Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Keevitus on paljude üheaegselt toimuvate protsesside kooslus: põhi- ja lisametalli sulatamine ja omavaheline segunemine e. legeerimine, sula lisametalli siirdega ja keevisvanniga seotud keerulised füüsikalis-keemilised protsessid, kristalliseerumine koos sellega kaasnevate mikrostruktuuride moodustumisega ja detailide kujumuutustega e. termodeformatiivsete protsessidega.
Keevitus on teraste ja värvilismetallide enimlevinud ja tähtsaim liitmismeetod: • tootmiskeevitus (production welding) – detailide liitmine toodete valmistamisel; • remontkeevitus (repair welding) – purunenud ja kulunud osade taastamine, moodustab kuni 20% kogu keevitustööde mahust; • pealekeevitus.
Keevitusrežiimi - lõhikesed (0,2-1,5 s) vooluimpulsid suure voolutihedusega j= 120-360 A/mm2. Madalsüsinikteraste (t=1-3 mm) keevitamisel võib keevitusvoolu arvutada orienteeruvalt seosest Ik=6500 t(A), kus t-teraslehe paksus, mm. Keevitusvoolu lülituskestuse saab valida käsiraamatutest või siis vastavalt materjali paksusele t= 2-3 mm seosest tk=(0,08-0,1) t, (s). Elektroodide survejõud F määratakse surve p ja elektroodide kontaktpinna Se korrutisena.

Keevitusjärjestus – Keevitusläbimite keevitamise järjekord: Juured -> külgedelt keskele Keevise laius – Keevisõmbluse ja põhimetalli lõikejoonte vahekaugus toote esipinnal Läbikeevitus, läbikeevitussügavus – Õmbluse paksus servavahemiku kohal mõõdetud risti põhimetalli pinnaga Termomõju tsoon – Põhimetalli sulamata osa, kus esinevad mikrostruktuuri muutused
Keevitusvoolu reguleerimine – регулировка сварочного тока 5. Keevitusjuhtme ühendamine elektroodihoidikuga – подсоединение сварочного провода 6. Klemmiga tagasivoolu juhtme ühendamine detailiga – клемма подсоединения заземления
Keevitustraat on ühendatud alandatud voolu plusspoolega, keevitatav detail aga miinuspoolega.

Keevituselektroodid on tundlikud löökidele (kate võib mõraneda või lahti tulla) ja niiskusele.
Keevitusprotsess – konkreetne keevitusviis, mida eristatakse kasutatava energialiigi järgi Põhimetall ehk põhimaterjal – keevitatav metall või materjal Keevitusvann ehk keevisvann – keevitamise ajal sulas olekus olev põhi- ja lisametall, millest tardumisel moodustub õmblus
Keevituse termotsükkel on raskesti määratletav, kuna teda mõjutavad suured keevisvanni, jahtunud keevismetalli ja põhimetalli temperatuuride erinevused, füüsikaliste ja keemiliste protsesside lühike kestus elektroodimetalli siirdeprotsessis, keevitusvanni väikesed mõõtmed jne.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitustemperatuuri allikatena on kasutusel: 1. Gaasileek – kasutatakse atsetüleeni (või mõne muu gaasi) ja hapniku segu; 2. Elektrikaar – on enamlevinud metallide keevitamisel; 3. Laser – saavutatakse kitsas ja sügav keevisõmblus; Kaarkeevitus 4. Elektronkiir – kasutatakse eriti paksude detailide (kuni 15 cm) keevitamisel; 5. Hõõrdumine – keevitatavate detailide kontaktis tekitatakse koormuse all suhteline liikumine, mille hõõrdumisel eraldunud soojus sulatab materjalid;
Keevitus kiirus on suurem kui MAG keevitusel.
Keevitustööd – nii terase, galvaniseeritud terase kui ka alumiiniumi keevitamine, kasutame MIG/MAG poolautomaatkeevitust terasele ja alumiiniumile ning autovalmistajate poolt aksepteeritud inverter- punktkeevitusseadet CR510 firmalt Car-O-

Keevituskaar on soojuslikult kontsentreeritum, mistõttu termomõju tsoon on kuni kaks korda kitsam kui elektroodkeevitusel ja sellest tulenevalt on keevitatavas materjalis deformatsioonid väiksemad, suureneb ka läbikeevituse suurus.
Keevituskaar on vähem Keevituskaar on soojuslikult kontsentreeritud ja väiksema kontsentreeritud, mistõttu kasuteguriga, mistõttu ei struktuurimuutused ja kasutata paksemate deformatsioonid metallis on materjalide puhul.
Keevituspõleti – сварочная горелка 2. Põhimetall – основной металл 3. Volframelektrood – вольфрамовый электрод 4. Lisametall – присадочный материал

Keevitustraadiga cb - 08 ja CB -08A. Neis traatides põleb ära osa komponente, nimelt süsinik, räni ja mangaan, õmblusemetall aga omandab jämedateralise struktuuri ja saadud keevisliite tugevus on väiksem kui põhimetallil.
Keevitusvoolu vähendamise - ja konstruktsiooni jäikuse suurendamisega b. keevituskiiruse suurendamise ja järgneva kõrgtemperatuurilise lõõmutusega c. ettekuumutustemperatuuri suurendamise ja konstruktsiooni jäikuse vähendamisega
Keevitus on tehniline protsess, mis seisneb tervikliite saamises ühendatavate det. vahel aatomsidemete loomise teel kohaliku v. üldise kuumutamise , plastse deformeerimise v. üheaegselt mõlema mooduse abil.

Keevitusviis on laialt levinud ning kasutatakse õhukeste ja kergsulavate metallide keevitamisel. Vasaksuunalisel keevitamisel kuumeneb põhimetall hästi, soodustades sellega keevitusvanni edasiliikumist.
Keevitus on paljude üheaegselt toimuvate protsesside kooslus: põhi- ja lisametalli sulatamine ja omavaheline segunemine e. legeerimine, sula lisametalli siirdega ja keevisvanniga seotud keerulised
Keevituskaar on kaarlahendus, mis tekib keevitamisel elektroodi otsa ja detaili vahel metallaurude ning kaitsegaaside, elektroodikatte või räbusti koostisse kuuluvate ainete aurude ioniseeritud segus.

Keevitus - R – rutiilkate materjalid RA – happeline rutiilkate RB – aluseline rutiilkate K.a. lisamaterjalid, RC – rutiil – tsellulooskate kaitsegaasid, RR – paks rutiilkate
Keevitus - ESAB 4,8 1903 5000 0,21 1 21 1000 aparaat Migmaster 280 Pro Latisöötur Haas 10,73 1903 5000 0,5 1 50 11000 BAR1006ST KOKKU 40,11 1,76 6 87600 29,3 JAOSKONNA KOORMUSTEGUR
Keevitus - Sele 2.28. Punktkontaktkeevitamine kaare ristlõige väheneb järsult, temperatuur tõuseb ning tekib voolujuhtiv kõrgtemperatuuriline (10 000… 30 000 °C) plasmajuga.

Keevituspõleti on põhiline tööriist keevitamisel ja pealesulatamisel. Keevituspõletiks nim.seadet ,mille abil põlevgaas/selle aurud segatakse hapnikuga ja tekitatakse keevitusleek.
Keevitus on protsess, kus kahele või enamale osale kuumutamise või surve abil jätkuva kuju andmine. Võidakse kasutada keemiliselt koostiselt sarnast lisamaterjali.
Keevitus - (näiteks toorikute ettekuumutamine, järeltermotööt- kaare, mille temperatuur on 5000…6000 °C, toimel lus jne.) või isegi muuta keevitusviisi.

Keevitusel on vaja kasutada piisavalt kontsentreeritud soojusvoogu põhi- ja lisametalli kuumutamiseks, soojuskadude ületamiseks ning lisametalli kuumutamiseks.
Keevituspõleti – сварочная горелка 2. Põhimetall – основной металл 3. Elektrooditraat – проволочный электрод
Keevitusoperatsioonid on hästi automatiseeritavad, kusjuures keevisõmbluse kvaliteet sõltub ainult seadme reguleerimise õigsusest, mitte keevitaja kutseoskustest.

Keevituspõleti – сварочная горелка 2. Põhimetall – основной металл 3. Lisametall – присадочный материал
Keevitusvool on liiga suur; – keevituskiirus on liiga aeglane; – keevituskraater ei ole täielikult täidetud ja keevitamine on liiga järsku lõpetatud.
Keevitustsoon - keevisõmblusest ja termomõju tsoonist moodustunud ala. Keevitusasendid: 3. Keevitusmettallurgia, gaaside mõju, keevituse soojusnähtused.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevituse ettevalmistuses on oluline: • faasida keevitatavad servad, et need oleksid puhtad; • rasvaeemaldaja ja roostevabast terasest harja abil tuleb eemaldada pinnalt mustus, õli, rasv ja värv ning seejärel pind kuivatada; • elektroodid peavad vastama õigetele tehnoloogilistele tingimustele, samuti on tähtis kasutada õige keemilise koostisega traati.
Keevitustingimused on paremad, ei vaja kalleid keevitusgaase vastupidiselt Gaaskeevitusele. Kvaliteet on stabiilne ning sobib hästi käsikaarkeevituseks.
Keevitusviga - keevisõmbluse defekt, mis ületab mõõtmete või hulga poolest etteantud piirväärtust. Nõuab parandamist e. remontkeevitust.

Keevitus protsess - konkreetne keevitus viis,mis eristatakse kasutatava energia järgi Põhimetall või –materjal-keevitatav metall või materjal.
Keevitusel on järgmised osad: • Kiu koorimine • Kiu puhastus • Kiu lõikamine • Otsakuti asetamine ja keevitus • Jätku kaitsmine
Keevitus - Keevitusvarraste klass omadused O1 (I) O2 (II) O3 (III) O4 (IV) O5 (V) O6 (VI) Väga Voolavus voolav Vähem voolav Normaalne

Keevituskoht on alati tuletöökoht, sest keevitamisega kaasneb nii detailide kui elektroodi kuumenemine, ealduvad sulametalli pritsmed ja
Keevitusviisid on elektrikeevitus, kontaktkeevitus, gaaskeevitus, elekter-räbukeevitus, laser-ja ultrahelikeevitus. Õmbluste tüübid
Keevitus - ja lõiketöötlus laevaehituses • Keevitus arc welding on tänapäeval metallide põhiline ühendamise meetod.

Keevituspõletiks nime - tatakse seadet, mille abil põlevgaas või põlevvedelike aurud segatakse hapnikuga ja tekitatakse keevitusleek.
Keevitustööd – nii terase kui ka alumiiniumi keevitamine, kasutame MIG/MAG poolautomaatkeevitust terasele ja alumiiniumile.
Keevitus tehnoloogia - on tehnika ala,mis käsitleb keevitus protsesse, kui toodetete valmistamist detailidest ja pooltoodetest.

Keevitus - ja tuleohutustööde päeviku pidamist, kus fikseeritakse nende tööde spetsiifikale vajalikud andmed.
Keevitustehnoloogia – tehnika ala, mis käsitleb keevitusprotsesse kui toodete valmistamist detailidest või pooltoodetest.
Keevituspinge määramiseks on valem Uk = 20V + 0,04·Ik (V), seega Uk = 27,2 V Keevitamisel kasutan alalisvoolugeneraatorit.

Keevituse sisepinged - keevituskiirus b. süsinikekvivalent - ettekuumutustemperatuur c. kaare pikkus - keevitusvool
Keevitustrafo pinge - voolu karakteristik peab olema järsult langev, s.o hakkab pöörlema vastupidises suunas.
Keevituse termotsükliks nimetatakse keevistoote mingi keevisõmbluse lähiala punkti temperatuuri sõltuvust ajast.

Keevituspõleti – сварочная горелка 2. Keevitustraat – сварочный пруток
Keevituse sooritustehnika ehk keevitustehnika – keevitaja konkreetnekäeline tegevus keevisõmbluse keevitamisel
Keevituspõletisse on asetatud mittesulav volframelektrood, mille otsa ja detaili vahel põleb elektrikaar.

Keevituse ettevalmistuses on oluline 18. Keevituse töövõtetes tuleks silmas pidada 19.ohutus keevitamisel
Keevitusvoolu reguleerimine – регулирование сварочного тока 6. Ventilaator.
Keevituspõleti on gaaskeevitaja põhiline tööriist keevitamisel ja pealesulatamisel.

Keevitustraat on valmistatud vasest M1, M2 või M3, läbimõõt 1,6...3 millimeetrit.
Keevitusklaasil on paikesepatarei, mis pikendab patarei eluiga.30Cek. lülitub välja.
Keevituspõletiks nimetatakse seadet, mille abil põlevgaasi või põlevvedelike aurud

Keevitustsoon –  keevisõmblusest ja termomõjutsoonist moodustunud ala. 
Keevituseks nimetatakse keevitamise teel saadud mitme detaili tervikliidet.
Keevitustsoon – keevisõmblusest ja termomõju tsoonist moodustunud ala

Keevitusprotsessi raskemasina - ja laevaehituses pikkade õmbluste keevitamisel, näit.
Keevituspõleti on põhiline tööriist keevitamisel ja pealesulatamisel.
Keevitusmuundur – сварочный преобразователь

Keevitusvoolu seadistamiseks on enim levinud trafo mähiste vahekauguse muutmine.
Keevitusruberoidile on kleepkiht juba peale kantud tema valmistamisel.
Keevitusmaskidest on soovitav kasutada ise tumeneva klaasiga maski.

Keevituspüstoliga - g, tagasivoolu- ja toitejuhe (Joon. 18 ja 19 ).
Keevituspõleti ots on risti keevitatava pinnaga kasutatakse vähem.
Keevitustransformaator – сварочный трансформатоp

Keevitustehnoloogia arenguga on neetliidete kasutamine oluliselt vähenenud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitustraat on valmistatud vasest M1, M2 või M3, läbimõõt 1,6...3 millimeetrit. Metallelektroodiga keevitamisel kasutatakse keraamilist räbustit koostisega: 28% marmorit, 57,5% päevakivi, 8% fluoriidi, 2,2% puusütt, 3,5% boorräbu ja 0,8% alumiiniumi.
Keevitusalaldi – сварочный выпрямитель

Keevituspõleti on keevitamisel detaili suhtes liiga kaldu.
Keevitusseadmeid on erinevaid ja just selliseid mida vaja.

Keevitus - vanni, siis keevisõmbluses tekivad
Keevitusgaasid - atsetüleen ja hapnik balloonides.
Keevitusrežiimid on toodud alljärgnevates tabelites.

Keevitus - ja lõiketöötlus laevaehituses.
Keevituskiirus – скорость сварки

Keevitusvool – сварочный ток
Keevitus on ümber liite perimeetri.
Keevitusvoolik – рукав, шланг

Keevitusrežiimid on toodud alljärgnevates
Vote UP
-2
Vote DOWN
Keevitused on võimalikud paljude alumiiniumsulamite puhul, isegi nende puhul, mida peetakse traditsionaalsete sullatus-keevitusmeetodite kasutamisel raskesti keevitatavateks. Materjalide hulka, mida praegu on edukalt hõõrdsegukeevitatud, kuulub suur hulk alumiiniumsulameid (2xxx, 5xxx, 6xxx, 7xxx ja 8xxx seeriad) ja Al-Li sulamid. Hiljuti on tõestatud, et hõõrdsegukeevitusega saab liita ka tina-, vase ja isegi titaansulameid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitus - lõikepõleteid, millega on võimalik nii gaas- Jooteljootmisel e. tõlvikuga jootmisel kuumutatakse keevitada kui ka gaaslõigata (vt. p. 2.4.5). Keevita- joodist ja jooteliidet jootli e. jootetõlviku abil.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitus - Põhiline keevitusmaterjal on Keevitamiseks on vaja traati, mis on materjalide ja sulav elektrood, mis on tehtud keevitatava materjaliga ligilähedase kaitsegaaside koostiselt keevitatava mater- koostisega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevituspõletiks nimetatakse seadet, mille abil põlevgaas või põlevvedelike aurud segatakse hapnikuga ja saadakse põlevsegu, mille väljumisel keevituspõleti suudmikust ja süütamisel saadakse keevitusleek.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevituse soojussisestus e. energiahulk õmbluse pikkusühiku kohta on murdosa kaarkeevitusel kasutatavast, mistõttu termomõju tsoon ja keevitusdeformatsioonid on minimaalsed, keevismetalli löögisitkus kõrge.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitusalaldi on seade, mis muundab vahelduvvoolu alalisvooluks. Keevitusalaldi põhiosadeks on trafo ja alaldi. Alaldite hinnad on kõrgemad kui trafodel aga ka Joon.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitusdefektide – külm- ja kuumpragude – tekkimise ohtu saab oluliselt vähendada (kõige ratsionaalsem moodus)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitusaparaati on normaaltingimustes lihtne ja ohutu kasutada.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitus inert - ja aktiivgaaside segus (MIG/MAG- keevitus)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitustrafod on lihtsa ehitusega, odavad ja töökindlad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitusvead - puuduste kõrvaldamine Elektrikeevitus



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun