Kaasaegse maailma sõltuvus naftast (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Mil määral majanduslikud aspektid ?
 • Mis võiks selle põhjustada ?
 
Säutsu twitteris
Tartu Ülikool
Sotsiaal- ja haridusteaduskond
Riigiteaduste instituut
Rahvusvaheliste suhete õppetool
Kaisa Kamenik
A83347
Kaasaegse maailma sõltuvus naftast
Uurimustöö
Juhendaja: lektor Viljar Veebel
Tartu 2010
SISUKORD
Sissejuhatus………………………………………………………………..…......….............3
 • 1973. aasta naftašokk ja selle tagajärjed……………………………….….………....4-5
 • Naftakriis tänapäeval...................................................................................................6-7
 • Nafta versus alternatiivsed energiaallikad …………………………….….………….8-9
  Kokkuvõte……………………………………………………….………….….10
  Kasutatud kirjandus……………………………………………….…………....11
  SISSEJUHATUS
  19. sajandil toimunud tööstusrevolutsioon viis maailma uude ajastusse – domineerima hakkasid masinad , mis vajasid töötamiseks eelkõige fossiilkütuseid. Mida edasi tööstus ja ühiskond arenes, seda enam muutus tähtsaimaks energiaallikaks nafta. Nafta mõju maailmale ei saa kuidagi alahinnata – selle nimel on peetud ja selle abil peetakse sõdu. See on enim kasutatav energiaallikas ning praegusel ajal pole sellele eelkõige transporditööstuses ligilähedastki konkurenti. Tänapäeva maailm sõltub tugevalt mustast kullast, mistõttu on sellel roll ka riikidevahelistel suhetel .
  Nafta on teatavasti taastumatu kütus ning on fakt, et see saab millalgi otsa. Käesolev uurimustöö püüab arutleda, mil määral võib naftat pidada justkui inimkonna nõrgaks kohaks, millest me liialt sõltume. Aina enam on räägitud uuest suurest naftakriisist ja spekuleeritud tuleviku üle. Kas 19. sajandi tööstusrevolutsiooni järgse ajaga kaasnenud nafta võidukäik on läbi ning inimkonnal seisab ees raske üleminekuprotsess või suudame me ilma suurema kriisita kohaneda tõdemusega, et nafta pole igavene ja minna üle alternatiivsetele energiaallikatele?
  Käesolev töö on jagatud kolme alapealkirja vahel, mis keskenduvad ülalmainitud punktidele võimalikult erinevate vaatepunktide alt. Esmalt toob töö illustreerivaks näiteks esimese suure naftakriisi 1973. aastal, mille analüüsimine annab aimu naftakriisi võimsusest mõjutada mitmeid eluvaldkondi. Järgmise punkt keskendub naftavarude praegusele olukorrale. Viimaseks alapunktiks on alternatiivsete energiaallikate olukord ja mõju tänapäeval, mis ideaalis peavad olema aluseks naftajärgsele maailmale.
  Kuna töö peakiri ja hüpotees on üsna subjektiivne, siis on allikateks kasutatud eelkõige arvamusartikleid, mis lubavad keskenduda võimalikult paljudele teooriatele. Raamatutest on kasutatud näiteks Pulitzeri auhinna võitnud Daniel Yergini „The Prize: The epic quest for oil, money and power “. Ülevaatlikkuse ja faktidega aitas kaasa Lembo Tanningu „Maailma energia ülevaade“ I osa.
  1. 1973. aasta naftašokk ja selle tagajärjed
  1973. aastal tabas maailma suur naftakriis – OPECi riigid kehtestasid nafta embargo vastuseks mõnede riikide poliitikale toetada Iisraeli Yom Kippuri sõjas. Selle mõju oli kogu maailmas vägagi tuntav – hinnad kerkisid ning see pani esimest korda tavainimesi taipama, mil määral nad naftast sõltuvad ja kui suur poliitiline mõjuvõim sellel on. Kriis lõpuks küll vaibus, kuid see näitas eelkõige milline relv Lähis-Ida naftariikidel kasutada on. Mil määral aga olid naftakriisi puhkemises süüdi poliitilised ja mil määral majanduslikud aspektid?
  Yom Kippuri sõda ja sellele järgnenud embargo tulid üllatuse ja šokina, kuigi mõlemad olid mõneti vältimatud. 1970 – 1973 aastad olid traumeerivad nii naftatööstusele, tootjatele, OPECile, tarbijatele, poliitikutele, NATOle, supervõimudele ehk siis peaaegu kogu maailm oli ühel või teisel määral kõigest sellest mõjutatud.1 1973. aastaks oli nafta maailma industriaalmajanduse alustala ja seda pumbati ja eksporditi säästmata. Pakkumise ja nõudluse vahekord oli ülimalt tihe ning samal ajal naftat eksportivate riikide ja naftakompaniide suhted aina halvenesid.2 Naftašoki tagamaid tuleb otsida aga veelgi varasemast ajast, mis annab aimu, et maailmamajanduse
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #1 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #2 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #3 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #4 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #5 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #6 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #7 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #8 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #9 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #10 Kaasaegse maailma sõltuvus naftast #11
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-12-15 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 5 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kooliplika1 Õppematerjali autor

  Meedia

  Lisainfo

  19. sajandil toimunud tööstusrevolutsioon viis maailma uude ajastusse – domineerima hakkasid masinad, mis vajasid töötamiseks eelkõige fossiilkütuseid. Mida edasi tööstus ja ühiskond arenes, seda enam muutus tähtsaimaks energiaallikaks nafta. Nafta mõju maailmale ei saa kuidagi alahinnata – selle nimel on peetud ja selle abil peetakse sõdu. See on enim kasutatav energiaallikas ning praegusel ajal pole sellele eelkõige transporditööstuses ligilähedastki konkurenti. Tänapäeva maailm sõltub tugevalt mustast kullast, mistõttu on sellel roll ka riikidevahelistel suhetel.
  Nafta , Kaasaegne maailm , naftakriis , kütus , power , nafta hind , naftaokk

  Mõisted

  Sisukord

  Teemad

  • Kaasaegse maailma sõltuvus naftast
  • 1973. aasta naftašokk ja selle tagajärjed
  • Ian Skeet
  • Daniel Yergin
  • Bob Powell
  • Naftakriis tänapäeval
  • Emanuel A. Winston
  • peak oil
  • Lembo Tanning
  • Tim Appenzeller
  • Nafta versus alternatiivsed energiaallikad
  • James L. Williams, A. F. Alhajji
  • Steven Mufson

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  990
  pdf
  Maailmataju ehk maailmapilt 2015
  343
  pdf
  Maailmataju uusversioon
  477
  pdf
  Maailmataju
  1072
  pdf
  Logistika õpik
  125
  pdf
  Konspekt 2
  180
  doc
  Maastikuarhitektuuri ajalugu 2010
  161
  pdf
  Juhtimise alused
  87
  doc
  Filosoofia materjale

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !