Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Kartuli seenhaigused ja tõrje (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
EESTI MAAÜLIKOOL
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Kartuli seenhaigused ja tõrje
Referaat
Tartu 2012
Sisukord
1.Sissejuhatus 3
2.Kartuli seenhaigused 5
2.1Kartuli-lehemädanik, mugulate pruunmädanik (Phytopthora infestans) 5
2.2 Kartuli – kuivlaiksus ( Alternaria solani) 6
2.3 Mugula Kuivmädanik – Fusarium spp 8
2.4 Kartuli – mustkärn, kartuli – tõusmepõletik, kartuli – vilttõbi (Rhizoctonia solani) 9
2.5 Kartuli hõbekärn ( Helminosporium solani) 10
2.6 Kartuli – süvikkärn (Spongospora subterranea) 12
2.7 Kartulivähk (Synchytrium endobioticum) 12
2.8 Kartuli – hahkhallitus ( Botrytis cinerea) 13
3.Kokkuvõte 15
4.Kasutatud kirjandus 16
20.Kartulivähk : Eestis leiti üle kahekümne aasta jälle kartulivähi juhtum, 14.08.2009 17

1.Sissejuhatus

Kartulit (Solanum tuberosum) peetakse maailma üheks tähtsamaiks toidukultuuriks. Seda tõendavad mitmed faktid. Nimelt kartulit kasvatatakse ja peetakse tähtsaks enam kui 130 riigis. Toiduks tarvitab kartulit vähemalt üks miljard inimest maailmas (Compendium of Transgenic Crop Plants , J.M.Bradeen, USA). Üks kolmandik maailma kartulist toodavad arenguriigid (Kartulikasvatus, J. Jõudu, Tartu)
Kartuli täpne kultuuristamise perioodi kohta jääb info puudulikuks. Teada on, et Solanum tuberosum pärineb Lõuna- Ameerikast . Teistesse maailmajagudesse hakkas levima hispaanlaste vallutusretkede ajal inkade riiki 16 sajandil. Euroopasse tõid Andidest kartuliseemneid meremehed 16 sajandi keskel, mis levis peamiselt Hispaanias. Esmalt kasvatati dekoratiiv- ja ravimtaimena. 16 sajandi lõpul ja 17 sajandi algul levis Peruu ja Tđiili aladelt , eelkõige Chiloe saarelt pärit kartul kiirelt Iiri- ja Inglismaale . Sealt edasi Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse (www.talukartul.ee).
Eestisse jõudis kartul aastail 1740- 1760 . Kuni 1800.a. kasvatati kartulit vähesel määral mõisa aedades . Ajavahemikul 1840-1850 hakati kartulit kasvatama põldudel. Laienemine toimus kasvatuses aastatel 1850-1870.
Maailma kartulipinnast üle kolmandiku paikneb Euroopas. Suuremad kartulikasvatajad on Poola, Saksamaa, Prantsusmaa ( Kartulikasvatus, J.Jõudu, Tartu).
Viimastel aastatel on Eesti kartulikasvatuses toimunud mitmeid muutusi. Oluliselt on vähenenud kartuli kasvupind ja kogusaak. Välja on kujunemas suurtootjad, kes on suutelised varustama elanikkonda kõrgekvaliteedilise kartuliga. Antud etapil kasvatatakse vabariigis kartulit ainult lauakartuliks ja vähesel määral ka seemnekartuliks. Praegu puudub Eestis täielikult kartuli kasutamine tööstuslikuks otstarbeks. Avanenud on Euroopa Liidu kartuliturg ning Eestis aretatud ja kasvatatud kartulisordid võivad hakata seal edukalt konkureerima . Tekkiv olukord seab esiplaanile tarbija ja tema eelistused ka kodumaa turul ( Kartul, ilus hea ja kasulik, Jõgeva sordiaretuse instituut ).
Kartuli rahvamajanduslik tähtsus on äärmiselt suur, eelkõige seetõttu, et teda saab kasvatada mitmesugustes kliima- ja mullastikutingimustes, kui valida neile tingimustele vastav sort ja agrotehnika. Praeguseks on aretatud üle 1000 kartulisordi.
Kartul eelistab kobedat, orgaanilise aine ja õhurikast mulda. Sobivaim pH on 5,0–6,0. Hästi sobivad parasniisked saviliiv - ning kerged ja keskmised liivsavimullad . Kartul vajab kasvamiseks aeroobset keskkonda, mistõttu on vajalik hea õhuvahetus mullas. Kartul vajab rohkesti toitaineid. Vähem vajab toitaineid seemnekartul.
Kartul pannakse maha kuiva ilmaga. Muld peaks olema 10 cm sügavuselt tahenenud ning püsivalt soojenenud +7...+10°C-ni. Idandatud mugulate puhul tuleb jälgida, et idusid ei kahjustataks (Kartulikasvatus, J. Jõudu, Tartu).
Et saada tervet seemet, peavad seemnepõllud teistest kartulipõldudest olema eraldatud. Väikseim vahemaa seemnekartulipõllu ja naabruses asuva kartuli tootmispõllu vahel peab olema supereliitseemnekartuli tootmisel 50 m, eliitseemnekartuli tootmisel 25 m ja sertiftseeritud seemnekartuli tootmisel 10 m. Nõuet vahemaa kohta ei kohaldata, kui seemnekartulipõld on taimekahjustaja leviku eest piisavalt kaitstud maastiku geograaflise iseärasuse või loodusliku tõkkega. (Kartulikasvatus, J. Jõudu, Tartu)
Seemne- ega toidukartulil ei tohi esineda erinevaid haigusi, kahjustajaid. Põhjuseid on mitmeid. Haigused vähendavad saaki (on ka juhuseid, kus saak hävineb täielikult), vähendavad saagi kasutamise kõlbulikkust (just mütotoksiinide tõttu) ( Nõuded seemnekartuli sordiomadustele ja külviväärtustele, Tallinn).
Kuna kartul on meile tähtis toiduaine ning kartulihaigused ühed olulisemad saagi vähendajad, siis see on põhjus uurimaks täpsemalt, millised haigused on meie põldudel tegutsemas ning kuidas saame oma saaki kaitsta.

2.Kartuli seenhaigused

2.1Kartuli-lehemädanik, mugulate pruunmädanik (Phytopthora infestans)


Kuigi kartuli-lehemädanikuga võitlemisel on tõrjevõtted ühed parimad ja efektiivsemad on Phytopthora infestans üks tülikamaid ja ohtlikumaid seenhaigusi kartulikasvatuses üle maailma. Tavalised
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Kartuli seenhaigused ja tõrje #1 Kartuli seenhaigused ja tõrje #2 Kartuli seenhaigused ja tõrje #3 Kartuli seenhaigused ja tõrje #4 Kartuli seenhaigused ja tõrje #5 Kartuli seenhaigused ja tõrje #6 Kartuli seenhaigused ja tõrje #7 Kartuli seenhaigused ja tõrje #8 Kartuli seenhaigused ja tõrje #9 Kartuli seenhaigused ja tõrje #10 Kartuli seenhaigused ja tõrje #11 Kartuli seenhaigused ja tõrje #12 Kartuli seenhaigused ja tõrje #13 Kartuli seenhaigused ja tõrje #14 Kartuli seenhaigused ja tõrje #15 Kartuli seenhaigused ja tõrje #16 Kartuli seenhaigused ja tõrje #17
Punktid Tasuta Faili alla laadimine on tasuta
Leheküljed ~ 17 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-03-02 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 13 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor jaana213 Õppematerjali autor

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

72
docx
Maaviljeluse konspekt eksamiks
34
doc
Maaviljeluse konspekt
50
doc
Üldise taimekasvatuse kogu materjal
54
docx
Taimekaitseplaan
43
doc
Toiduainete taimne toore
937
pdf
Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
36
doc
Taimekasvatuse eksami kordamisküsimused
8
docx
Taimekasvatus-loeng

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun