Jaapan pärast II maailmasõda (3)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Nõo Reaalgümnaasium

Jaapan pärast II maailmasõda

ReferaatKoostaja Aron Alt
12.ANõo
2011

SISUKORD


SISSEJUHATUS 3
1.ÜLDANDMED 4
2. JAAPAN PÄRAST II MAAILMASÕDA 5
2.1. USA okupatsioon (1945 – 1952) 5
2.2. Suurte reformide periood (1946- 1947) 6
2.3 Sõjajärgse Jaapani kujunemine 6
2.4 Jaapani poliitiline areng 20. sajandi lõpukümnendil 7
3.JAAPAN TÄNAPÄEVAL 10
3.1. Reform 10
3.2. Sõjaväe osatähtsus 10
3.3. Välispoliitika 10
3.4. Abi 10
3.5. Relvajõud 11
3.6. Riigikord 11
4. HIROSHIMA JA NAGASAKI POMMITAMINE 12
Hiroshima ja Nagasaki on Jaapani kaks linna, mida USA ründas 1945. aastal aatomtuuma pommidega. Need on ainsad kohad inimkonna ajaloos, mille vastu tuumapommi on kasutatud sõjas. Hiroshimale heideti pomm Enola Gay - nimelisest masinast, mida juhtis kolonel Paul Tibbets.  Pomm kukkus 9450 meetri kõrguselt ja pomm plahvatas 6. augustil 1945. Plahvatuse kõrgus oli umbes 500 m maapinnast . Võimsus oli umbes 13 TNT - kilotonni, mis on praeguste tuumadega võrreldes suhteliselt vähe, kuid see tappis koheselt umbes 75 000 inimest. Käesoleva Little Boy - nimelise pommi kaal oli 4000 kg ja selles kasutati uraan -235 isotoobiga. Sellist pommi ei oldud kunagi varem katsetatud. 12
9. augustil 1945 plahvatas Nagasaki linna kohal pomm nimega Fat Man- täiesti teistsugune, kuna seal kasutati lõhustuva ainena plutooniumi. Pomm kaalus 4545 kg, ja see kukkus Bockscar- nimelisest B-29-masinast, mida juhtis major Charles Sweeney. Pommi võimsus oli ligikaudu 20 kilotonni ja plahvatuse kõrgus maapinnast ligi 550 meetrit. Tänu Nagasaki mägisemale maastikule jäi hävingu mõju mõnevõrra väiksemaks kui Hiroshimal, kuid pomm tappis ikkagi koheselt 73 900 inimest. Mõlema pommirünnaku puhul kasutati just B-29 Superfortress - pommitajaid, sest ainult need suutsid lennata Mariaanidelt Jaapanisse ja tagasi. 12
4.1. Hiroshima ja aatompommi kukkumine 12
4.1.1 Aatompommi mõju linnale 13
4.1.2. Aatompommi mõju inimestele 14
4.3. Nagasaki pommitamine 14
4.4. Rekonstrueerimine 15
5.MAJANDUS 16
5.1. Jaapani majandus pärast II maailmasõda 16
5.2. Põllumajandus ja metsandus 17
5.3. Kalandus 18
5.4. Energeetika 19
5.5. Töötlev tööstus 19
6.2011. aasta Sendai maavärin  20
6.1 Tsunami 20
6.2. Minamisanriku 20
6.3. Tuumajaamad 21
6.3.1. Fukushima I 21
6.3.2. Onagawa 21
7.HUVITAVAID FAKTE 22
KOKKUVÕTE 23
KASUTATUD KIRJANDUS 24

SISSEJUHATUS


Minu referaadi teemaks on Jaapan pärast Teist maailmasõda ja selle teema valisin isiklikel põhjustel, mitte suvaliselt. Jaapan on väga huvitav maa, millel on tõeliselt teistsugune kultuur. Asjaolu teevad veel huvitavamaks jaapani keel, seal valitsev usk ning tema ääretult huvitav ja mitmekülgne ajalugu. Samuti on Jaapan hästi tuntud oma looduskatastroofide poolt. Selle ehtsaks näiteks võiks tuua hiljuti toimunud Sendai maavärina.
Teemad, millest referaat räägib, on üksteisest üsna erinevad, kuid kajastavad kõige paremini seda, mis on Teise maailmasõja lõpust tänapäevani juhtunud ja mis on muutunud paremaks või mis halvemaks. Suhteliselt põhjalikult kirjutan ma Hiroshima ja Nagasaki linna kohta, mis teatavasti rünnati 1945. aasta keskpaiku aatompommidega. Samuti olen lisanud kirjeldused tol ajal seal valitsevast olukorrust ja tõeliselt räämas linnadest. Majanduses on olnud suured muutused. Pärast II maailmasõda sai Jaapani majandus tuule alla. Majandus kasvas igal aastal, vahepeal olid kerged mõõnad. Tänapäeval on jaapani majandus väga hästi tuntud oma elektroonikaseadmete ja autode tootmise poolt. Lisaks olen kirjutanud USA okupatsioonist, suurte reformide perioodist jpm.

 • ÜLDANDMED


  Ametlik nimi: Jaapan
  Asukoht:   Aasia mandrist itta jääv maa ja riik Kaug- Idas Vaikse ookeani läänekaldal Jaapani saarestikul.
  Lähimad naabrid: Lõuna- Korea, Hiina ja Venemaa
  Pealinn: Tokyo (8,8 mln; koos eeslinnadega 35,7 mln.)
  Rahvaarv: 127,4 mln.
  Pindala: 376 520 km2
  Rahvastiku tihedus: 337 in/km2
  Haldusjaotus : jaotatud 43 prefektuuriks, lisaks on 1 pealinna-ala, 1 piirkond ja kaks linnaprefektuuri 
  Rahaühik: Jeen
  Riigikeel: Jaapani keel
  Riigihümn: Kimi ga yo
  Riigikord: Parlamentaarne monarhia
  Iseseisvus : umbes 600 a. eKr
  Keiser : Akihito
  Peaminister : Naoto Kan
  Peamine tegevusala: tööstus
  Usund : sintoism , budism , konfutsianism
  Jaapani kaart Jaapani lipp

  2. JAAPAN PÄRAST II MAAILMASÕDA

  2.1. USA okupatsioon (1945 – 1952)


  Liitlasriikide nimel okupeeris USA Teise maailmasõja lõppedes Jaapani. Okupatsioon algas Jaapanile suhteliselt soodsates tingimustes:
  • Okupatsiooni aluseks oli Potsdami deklaratsiooni, kus NSVL ei osalenud.
  • NSV Liidu vägesid Jaapanis ei olnud, v.a Kuriili saartel, mille nad olid okupeerinud sõja lõpul.
  • Okupatsiooni teostas faktiliselt üks riik- USA.
  • Okupeeriti vaid maa tähtsamad keskused.
  • Faktiline okupatsiooni algas alles kolm nädalat pärast Jaapani kapituleerumist.

  Potsdami konverentsi ajal avaldatud deklaratsioonis andsid USA, Suurbritannia ja Hiina lubaduse demilitariseerida ja demokratiseerida Jaapani. Selle deklaratsiooniga ühines 1945. aasta augustis ka NSV Liit. USA okupatsioonipoliitikat Jaapanis hakkas kujundama ja juhtima senine liitlasjõudude ülemjuhataja Vaiksel ookeanil , USA kindral Douglas MacArthur .
  Tema tegevuse peasuunad olid militarismi likvideerimine, liberaalse loomuga konstitutsiooni kavandamine ja majanduse taastamine. Esialgu teostas MacArthur oma poliitikat otseste korralduste abil, ajuti isegi autokraatlikult, hiljem üha enam soovituste teel valitsusele. Okupatsiooni esimestel kuudel demobiliseeriti Jaapani mitmemiljonilised relvajõud ning saadeti laiali kõik militaristlikud ja marurahvuslikud organisatsioonid . Nende organisatsioonide peamised tegelased ja võimsamate tööstusettevõtete juhid kõrvaldati ühiskondlikust tegevusest ning saadeti erru . Endistest kolooniatest ja okupeeritud Kagu – Aasia maadest repatrieeriti miljoneid jaapanlasi.
  Esimese sõjajärgse parlamendi kinnitatud uus põhiseadus jõustus 1947. aastal. Juba varem oli keiser Hirohito loobunud oma jumalikkuse põhimõttest. Nüüd taandati ta kui riigi ja rahva ühtsuse sümbol üksnes tseremoniaalsesse seisundisse. Seadusandlikku võimu hakkas kandma rahva poolt valitav kahekojaline parlament , kes nimetab ametisse ka peaministri. Seega muutus Jaapan parlamentaarseks demokraatiaks. Ühteaegu loodi täidesaatvast võimust sõltumatu kohtusüsteem. Oma konstitutsioonis ütles Jaapan lahti ka sõjast kui rahvusliku poliitika vahendist.
  Majanduspoliitikas soodustas MacArthur rahuaja nõudmistele orienteeruva tootmise tugevdamist ja laiendamist. Kui edaspidi hakkas külma sõja hoogustudes Washingtonist tulema soovitusi ja korraldusi Jaapani tööstuse osaliseks remilitariseerimiseks, siis ta ignoreeris neid või viivitas nende täitmisega.

  2.2. Suurte reformide periood (1946- 1947)


  Järgmisena pärast Jaapani desarmeerimist ning demokraatiale aluse panemist püstitasid okupatsioonivõimud ülesandeks viia läbi põhiseaduse reform, korraldada ümber Jaapani majandus ja haridussüsteem, demokratiseerida töösuhted. Uue konstitutsiooni väljatöötamiseks oli juba 1945. aasta lõpul moodustatud valitsuskomisjon, kuid selle koostatud projekt ei muutnud peaaegu midagi senise Meiji põhiseaduses. Siis võttis kindral MacArthui staap konstitutsiooni koostamise enda hooleks. 1946. aasta sügiseks valmis Jaapani uus põhiseadus, mille parlament ka heaks kiitis . Uus põhiseadus jõustus 3. mail 1947. aastal.
  Konstitutsiooni kohaselt:
  • Ei olnud keiser enam jumaliku päritoluga, vaid ta sümboliseeris riigi ja rahva ühtsust ning oli oma võimu saanud suveräänselt rahvalt, mitte enam oma legendaarselt jumalikelt esivanematelt;
  • Oli parlament ette nähtud kahekojalisena, kusjuures alamkoda komplekteeriti Suurbritannia eeskujul neljaks aastaks, ülemkoda aga Ameerika Ühendriikide senati eeskujul kuueks aastaks; alamkojale kuulus juhtiv roll maa valitsemises, ülemkoja võimkond oli piiratud; konstitutsiooni muutmiseks oli vaja aga 2/3 häälteenamust mõlemas kojas ;
  • Allutati valitsus parlamendile; peaminister pidi olema parlamendi liige; sõja- mere- ja siseministeeriumid kaotati, kuid viimase funktsioonid delegeeriti kohalike valivatele organitele – kuberneridele ja linnapeadele, kes juhtisid politseiteenistust, kontrollisid tsiviilametnike tegevust, tegelesid haridusküsimustega jne;
  • Loobus Jaapan Shidehara formuleeritud üheksanda artikliga relvajõududest ning sõjast kui konfliktide lahendamise
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Jaapan pärast II maailmasõda #1 Jaapan pärast II maailmasõda #2 Jaapan pärast II maailmasõda #3 Jaapan pärast II maailmasõda #4 Jaapan pärast II maailmasõda #5 Jaapan pärast II maailmasõda #6 Jaapan pärast II maailmasõda #7 Jaapan pärast II maailmasõda #8 Jaapan pärast II maailmasõda #9 Jaapan pärast II maailmasõda #10 Jaapan pärast II maailmasõda #11 Jaapan pärast II maailmasõda #12 Jaapan pärast II maailmasõda #13 Jaapan pärast II maailmasõda #14 Jaapan pärast II maailmasõda #15 Jaapan pärast II maailmasõda #16 Jaapan pärast II maailmasõda #17 Jaapan pärast II maailmasõda #18 Jaapan pärast II maailmasõda #19 Jaapan pärast II maailmasõda #20 Jaapan pärast II maailmasõda #21 Jaapan pärast II maailmasõda #22 Jaapan pärast II maailmasõda #23
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 23 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2011-04-22 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 74 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 3 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor aron11 Õppematerjali autor

  Meedia

  Lisainfo

  Tegemist on referaadiga, mis käsitleb Jaapani riiki pärast teist maailmasõda. Kirjutatud on Hiroshima, Nagasakist. Samuti Jaapani majandusest ja selle arengust ning sise- ja välispoliitikast. Välja on toodud ka mõningad huvitavad faktid ning Jaapan tänapäeval.
  referaat , ajalugu , jaapan

  Mõisted

  Sisukord

  • Nõo Reaalgümnaasium
  • Referaat
  • SISSEJUHATUS
  • ÜLDANDMED
  • Ametlik nimi
  • Asukoht
  • Lähimad naabrid
  • Pealinn
  • Rahvaarv
  • Pindala
  • Rahvastiku tihedus
  • Haldusjaotus
  • Rahaühik
  • Riigikeel
  • Riigihümn
  • Riigikord
  • Iseseisvus
  • Keiser
  • Peaminister
  • Peamine tegevusala
  • Usund
  • JAAPAN PÄRAST II MAAILMASÕDA
  • USA okupatsioon (1945 – 1952)
  • Suurte reformide periood (1946- 1947)
  • Sõjajärgse Jaapani kujunemine
  • Jaapani poliitiline areng 20. sajandi lõpukümnendil
  • JAAPAN TÄNAPÄEVAL
  • Reform
  • Sõjaväe osatähtsus
  • Välispoliitika
  • Relvajõud
  • Riigikord
  • HIROSHIMA JA NAGASAKI POMMITAMINE
  • Little Boy
  • Fat Man
  • Bockscar
  • Charles Sweeney
  • Superfortress
  • Jaapanisse
  • Hiroshima ja aatompommi kukkumine
  • Hiroshima
  • Aatompommi mõju linnale
  • Aatompommi mõju inimestele
  • Kimono
  • Nagasaki pommitamine
  • Kokuran
  • Rekonstrueerimine
  • Shinzo Hamain
  • Hiroshima ülikooli
  • Nagasaki
  • MAJANDUS
  • II Maailmasõda
  • Jaapani majandus pärast II maailmasõda
  • Põllumajandus ja metsandus
  • Jaapani krüptomeeria
  • Elektrit
  • Korea
  • Vietnami
  • aasta Sendai maavärin
  • Jaapanis
  • märtsil
  • Sendaist
  • Tōkyōst
  • Miyagi prefektuuris
  • Minamisanriku
  • Ichihara
  • Tsunami
  • Iwate prefektuuri
  • Taiwanis
  • Filipiinidel
  • Indoneesias
  • Hawaiil
  • Venemaa
  • Paapua Uus-Guineas
  • Austraalias
  • Uus- Meremaal
  • Fidžil
  • Mehhikos
  • Guatemalas
  • Salvadoris
  • Costa Ricas
  • Nicaraguas
  • Panamas
  • Hondurases
  • Tšiilis
  • Ecuadoris
  • Colombias
  • Peruus
  • Kuriilide
  • Minamisanriku
  • Tuumajaamad
  • Fukushima I
  • Fukushima I tuumajaama
  • Onagawa
  • Onagawa tuumajaama
  • HUVITAVAID FAKTE
  • KOKKUVÕTE
  • KASUTATUD KIRJANDUS

  Teemad

  • ÜLDANDMED
  • Ametlik nimi
  • Asukoht
  • Lähimad naabrid
  • Pealinn
  • Rahvaarv
  • Pindala
  • Rahvastiku tihedus
  • Haldusjaotus
  • Rahaühik
  • Riigikeel
  • Riigihümn
  • Riigikord
  • Iseseisvus
  • Keiser
  • Peaminister
  • Peamine tegevusala
  • Usund
  • JAAPAN PÄRAST II MAAILMASÕDA
  • USA okupatsioon (1945 – 1952)
  • Suurte reformide periood (1946- 1947)
  • Sõjajärgse Jaapani kujunemine
  • Jaapani poliitiline areng 20. sajandi lõpukümnendil
  • Shinshinto
  • Sõjaväe osatähtsus
  • Välispoliitika
  • Abi
  • Relvajõud
  • Riigikord
  • Kokkai
  • Hiroshima ja aatompommi kukkumine
  • Aatompommi mõju linnale
  • Aatompommi mõju inimestele
  • Nagasaki pommitamine
  • Rekonstrueerimine
  • keiretsu
  • Jaapani majandus pärast II maailmasõda
  • Põllumajandus ja metsandus
  • Kalandus
  • Energeetika
  • Töötlev tööstus
  • aasta Sendai maavärin
  • Tsunami
  • Minamisanriku
  • Tuumajaamad
  • Fukushima I
  • Onagawa

  Kommentaarid (3)

  Viviana08 profiilipilt
  Viviana08: Pole rahul kuna ei saa faili avada, ütleb et faili ei saa avada kuna fail on rikutud või puudu.. Selle peale kaotasin ma nüüd 100 punkti.
  14:57 24-02-2016
  Viviana08 profiilipilt
  Viviana08: Väga nõme, kuna need olid mu ainsad 100 punkti
  14:59 24-02-2016
  katukatu321 profiilipilt
  katukatu321: Pikk ja põhjalik.
  21:11 25-03-2017


  Sarnased materjalid

  26
  doc
  Maailm pärast teist maailmasõda
  26
  doc
  MAAILM PÄRAST TEIST MAAILMASÕDA
  26
  doc
  Maailm Pärast Teist Maailmasõda
  7
  doc
  Aeg pärast II maailmasõda
  19
  docx
  AJALUGU-I ja II maailmasõda
  9
  doc
  II Maailmasõda
  15
  odt
  Teine maailmasõda
  18
  docx
  Teine maailmasõda

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !