis. Sölmiti rahu 1212 latgalite-liivlaste ja eestlaste vahel.
2.ISIKUD
Ingvar - tuli u 600. a paiku väega Eestimaale. Terve suve rüüstasid nad Steini-nimelises maakonnas. Toimus lahing eestlaste väega, kus langes rootslaste kuningas. Maeti saaga järgi Eesti rannikule . Kaotusele järgneval suvel tegi tema poeg Eestisse eduka tasuretke.
Astrid ja Olaf - Astrid – norra kuninganna ja Olaf oli tema poeg., kelle eestlastest mereröövlid vangistasid ja orjadeks müüsid.
Mikula Tšudin – tuntud Kiievi ülik koostas koos vürstidega seadustekogu „Jaroslavitšite õigus“.
Jaroslav Tark - Tegi kroonikate põhjal 1030. a sõjakäigu eestlaste vastu, võitis neid ja rajas oma tugipunkti tartu kohale, mille nimetas Jurjeviks.
Hiltinus munk , kes määrati 1070. aastale läänemererahvastale piiskopiks. 2 aasta jooksul misjonitöös tulemusi ei saavutanud ja piiskopisaua tagastas.
Fulco - Prantsusmaalt pärit munk, kes pühitseti eestimaal piiskopiks 1167. a paiku.
Nicolaus – eestlasest munk, kelle Rooma paavst kohustas oma bullaga Fulcole abiliseks ja õhutas kõiki usklikke neid toetama .
Meinhard - augustiinlaste ordu koorihärra, , kes tuli 1184 a paiku Väina jõe suudmes elavate liivlaste juurde ja hakkas seal ristiusku levitama. 1186 . pühitseti ta Liivimaa piiskopiks.
Theoderich – munk, kes sai tuntuks Meinhardi abilisena. Algul püüti jätta muljet, et nende eesmärgiks on usu kuulutamine. Ükskülla rajati kirik ja kivilinnus. Viimast pakuti liivlastele kaitsevarjuks, kui nad nõustuvad ristiusku vastu vötma. Tapeti ahingus 15.juuni 1219.
Berthold - pärast Meinhardi surma sai uueks piiskopiks. Tal tekkisid Liivlastega teravad tülid ja pöördus kohe tagasi Saksamaale. Rooma paavsti toetusel kogus tugeva ristisõdijate väe ja tuli 1198 a Liivimaale tagasi. Lantes esimeses liivlaste vastu peetud lahgingus, milles vöidu said sakslased .
Albert – sai piiskopiks pärast Bertholdi surma. Oli Breemeni toomhärra. Temast sai vallutussöja peamine organiseerija ja juht. Kogus korraliku ristisõdijate väe , purjetas Väina jõe suudmesse ja rajas 1201. a liivlaste asula kohale Riia linna.
Neitsi Maarja – Riiast sai Albesti eluase ja vallutussõja peamine tugipunkt . Kogu alistatav maa pühendati Neitsi Maarjale , mille järgi hakati eesti ja läti ala Maarjamaaks kutsuma.
Kaupo - oli liivlaste olulisemaid vanemaid 13. sajandi alguses. Kaupo oli Turaida vanem ja ristiti esimese olulisema liivlaste ülikuna umbes 1191, tema ristijaks peetakse Theoderichi . Kaupo oli vähemalt Henriku kroonika järgi üks väheseid liivlasi, kes ristiusust enam ei taganenud ja jäi kuni oma surmani ristisõdijate ustavaks liitlaseks.
Lembitu .- oli Lehole ehk Leole, tõenäoliselt hilisema Lõhavere vanem. Lembitut on mainitud ainult Henriku Liivimaa kroonikas , seal sisalduval infol põhinevad kõik oletused tema isiku, positsiooni ja tegevuse kohta. Lembitu on Henriku poolt enim, kaheksal korral, mainitud eestlaste vanem. Oli madisepäevalahingu juht. Langes seal.
Vürst Vladimir – 1216. sügisel tegi rüüsteretke Ugandisse.
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Keskmine kiviaeg Eestis #1 Keskmine kiviaeg Eestis #2 Keskmine kiviaeg Eestis #3 Keskmine kiviaeg Eestis #4 Keskmine kiviaeg Eestis #5 Keskmine kiviaeg Eestis #6
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-10-27 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 123 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 3 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor k2t Õppematerjali autor

Lisainfo

1.Mõisted

Billingeni katastroof , Kunda kultuur, Kammkeraamika kultuur, Venekirveste kultuur, kivikirstkalme, tarandkalme, aestid,fennid, linnamägi, maalinn, tšuudid, malev, vägi, mõõgavendade ordu, kolme maleva manööver, Toreida vaherahu, katk, danebrog

2.Isikud
Ingvar, Astrid ja Olaf, Mikula Tšudin, Jaroslav Tark, Hiltinus, Nicolaus, Fulco, Meinhard, Theoderich, Alberthold, Albert, Neitsi Maarja, Kaupo, Lembitu, Vürst Vladimir, Valdemar II, Johan, Vesseke

3.Küsimused / alateemad
Jääaeg ja Eesti maastiku kujunemine

Muinasaja uurimine, ajaloo abiteadused

Mesoliitikum Eestis

Neoliitikum ja kammkeraamika kultuur

Venekirveste kultuur

Pronksiaeg

Varane rauaaeg

Rooma rauaaeg

Keskmine rauaaeg e Viikingi aeg

Elatusalad muinasaja lõpul( noorem rauaaeg)

Elamud, külad, talud, külatüübid

Kihelkonnad ja maakonnad

Sõjaline tase - linnused

Naabrid, suhted nendega

Keha,hing,vägi

Jumalad,haldjad,vaimud - suhtumine loodusesse

Ohverdamine ja ohvripaigad

Kes ja miks tahtsid vallutada Balti maid?

Kolme piiskopi tegevus

Võitlused Eestis 1208-1212

Toreida vaherahu, suhted venelastega

Võitlused 1215-1217

Taanlased Põhja-EEstis, rootslased läänemaal

Eestlaste ülestõus 1221-1223

Tartu ja Saaremaa alistamine

Eestlaste allajäämise põhjused

mesoliitikum eestis , keskaeg eestis , võitlused , elatusalad , usund , muinasaeg , kultuur , billingeni , katastroof , kunda , kultuur , kammkeraamika , kultuur , venekirveste , kultuur , kivikirstkalme , tarandkalme , aestid , fennid , linnamägi , maalinn , tšuudid , malev , vägi , mõõgavendade , ordu , kolme , maleva , manööver , toreida , vaherahu , katk , danebrog

Mõisted


Kommentaarid (3)

ehale profiilipilt
Eha Rande: Üldiselt võiks olla selline materjal, mida ka avada saab - seega saast
20:27 06-10-2010
Jannu13 profiilipilt
Jannu13: Polnud mittemidagi kasu sellest
17:46 08-09-2013
liis0303 profiilipilt
liis0303: Väga kasulik.. :)
19:46 16-12-2008


Sarnased materjalid

5
docx
Eesti muinasajal
9
doc
Muinasaeg eestis
51
doc
Eesti ajalugu - konspekt
72
docx
Eesti-ajaloo suur üldkonspekt
5
docx
MUINASAEG EESTIS
7
doc
Keskaeg Eestis
4
doc
Muinasaeg Eestis
5
docx
Ajaloo kokkuvõte 1-6Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun